Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 7:27 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Τεχνικά θέματα - Helpdesk Leonardo

Leonardo

Συσκευή για live

Θέματα σχετικά με το Leonardo. το Live, τις συσκευές και τις ρυθμίσεις τηλεφώνων

Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Φεβ 18, 2010 11:30 am

Μιας και έρχεται η άνοιξη (θα έρθει φέτος ?) ας οργανωθούμε:

Έχουν βγεί 2 καινούργια προγραμματα για το live:

Για Windows Mobile
http://www.logelog.com/utils/#ReliRescue

Για iphone
http://www.freethinker.com/iphone/livet ... index.html

(Προσοχή στις χρεώσεις GPRS , ΔΕΝ είναι τόσο φτηνά όσο το java που τρέχει στα Νοκια - Sony , είναι περίπου x10 αλλα σε επόμενες εκδόσεις θα διωρθωθεί αυτό...)

Άλλο θέμα τώρα:

Έχω βρει συσκευούλα που παίρνει κάρτα SIM και απλώς την ανάβεις και αρχίζει και στέλνει, μέγεθος περίπου πιστωτικής κάρτας και σκέφτομαι να την παραγγείλω.

Αν θέλει κάποιος άλλος να μου πεί να βάλω μαζι την παραγγελία. Τι πρέπει να ξέρουμε:

1. Κόστος μαζί με τα μεταφορικά 120 Ευρώ.
2. Το κόστος ΔΕΝ περιλαμβάνει τελωνείο, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (μικρή για μικρές παραγγελίες) να μας ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ! Να είστε προετοιμασμένοι για έξτρα κόστος.
3. Το κόστος της συσκευής πιθανότατα θα πέσει και άλλο ή θα βγούν καλύτερες συσκευές, πιστεύω του χρόνου θα έχουμε τιμές γύρω στο 100 ευρώ. Αλλά η συσκευή αυτή μας καλύπτει γενικώς.
4. ΔΕΝ καταγράφει σε εσωτερική μνήμη το tracklog αρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν backup GPS αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τα σημεία που στέλνει στον server.
5. Η συσκευή είναι super απλή στην χρήση, την ανοίγεις και την πετάς σε κάποια τσέπη/ deck, έχω δοκιμάσει μια παλιότερη που δούλευε με τον ίδιο τρόπο αλλά στο τέλος δεν βγήκε τόσο ανθεκτική. Αυτή φαίνεται πιο καλής ποιότητας. Κόστος χρήσης ελάχιστο, 5 λεπτά του ευρώ / ώρα πτήσης, ή και δωρεάν ανάλογα με την σύνδεση
6. Θα στείλω την συσκευή σεττάρισμένη έτοιμη για χρήση.
7. Θα πάρω το πολύ άλλα 2-3 τεμάχια (σύνολο 3-4 μαζί με το δικό μου) δεν είμαι έμπορος ούτε θέλω να γίνω, αν υπάρχει ενδιαφέρον θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
8. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος η συσκευή να χαλάσει, σε αυτήν την περίπτωση την πατήσαμε, να την στείλουμε κίνα και πίσω άστα να πάνε! Στην Ελλάδα αντίστοιχη συσκευή κάνει 250-300 ευρώ άρα μάλλον αξίζει το έξτρα ρίσκο.

πμ ή τηλ 6947262249

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Φεβ 18, 2010 4:55 pm

Μην σπρώχνεστε, έκλεισαν τα +3 κομμάτια, θα τα πάρουμε να δούμε τι λένε και μετά βλέπουμε για άλλη παραγγελία σε κάνα δίμηνο

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Φεβ 18, 2010 5:54 pm

Μανωλη ασχετο με το live track,σχετικο με τη μεταδοση πακετων πληροφοριων.
Σκεφτηκα μηπως με το παραπανω μηχανακι η με κατι τετοιο, γινετε να γινει μεταδοση απο μετεωρολογικο σταθμο σε καποιο server ωστε να γινει live ?
Το κοστος σημερα για live σταθμο μεσω κινητου τηλ ειναι μεγαλο,αυτο δειχνει πολυ πιο συμφερον.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Φεβ 19, 2010 11:06 pm

Γιατί να βάλεις live σε μετεωρολογικό σταθμό ? δεν υποτίθεται οτι μένει σταθερός ? :lol: :lol: :lol: ( η σοβαρή απάντηση είναι οχι πάντως)

2 ακόμα νέα.

1. Υπάρχει θέση για άλλον ένα για την συσκευή στην παραγγελία, διαβάστε όμως προσεχτικά αυτά που έγραψα.

2. Το πιο οικονομικό πακέτο για το Live είναι πιά το συμβόλαιο με "μηδενικό πάγιο"
σε συνδυασμό με το πρόγραμμα "Internet on the phone Starter" το οποιο απο τις 28 ιανουαρίου αντικατέστησε το "Internet wireless easy". Ο συνδιασμός αυτός εχει μηδέν (0) πάγιο τον μήνα και πληρώνεις μόνο τις κλήσεις και την χρήση Internet - ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ το δωρεάν 1 MB του παλιού προγράμματος -. Το κόστος της πτήσης αν στέλνουμε ανα 4 δευτερόλεπτα στίγμα με το πρόγραμμα JAVA είναι 2 λεπτά του ευρώ (0,02 ευρώ) ανά ώρα πτήσης. Αν στέλνουμε ανά 20 δευτ το κόστος είναι 1 λεπτό οι 2 ώρες.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό cumulus » Σάβ Φεβ 20, 2010 9:40 am

Μανωλη ειμαι και εγω μεσα ... για την τελευταια συσκευη, αντε να το εχουμε και για το τρεξημο.
σου εστειλα και sms.

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Σάβ Φεβ 20, 2010 3:01 pm

οκ Μάνο !
Λογικα θα αργήσουν γιατί οι Κινέζοι έχουν νομίζω πρωτοχρονια ή κάτι τέτοιο και δεν δουλέυουν για 2 βδομάδες

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Μάιος 07, 2010 5:03 pm

Λοιπόν μετά από

- Μια ηφαιστειακή έκρηξη
- Μια απεργία των ΕΛΤΑ

επιτέλους θα έχουμε τις συσκευές στην Αμφίκλεια.

Φροντίστε αυτοί που παραγγείλατε να έχετε μια έξτρα sim κινητής

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό rigas » Σάβ Μάιος 08, 2010 9:50 am

για κοιταξτε και εδω εχω αγωρασει πολλα πραγματα και λειτουργουν για πολυ καιρο χωρις προβλημα


http://www.chinavasion.com/product_info ... rist-watch /http://www.chinavasion.com/product_info.php/pName/gps-tracker-with-sos-calling-feature-quadband/

rigas
EN A
 
Δημοσ.: 3

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό Orfan » Σάβ Μάιος 08, 2010 12:13 pm

http://www.chinavasion.com/product_info ... rist-watch
Rigas αυτο το συγκεκριμενο το δουλευεις και στο live ?

Orfan
EN A
 
Δημοσ.: 28

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Σάβ Μάιος 08, 2010 4:07 pm

Ωραίο αλλά από τις προδιαγραφές του φαίνεται οτι δεν είναι κάτι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε γιατί δεν στέλνει τις συντεταγμένες αλλά δουλεύει μόνο με SMS

Έχω φέρει επιπλέον συσκευές όποιος ενδιαφέρεται το τελικό κόστος είναι 115 ευρώ,
ρυθμισμένες και έτοιμες για χρήση και με 30 SMS στον λογαριασμό σας στο livetrack24.com για να στέλνει ειδοποιήσεις SMS σε νούμερα που έχετε προκαθορίσει.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Μάιος 19, 2010 11:15 pm

Ήρθαν επιτέλους !!!

Ακολουθεί μια μικρή περιγραφή για τους ανυπόμονους τυχερούς που τα έχουν παραγγείλει !


Η συσκευή είναι πολύ μικρή , δείτε την φωτογραφία για σύγκριση με μια κάρτα ή ένα κινητό.
Η αίσθηση είναι οτι πρόκειται για καλής ποιότητας κατασκευή που θα αντέξει και την περιστασιακή σαβούρντα

Στην συσκευασία περιλαμβάνεται φορτιστής , φορτιστής αυτοκινήτου, η μπαταρία (περισσότερα για αυτήν μετά) λουράκι και αδιάβροχη διάφανης θήκη.

Το μεγάλο ατού της μπαταρίας είναι ότι είναι ακριβώς ο τύπος 5C της ΝΟΚΙΑ που μπορεί να βρεθεί στο ιντερνετ για 4-5 ευρώ για αντικατάσταση ή και εφεδρική.

Η λειτουργία:
Έχει 3 βασικά κουμπιά και ένα μικρό πίσω για το On/off. To On/off είναι πολύ μικρό και θέλει προσπάθεια για να το πατήσεις το οποίο είναι πλεονέκτημα από την μια γιατί είναι πολύ δύσκολο να πατηθεί κατά λάθος! από την άλλη κάποιοι με μεγάλα δάχτυλα θα ζοριστούν.

Από την στιγμή που το ανοίγεις μετά το ξεχνάς... σε πολύ λίγο έχει αρχίσει και στέλνει το σήμα στον server ανα 10 δευτ. Στο τέλος πριν το κλείσιμο πατάμε 3 φορές το κουμπί Β για "όλα καλά" ή 3 φορές το "ΣΟΣ" για πρόβλημα. Υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν με τα πλήκτρα αλλά οι 2 πιο βασικοί και συνηθισμένοι είναι οι παραπάνω.

Το setup γίνεται είτε με ειδικό καλώδιο usb-to-serial (δεν περιλαμβάνεται) είτε με 3 SMS που στέλνουμε απο ενα κινητό. (Αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο μια φόρα)

Η μπαταρία κρατάει 5-7 ώρες αλλά αυτό πρέπει να το δοκιμάσω για να έχω και αποδείξεις.

Για τους φίλους μας που οι 5-7 ώρες είναι απλώς το 'ζέσταμα' έχω πάρει και 3 battery-packs των 2500mah που θεωρητικά επεκτείνουν την διάρκεια σε 20-24 ώρες

Θα παρακαλούσα όσοι είχαν ήδη εκδηλώσει ενδιαφέρον και δεν τους έχω πάρει τηλ ή στείλει email να επικοινωνήσουν μαζί μου αύριο για να τους τα στείλω

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Μάιος 20, 2010 12:43 am

ΠΟυ είναι το unboxing video?? :D :D

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Μάιος 20, 2010 2:25 pm

έρχεται!

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Σάβ Μάιος 22, 2010 10:15 am

Η πρώτη δοκιμή σε θερμοκρασίες 12-15 βαθμους κράτησε 8:12
ενώ με την έξτρα μπαταρία είμαστε ήδη στις 12+ ώρες και η εξωτερική μπαταρία είναι πάνω απο 50%

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Σάβ Μάιος 22, 2010 3:17 pm

Μερικά ακόμα στοιχεία:

για 8 ώρες και 10 λεπτά Live με αποστολή ανα 10 δευτ. χρειάστηκαν 354kb

Στο πρόγραμμα της cosmote internet χωρίς πάγιο αυτό αντιστοιχεί σε 0,35 ευρώ οι 8 ώρες

ή περίπου 0,05 ευρώ (5 λεπτά του ευρώ) ανα ώρα πτήσης.

(με το battery pack έχουμε φτάσει αισίως τις 18 ώρες συνεχόμενου live και συνεχίζει... !!! )

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Σάβ Μάιος 22, 2010 6:19 pm

αντε να τελειώσει η μπαταρία, έχω βαρεθεί στο ίδιο σημείο τόση ώρα

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Μάιος 22, 2010 9:14 pm

Βαγγέλη 23 ώρες έπιασες

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Σάβ Μάιος 22, 2010 11:56 pm

25 ώρες και 30 λεπτά. Δεν υπάρχουν λόγια για να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη που προσφέρθηκε να κάτσει επι 25 ώρες με το κάθισμα του και το deck στο μπαλκόνι μου για τις δοκιμές :D

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Ιουν 27, 2010 2:53 pm




μηπως διατίθενται τέτοια μαραφέτια προς πώληση; :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό vagos » Κυρ Ιουν 27, 2010 3:41 pm

JollyRoger έγραψε:


μηπως διατίθενται τέτοια μαραφέτια προς πώληση; :P



:idea: ,,,,ενα ΝΟΚΙΑ Ε52 ???? :roll: ....ιδιες ωρες διαρκεια,,,,αλλα ειναι και κινητο (δοκιμασμενο)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Ιουν 27, 2010 4:10 pm

vagos έγραψε: :idea: ,,,,ενα ΝΟΚΙΑ Ε52 ???? :roll: ....ιδιες ωρες διαρκεια,,,,αλλα ειναι και κινητο (δοκιμασμενο)

χμ, υποθέτω οτι αυτό που είναι ,αν κατάλαβα καλά, φτιαγμένο για gps, θα είναι πιο ακριβές στο στίγμα κλπ...

αν είναι να έχεις ρουφιάνο, να είναι σωστός :lol: ...

και.. για μένα, καλύτερα να ΜΗΝ είναι και τηλέφωνο :P ... τι να τις κάνεις τις καμερες κλπ; ... έχεις τηλέφωνο... θα προτιμούσα μινιμαλ συσκευή αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό vagos » Κυρ Ιουν 27, 2010 8:11 pm

JollyRoger έγραψε:
vagos έγραψε: :idea: ,,,,ενα ΝΟΚΙΑ Ε52 ???? :roll: ....ιδιες ωρες διαρκεια,,,,αλλα ειναι και κινητο (δοκιμασμενο)

χμ, υποθέτω οτι αυτό που είναι ,αν κατάλαβα καλά, φτιαγμένο για gps, θα είναι πιο ακριβές στο στίγμα κλπ...

αν είναι να έχεις ρουφιάνο, να είναι σωστός :lol: ...

και.. για μένα, καλύτερα να ΜΗΝ είναι και τηλέφωνο :P ... τι να τις κάνεις τις καμερες κλπ; ... έχεις τηλέφωνο... θα προτιμούσα μινιμαλ συσκευή αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά...



,,, μηπως ειναι πιo "minimal philisophy" το μια συσκευη αντι των δυο??? :mrgreen:

(αν στο μελλον μου κανει μ *%&*ες ,,,εχω παρει και εγω αμεσως την συσκευη που λες )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Αύγ 05, 2010 1:33 pm

Κατόπιν πολλών τηλεφ. για τις συσκευές θα οργανώσω παραγγελία αρχές Σεπτεβρίου,
( το ευρώ ανεβαίνει... :-) )

ΠΜ - τηλ - ή απαντηση εδω για δηλωση συμετοχής....

(διαβάστε προσεκτικά την περιγραφη + μειονεκτήματα - πλεονεκτίματα στο πρώτο post)

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Αύγ 05, 2010 2:27 pm

+1 :)

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Συσκευή για live

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 05, 2010 2:37 pm

+1 για ενα φιλο Μανωλη (voitek smolik )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Επόμενο

Επιστροφή στην Leonardo

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron