Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:50 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

C-pilot και άλλες συσκευές

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Πέμ Δεκ 20, 2012 1:52 am

Μάλλον ήρθε ο καιρός όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με τους αγώνες να κάνετε ψώνια.
θέλετε να έχετε στο κόκπιτ σας ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα στην αγορά?

Η εταιρία COMPASS έρχετε με μια προσφορά που όσοι έχουν χρήματα δύσκολα θα αρνηθούν.
προσφέρει το C-PILOT (για μένα το καλύτερο όργανο αυτή τη στιγμή στην αγορά)στην γιορτινή τιμή των 849 ευρώ. Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται φόροι και τα έξοδα αποστολής.
Είναι μια πραγματική ευκαιρία. Δείτε το στο σάιτ της εταιρείας

http://www.compassitaly.com/CMS/index.php/en

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Δεκ 20, 2012 3:07 am

€1089???? :shock:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό sot » Πέμ Δεκ 20, 2012 12:23 pm

νομίζω πως είναι καλύτερη η παρακάτω επιλογή.
Έχει αισθητήρα ατμ. πίεσης και υπάρχουν και δωρεάν πολύ καλά προγράμματα αγώνων για android.
[ img ]

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Δεκ 20, 2012 12:37 pm

sot έγραψε:νομίζω πως είναι καλύτερη η παρακάτω επιλογή.
Έχει αισθητήρα ατμ. πίεσης και υπάρχουν και δωρεάν πολύ καλά προγράμματα αγώνων για android.
[ img ]


Με έπεισες, πόσο κάνει η μελαχρινή?

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό sot » Πέμ Δεκ 20, 2012 1:26 pm

με 700 σου κάθεται.
Με συμβόλαιο συμφέρει περισσότερο. :D

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Δεκ 20, 2012 2:20 pm

Καλή η μελαχρινή και είναι η μόνη που έχει βαρομετρικό αισθητήρα (μαζί με το nexus)... θα μου πεις τώρα τι να τον κάνεις τον αισθητήρα με την μελαχρινή.... Οκ αλλά στην πτήση τον χρειάζεσαι. Προσοχή γιατί πολύ λίγες συσκευές android έχουν βάριο ενσωματωμένο. Οι υπόλοιπες κάνουν χρήση gps που δεν μπορεί να αντικαταστήσει το βάριο.

Μειονέκτημα βέβαια των tablets είναι η οθόνη η οποία στον μεσημεριανό ήλιο κατά την πτήση θα έχει σοβαρά μειωμένη απεικόνιση.

Και τέλος συγγνώμη από τον lovedoctor για την παρενόχληση στη δημοσίευση προσφοράς (trolling). Αν θες Νίκο μπορούμε να μεταφέρουμε τα ποστ για εναλλακτικές προτάσεις σε άλλη συζήτηση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Δεκ 20, 2012 3:58 pm

Χρησιμοποιεί κανείς από εμάς tablet (ή Phablet) για Vario/GPS? Μπορεί να μας πει δυο λόγια για το αν είναι ικανοποιημένος κλπ;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό sot » Πέμ Δεκ 20, 2012 5:43 pm

Θα έχω το note 2 σε λίγες ημέρες. Λένε πως έχει την πιο λαμπερή οθόνη. Αν και δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιω στονν αέρα, θα δείξει...

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: Προσφορές COMPASS

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Πέμ Δεκ 20, 2012 6:51 pm

Chris Lappas έγραψε:Χρησιμοποιεί κανείς από εμάς tablet (ή Phablet) για Vario/GPS? Μπορεί να μας πει δυο λόγια για το αν είναι ικανοποιημένος κλπ;


θα σου απαντήσω το βράδυ Χρήστο που θα έχω χρόνο να γράψω.
Α ρε τι με βάζεις να κάνω... είχα σκοπό να γράψω μετά από μερικούς μήνες και περισσότερες δοκιμές αλλά μιας και τέθηκε το θέμα θα ξεκινήσω απο σήμερα.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Δεκ 20, 2012 6:54 pm

:)

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Δεκ 20, 2012 8:56 pm

Aγόρασα πρόσφατα ένα nexus7 και σκοπεύω να το δοκιμάσω στον αέρα. Δεν έχει vario και άλλους σένσορες που έχουν πιο ακριβά tablets αλλά η οθόνη και οι πληροφορίες που πέρνεις (αν βλέπεις κάτω από τον ήλιο) είναι απίστευτες. Μπορείς να προσθέσεις ότι σενσορα θέλεις αρκεί να τους συνδέσεις μεσω bluetooth ή usb.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Παρ Δεκ 21, 2012 6:01 am

Έχω πειραματιστεί με πολλές συσκευές και σχεδόν με όλα τα προγράμματα που υπάρχουν.
Ενδεικτικά αναφέρω:
Συσκευή iphone 3GS
Συσκευή Windows mobile και το πρόγραμμα LK8000.
Συσκευή android 2.0 κινέζικο αντίγραφο ipad με οθόνη 7 ίντσες και το πρόγραμμα XC Soar
Το κινητό μου τηλέφωνο Sony experia neo v με android 4.0 και τα προγράμματα GAGGLE , ANDROGLIDE, XCSOAR

Όλα τα παραπάνω εκτός το ενσωματωμένο gps της εκάστοτε συσκευής και με εξωτερικό gps της QSTARZ συνδεδεμένο με μπλουτούθ.

Αποτέλεσματα:
Το iphone κρίθηκε εντελώς ακατάλληλο για οποιαδήποτε χρήση κατά τη διάρκεια της πτήσης γιατί δεν διαθέτει αισθητήρα πίεσης (βαριόμετρο) και γιατί τοποθετώντας το στο κόκπιτ δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα άσε που η μπαταρία άδειαζε για πλάκα. Ακόμη και για χρήση μόνο καταγραφής της πτήσης με το Leonardo live άμα πέταγες κανένα δίωρο ήθελε φόρτισμα. Σε περίπτωση που άνοιγες και το 3G τότε όλα τελείωναν πρίν καλά καλά κάτσεις στο κάθισμα.

Η συσκευή windows mobile με το πρόγραμμα LK8000 δούλεψε λίγο καλύτερα αλλά πάλι είχαμε προβλήματα ορατότητας στον αέρα. Το πρόγραμμα LK 8000 νομίζω είναι σχεδιασμένο περισσότερο για ανεμόπτερα γιατί δεν ήταν και τόσο εύχρηστο αν και έβαλα όλες τις ρυθμίσεις για παρα5. Με αναμμένη την οθόνη μόνιμα πάλι έπρεπε να κουβαλάω μαζί εξωτερική μπαταρία. Ούτε αυτή η λύση με ικανοποίησε.

Η συσκευή android 2.0 κινέζος αποδείχτηκε ανίκανη να υποστηρίξει το εγχείρημα λόγω έλλειψης επεξεργαστικής ισχύος. είχε μια μικρή καθυστέρηση στην απεικόνιση των δεδομένων η οποία ήταν λίγο εκνευριστική. Και πάλι υπήρχε πρόβλημα με την οθόνη και την ορατότητα στον αέρα. Εννοείται πάλι ότι χρειαζόταν εξωτερική τροφοδοσία για να ανταπεξέλθει σε μια καλοκαιρινή πτήση. Το ευχάριστο της υπόθεσης ήταν το πρόγραμμα XCSOAR το οποίο αν και ξεκίνησαν να σχεδιάζονται μαζί με το LK8000 είναι πολύ πιο εύχρηστο πολύ πιο παραμετροποιήσιμο και προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.

Στο κινητό μου τηλέφωνο android 4.0 με 1GHz επεξεργαστή μονοπύρηνο έχω εγκατεστημένα τρία προγράμματα τα οποία κατεβάζονται δωρεάν. Το πρώτο λέγετε GAGGLE χρησιμοποιείται συνήθως για το Leonardo live σε android κινητά και εκτός από καταγραφή της πτήσης απεικονίζει δεδομένα gps τα οποία μπορείς να επιλέξεις εσύ ποια θα είναι και τα οποία είναι εύκολο να διαβαστούν λόγω του ότι τα απεικονίζει σε οθόνη με σκούρο χρώμα και άσπρα γράμματα. Δεν διαθέτει χάρτη το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το δεύτερο πρόγραμμα λέγετε ANDROGLIDE και επίσης χρησιμοποιείται για καταγραφή της πτήσης στο λεονάρντο λάιβ απεικονίζει βασικά δεδομένα gps και διαθέτει χάρτη της google. Αυτό τον καιρό το δοκιμάζω στο αυτοκίνητο για να δώ αν ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου και πόσο κρατάει η μπαταρία.

Τελευταίο άφησα το XCSOAR. Από όσα δοκίμασα είναι το καλύτερο. Αν διέθετα και μια συσκευή με λίγο μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ πχ. Ένα διπύρηνο ή τερτραπύρηνο επεξεργαστή 1 ή 2 GHz και είχα μια οθόνη που θα μπορούσε να ήταν ορατή κάτω από τον ήλιο τότε θα μπορούσα να έχω στο κόκπιτ ένα πολύ καλό όργανο. Διαθέτει λεπτομερή χάρτη που τον φτιάχνεις μόνος σου από το google για όποια περιοχή θέλεις εσύ και απεικονίζει πλήθος δεδομένων ακόμα και πολύ εξειδικευμένων όπως τάσκ αγώνα, λόγο ολίσθισης, ταχύτητες MacCready κ.α. απεικονίζει την πορεία σου πάνω στο χάρτη τα σημεία που βρήκες θερμικό και πολλές άλλες πληροφορίες που αυτή τη στιγμή δε συγκρατώ. Ταυτόχρονα στέλνει και την πτήση στο λεονάρντο λάιβ. Η αυτονομία του κινητού τρέχοντας το πρόγραμμα βρίσκεται σε καλά επίπεδα, επαρκεί σίγουρα για μία καλή πτήση. Βρίσκεται και αυτό ακόμα υπό δοκιμή.

Ο μόνος συνδυασμός που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι συσκευή android ή windows mobile (τέτοιες συνήθως είναι τα gps που χρησιμοποιούμε στα αυτοκίνητα, garmin, MLS κτλ) με το πρόγραμμα XCSOAR και να παίρνει τα δεδομένα βάριο και gps από εξωτερική συσκευή. Η πιό διαδεδομένη εξωτερική συσκευή που μπορεί να το κάνει αυτό είναι το vario-gps της εταιρίας digifly το LEONARDO pro BT. Το έχει ένας φίλος μου, ίσως κάποια στιγμή το δανειστώ να το δοκιμάσω μόνο για λόγους απλά περιέργειας γιατί το κόστος αγοράς δεν είναι και μικρό. Έχει όμως ένα από τα καλύτερα βαριόμετρα της αγοράς, τώρα κατά πόσο γρήγορη απόκριση θα έχει σε συνδυασμό με το πρόγραμμα? αυτό είναι που θέλω να δοκιμάσω.

Μια συσκευή android είναι πλέον πολύ προσιτή για να αγοραστεί και την προτείνω αν κάποιος δεν έχει gps για να κατεβάζει τις πτήσεις του ή αν δεν έχει gpsμε χάρτη. Έχει σχεδόν το ίδιο κόστος με ένα garmin έγχρωμο και θα εξυπηρετήσει τις βασικές ανάγκες ενός πιλότου. Προσοχή όμως στον επεξεργαστή του κινητού ή τάμπλετ, προτείνω τουλάχιστο 1 GHz και τουλάχιστο διπύρηνο με όσο το δυνατό μεγαλύτερη μπαταρία. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και εξωτερική μπαταρία με κόστος περίπου 15 ευρώ για 5000MAh (τρείς φορές περίπου μεγαλύτερη από τη μπαταρία της συσκευής ) ώστε να λύσετε τα προβλήματα αυτονομίας. Δεν συνιστώ εξωτερική μπαταρία με ενσωματωμένο πάνελ για φόρτιση από τον ήλιο. Τα λεφτά μου εκεί πήγαν χαμένα.

Προσωπική μου άποψη: καμία συσκευή δε μπορεί να αντικαταστήσει στο κόκπιτ μας ένα σύγχρονο βάριο. Το gps ίσως, αλλά το βάριο με τίποτα.

Τα τελευταία μοντέλα βάριο διαθέτουν πολύ μεγάλης ευαισθησίας αισθητήρα με ακρίβεια εκατοστού και κάνουν ανανέωση 4 ή 5 φορές το δευτερόλεπτο.

Κάποιες συσκευές κινητών Samsung , οι μόνες ακόμη στην αγορά που έχουν αισθητήρα πίεσης, διεθέτουν αισθητήρα της Bosch ο οποίος έχει μικρότερη ευαισθησία και ακρίβεια περίπου 1 μέτρο. Όπως καταλαβαίνετε το ένα μέτρο απέχει πάάάάάρα πολύ από το ένα εκατοστό. Επίσης έχει ρυθμό ανανέωσης 1 φορά το δευτερόλεπτο το οποίο επίσης απέχει πάάάάρα πολύ από τις 4 ή 5 φορές το δευτερόλεπτο.

Με απλά λόγια, για να καταλάβετε και όσοι δεν ασχολείστε πολύ με τα ηλεκτρονικά, τα τελευταία vario-gps διαθέτουν επεξεργαστές ίδιους η παρόμοιους με τα τελευταίας τεχνολογίας κινητά τηλέφωνα και τάμπλετ, αλλά χρησιμοποιούν την υπολογιστική ισχύ για ένα συγκεκριμένο πράγμα: να υπολογίζουν συγκεκριμένα πράγματα και να μας δείχνουν στην οθόνη συγκεκριμένα δεδομένα. Τα κινητά τηλέφωνα με τους ίδιους περίπου επεξεργαστές πρέπει να κάνουν ταυτόχρονα και άλλα δέκα πράγματα: να μπαίνουν στο ίντερνετ, να επικοινωνούν με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, να παίζουν μουσική, να έχουν καλά γραφικά κλπ. Επίσης τα τελευταία vario-gps διαθέτουν πολύ περισσότερο χώρο ώστε να χωράει ένας αισθητήρας μεγαλύτερου μεγέθους που να είναι πιο ακριβής σε σχέση με τα μικροσκοπικά τσιπάκια της Bosch που πρέπει να χωρέσουν σε χώρο μικρότερο και από το κέρμα του ενός σέντ.

Επίσης για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα των κινητών ή τάμπλετ για χρήση κατά τη διάρκεια της πτήσης είναι η οθόνη. Όσο τέλεια είναι όταν τη χρησιμοποιείς στη σκιά ή στο έδαφος τόσο χειρότερη είναι όταν προσπαθήσεις να δείς τι απεικονίζει όταν είσαι στον αέρα. Γι’αυτό και όλα τα όργανα σχεδόν χρησιμοποιούν ακόμη οθόνες μονόχρωμες lcd και όχι τις καινούριες amoled με τα εξωπραγματικά γραφικά και τα χιλιάδες pixel. Ό λόγος ? Στον αέρα δεν τις χρειαζόμαστε.

Τώρα όσον αφορά τα τελευταίας τεχνολογίας vario-gps δεν συγκρίνονται με τίποτα με ένα κινητό.

Θα αναφέρω ενδεικτικά τρείς συσκευές χωρίς να θέλω να διαφημίσω αυτές ή δυσφημίσω άλλες.

FLYMASTER (όλα τα μοντέλα)
Αισθητήρας υπερευαίσθητος ακρίβειας εκατοστού, ανανέωση 4 φορές το δευτερόλεπτο,κεντράρισμα θερμικού.

SKYTRAXX 2.0
Αισθητήρας υπερευαίσθητος ακρίβειας εκατοστού, ανανέωση 4 φορές το δευτερόλεπτο, επεξεργαστής 2GHz, ο ταχύτερος της αγοράς αυτή τη στιγμή. Τεράστια περιθώρια εξέλιξης της συσκευής σε επίπεδο λογισμικού και αναβαθμίσεων και το μέγεθός της? Όσο ένα πακέτο τσιγάρα 25άρι.
Ελπίζω ο φίλος μου ο Βαγγέλης να μου το δώσει να το δοκιμάσω για καμιά βδομάδα και ευχαρίστως θα του γράψω ένα ριβιού.

COMPASS C-PILOT
Αισθητήρας υπερευαίσθητος ακρίβειας εκατοστού, ανανέωση 5 φορές το δευτερόλεπτο, επεξεργαστής 1GHz. Το τελειότερο όργανο για αγωνιστική χρήση. Διαβάστε το εγχειρίδιο χρήσης και θα καταλάβετε.

Μιας και ο τίτλος του θέματος παραπέμπει στο C-PILOT η εταιρεία εξελίσει τη συσκευή και σε λίγο καιρό θα έχει τη δυνατότητα να απεικονίζει χάρτη με λίμνες, ποτάμια, δρόμους, πόλεις τύπου google maps ακόμη και να επικοινωνεί με άλλες συσκευές C-PILOT. Όλα αυτά επιτυγχάνονται με τη μεγάλη επεξεργαστική ισχύ που διαθέτουν οι συσκευές αυτές. Αυτό ήταν και το ερέθισμα για να ποστάρω για την συγκεκριμένη προσφορά της εταιρείας την οποία θεωρώ κελεπούρι.

Δεν ξέρω αν αυτά που έγραψα είναι σε σωστή σειρά αλλά δεν έχω το κουράγιο να τα διορθώσω αυτή τη στιγμή.

Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι και το γνωρίζω ευχαρίστως να του απαντήσω. Περιμένω τα σχόλιά σας πάνω στις απόψεις μου που διατύπωσα παραπάνω.

Νίκος

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Δεκ 21, 2012 11:38 am

Νίκο το πρωτα 4 SKYTRAXX φύγανε.Στην επομενη φουρνια θα εχεις ενα να παιξεις για καμια 20αρια μερες. Και 'μενα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το μηαχανηματακι ειναι unpectable στο θεμα "value for money" ,,,,10000ωρες/1sec. μνημη, κεντραρισμα θερμικου, igc αρχεια ,μικρο διχως να εχει μικρη οθονη, music player ktlp.

Πληροφοριακα ομως , οι Brauniger μου ειπαν οτι λιαν συντομως βγαζουν και αυτοι νεο μοντελο που θα εχει και θα κανει τα παντα ολα ,,,,,,,,,, !?!?!?


ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Δεκ 21, 2012 1:09 pm

Νίκο, κατ' αρχάς ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα, λύνει πολλές απορίες.

Το δικό μου ενδιαφέρον πηγάζει από το ότι το αρκετών ετών Competino μου δείχνει αρκετά γερασμένο πλέον. Είναι μεγάλο σε όγκο με πολλές δυνατότητες για αγώνες (που δεν χρησιμοποιώ), ενώ δεν κάνει 2 πράγματα που πραγματικά θα χρειαζόμουν:

1) Δεν επικοινωνεί με Mac (εκτός και αν εγκαταστήσεις και windows στο μηχάνημα σου

2) Δεν έχει "κεντράρισμα θερμικού" για το οποίο ακούω συνεχώς τώρα τελευταία και ζηλεύω αρκετά.

Δεν θα με χαλούσε επίσης η απεικόνιση της πορείας μου σε χάρτη (κάτι που νομίζω ότι κάνει το τεράστιο C-Pilot, αλλά με στρατοσφαιρική τιμή).

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Παρ Δεκ 21, 2012 3:32 pm

Nexus 7 πρώτο τεστ: Αυτή τη στιγμή γράφω σε εξωτερικο χώρο κάτω από τον ήλιο και φοραω γυαλί ηλίου. Η οθόνη δεν είναι backlight αλλά βλέπω πολύ καθαρά.
Τα υπόλοιπα μετά το τέστ στον αέρα...

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Παρ Δεκ 21, 2012 5:39 pm

@ vagos: :D θα κατέβω κιθ για δοκιμές...
@ antonisk6: έχε υπόψη ότι ο ήλιος του καλοκαιριού είναι λίγο πιό φωτεινός. :) Ελπίζω Αντώνη να σε βολέψει αλλά βάλε και το χάρτη στο garmin για να είσαι πίο σίγουρος για το αποτέλεσμα τις καλές XC μέρες.

@chris: 1) Αν δεν σκέφτεσαι να πάς σε αγώνες η σύνδεση με τον υπολογιστή δέ χρειάζεται. ανεβάζεις την πτήση με το κινητό στο λεοναρντο λάιβ και τέλος.

2) καλά κάνεις και ζηλεύεις. δοκίμασε ένα flymaster ή ένα skytraxx και θα δείς τη διαφορά, ίσως όχι με την πρώτη πτήση αλλά με 2-3 σίγουρα.

Το c-piot απευθύνεται αποκλειστικά σε πιλότους αγώνων σε επίπεδο πρωταθλητισμού και πιλότους κρός κάντρι ανώ των 100 km, τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τη θεωρώ άσκοπη αγορά. Είναι σαν να αγοράζεις πόρσε για να πηγαίνεις σουπερμάρκετ. Απλά μερικές φορές γινόμαστε άπληστοι και τα θέλουμε όλα. εγώ δεν το κρύβω ότι είμαι ένας από αυτούς. θα ήθελα δηλαδή να έχω στο κόκπιτ μου ένα c-pilot και άς πετάω ασόδυο τα σαβατοκύριακα πηγαίνοντας πέρα δώθε τον κόζιακα πλέον χωρίς καν να κοιτάω το gps.

Το θέμα της τιμής είναι πάντοτε σχετικό. Πρέπει να ζυγίζεις το τί παίρνεις και το τί δίνεις και όλα αυτά σε σχέση με ότι πραγματικά χρειάζεσαι. Στην περίπτωσή σου σε σχέση με αυτά που παίρνεις το c-pilot θεωρείται φθηνό, σε σχέση με αυτά που χρειάζεσαι είναι όχι απλά ακριβό αλλά απλησίαστο. το καλύτερο για σένα και για μένα ίσως, θα ήταν ένα skytraxx λόγω του ότι είναι πάρα πολύ φθηνότερο από ένα flymaster, το πακέτο απόδοση/τίμη που παίρνεις το καλύτερο της αγοράς, και είναι ικανό να καλύψει όλες τις ανάγκες σου για πολλά χρόνια καθώς και αυτό θα εξελίσσεται μαζί σου και θα καλύπτει (μέσω αναβαθμίσεων) κάθε ανάγκη που θα σου παρουσιαστεί στο μέλλον. όλα πάντως είναι θέμα προσωπικών επιλογών.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Δεκ 21, 2012 6:32 pm

Το καλύτερο για μένα στο Skytraxx είναι το mass storage device που έχει στη σύνδεση με usb. Καμία σχέση με μετατροπή usb σε serial που έχουν Flymaster / Brauniger. Άμεση επαφή με το όργανο, δεν χρειάζονται drivers και παραμετροποιήσεις και μπορείς να αλλάξεις και να προσθέσεις πολλά.

Και βέβαια το ότι έχει media player ενσωματωμένο με κέρδισε... Όσοι θέλετε να ακούτε μουσική στη χαλαρή πτήση (και όχι μόνο) δεν χρειάζεται να έχετε έξτρα συσκευή και ηχεία.

Βέβαια τεχνολογικά αυτή τη στιγμή ανώτερο από τα συμβατικά (το c-pilot το εξαιρώ) είναι το flymaster live. Με την καινούρια αναβάθμιση πρόσθεσε και απεικόνιση track άσχετα με τασκ. Για όσους δεν έχουν συνηθίσει το buzzer ίσως είναι λίγο δυσνόητο στην αρχή αλλά μετά δεν μπορείς χωρίς αυτό. Είναι σαν να βλέπεις τις ενδείξεις του βάριο χωρίς να κοιτάς.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Παρ Δεκ 21, 2012 11:50 pm

antonisk6 έγραψε:Nexus 7 πρώτο τεστ: Αυτή τη στιγμή γράφω σε εξωτερικό χώρο κάτω από τον ήλιο και φοράω γυαλί ηλίου. Η οθόνη δεν είναι backlight αλλά βλέπω πολύ καθαρά.
Τα υπόλοιπα μετά το τεστ στον αέρα...


Αντώνη ρίξε μια ματιά και εδώ

http://blueflyvario.blogspot.gr/
http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=39489

διαβάζω καλά σχόλια για το hardware σε συνδυασμό με την εφαρμογή.
Στείλε στον τύπο κανένα mail μήπως και μπορεί να σου στείλει κανένα για τεστ.

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:01 am

Νίκο και πάλι ευχαριστώ! :D Το skytraxx που το βρίσκουμε;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Σάβ Δεκ 22, 2012 5:05 am

Chris Lappas έγραψε:Νίκο και πάλι ευχαριστώ! :D Το skytraxx που το βρίσκουμε;


Βαγγέλης Σταμέλλος

http://o2paragliding.gr/index.php?optio ... Itemid=324

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Δεκ 22, 2012 12:00 pm

Ευχαριστώ!

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Δεκ 24, 2012 12:11 pm

JohnPistikos έγραψε:Αντώνη ρίξε μια ματιά και εδώ

http://blueflyvario.blogspot.gr/
http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=39489

διαβάζω καλά σχόλια για το hardware σε συνδυασμό με την εφαρμογή.
Στείλε στον τύπο κανένα mail μήπως και μπορεί να σου στείλει κανένα για τεστ.


Ευχαριστώ Γιάννη, θα στείλω mail στον τύπο. Ο σένσορας φαίνεται πως είναι αρκετά ευαίσθητος και ακριβής!
http://alistairdickie.com/blueflyvario/index.html

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Skytraxx 2.0 - Altitude above ground level mode

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιουν 11, 2013 9:51 am

Μια πληροφορια για τους χρηστες του Skytraxx 2.0 :

"Σύμφωνα με το manual, το skytraxx δέχεται δεδομένα του ύψους του εδάφους και εάν υπάρχουν μπορεί να υπολογίζει και να εμφανίζει το ύψος από το έδαφος με την ένδειξη AGL (Above Ground Level). Επίσης, μπορεί να εμφανίζει το ύψος σε σχέση με το έδαφος όταν βλέπεις μία καταγεγραμμένη πτήση. Τον υπολογισμό αυτό τον κάνει αφαιρώντας το ύψος του εδάφους από το ύψος που βρίσκεται η συσκευή (Above Mean Sea Level: AMSL). Αφού και τα δύο ύψη έχουν σαν αναφορά την θάλασσα, η διαφορά είναι το ύψος από το έδαφος.

Για να μπορέσει το skytraxx να κάνει την αφαίρεση, πρέπει στο σημείο που βρίσκεται η συσκευή να υπάρχει ένα αρχείο με το ύψος του εδάφους από τη θάλασσα. Τα δεδομένα τα "ψάχνει" από το φάκελο ELEVATION. Στο φάκελο αυτό υπάρχουν ήδη (by default που λέμε στη νέα ελληνική) φορτωμένα 48 αρχεία που, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι η περιοχή των Άλπεων. Τα αρχεία έχουν μία ειδική μορφή hgt και κάθε αρχείο καλύπτει μία μοίρα γεωγραφικού μήκους και πλάτους με δεδομένα για το ύψος του εδάφους.

Αυτή τη μορφή αρχείου πρέπει (και λέω "πρέπει" γιατί δεν είμαι σίγουρος) να τη πρωτοδημιούργησε η NASA με δορυφορικά ραντάρ και είναι διαθέσιμα για όλο τον κόσμο. Για τις ΗΠΑ η ακρίβεια είναι 30 μέτρα (ένα δευτερόλεπτο της μοίρας) και για τον υπόλοιπο κόσμο 90 μέτρα (τρία δευτερόλεπτα της μοίρας). Νομίζω ότι και για τις Άλπεις υπάρχουν με ακρίβεια 30 μέτρων και ίσως αυτά να έχει μέσα το skytraxx. Όπως είπαμε για τον υπόλοιπο κόσμο η ακρίβεια είναι στα 90 μέτρα και αυτό ισχύει και για την Ελλάδα. Δηλαδή για κάθε τετράγωνο 90 μέτρων δίνει ένα ύψος είτε είναι πλαγιά, είτε κορυφή είτε πεδιάδα. Η NASA δεν προσδιορίζει ότι το ύψος του εδάφους για κάθε τετράφωνο είναι μέσος όρος και ούτε εγγυάται ακρίβεια.

Όπως και 'να χει, zipάρησα τα αρχεία για όλη την Ελλάδα σε ένα αρχείο και λογικά άμα τα φορτώσεις στο skytraxx θα μπορεί να σου δείχνει το ύψος από το έδαφος όπου και να πας στην Ελλάδα.

Εγκατάσταση:
Για να ενεργοποιήσεις την ένδειξη AGL πρέπει καταρχήν να καταβάσεις το αρχείο κάπου στον υπολογιστή σου https://www.dropbox.com/s/qvdm1gdo8x86v ... vation.zip. Μέχρι να κατέβει το zip συνδέεις το skytraxx στον υπολογιστή με usb και δημιουργείται έτσι μία καινούργια συσκευή αποθήκευσης με όνομα SKYTRAXX. Μέσα στη συσκευή υπάρχει ο φάκελος ELEVATION στον οποίο ξεzipάρεις τα περιεχόμενα του zip.

Προαιρετικά (και εάν δεν πρόκειται να πας στις Άλπεις σύντομα) μπορείς να κρατήσεις ένα backup από τα αρχεία που έχει μέσα ήδη ο φάκελος ELEVATION κάπου στον υπολογιστή σου και να τα σβήσεις. Βασικά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό γιατί υπάρχει αρκετός χώρος και τα 132ΜΒ που πιάνουν οι Άλπεις είναι μόνο περίπου 3% των 4GB που έχει συνολικά διαθέσιμα το skytraxx.

Εάν δεν θέλεις να φορτώσεις όλη την Ελλάδα και θέλεις να δοκιμάσεις μόνο τον Κιθαιρώνα για αρχή, τότε φόρτωσε το N38E023 μόνο. Πιάνει από βόρεια Εύβοια μέχρι λίγο ποιο πάνω από το Λουτράκι και μέχρι Ραφήνα. Δηλαδή όλος ο Κιθαιρώνας με όλο τον βορινό κάμπο και μέχρι Αλίαρτο ανατολικά, όλη η Πάρνηθα και bonus ο Πατέρας.

Πάντως, εάν θέλεις να βλέπει το AGL στην πτήση πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το menu: USER FIELDS (στη δεύτερη σελίδα) έχει τρία πεδία που μπορείς να ορίζεις τι πληροφορία θέλεις να εμφανίζεται. Επέλεξε ένα από τα τρία (π.χ. το τρίτο) και από τη λίστα επέλεξε AGL. "

Eυχαριστω Φωτη 8)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: C-pilot και άλλες συσκευές

Δημοσίευσηαπό tifonas » Τρί Ιουν 11, 2013 4:13 pm

Βαγγελη δουλευει ...

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
tifonas
EN B
 
Δημοσ.: 75


Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron