Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 12:55 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

O MOYΣΑΜΑΣ....

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

O MOYΣΑΜΑΣ....

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Νοέμ 10, 2003 8:17 pm

Ειναι μια απορια,που την εχω απ την τριτη δημοτικου,αλλα ντρεπομουν να ρωτησω......Το υφασμα μιας ολοκαινουργιας πτερυγας(του σακου,που λεμε) εχει ,porosity μηδεν ή ενα porosity που θεωρηται αριστο,και με το περασμα του χρονου χειροτερευει?Αν ισχυει το πρωτο, η μαμα μου εχει στο εξοχικο μας,ενα μουσαμα που βαζουμε στο τραπεζι,μουρλια,φτηνο,και εχει και λουλουδια ζωγραφια επανω.Αν ισχυει το δευτερο ,υπαρχει λογος που πρεπει να υπαρχει διαφυγη αερα, απ τους πορους ενος αριστου καινουργιου υφασματος?Εεεεεε? :roll:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Νοέμ 10, 2003 9:50 pm

Για να καταλάβω….
Σου αρέσει τόσο πολύ ο μουσαμάς σας και τα σχέδια του που θέλεις να φτιάξεις ένα αλεξίπτωτο απ αυτό ?
Σε εξιτάρει και το γεγονός ότι θα είναι αδιάβροχο ?
Υπάρχει η περίπτωση του εντελώς διαφανούς ώστε να βλέπεις και αυτούς που κυκλώνουν από πάνω ή δεν σκοπεύεις με τίποτα να αποχωριστείς το λουλουδάκι ?
Η απλά θέλεις ένα αλεξίπτωτο που να μην χρειάζεται να το αλλάζεις κάθε 3-4 χρόνια ?

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Νοέμ 10, 2003 10:07 pm

Ένα ολοκαίνουργιο αλεξίπτωτο (και αναλόγως το υλικό και τις επιστρώσεις σιλικόνης) έχει πολύ καλό porosity - δηλαδή υψηλό (κάθε συσκευή μέτρησης ποροσιμότητας έχει κάποια απόκλιση) που μπορεί να πλησιάζει τα 600, 700 ακόμα και 1000 μονάδες μέτρησης (θα σε γελάσω για την ονομασία αυτής της μονάδας). Ένα αλεξίπτωτο έχει πρόβλημα και είναι υποψήφιο για parachutage όταν το porosity πέσει κάτω από τις 30 περίπου μονάδες. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι αν κολλήσεις το ύφασμα στο στόμα σου και φυσήξεις δυνατά, κάποιος αέρας θα περάσει ανάμεσα από το ύφασμα. Σε ένα καινούργιο αλεξίπτωτο, θα σκάσεις σας μπαλόνι πριν περάσει μισό ml αέρα από την πτέρυγα.

με αυτό το σκεπτικό, σου προτείνω να κάνεις το εξής test:

1. Πάρε το μουσαμά της μαμάς σου, και βγές σε έναν κεντρικό δρόμο (κατα προτίμηση Σταδίου).

2. Ζήτα από τους διερχόμενους να σταθούν να ξαποστάσουν. Ζήτα τους να πάρουν μια βαθειά ανάσα, και αφού κολλήσουν τον μουσαμά στο στόμα τους, να φυσήξουν με όση δύναμη μπορούν. Καλό θα ήταν για το στάδιο 2 να είναι φρεσκοπλυμένος ο μουσαμάς και να έχει μυρωδιά λεβάντας (συστύνεται ανεπιφύλακτα Quanto λεβάντα).

3. Βάλε το μάγουλό σου από την πίσω πλευρά του μουσαμά για να νιώσεις τυχόν αέρα που περάσει από το φύσημα του περαστικού. Το μάγουλο είναι αρκετά ευαίσθητο σημείο και θα νιώσεις και το παραμικρό αεράκι.

4. Επανέλαβε 10 φορές.

Εάν έστω και μια φορά νιώσεις αέρα στο μάγουλό σου, επέστρεψε τον μουσαμά στην μητέρα σου και ζήτα συγγνώμη που είσαι ηλίθιος.

Εαν δεν νιώσεις καθόλου αέρα στο μάγουλο σου, ακολούθα τα παρακάτω βήματα:

1. Κόψε 1 τετραγωνικό μέτρο μουσαμά.
2. Ζύγισέ το.

Εάν είναι περισότερο από 500 γραμμάρια, ζήτα πάλι συγγνώμη από την μαμά σου που της κατέστρεψες τον λουλουδάτο μουσαμά που τόσα χρόνια διατηρεί με φροντίδα.

Εάν είναι από 50 ως 500 γραμμάρια, φέρτον σε μένα έχω ένα τραπεζάκι στο μπαλκόνι θα του πηγαίνει κουκλί.

Εαν είναι λιγότερο από 50 γραμμάρια, πούλα το στην NJV που φτιάχνει το Porcher Marine και φρόντισε να παίρνεις ποσοστά από δικαιώματα χρήσης, γιατί μόλις ανακάλυψες ένα καινούργιο υλικό για κατασκευή αλεξιπτώτων!

ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΑΤΟ !!!!!!!

Υ.Γ. Πες μου πότε θα είσαι Σταδίου με τον μουσαμά - χρωστάω μια χάρη στον Ευαγγελάτο.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Νοέμ 10, 2003 11:03 pm

Αλεχ….
Άμα μου ξαναπείς πως κάθεστε μέχρι τόσο αργά στην δουλεία γιατί εργάζεσαι σκληρά θα σε ….φτύσω !!!!
Όχι που στενοχωρήθηκα κιόλας σήμερα, τι του κάνουν του παιδιού….
Αααντε τώρα !!!
:evil: :evil: :evil:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Νοέμ 10, 2003 11:23 pm

Ευχαριστώ για τις άμεσες και πλήρεις απαντήσεις που ναι μεν βοηθούν το αναγνωστικό κοινό να διασκεδάζει αλλά δεν με βοηθάτε να φτάσω σε ένα συμπέρασμα.

Ρώτησα και έμαθα ότι η τιμή που μπορεί να δείξει ένα προσιτόμετρο για ένα καινούριο αλεξίπτωτο μπορεί να φτάσει και 1400 και 1500. Οι εταιρίες δηλώνουν ότι το αλεξίπτωτο είναι ακατάλληλο για πτήση οταν η πόρωση (Πόρος City) πέσει (αλλά δεν χτυπήσει) κάτω από 15 fys-airs*.

*1 fys-air = μονάδα μέτρησης Πόρου από συγκεκριμένο πιλότο κατα τη δειάρκεια προπόνησης μετά από πτήση σε τοπική ταβέρνα ή άλλο οινοφαγοποτείο.

Και για να απαντήσω στις υποδείξεις με συγκεκριμένες και λεπτομερείς άπορίες.

1. Η μαμά μου δεν με αφήνει να πάω τον μουσαμά πέρα από την Συγγρού.

2. Οι μόνοι διερχόμενοι στη Συγγρού είναι αμφιβόλου ηθικής αλλά επειδή είναι ισως οι μόνοι που θα δεχόντουσαν (με το σχετικό αζημίωτο φυσικα) να πάρουν μέρος στο πείραμα, όταν τους ζήτησα να κάνουν όσα μου πρότεινες απάντησαν (ομόφωνα) "εσύ πληρώνεις, εσύ διαλέγεις, αλλά τέτοιο βίτσιο δεν έχουμε ξαναδεί". Το καλό ήταν ότι δεν ήταν ανάγκη να μυρίζει λεβάντα.

3. Κάτι ένοιωσα κατά το φύσημα αλλά δεν μου φάνηκε για αεράκι.

4. Επειδή δεν ένοιωσα αέρα στο μάγουλο μου έπρεπε να κόψω το 1 τετραγωνικό μέτρο. Πρίν το ζυγίσω με πήρε γραμμή η μάνα μου και το αποτέλεσμα είναι το εξής. Θυμάσαι ένα Profeel που είχα; Τώρα κοσμεί το τραπεζάκι του εξοχικού της μαμάς και περισεψε αρκετό για να σουμιεδάκια και πατάκια για το παρκέ.

5. Το κομμάτι του μουσαμά είναι κομμένο και σε περιμένει κάτω από το γραφείο σου να το ζυγίσεις. Θα βρείς πολλουυυυύς περαστικούς τις νυχτερινές ώρες που θα σε βοηθήσουν με πολύ χαρά στο ζύγισμα. Μην δώσεις σημασία σε τυχόν λεκέδες.

Αν είναι κάτω από 50γρ. ΄τοτε να μοιραστούμε τα κέρδη και τη δόξα. Εγώ προσπάθησα να πάρω στην NJV αλλά κανείς δεν μίλαγε καλιαρντά. Το αφήνω σε σένα.


Υ.Γ.
Θα παρακαλούσα θερμα να διαγραφώ από το τμήμα R&D του παρόντος δικτυακού τόπου. :)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Νοέμ 11, 2003 1:18 am

Φίλε Μιχάλη,

Ευχαριστώ για το καινούργιο πατάκι. Η επιλογή του λουλουδάτου θέματος έχει κάνει αρκετούς συναδέλφους να με κοιτούν καχύποπτα και να στραβώνουν λίγο κάθε φορά που τους χτυπάω φιλικά στον ποπό, αλλά δεν με νοιάζει. Είναι υπέροχο και θα το κρατήσω μέχρι να λιώσει (κάτι σαν τα αλεξίπτωτά μου ένα πράμα).

Θα ήθελα ένα κομμάτι από το pro-feel σου, ταιριάζει πολύ ωραία στο γραφείο μου (πάει ασορτί με το καινούργιο μου πατάκι).

Ώρα για ύπνο τώρα - θέλω να πάω νωρίς στο γραφείο να χαρώ το καινούργιο μου πατάκι.

Φιλιά

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Νοέμ 11, 2003 11:45 am

Εμένα επειδή μου αρέσει να μιλάω πάντα με στοιχεία, και όχι να κάνω εικασίες όπως εσείς, (που μόλις σας έδωσαν προαγωγή σε υποπιλοτίσκους πήρατε αέρα), έψαξα παντού με ζήλο και αυταπάρνηση, ρώτησα γνωστούς και αγνώστους, έστειλα μηνύματα σε όλους τους κατασκευαστές και ανέτρεξα σε όλη τη διαθέσιμη βιβλιογραφία.

Τα αποτελέσματα της ερευνάς μου με δικαιώνουν και μου δίνουν την υποστήριξη να συνεχίσω. Ιδού λοιπόν το πρωτότυπο αλεξίπτωτο γνωστής ελβετικής εταιρίας η οποία έχοντας πολύ καλή γνώση της ελληνικής πραγματικότητας προέβλεψε της πιθανότητα να ζητηθεί αλεξίπτωτο από ατόφιο ανθοστόλιστο μουσαμά. Για τα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα των δοκιμών η εταιρία χρησιμοποίησε ως πιλότο μια Ελληνίδα, έτσι ώστε να μπορεί να έχει άμεσο σχολιασμό για την συμπεριφορά του αλεξιπτώτου με το νέο υλικό και ταυτόχρονα να μπορεί να συμβάλει με αισθητικές παρεμβάσεις στο σχεδιασμό, όπως μόνο μια Ελληνίδα πιλότος με οικογένεια θα μπορούσε.

Πρόκειται για γνωστή πιλότο που έχει δυναμική παρoυσία στις ανα την Ελλάδα συναντήσεις με έδρα την Αθήνα και την Πάτρα.

[ img ]

Τελευταία επεξεργασία απο badder την Τρί Φεβ 12, 2008 5:09 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό bassman » Τρί Νοέμ 11, 2003 12:15 pm

Πολύ καλό και σίγουρα θα έχει πέραση.
Αλλά η εταιρία θα πρέπει να φροντίσει και για τον αντρικό πληθυσμό της χώρας
Μία πολύ καλή ιδέα θα ήταν κάτι σε πρασινάκι με κίτρινα πουά.
Γούστα είναι αυτά θα πείτε, αλλά είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ένα τέτοιο αλεξίπτωτο σε συνδυασμό με το ανάλογο κάθισμα και ροζάκι εφεδρικό θα ήταν ένα συνολάκι με τρελές πωλήσεις στην Ελλάδα.
Προτεινόμενο όνομα για τον συγκεκριμένο τύπο αλεξιπτώτου (το οποίο θα βγαίνει μόνο competition ) είναι the little loulou

bassman
EN A
 
Δημοσ.: 25

που σαι ρε μανα....

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Νοέμ 11, 2003 11:34 pm

Που σαι ρε μανα να δεις αλρξιπτωτο να ανοιξει η καρδουλα σου!!!!!ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΥΛΟΓΗ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ,ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙΡΟ,ΣΕ ΧΩΡΑΦΙ ΜΕ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ... 8O

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061


Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron