Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 12:37 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Speedflying - Speedriding

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό arisk » Κυρ Φεβ 03, 2008 2:49 am


Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Φεβ 24, 2008 3:39 pm

Μια εξαιρετική μέρα για πτήση με παραπέντε βάση 2.000+ κούμουλα παντού σχεδόν άπνοια και διάφοροι στην ευρύτερη περιοχή Παρνασσού να παίρνουν τηλέφωνο να κανονίσουμε για πτήση και αν quote "έχεις το sigma μαζί να πετάξω?"

Παιδιά ένα μικρό αλεξιπτωτάκι έχω ότι μπορώ κάνω...άσε που ο στόχος μου είναι να μη φεύγω πάνω από μισό μέτρο από το έδαφος.



Από τις κάλύτερες lift served πτήσεις της Ελλάδας αλλά και πάλι θέλει και άλλο χιόνι να καλύψει εντελώς τις πέτρες. (2100-1750). Tο όνομα της πίστας είναι connecting-egg(συνδετικό-αυγό) :P

Αλήθεια πετάξατε? βλέπω Πελοπόνησο πέταξανε καλά

Υ.Σ Ναι ξέρω μια helmet cam χρειάζεται. Από τόσες πτήσεις μόνο αυτό που βλέπετε είναι χρήσιμο(και άθλιο)

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Τρί Μάιος 05, 2009 11:19 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό ian » Δευτ Φεβ 25, 2008 6:29 pm

Μπραβο MIK!!!
Εξελισεσαι συνεχως, πολυ ωραιο το βιντεακι :)
Tips: οταν εχεις την σκια σου μπροστα ολα γινονται πολυ πιο ενδιαφερον 8)


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Απρ 01, 2008 2:34 pm

Πρωταπριλιάτικα αστεία δε βλέπω, πετάξατε με τις ώρες το σκ και δεν γράψατε λέξη, κούμουλα παντού σήμερα...ας σας πρήξω λίγο.

Για τον φίλο Ian μαζεμένες οι σκηνές με σκια.

Πριν καν το φουσκώσω έλεγα ότι τα μόνα που ήθελα είναι υγειά και χιόνι για να ευχαριστηθώ το speed φέτος. Δυστυχώς και τα δύο ήρθαν σε πολύ περιορισμένο βαθμό...ούτε Φαλακρό, ούτε Καλάβρυτα ούτε τίποτα. Και πάλι ήταν ένα πολύ όμορφο ταξίδι με στιγμές μαγικές

Καμιά 80αριά "πτήσεις" μικρές, λιγο μεγαλύτερες, απότομες και ήπιες. Εξαιρετικά ασφαλές όταν έχει πολύ χιόνι και εξαιρετικά επικίνδυνο όταν δεν έχει. Όποιος "ψήνεται" το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι είναι πολύ πιο ασφαλές, εύκολο και όμορφο από ότι φαντάζεται. Επίσης η αναλογία χρόνου απόλαυσης προς χρόνο κούρασης είναι χάλια.

Ελπίδα για του χρόνου με μυαλό, υγεία και χιόνι, α ναι και κάνα πιο μικρό Νano. Από τώρα ψάχνω που θα πάω Άλπεις και...περιμένω παρέα(άντε να γίνουμε πολλές). Επίσης ελπίδα να παίξει το Φαλακρό με την εκεί ομάδα και μια Στύγα. Και κάνα ελικοπτεράκο για Όλυμπο με σπόνσορα να τα πληρώνει ...

Τέλος στις καλύτερες στιγμές η κάμερα ούτε να κλείνει ούτε να τραβάει κάτω :cry:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το leave me breathless ισχύει. Enjoy
http://www.youtube.com/watch?v=X9hLkoImFkM

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/X9hLkoImFkM&hl=en"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/X9hLkoImFkM&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

Και του χρόνου

Υ.Σ. Καιρός για μεγάλα, αργά αλεξίπτωτα, που κλείνουν 8)

MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Δεκ 18, 2008 9:20 pm

Aντε και του φέτος. Καλή σεζόν. Σύντροφοι εμφανιστείτε :lol:

Les Arcs Speedflying training

enjoy
http://www.youtube.com/watch?v=WmU9Bd4Z0Kk

Γιατί δεν το κάνει embed?αααααααααααα


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Δεκ 21, 2008 12:12 am

Μόνο στα όνειρα?

http://www.youtube.com/watch?v=qrd--7anRpU



Ακούς? "show me that you are good" λενε οι δάσκαλοι...ούτε για γιαγιάδες ούτε για κουτσούς :lol:

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Κυρ Δεκ 21, 2008 2:03 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Δεκ 21, 2008 1:46 am


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Ιαν 10, 2009 11:59 pm

Καλή Χρονιά δέν είπαμε?

Με υγεία και ασφαλείς προσγειώσεις (σε αφράτο χιόνι) σε όλους

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Ιαν 13, 2009 1:11 pm


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιαν 28, 2009 10:56 pm

Συγνώμη που ενοχλώ πάλι αλλά έχει έναν αγώνα ίσως ενδιαφέρει κάποιους έχει και ωραία βίντεο

http://www.speedflyingpro.com/

http://www.speedflyingpro.com/videos09.php

Και πάλι συγνώμη αν σας τα πρήζω...

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιαν 29, 2009 1:49 am

tsourekia mas taxeis kanei

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Φεβ 17, 2009 1:12 pm

Η χειρότερη σεζόν στην ιστορία του speedflying στον Παρνασσό συνεχίζεται.

Τόσο βαθιά πούδρα κάθε σκ που μυαλά για speedflying και επίσης διαπίστωσα γιατί ο δάσκαλός μου επέμενε ότι μόλις το ρίξει το χιόνι δεν είναι και το καλύτερο για flying. "Kάνε σκι ή riding και άσε το flying για την επόμενη" μου έλεγε. ΔΕΝ ΤΣΟΥΛΑΣ μόλις ακουμπήσεις και το μπροστινό με 60-70 χλμ 0,001 μ από το έδαφος δεν έχει και πολύ πλάκα.

Τέσπα ανοίγουμε καινούργιες πτήσεις τέρμα Ηρακλή ευθεία και...δουλεύουμε το riding (προσπάθεια να μην απογειωθείς καθόλου με το αλεξίπτωτο ανοιχτό όλο σκι) πιο πολύ παρά το flying. Επίσης έχουμε μπόλικα ψιψιψίνα να τραβάνε βίντεο. Και πάλι ξεχνάμε πάντα να πατήσουμε το rec.



Βασικά δεν έχεις και όρεξη να αφήσεις το πουδρί για speed.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Φεβ 19, 2009 1:28 pm


Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Φεβ 19, 2009 8:44 pm

Έλα εσύ εδώ και ξέρω κάπου ένα κάθετο βράχο 1500 μέτρα να παίξουμε :twisted:

http://www.youtube.com/watch?v=qv5y-H-jHNo

Φέρε αργό αλεξίπτωτο είμαι κότα.

Υ.Σ. Απάντηση σε αυτό το thread. Γιεεεεααααα

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Φεβ 22, 2009 7:25 pm

Kάνει εκπληκτικό fredochino caldo τρελό μωρό στα Starbucks της Συγγρού.

Ακολουθεί ένα βιντεάκι από όλες τις πτήσεις που μπορούν να βγουν στον Παρνασσό lift served τις οποίες πέταξα το Σάββατο. Συγνώμη εκ των προτέρων για την ενόχληση.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μαρ 02, 2009 2:17 pm

Ένα μεγάλο χασμουρητό βγήκε από το στόμα σεσημασμένου γκολάκια στα Ελληνικά τασκ.

-Σιγά μωρε το speed που κάνεις. Ο σκοπός είναι να κάνεις γραμμές στο αφράτο όπως κάνουν οι ξένοι. Αυτό το γουστάρω.

Με έβαλε σε σκέψεις...

Το speed με δυο διαφορετικές φιλοσοφίες λοιπόν. Στην πρώτη 0,56 -2,10 του βίντεο (Συνδετικό-Πάρκιγκ δεξιά διαδρομή) flying όσο πιο κοντά στο έδαφος μπορώ ας έχει βράχο κοτρώνα ότι να είναι μπροστά. Στη Δεύτερη (Ηρακλής ευθεία) riding να κάνω γραμμές στο χιόνι.

Αλλά να γιατί το γουστάρω το speed. Γιατί κάνω όποια φιλοσόφία μου κατέβει στο κεφάλι. Γιατί κάνω μια διαδρομή που με οποιοδήποτε άλλο μέσο θα είναι μια ταλαιπωρία που θέλει σκέψη και προσοχή...ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ

Το βουνό είναι εκεί να το κάνουμε ότι μας κάνει να νιώθουμε καλά. Πετάξτε, ανεβείτε, κατεβείτε όπως γουστάρει ο καθένας.
Η απλά θαυμάστε το.
[ img ]

Σα τρελοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοος οοοο οοο ο


Nαι Χρήστο την ακούς στεροφωνικά. Αλλά άμα θες κάνεις μια ήρεμη χαλαρή πτησούλα

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Τρί Μαρ 03, 2009 9:17 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Τρί Μαρ 03, 2009 8:25 am

Καλή φάση ΜΙΚ... Πετώντας έτσι χαμηλά και με μεγάλες κλίσεις στις στροφές,
σίγουρα θα έχεις αίσθηση μεγάλης ταχύτητας κίνησης (speedflying άλλοστε...),
μπόλικη αδρεναλίνη δηλαδή και το "ξύπνημα" των αισθήσεων λόγω αυτής μετά την
προσγείωση! ...the twilight zone... :idea:

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Απρ 04, 2009 8:56 pm

Ένα μεγάλο βουνό γεμάτο χιόνι. Απόλυτα ασφαλές, απόλυτα γ@μ@το


[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μάιος 04, 2009 9:55 pm

Τσουλούφι τίποτα σπουδαίο απλά γράφω ότι είναι ωραίο και ασφαλές το speedflying.

MIK έγραψε:Ελπίδα για του χρόνου με μυαλό, υγεία και χιόνι, α ναι και κάνα πιο μικρό Νano. Από τώρα ψάχνω που θα πάω Άλπεις και...περιμένω παρέα(άντε να γίνουμε πολλές). Επίσης ελπίδα να παίξει το Φαλακρό με την εκεί ομάδα και μια Στύγα. Και κάνα ελικοπτεράκο για Όλυμπο με σπόνσορα να τα πληρώνει ...





Tα βασικά ήρθαν λοιπόν. Μια χαρά ήταν και του χρόνου με υγεία και φυσικά χιόνι. Πιο μικρά Nano και παρέα βρέθηκαν. Για τα άλλα δόξα το Θεό υγεία να έχουμε και όλα θα γίνουν τα βουνά εκεί θα είναι.

Ένα ταξίδι ακόμα πιο μαγικό με πολύ περισσότερη γνώση, πολύ περισσότερη ασφάλεια και σίγουρα στιγμές που τις βλέπω στην κάμερα και προσπαθώ να θυμηθώ πως ήταν πως ένιωθα και τι σκέφτηκα. Το συναίσθημα δεν μπορεί να περιγραφεί αλλά...μου αρέσει.

Με το φετινό (σχετικά νορμάλ σεζόν) χιόνι, το σπορ είναι ασφαλέστατο και άνετο. Έχει πολλές πιθανές διαδρομές για όση ασφάλεια και αδρεναλίνη επιθυμείς.

Ο Παρνασσός πρακτικά ετελείωσε σαν βουνό για speed το πετάξαμε όλο. Και με τη γνώμη των ειδικών είναι παραπάνω από ιδανικός για αρχάριους, μέσους και πολύ καλούς speedflyers. Μένουν οι μεγάλες καταβάσεις που χρειάζονται υποστήριξη από ομάδα οι οποίες είναι στο πρόγραμμα αρχικά για το καλοκαίρι.

Πριν από κάποια χρόνια κάποιος μου είπε "στο παραπέντε δεν ξέραμε, φάγαμε τα μούτρα μας και χτυπήσαμε να μάθουμε, είχαμε άγνοια κινδύνου και όταν ερχόνταν οι ξένοι νιώθαμε ούφο. Εσύ που ξεκινάς τώρα τα έχεις όλα έτοιμα". Με αυτές τις σκέψεις πάντα στο μυαλό και με την μέθοδο "κότα" είπα να μάθω χωρίς να χτυπήσω πάνω από όλα μιας και είμαι μονάχος και δεν ξέρω. Μπορεί σε κόπο και χρήμα,αλλά και πτήσεις που κότεψα να κάνω, να έχασα πολλά αλλά τελειώνω τη σεζόν με ένα χαμόγελο μιας και ναι...επιτέλους...ΞΕΡΩ.

Δυο βδομάδες Άλπεις και φυσικά μια βδομάδα που η γνώση των Άλπεων ήρθε εδώ, καμιά εκατοσταριά rides (πσσσσσσ), ένα εντελώς διαφορετικό σπορ από αυτό που έκανα πέρσι, ταχύτητες ανεβασμένες, πλήρες riding και πετάω μόνο στα βράχια, είκοσι από τους καλύτερους πιλότους του κόσμου να συμβουλεύουν, συμμετοχή σε αγώνα, αλεξίπτωτα 10,11,12,13και 14 τετραγωνικά, με χιόνι, χωρίς χιόνι, παρακολούθηση εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα, φίλοι να μαθαίνουν...τι να πρωτοθυμηθώ.

Πάνω από όλα χάρηκα που δεν με είδε κανένας (ενώ στην αρχή έφαγα απίστευτο κράξιμο ότι το κάνω για φιγούρα), δεν ενόχλησα κανέναν και το χιονοδρομικό και οι χιονοδρόμοι αποδέχτηκαν ότι υπάρχει ένα νέο σπορ που γίνεται εκεί, εκεί και εκεί όμορφα και με ασφάλεια.

Από την άλλη ήμουν και εγώ εκεί μαζί με ονόματα θρύλους που τα βίντεο τους ψαρώνουν μιλάγαμε γελάγαμε,με κάλεσαν να τα ξαναπούμε και να ξανατρέξουμε παρέα, ενώ αποδέχτηκαν την πρόσκληση και αυτοί. Σα να μη τρέχει τίποτα συμβούλεψαν ώστε του χρόνου σε όσους αγώνες τρέξω να πάω καλύτερα. Μου έδειξαν τα κόλπα που έκανα ουάο και μερικά τα έβγαλα και εγώ. ATAKA, Bon, Montant πια δεν είναι θρύλοι είναι σχολές και άνθρωποι που απλά...είναι καλύτεροι. Αλλά έχω τη καλύτερη πατέντα για κάμερα στο κράνος :twisted:

Για το foot launch χωρίς χιόνι με μικρά αλεξίπτωτα τύπου Bobcat αλλά και το Nano πιστέψτε με είναι εδώ επίσης είναι ασφαλές και είναι υπέροχο. Ο Arnauld πέταξε στο Σταυρό και μου είπε να το πετάω άνετα. Ο Κιθαιρώνας είναι μια χαρά και απορούσε με το πόσο κότα ήμουν που δεν το πέταγα. Τα αλεξίπτωτα δεν κλείνουν και πρακτικά με μελτέμι ο Κιθαιρώνας...πετάει όλη μέρα. Νέες ιδέες νέα μέρη και νέοι πιλότοι χρειάζονται...

Διευκρίνηση για το παρακάτω. Έχει ακόμα 2 μέτρα χιόνι ο Παρνασσός και θα δουλεύει όλο το Μάιο.

Η τελευταία μέρα της σεζόν με βρήκε να ρολάρω. Να χαλαρώνω να απολαμβάνω και να είμαι πια σίγουρος ότι αυτό που κάνω θα το κάνω ακόμα και 70 χρονών και φυσικά δεν θα κινδυνέυω καθόλου. Το Σάββατο για πρώτη φορά ανέβαινα και ταξίδευα στο χιόνι με 30-40-50-60 χλμ αέρα κάνωντας kite με άνεση σε συνθήκες που το Φεβρουάριο με τρόμαζαν.

Την Κυριακή είπα να κάτσω 3 ώρες με το αλεξίπτωτο ανοιχτό. Και το έκανα. Έτσι χαλαρά. Τρισδιάστατο σκι ή γρήγορη πτήση ή ταξίδι προς τα πάνω στο βουνό. Ότι κεφάρεις κάνεις.

Δεύτερη σεζόν τέλος (μάλλον τέλος βασικά) για το speedriding τουλάχιστον, το speedflying θα είναι εδώ μέχρι να ξαναχιονίσει. Σίγουρα προτεραιότητα στον αέρα έχουν τα αργά μεγάλα αλεξίπτωτα αλλά να έχετε το νου σας.

Αυτά για φέτος, ελπιζω του χρόνου όσοι το σκέφτονται να το τολμήσουν πιστέψτε με είναι ασφαλέστατο και υπέροχο. Όποιος θέλει Les Arcs Δεκέμβρη 2009 και φυσικά γαλλική επίθεση τον Μάρτη στα Ελληνικά βουνά από δασκάλους κλπ. Σχέδια για σοβαρές δουλειές και καταβάσεις υπάρχουν καλά να είμαστε κάθε βοήθεια, συνεργασία και συμμετοχή δεκτή.

Βίντεο και φωτογραφίες από πάνω σε αυτό το thread και στο παρακάτω.
http://www.sky.gr/forum/index.php?f=11& ... =viewtopic

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Δεκ 27, 2009 4:53 pm

Kαλή σεζόν είπαμε? Δεν είπαμε. Καλή σεζόν λοιπόν με υγεία και πολύ χιόνι.

Δολομίτες για αρχη φέτος και Μάνο άκου πως πέρασα: Κέρδισα το Ιταλικό πρωτάθλημα, πετάξαμε από τη Marmolada και έπιασα ένα ψάρι που προσγειώθηκα στη λίμνη 150 κιλά. Snowkite θα κάνεις?

Παρέα με τον Jimmy Pacher (ο γνωστός),τον Armin Senoren και τρεις ακόμα πιλότους γράψαμε μερικές 800 άρες vertical αλλά λίγο ο παλιόκαιρος λίγο ότι δεν είχε και πολύ χιόνι λίγο η κότα μέσα μου δεν επέτρεψαν καμιά "ονειρεμένη" :cry:

Για παραπέντε ούτε λόγος γιατί τη μοναδική μέρα που πέταγε είχε -20. Όσοι πέταξαν είχαν την όψη του παγωμένου κρέατος

Για πρώτη φορά έκανα ομαδική κατάβαση και είδα πως είναι να σε προσπερνανε με πολλά πιλότοι που τους έχουν καλέσει στο pro. Πετάγαν 8άρια και 9άρια. ΣΤΑΥΡΟ ΣΒΕΛΤΑ.

THIS IS WHAT YOU MUST NOT DO


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιαν 08, 2010 11:40 am



Προχτές ήταν προφανές ότι το Καντήλι δεν κάνει για τίποτα σοβαρό και έφυγα για ΣΕΦ. Άργησα όμως και ήταν ψόφια δεν κράταγε. Max 33 μίλια μέση 15-20 μίλια. Ευτυχώς ήταν κάτι πακιστανοί που είχαν όρεξη για σπρώξιμο και πέταξα αρκετή ώρα.

ΞΗΡΕ ΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιαν 20, 2010 9:07 pm

Άσε γιατρέ είναι κάτι φίλοι μου που πετάνε με μεγάαααλα αλεξίπτωτα για ώρες και δεν μου μιλάνε που πετάω για λίγο με μικρό αλεξίπτωτο. Να συνεχίσω να τους γράφω ή να ανοίξω δικό μου forum να απαντάω στον εαυτό μου?

Καλή σεζόν με υγεία χωρίς ατυχήματα σε όλη την κοινότητα του Ελληνικού speedflying που κατακλύζει πια τις εκτός πίστας πλαγιές τους Παρνασσού και θα τις κόψω τα ποδάρια έτσι και παραβεί τους κανόνες που έχει θέσει το ΧΚΠ.

Σταυρό σήμερα με το 12.5 και τη switch γυρίζοντας από υπέροχο speedriding και σκι ήταν ψόφια αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί σε ανεβοκατεβάζουν εύκολα φίλοι και τρακτέρ. Σε ένα λεπτό έτοιμος, ενάμιση λεπτό για κάτω, μάζεμα σε μισό λεπτό και τέλος. Μια έκανα βζιιιν βζιιιν και μετά για καφέ. 20-25 χιλιόμετρα αέρα, τα θερμικά και να δούλευαν δεν τα πήρα πρέφα δεν κράταγε καθόλου προσπάθησα να πάω προς Δελφούς αλλά...δεν υπάρχει λίγος αέρας υπάρχει μικρό αλεξίπτωτο.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό stavros » Τετ Ιαν 20, 2010 9:15 pm

Καλή πτητική σαιζόν, τουλάχιστον τώρα πλέων δεν είσαι μόνος :)

stavros
Competition
 
Δημοσ.: 264

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Ιαν 26, 2010 12:13 am

Γράφει το πρασινάκι Σταύρο. Μάκη πόσο αέρα να είχε στη κορφή? Δεν υπάρχουν υπήνεμα υπάρχει μεγάλο αλεξίπτωτο.
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Καλή σεζόν να έχουμε.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό stavros » Τρί Ιαν 26, 2010 3:36 am

MIK έγραψε:Γράφει το πρασινάκι Σταύρο. Μάκη πόσο αέρα να είχε στη κορφή? Δεν υπάρχουν υπήνεμα υπάρχει μεγάλο αλεξίπτωτο.


Πολύ όμορφο, οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ καλές, ζήλεψα...

stavros
Competition
 
Δημοσ.: 264

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

cron