Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 11:19 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό kostas34 » Παρ Δεκ 19, 2014 1:19 pm

Χεραιτώ την παρέα,
είμαι αρχάριος στο χώρο, χωρίς να έχω προβεί ακόμα σε εκπαίδευση και αγορά εξοπλισμού. Συλλέγοντας πληροφορίες και βλέποντας τις αγγελίες να αναφέρουν ώρες πτήσης ή έτος αγοράς, ήθελα να ρωτήσω πια είναι η διάρκεια ζωής μίας πτέρυγας και ενός εφεδρικού? Μέχρι πότε μπορεί να πετάει με "απόλυτη" ασφάλεια και πότε πρέπει να πεταχτεί στα "σκουπίδια"?

kostas34
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Παρ Δεκ 19, 2014 10:31 pm

Κωστα γραψου σε μια σχολη κ θα σου λυθουν ολες οι απορειες αλλιως GOOD LUCK

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό kostas34 » Παρ Δεκ 19, 2014 10:44 pm

Γιατί, είναι ακατάλληλη η ερώτηση ή επτασφράγιστο μυστικό?

kostas34
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Παρ Δεκ 19, 2014 10:55 pm

Αρχισαμε.............................. ελα καμια μερα στο βουνο.............θα το γραψω εδω ποιο βουνο

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό kostas34 » Παρ Δεκ 19, 2014 11:11 pm

Αφού δεν έχεις σαφή απάντηση στο ερώτημά μου γιατί απαντάς? Άφησε κάποιον άλλο να μου απαντήσει.Γιατί εμπλέκεσαι χωρίς λόγο? Μια ερώτηση έκανα πραγματικής απορίας και ενδιαφέροντος. Δεν περνάω την ώρα μου. Όσο για την εκπαίδευση, αναφέρθηκα στο μήνυμα όπου διατύπωσα την ερώτηση.
Τώρα τα "αρχίσαμε...." , "τελειώσαμε...." δεν πιστεύω να βοηθάνε κανέναν μας.
Το ερώτημά μου παραμένει για όποιον έχει την καλοσύνη.

kostas34
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Σάβ Δεκ 20, 2014 12:34 am

Αγαπητέ κωστα 34. εχεις δικιο για τα ...αχισαμε τελειώσαμε, κτλ. εν μερη σου απαντησε στην ερώτηση.
υπάρχουν πολλοι παραγοντες που επιρεαζουν την ζωη μιας πτερυγας, αλλα μιας και δεν εχεις κανει τα βασικα, θα σου διμηουργιθουν και αλλες αποριες, η οποιες απαντωντε σε μια σχολη βασικης εκπεδευσεις ή ακομη και σε καποιο βιβλιο, σχετικό.
καλη η ερωτηση αλλα σε λαθος χρονικο σημειο.
κατι σχετικοτερο θα ηταν:
που μπωρο να παρω πληρωφοριες
τι μπορω να κανω για να δω αν μου αρέσει η ΠΤΗΣΗ, ετσι ώστε να παρεις μια απόφαση για να παρακολουθησησ μια σχολή βασικης εκπαίδευσις. και ολα τα αλλα θα σου λυθουν στην πορεια, αν παραμηνεις και κάνεις αυτο που κανουμε και εμεις.....ΠΕΤΑΜΕ σαν τα πουλακια. ειναι προτιμοτερο να λάβεις δραση παρα πληροφοριες που δεν σου χρειαζονται (αυτην τη στιγμη).

με φιλικους εναεριους χεριτισμους λευτερης :D

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Δεκ 20, 2014 2:23 am

Κώστα καλώς ήρθες στην παρέα μας
όπως είπε και ο Λευτέρης η διάρκεια της ζωής μιας πτέρυγας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως τρόπος χρήσης, έκθεση στον ήλιο σε υγρασία, νερό γλυκό ή θαλασσινό κλπ οπότε δεν υπάρχει στανταρ συνήθως μια καινούρια πτέρυγα με σωστή χρήση και συντήρηση έχει διάρκεια ζωής περίπου 300-400 ώρες πτήσης αν υποθέσουμε ότι πετάμε περίπου 60-80 ώρες τον χρόνο έχουμε 4-5 χρόνια.
Αν τώρα ταλαιπωρήσουμε την πτέρυγα με όχι σωστή χρήση την αφήσουμε πολλές ώρες στον ήλιο ή μέσα στο αυτοκίνητο καλοκαίρι ή βραχεί στην θάλασσα καταστρέφεται τόσο το ύφασμα όσο και τα σχοινάκια (αρτάνες) με αποτέλεσμα και σε 100 ώρες ή 1 χρόνο η πτέρυγα να είναι ακατάλληλη για πτήση
Για το εφεδρικό αλεξίπτωτο τα πράγματα είναι πιο απλά συνήθως έχει διάρκεια 10 χρόνια ζωής με την προϋπόθεση ότι η συντήρηση του γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Μιλώντας με κάποια σχολή ή εκπαιδευτή θα σου λυθούν οι απορίες που έχεις και θα αποκτήσεις γνώσεις σε ένα ασφαλές περιβάλλον. Κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης ο εκπαιδευτής θα σου εξασφαλίσει τον κατάλληλο εξοπλισμό για την εκπαίδευση και μετά θα αγοράσεις και τον δικό σου εξοπλισμό

Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην αναζήτηση σου

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Δεκ 20, 2014 11:40 am

Κώστα, πρόσεξε αυτά που γράφει ο Δημήτρης (frog) και αν το ερωτημά σου αφορά την πιθανότητα αγοράς πτέρυγας. τοτε καλό είναι πριν την αγοράσεις να την ελέγξεις σε κάποιον επαγγελματία που ασχολείται με τέτοιους ελέγχους. Τώρα αν ρωτάς καθαρά από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον, υπάρχουν το ιντερνετ πολλά άρθρα και συζητήσεις για το θέμα. Μια καλή ανάλυση όμως θα σου κάνει ο εκπαιδευτής σου. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι το ότι είσαι αρχάριος αλλά χωρίς εκπαίδευση, είναι κάπως οξύμωρο.

Θωμά θα σου πρότεινα (με κάθε καλή διάθεση) πριν συμβουλεύσεις άλλους και μάλιστα δηκτικά, να τηρείς ο ίδιος τα αυτονόητα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό kostas34 » Σάβ Δεκ 20, 2014 12:31 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
frog με κατατόπισες.

Το "αρχάριος" όντως δεν μου άρεσε από την ίδια στιγμή που το έγραψα. Το "αδαής" θα ταίριαζε καλύτερα. Δεν πρόκειται να αγοράσω εξοπλισμό μόνος μου, πόσο μάλλον να "πετάξω" μόνος μου.

Μου είναι αυτονόητο ότι πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα από εκπαιδευτή και να με καθοδηγήσει για το επόμενο βήμα. Από την πλευρά σας κάνετε πολύ καλά που το υπενθυμίζεται αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να ενεργεί τόσο απερίσκεπτα, γιατί δεν νομίζω να διαφέρει και πολύ από το να ανοίξει μια ομπρέλα και πέσει από τον τέταρτο όροφο μιας πολυκατοικίας.

Έχω κάνει μια διπλή πτήση, έχω διαβάσει ένα βιβλίο και φλερτάρω αρκετά με το να ασχοληθώ.
Εδώ διάβασα αρκετά για να πληροφορηθώ και έκανα μία ερώτηση γιατί άλλο? Απλά για να μάθω. Έτσι απλά.

kostas34
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Διάρκεια ζωής πτέρυγας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Σάβ Δεκ 20, 2014 2:02 pm

Mε καθε κακη διαθεση JOHNNNNNY ελα και εσυ στο βουνο

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56


Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες