Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 4:12 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό peppas vagelis » Πέμ Μάιος 04, 2017 11:57 am

Ήρθε δυστυχώς η ώρα ώστε και εγώ να αναφερθώ με τη σειρά μου σε θέματα ασφαλείας Πτήσεων και εξοπλισμου.
Είμαι ένας πιλότος με αρκετές ώρες πτήσης "Θεωρητικά" και το "τονίζω" αυτό με καποια εμπειρία.
Στο θέμα μας τωρα.
Χθες 3 Μαΐου 2017 είχα μια πολύ καλή πτήση από την απογείωση των πλαταιών μεχρι την Νεα Περαμο. Δυστυχως Όμως λόγω παραλείψεων δεν είχα και το ίδιο καλή προσγείωση.
Ο χώρος της προσγείωσης τελειος, η έκταση της ίσα μ'ενα γήπεδο δίπλα ακριβώς στο γήπεδο της νέας Περάμου χορτάρι όλες οι συνθήκες ιδανικές με κόντρα αύρα και προσγείωση σχεδόν κάθετα.
Τι έφταιξε όμως και το αποτέλεσμα μετά τη πτήση δεν ήταν το αναμενόμενο;
Στο χώρο της προσγείωσης λοιπόν υπήρχε μία τρύπα Που μάλλον την είχε κάνει κάποιο ζωντανό όμως δεν φαινόταν λόγω του χόρτου. Η ατυχία μου ήταν που πάτησα μέσα χωρίς να το καταλάβω αλλά η βλακεία μου ήταν που δεν φορούσα τις μπότες τις οποίες κοιτούσα στο αυτοκίνητο από τις πλάταιες που ξεκίνησα και είπα δεν πειράζει σήμερα ας μην τις φορέσω.
Αποτέλεσμα, Βρίσκομαι στο ΚΑΤ με σπασμένο αστράγαλο και βίδες.
Αν φορούσα τις μπότες 90% τα πράγματα δεν θα ήταν το τόσο σοβαρή ζημιά.
Λοιπόν το συμπέρασμα είναι· Είτε κάνουμε τσουλήθρα είτε κάνουμε xc είμαστε προετοιμασμένοι για τα πάντα και φοράμε τον απαιτούμενο ολοκληρωμένο εξοπλισμό.

peppas vagelis
EN A
 
Δημοσ.: 2

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μάιος 04, 2017 12:14 pm

Όχι ρε Βαγγελάκη, μας στεναχώρησες πολύ. Τις θερμές ευχές μου γρήγορα περαστικά με όλο το δυνατόν καλύτερη ψυχολογία γίνετε. Θετική σκέψη αγορίνα μόνο αυτό χρειάζεσαι, αν ναι χάσε και κάνα κιλό, αν θες πάρε τηλ να σου πω πως.

Τα κόκκαλα φτιάχνουν, θα το φτιάξεις εντελώς και θα είσαι όπως πριν αυτό να λες και θα το δεις ότι θα γίνει.

Βρήκαμε τον γκαντέμη, ο Chilis ματιάζει.

Πάντως πολύ ωραίο δίδαγμα τονίζεις, πράγματι πολλές φορές έχω ξεχάσει να βάλω τις μπότες στο αμάξι και είπα δε πειράζει. Δυστυχώς πρέπει όλοι να γυρνάμε να τις πάρουμε, μακάρι να βοηθήσει το post σου να μην πάθει ζημιά ο αστράγαλος συναθλητών μας. Μια τρύπα αρκεί να φέρει το ΚΑΤ, και πράγματι υπάρχουν παντού ακόμα και στην τοπική μας τσουλήρθα.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 04, 2017 12:35 pm

Περαστικά βαγγο....κρίμα να κλείσει έτσι μια όμορφη πτητική μέρα..πάντως σε χαρήκαμε φιλαράκι έτσι όπως πέρναγες τα βουνά και άφησες ένα καλό θερμικό εκεί κοντά στο καντήλι...αν το έπαιρνες και αυτό θα έφτανες Σαλαμίνα..έτσι για να μπεις στο μάτι σε μερικά γατάκια....
ΜΙΚ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μάλλον εσύ τον εφαγες τον άνθρωπό γιατί σου ξ......την προηγούμενη δικιά σου πτήση στο ίδιο μερος...

Βαγγο έχεις απόλυτο δίκιο για τον εξοπλισμό και ελπίζω να μπορέσω και εγώ κάποτε να βάλω μπότες γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βάλει (25+χρόνια) και είναι θέμα τύχης που δεν έχω πάθει ζημιά...ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

Τελευταία επεξεργασία απο Επισκέπτης την Πέμ Μάιος 04, 2017 8:23 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Επισκέπτης
 

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Πέμ Μάιος 04, 2017 8:05 pm

σιγα ρε chili25+ ξερουμε οτι εχεις την ηλικα του φετα!!!! και πετας και 800+ χρονια. να ευχηθω στο Πεπα γργορη αναρωση, κατι που θα αργηση, ενεκα αστραγαλος. αλλα το θεμα ειναι μποτες ή αθλητικο? δεν ειναι μια απλη απαντηση στο θεμα. εγω προσωπικα εδω και λιγα (7) χρονια φοραω μονο αθλητικο, και εχω τον νου μου οταν ειμαι για προσγειωση μετα απο μια πολυωρη πτηση.δεν θα ξαναφορουσα μποτες στην πτηση,ααλλα αυτο ειναι πρωσοπικη γνωμη.ακομη και με τον κουμπαρο μου που διαφωνισαμε καποτε για το θεμα. σημερα φορα και αυτος αθλητικο. αλλα καλο θα ειναι να ακουσουμε γνωμες.

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό freezman » Πέμ Μάιος 04, 2017 9:11 pm

Βαγγο περαστικα,δυστυχως σε ζηλεψαμε και σε ματιασαμε(εγω δεν σε εβλεπα live ε )
Τωρα οσον αφορα το θεμα με τα μποτακια,θα συμφωνησω οτι ειναι αβολα με το κουκουλι οταν πατας επιταχυνση ειναι αβολα και ζεστα το καλοκαιρι ειδικα σε κατι πατωματα που χει κ περπατημα ομως
προτιμω αυτη την ταλαιπωρια παρα 1-2 μηνες εκτος λογω στραβοπατηματος στην καλυτερη ''στραβη'' !!με εχουν γλιτωσει μια φορα οταν ξεκινουσα κ απο τοτε τα εχω στον βασικο εξοπλισμο!!ασε που με δειχνουν ψηλοτερο 8)

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Μάιος 05, 2017 7:59 pm

περαστικα να ναι Βαγγέλη...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό nkoun » Παρ Μάιος 05, 2017 8:36 pm

Περαστικά Βαγγέλη!!

nkoun
EN A
 
Δημοσ.: 17

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Μάιος 06, 2017 2:00 am

Περαστικά Βαγγέλη! Ήταν και γ@%ω την πτήση πάντως. Σου εύχομαι σύντομα και πάλι στα βουνά.

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Σάβ Μάιος 06, 2017 10:52 pm

περαστικά ρε Βαγγελάκη!!!!
και 'γω πέρσι τα ίδια με 'σένα έπαθα, όμως οι μπότες ΜΕ ΕΣΩΣΑΝ :!:
λειτούργησαν σαν νάρθηκας και την στιγμή που "συναντήθηκα" με
την πέτρα, αλλά και μέχρι να φτάσω σπίτι.
γίνε καλά και σε περιμένουμε στο βουνό!

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Δευτ Μάιος 08, 2017 6:05 pm

Περαστικά Βαγγέλη!

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Μάιος 08, 2017 6:26 pm

Περαστικά Βαγγέλη ,σιδερένιος...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dimitris K » Δευτ Μάιος 08, 2017 8:19 pm

Περαστικα Βαγγελη, κακια ωρα.. θα περασει γρηγορα

Dimitris K
EN A
 
Δημοσ.: 17

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Τρί Μάιος 09, 2017 7:05 pm

Dimitris K έγραψε:Περαστικα Βαγγελη, κακια ωρα.. θα περασει γρηγορα

συγνώμη φίλε Dimitris K αλλά δεν υπάρχει κακιά ώρα, μόνο το κακό μας το μυαλό υπάρχει...

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dimitris K » Τετ Μάιος 10, 2017 4:21 pm

Εως τωρα θεωρουσα οτι η εκφραση ¨κακια ωρα¨ περιλαμβανε ολες τις συνισταμενες, του μυαλου μας μη εξαιρουμενου, που προκαλεσαν ενα δυσαρεστο και α-τυχες συμβαν ( ενα στο οποιο στερηθηκαμε της τυχης να το αποφυγουμε, ανεξαρτητα της οποιας ευθυνης μας)..
Αλλα μπορει να κανω και λαθος..

Απολογιες για την ανυπαρξια τονων αλλα εγραψα σε tablet.

Dimitris K
EN A
 
Δημοσ.: 17


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron