Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 8:57 pm
Text Size

Λογισμικό, Υπολογιστές, GPS

Brauniger και win8

Οτιδήποτε σχετικά με προγράμματα, υπολογιστές και όργανα πτήσης

Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό dim » Κυρ Φεβ 03, 2013 10:23 pm

Είναι γνωστό ότι οι συσκευές της Brauniger είναι ουσιαστικά συσκευές της Flytec και ότι η "μαμά" εταιρεία ειναι οι Αμερικάνοι της Flytec και όχι οι Γερμανοί της Brauniger. Οι Γερμανοί ακολουθούν τους Αμερικάνους καταϊδρωμένοι και με αρκετές "πατατίες" (για να μην το πω χειρότερα).....
Κάποιοι εδώ μέσα θα ισχυριστούν ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, αλλά 1-2 κατα καιρούς μικροπραγματάκια που έπεσαν στην αντίληψη μου, μου δίνουν κάθε δικαίωμα να μην αλλάξω γνώμη στο παραπάνω (διαβάστε το υπόλοιπο άρθρο και αν ακόμα επιμένετε τότε "κούνια που σας κούναγε").

Το σημερινό ήταν ότι στο pc μου έβαλα windows 8 έκδοση των 32 bit (για όσους δεν γνωρίζουν υπάρχουν μηχανήματα που δουλεύεου στα 32 bits και μηχανήματα που δουλεύουν στα 64 bits). Αν και μπορούσα να βάλω τα 64ρια, ήταν επιλογή μου να μείνω στα 32 bits. Όλα καλά μέχρι που δοκίμασα το πρόγραμμα Flychart. Δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με το μηχανήμα μου, ένα iq-basic/gps με τίποτα.... Πρόσεξα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην θύρα επικοινωνίας του pc μου που μου έδειχνε ότι δεν την έχει διαβάσει σωστά.
Πάω στη ιστοσελίδα της Brauniger, βρίσκω οδηγίες σχετικές, κατέβασα το αρχειάκι τους (το ονομάζαν ser2pl64.sys) ακολούθησα τις οδηγίες τους αλλα και πάλι δεν δούλευε.
Έστειλα ένα ευγενικό email στην Brauniger ζητώντας βοήθεια....

Στο μεταξύ κάτι στο όνομα με ψύλλιασε και πήγα στην Flytec.com όπου εκεί υπήρχαν πλήρης οδηγίες και 2 αρχειάκια (το ser2pl64.sys και το ser2pl.sys) καθώς και πλήρης αναφορά τι να κάνεις αναλόγως το συστημά σου. Ακολούθησα τις δικές τους οδηγίες και όλα ήταν μια χαρά.
Νέο email καπάκι στην Brauniger (ακόμα δε τα έχουν δεί, θα τους έρθουν και τα 2 μαζί αύριο την Δευτέρα) και αυτή την φορά τους ξέχεζα ευγενέστατα.!!!!!

Εν γενει, αν πάτε σε win8 πιθανό να έχετε πρόβλημα στην επικοινωνία μεταξύ toυ pc σας και της συσκευής σας και παρόλο που είναι μάρκας Brauniger, γράφτε τους κανονικά και ακολουθήστε τις οδηγίες της Flytec.

Αααααα τι καλά, τους τα έχωσα άλλη μια φορά δημόσια και ξεθύμανα με τους μ@λ....

Τελευταία επεξεργασία απο dim την Δευτ Φεβ 04, 2013 7:43 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Φεβ 04, 2013 12:05 am

Eχεις απολυτο δικαιο στο ποιος αντιγραφει ποιον DIM!
(Αλλωστε δεν το κρυβουν καν οι Γερμανοι σε πολλα manual τους :lol: )

Να ξερεις ομως οτι (εν Ελλαδι) ψωνησες Brauniger αντι για Flytec ,για διαφορετικους αλλα εξισου σοβαρους λογους :

1. τελωνεια,,, (εκτος EU η Flytec )

2. service (εκτος EU η Flytec )

3. μεταφορικα (ακριβoτερα απο Swiss που ειναι η Flytec )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Φεβ 04, 2013 11:08 am

dim έγραψε:Είναι γνωστό ότι οι συσκευές της Brauniger είναι ουσιαστικά συσκευές της Flytec και ότι η "μαμά" εταιρεία ειναι οι Αμερικάνοι της Flytec και όχι οι Γερμανοί της Brauniger. Οι Γερμανοί ακολουθούν τους Αμερικάνους καταϊδρωμένοι και με αρκετές "πατατίες" (για να μην το πω χειρότερα).....
Κάποιοι εδώ μέσα θα ισχυριστούν ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, αλλά 1-2 κατα καιρούς μικροπραγματάκια που έπεσαν στην αντίληψη μου, μου δίνουν κάθε δικαίωμα να μην αλλάξω γνώμη στο παραπάνω (διαβάστε το υπόλοιπο άρθρο και αν ακόμα επιμένετε τότε "κούνια που σας κούναγε").

Το σημερινό ήταν ότι στο pc μου έβαλα windows 8 έκδοση των 32 bit (για όσους δεν γνωρίζουν υπάρχουν μηχανήματα που δουλεύεου στα 32 bits και μηχανήματα που δουλεύουν στα 64 bits). Αν και μπορούσα να βάλω τα 64ρια, ήταν επιλογή μου να μείνω στα 32 bits. Όλα καλά μέχρι που δοκίμασα το πρόγραμμα Flychart. Δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με το μηχανήμα μου, ένα iq-basic/gps με τίποτα.... Πρόσεξα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην θύρα επικοινωνίας του pc μου που μου έδειχνε ότι δεν την έχει διαβάσει σωστά.
Πάω στη ιστοσελίδα της Brauniger, βρίσκω οδηγίες σχετικές, κατέβασα το αρχειάκι τους (το ονομάζαν ser2pl64.sys) ακολούθησα τις οδηγίες τους αλλα και πάλι δεν δούλευε.
Έστειλα ένα ευγενικό email στην Brauniger ζητώντας βοήθεια....

Στο μεταξύ κάτι στο όνομα με ψύλλιασε και πήγα στην Flytec.com όπου εκεί υπήρχαν πλήρης οδηγίες και 2 αρχειάκια (το ser2pl64.sys και το ser2pl.sys) καθώς και πλήρης αναφορά τι να κάνεις αναλόγως το συστημά σου. Ακολούθησα τις δικές τους οδηγίες και όλα ήταν μια χαρά.
Νέο email καπάκι στην Brauniger (ακόμα δε τα έχουν δεί, θα τους έρθουν και τα 2 μαζί αύριο την Δευτέρα) και αυτή την φορά τους ξέχεζα ευγενέστατα.!!!!!

Εν γενει, αν πάτε σε win8 πιθανό να έχετε πρόβλημα στην επικοινωνία μεταξύ toυ pc σας και της συσκευής σας και παρόλο που είναι μάρκας Brauniger, γράφτε τους κανονικά και ακολουθήστε τις οδηγίες της Flytec.

Αααααα τι καλά, τους τα έχωσα άλλη μια φορά δημόσια και ξεθύμανα με τους μ@λ....

καλημέρα,για ρίξε κανένα φως ρε DIM να το τρέξω στα 8 γιατί και σε μένα δεν το βλέπει(έχω τα 64bit) :?: :?: :?:

Επισκέπτης
 

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό dim » Δευτ Φεβ 04, 2013 11:23 am

Ντίνο, (για 64 bits υπολογιστή)
1. κατεβασε αυτό: http://www.flytec.com/Support/Flytec%20Win8.exe
2. τρεξτο για να αποσυμπιεστεί σε κάποιο σημείο που θα τους πεις εσυ
3. θα βρεις στο φακελο που αποσυμπιέστηκε ένα φάκελο με το όνομα "win8 64bits" που μεσα του έχει ένα αρχείο με το όνομα "ser2pl64.sys"
4. Πάρε το "ser2pl64.sys" και κάντο αντιγραφή στο c:/windows/system32/Drivers . Αν σου δώσει μύνημα ότι υπάρχει ήδη και αν θες να το κάνεις overwrite πες του ναι. Να βάλει δηλαδή το καινούργιο αρχείο και να διαγράψει το παλιό.
5. Χωρις να έχεις συνδέσει το μηχανημά σου στον υπολογιστή σου κάνε επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου.
6. Μετά την επανεκκίνηση σύνδεσε το μηχανημά σου κανονικά όπως παλιά και δοκίμασε....

Η σχετική σελίδα με όλα τα παραπάνω είναι η http://www.flytec.com/software.html#usb

Good luck!!!

Υστερόγραφο, η Flytec έχει διαθέσιμο το Flychart έκδοση 4.52.72, ενω η @$%^$% brauniger είναι ακόμα στο 4.52.71 (!!!!!) . Μπορείς να του κάνεις την αναβάθμιση, αν θές, δουλεύει μιά χαρά.

Τελευταία επεξεργασία απο dim την Πέμ Απρ 23, 2015 7:25 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Φεβ 04, 2013 11:54 am

dim έγραψε:Ντίνο, (για 64 bits υπολογιστή)
1. κατεβασε αυτό: http://flytec.com/Support/FlytecWin8%2032-64bits.zip
2. αποσυμπιεσέ το
3. θα βρεις εκει μεσα ένα φάκελο με το όνομα "win8 64bits" που μεσα του έχει ένα αρχείο με το όνομα "ser2pl64.sys"
4. Πάρε το "ser2pl64.sys" και κάντο αντιγραφή στο c:/windows/system32/Drivers . Αν σου δώσει μύνημα ότι υπάρχει ήδη και αν θες να το κάνεις overwrite πες του ναι. Να βάλει δηλαδή το καινούργιο αρχείο και να διαγράψει το παλιό.
5. Χωρις να έχεις συνδέσει το μηχανημά σου στον υπολογιστή σου κάνε επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου.
6. Μετά την επανεκκίνηση σύνδεσε το μηχανημά σου κανονικά όπως παλιά και δοκίμασε....

Good luck!!!

Υστερόγραφο, η Flytec έχει διαθέσιμο το Flychart έκδοση 4.52.72, ενω η @$%^$% brauniger είναι ακόμα στο 4.52.71 (!!!!!) . Μπορείς να του κάνεις την αναβάθμιση, αν θές, δουλεύει μιά χαρά.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. :!: :!:

Επισκέπτης
 

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό freezman » Τετ Μάιος 13, 2015 1:38 pm

λοιποοοον...να πω κ εγω την εμπειρια μου τη μαυρη με το μηχανημα του σατανα που μ χει φαει τη ζωη.....στις πολλες προσπα8ειες π κανω καθε φορα για να λειτουργησει σωστα αν κ ο εξαιρετικης ποιοτητος φορητος μου υπολογιστης ειναι 64bit εκανα την διαδικασια σαν ν ειναι 32 bit...δηλαδηςςς
με μερικες αλλαγες π βρηκα στην σελιδα της εταιριας...κατεβασα το αρχειο Flytec Win8
-ανοιξα το φακελο π λεει 32 bit
-δεξι κλικ στο αρχειο install_32 κ επιλογη ''Εκτελεση ως διαχειριστης''

επανεκινηση...αγιασμος εξοσρκισμος ματακι ταμα στον αγιο φανουρη λαμπαδα ισα με το μποι του μπιλι του γκειτς κ ισως ν λειτουργησει...
στα πολλα επισης κανουμε κ μια αντιγραφη τα δυο αρχεια στο C:\Windows\System32 μηπως ειμαστε κω_____οι κ πιασει και αυτο......
Αυτα :shock:

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: Brauniger και win8

Δημοσίευσηαπό dim » Τετ Μάιος 13, 2015 8:57 pm

Μιά φορά θέλει Install. Αν το έκανες δεν χρειάζεται να το επαναλάβεις. Όμως από εδω και μπρος αν δεν παίζει τότε θα αποσυνδέεις το μηχάνημα από το USB και απλά θα κάνεις αντιγραφή το ser2pl.sys στο c:/windows/system32
Μετά θα ξανασυνδέσεις το μηχάνημα και θα παίζει. (και όλο αυτό γιατί τα βλαμμενα τα windows κάθε τόσο πάνε και κατεβάζουν από το Internet και φορτώνουν το δικό τους ser2pl.sys... εσύ όμως εκει... του τραβάς ένα overwrite κάθε τόσο και είσαι μια χαρά)

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899


Επιστροφή στην Λογισμικό, Υπολογιστές, GPS

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron