Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 1:37 pm
Text Size

Βίντεο & Μοντάζ

sirina productions

Θέματα σχετικά με την δημιουργία και το ανέβασμα βίντεο.

Συντονιστές: dim, KITSMAN

sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιαν 04, 2012 12:02 am

Μετά από μια διεξοδική συζήτηση με τον συναθλητή και φίλο DIM αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε μια θεματική ενότητα για video και montaz...
να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και θεωρητικά και πρακτικά...
σε λίγο περισσότερα για το πως...
:D :shock: :mrgreen:

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 04, 2012 12:31 am

Μιας και προσφερθήκατε τόσο αυθόρμητα 8) δημιουργήσαμε ειδική κατηγορία βίντεο και μοντάζ... στην οποία είστε και moderators.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιαν 04, 2012 12:49 am

badder έγραψε:Μιας και προσφερθήκατε τόσο αυθόρμητα 8) δημιουργήσαμε ειδική κατηγορία βίντεο και μοντάζ... στην οποία είστε και moderators.


thank's boy

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 04, 2012 12:56 am

και επαναλαμβάνω... να κάνουμε μια συνάντηση σχετικά με το αντικείμενο... με projector και να δείξουμε και κάποια πράγματα σε όποιον ενδιαφέρεται... και να ανταλλάξουμε και γνώση και ιδέες.

φυσικά θα βιντεοσκοπηθεί και θα δημοσιευθεί.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιαν 04, 2012 1:00 am

επεσε σαν ιδεα με τον μονο ενδιασμο οτι δεν θα τα θυμουνται, οταν γυρισουν σπιτι
μπορουμε βεβαια να κανουμε επιπλεον μαθηματα αργοτερα με το προγραμματακι που ετοιμαζει ο Dim αλλα και να προτεινουμε ετοιμα tutorials απο το ιντερνετ
να το φιλοσοφισουμε και μεσα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 04, 2012 1:04 am

Μια εύκολη λύση είναι το screen video capturing με δοκιμαστικά βίντεο και να βλέπουν πως γίνεται .

Το πιο προχώ θα ήταν live streaming με την διαδικασία. Γίνεται με τον συνδυασμό κάποιας υπηρεσίας όπως το Livestream.com , σαν διαδικτυακή εκπαιδευτική τηλεόραση δηλαδή.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιαν 04, 2012 1:06 am

badder έγραψε:Μια εύκολη λύση είναι το screen video capturing με δοκιμαστικά βίντεο και να βλέπουν πως γίνεται .

Το πιο προχώ θα ήταν live streaming με την διαδικασία. Γίνεται με τον συνδυασμό κάποιας υπηρεσίας όπως το Livestream.com , σαν διαδικτυακή εκπαιδευτική τηλεόραση δηλαδή.



κατι τετοιο ετοιμαζει ο Dim, απομακρυσμενη βοηθεια μαλλον, κατι σα γιατρος στο σπιτι...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 04, 2012 1:15 am

Το είχα χρησιμοποιήσει πρόσφατα για κάποια άλλη δουλειά και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Ο Dim είχε προτείνει και την λύση ταυτόχρονης λειτουργίας του desktop, κάτι που είναι η καλύτερη λύση αλλά είναι και κάπως απαιτητικό σε bandwidth ειδικά για βίντεο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό dim » Τετ Ιαν 04, 2012 1:17 am

Μια και υπάρχει ενδιαφερον απο συναθλήτες να μάθουν περι του video editing, και αφου υπάρχει και διαθεση από άλλους να δείξουν και να μάθουν ταυτόχρονα, είπαμε να ανοιξουμε 1 topic με το σχετικο θέμα...

Καταρχιν επειδή αντιλαμβανόμαστε πόσο δύσκολο είναι να περιγραφείς καποιες κινήσεις που προτείνεις να κάνει κάποιος αλλος στο pc του, πέρα από τα απλά - βασικά σημεία που πρέπει να μάθει κάποιος για το video editing , ίσως χρειαστεί να "μπεις" μεσα στο pc του και να του δείξεις επιτόπου πως να το χρησιμοποιήσει.....

1ο tutorial (παραδειγμα) για αρχή είναι το πως θα στείσετε ένα προγραμμα που θα μας βοηθήσει να μπούμε στο pc σας και να σας δείξουμε επιτοπου τι να κάνετε.
Λέγεται teamviewer, είναι δωρεαν για ιδιώτες (κοστίζει 500 ευρώ για εταιρειες), 100% ασφαλές και σαν ιδιώτες μπορείτε να το χρησιμοποιήτε νόμιμα.

Κατεβάστε το από εδω: http://www.teamviewer.com/el/index.aspx (και μόνο από εδω που είναι και η μαμά εταιρεία που το παρέχει).

Κάντε το εγκατάσταση και τρέξτε το. Θα δείτε κάτι τέτοιο ....
[ img ]

Εχει Ελληνικό μενου. Αν σας τα δείχνει Αγγλικά πηγαίνετε στα Extras > Options > Advanced > Show advanced options > Display languages και καντε το Ελληνικα. Καντε επανεκκίνηση του teamviewer και θα τα δείξει ολα Ελληνικά
[ img ]

Ok, με αυτό το προγραμμα δεν έχετε παρα να δώσετε σε κάποιον "το ID σας" και το "Κωδικος" και αυτός με το αντίστοιχο προγραμμα θα συνδεθεί σε εσάς από το σπίτι του.

Από εκεί και πέρα θα κουνάει το ποντίκι σας και θα γράφει στο πληκτρολόγιό σας σαν να ήταν μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σας.
Εχετε κάθε στιγμή την δυνατότητα να τον "πετάξετε" έξω αν δεν σας αρέσει η φάση (!!!) και αν κάνετε αριστερο κλικ πανω στο "Κωδικός" μπορείτε να αλλάξετε τον κωδικό σας. Επιπλέον καθε φορά που κάνετε επανεκίνηση στο προγραμμα αυτό αλλαζει κωδικό από μονο του.
[ img ]

Σημείωση: Μπορείτε κάλλιστα μολις εξεικιωθείτε με το προγραμμα αυτό να συνδέεστε από την δουλεία σας με τον υπολογιστή το σπίτι σας και το ανάποδο. Απαιτει να έχετε εγκαταστήσει και στα 2 pc το ίδιο προγραμμα.

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Ιαν 05, 2012 9:08 pm

Αυτό είναι τo πρώτο tutorial για το Pinnacle, από την καμένη ομάδα Sirina Προντάκσιον, με τίτλο "Γνωριμία με το Pinacle - Part 1"

Είναι ανεβασμένο σε HD (high definition) 1280x720, οπότε δείτε το σε πλήρη οθόνη και υψηλή ανάλυση (τόσο μου έδωσε το capture του pc μου).

Θα έβαζα φωνη περιγραφής αντί για υπότιτλους αλλά με χαλάνε τα γιαούρτια στο πρόσωπο.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον έπεται συνέχεια....



Όσοι το δείτε.... η Παναγιά μαζί σας!!!!

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Ιαν 06, 2012 1:46 pm

dim πολύ καλός.!!!! Μπράβο. :D

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Παρ Ιαν 06, 2012 7:28 pm


do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Ιαν 06, 2012 8:08 pm

Ευχαριστω. :)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό tifonas » Σάβ Ιαν 07, 2012 10:50 am

:idea: Περα απ το να γραφει καποιος μπορουμε να μιλαμε ολοι μαζι αρκη να εχεις
android κινητο και την εφαρμογη CB Radio Chat που ειναι free.
Την εχω εγκαταστησει και δουλευει καλα .Ειναι σαν να εχεις VHF και ακουγεσε παντου (Ελλαδα) εχει καμια 20σαρια καναλια περιορισμο χιλιομετρον και block αν θελεις.Προϋποθέτει internet.
Thanks
[ img ][ img ][ img ]

tifonas
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Ιαν 07, 2012 1:38 pm

tifonas έγραψε::idea: Περα απ το να γραφει καποιος μπορουμε να μιλαμε ολοι μαζι αρκη να εχεις
android κινητο και την εφαρμογη CB Radio Chat που ειναι free.
Την εχω εγκαταστησει και δουλευει καλα .Ειναι σαν να εχεις VHF και ακουγεσε παντου (Ελλαδα) εχει καμια 20σαρια καναλια περιορισμο χιλιομετρον και block αν θελεις.Προϋποθέτει internet.
Thanks
[ img ][ img ][ img ]


ok
οποιος το χρησιμοποιει να το κανει με το ιδιο user name που εχει και στο forum.
πολυ χρησιμη εφαρμογη για δωρεαν συνεννοηση πριν την τελικη αποφαση για το που πεταμε.

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό stavros » Σάβ Ιαν 07, 2012 4:34 pm

dim έγραψε:Αυτό είναι τo πρώτο tutorial για το Pinnacle, από την καμένη ομάδα Sirina Προντάκσιον, με τίτλο "Γνωριμία με το Pinacle - Part 1"

Είναι ανεβασμένο σε HD (high definition) 1280x720, οπότε δείτε το σε πλήρη οθόνη και υψηλή ανάλυση (τόσο μου έδωσε το capture του pc μου).

Θα έβαζα φωνη περιγραφής αντί για υπότιτλους αλλά με χαλάνε τα γιαούρτια στο πρόσωπο.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον έπεται συνέχεια....



Όσοι το δείτε.... η Παναγιά μαζί σας!!!!


Πολύ καλό μπράβο :)

stavros
Competition
 
Δημοσ.: 264

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Σάβ Ιαν 07, 2012 6:13 pm

Σχτικά με το CB Radio Chat..

Το εγκατέστησα... θέλετε να ορίσουμε καποιο "default" κανάλι ώστε να μην ψαχνόμαστε?!

Που θα "βρω" τους άλλους?! :D :D

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Ιαν 08, 2012 1:48 am

costas_ch έγραψε:Σχτικά με το CB Radio Chat..

Το εγκατέστησα... θέλετε να ορίσουμε καποιο "default" κανάλι ώστε να μην ψαχνόμαστε?!

Που θα "βρω" τους άλλους?! :D :D


προτεινε καποιο να τοχρησιμοποιουμε ολοι...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Ιαν 08, 2012 1:52 am

να βαλουμε το 10, ειμαστε οκ?
αν το ξεκινησουμε θα το ακολουθησουν ολοι λογικα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό dim » Κυρ Ιαν 08, 2012 10:43 am

To Part 2 tutorial (παράδειγμα δεύτερο) ανέβηκε στο youtube και διαπραγματεύεται περί συνδιασμού ήχου και εικόνας.
Μην το παρακολουθήσετε αν δεν έχετε δει πρώτα το part 1.

Είναι και αυτό σε υψηλή ανάλυση, οπότε δηλώστε στο youtube ότι θέλετε να το δείτε σε 720p (HD) αντί για 360p και σε πλήρη οθόνη, έτσι ώστε να φανεί τι ακριβώς κάνουμε στο tutorial.



Με τις υγείες σας!

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό dim » Παρ Ιαν 20, 2012 2:47 am

To Part 3 tutorial (παράδειγμα τρίτο) ανέβηκε στο youtube και διαπραγματεύεται περί εφφέ.
Μην το παρακολουθήσετε αν δεν έχετε δει πρώτα το part 1 και 2.

Είναι και αυτό σε υψηλή ανάλυση, οπότε δηλώστε στο youtube ότι θέλετε να το δείτε σε 720p (HD) αντί για 360p και σε πλήρη οθόνη, έτσι ώστε να φανεί τι ακριβώς κάνουμε στο tutorial.


Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: sirina productions

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Ιαν 20, 2012 11:50 am

dim... πολύ καλή δουλειά. :D

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970


Επιστροφή στην Βίντεο & Μοντάζ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron