Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 6:49 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Πέμ Σεπ 28, 2017 10:41 am

στους περισσοτερους ειναι γνωστο το θεμα στο καντηλι ....με τις συνεχεις προκλησεις των πιλοτων paramoter το σαββατο 23/9 πετουσαν στο αεροδρομιο και μαλιστα εντως του χωρου αυτου μια παρεα paramoterαδων ενας εκ των οποιων διασταυρωθηκε με ελικοπτερο της πολεμικης αεροποριας τυπου Boeing CH-47 Chinook και το αγνοησε ενω σαφως απαγορευται η πτηση εντος της ΝΟΤΑΜ του αεροδρομιου ποσο μαλλον η υπερπτηση στο χωρο αυτου....
ο αξ/κος χειριστης του ελικοπτερου αμεσα εθεσε το θεμα ασφαλειας πτησεων με αναφορα του αλλα και με τηλ ενημερωση της αστυνομιας και μη γνωριζοντας τη διαφορα paramoter με το ελευθερο ζητησαν αμεσα να προσγειωθουμε πραγμα που επαναληφθηκε και την Κυριακη 24/9...
λογω ιδιοτητας και προσωπικων γνωριμιων προσπαθησα να ερθω σε επαφη με τον πυργο ελεγχου. το τελευταιο διαστημα ειχα γνωρισει τυπικα βεβαια καποιους απο τους χειριστες-ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας της παχης και τους προτεινα να τους ενημερωνουμε για το αν πεταμε και που εξηγωντας τους βεβαια και τις συνθηκες που χρειαζομαστε ...νοτια και πλαγια και οτι δεν μπορουμε να απομακρυνθουμε περα απο το πεδιο βολης...ηταν πολυ θετικοι στο να τους ενημερωνουμε με το σκεπικο οτι αφου εμεις δεν ενοχλουμε να ενημερωνουν λεσχες και ΠΑ για το οτι βρισκομαστε εκει....
την κυριακη λοιπον που προσπαθησα να ελθω παλι σε επαφη ηταν καθετοι ...κατεβειται αμεσως το θεμα εχει παρει διαστασεις και εχει γινει αναφορα στο ΓΕΑ.... προσπαθησα λογω ιδιοτητας να ερθω σε επαφη με το χειριστη που εχει κανει την αναφορα...δεν θελει σε καμια περιπτωση να εμπλακει με μας και το μονο που απομενει ειναι να μην πεταξει προς το παρον κανενας μεχρι, η ΕΛΑΟ να ερθει μαζι με τις σχολες να κανει παρασταση στον αερολιμεναρχη του αεροδρομιου, να του εξηγεισουμε τη διαφορα του ελευθερου με τον κινητηρα και οτι εμεις θα συνεχισουμε να κανουμε αυτο που κανουμε χρονια ....παρανομα βεβαια αλλα χωρις να ξαναενοχλησουμε μιας και ζουνε κοσμος απο το σπορ...τωρα για τους χειριστες που δημιουργησαν το προβλημα δεν μας αφορα αν θα επιβληθει ποινη αλλα σιγουρα η ΕΛΑΟ πρεπει να λαβει δραστικα μετρα για να αποδειξουμε οτι μας ενδιαφερει και εμας η ασφαλεια πτησεων και οτι δεν ειμαι καραγκιοζηδες....
τα τηλ του αερολιμεναρχη τα εχω και οποιος αρμοδιος τα θελησει μπορει να τα εχει για να κανονισουμε συναντηση και οχι απο το τηλ...
δυστυχως λογω υποχρεωσεων θα λειπω μεχρι τη Δευτερα....υπαρχει αρκετος χρονος για μεταξυ μας πρωτα επαφη και συνταξη κοινης γραμμης και μετα να γινει η επαφη...
αντε θα δουμε την αγια μαρινα με 50 αλεξιπτωτα....!!!!!
εννοειται δεν πεταει κανεις εκει πλεον μεχρι να μιλει η ΕΛΑΟ και να δουν τις προθεσεις τους...
μπραβο σε ολους!!!!!

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Σεπ 28, 2017 12:03 pm

E να πω και εγώ κάτι λόγω ιδιότητας κατα τα προηγούμενα έτη.

Το θέμα είναι γνωστό σε όλους. Αθλητές, σχολές, σωματεία κτλ. Είναι επιλογή του καθενός να κάνει ότι θέλει με τις αντίστοιχες συνέπειες. Επίσημα έχουν γίνει πολλές ανακοινώσεις και ενημερώσεις. Ενδεικτικά παραθέτω παλαιότερες ανακοινώσεις του ΑΟΚ και της ΕΑΠ.

http://www.aokitheron.gr/index.php?opti ... 4&Itemid=9

http://eap.elao.gr/index.php?option=com ... &Itemid=18

Αν τωρα με ρώταγε προσωπικά κάποιος: ¨Ε και τι δεν θα πετάμε στο Καντηλι?". Η θέση μου είναι, όχι. Απο τη στιγμή που απαγορευεται από τη νομοθεσία όχι. Αλλα στην Ελλάδα το θέμα λειτουργει όπως ο σεβασμός σταθμευσης σε διαβασεις για ΑΜΕΑ, καπνισμα σε κλειστους χώρους και γενικότερα για τους νόμους και το τι επιπτώσεις έχουν οι πράξεις μας σε άλλους. Απο τη στιγμη που μας αρέσει ή μας βολεύει κατι σκασιλα μας και αν απαγορευεται ή αν δημιουργούμε προβλημα. Ειδικα αν δεν έχουμε και τίποτα άμεσες κυρωσεις. Εκτος βεβαια και αν άλλοι αδιαφορουν για τους νόμους και αυτό επηρεάζει εμάς. Εκει γινόμαστε υποστηρικτές του νόμου και θέλουμε την πλήρη τήρησή του.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Πέμ Σεπ 28, 2017 1:30 pm

Εγώ θα σου πρότεινα να μην παίρνεις πρωτοβουλίες λόγω ιδιότητας και γνωριμιών, γιατί μάλλον χειρότερα θα τα κάνεις. Εξάλλου αφού όπως λες πρέπει να ακολουθήσουμε κοινή γραμμή τι θες και παίρνεις τηλ. μιλώντας ασκόπως με ανθρώπους, που δεν θα είναι αυτοί οι οποίοι θα λάβουν τις τελικές αποφάσεις, λέγοντας άσχετα και ανούσια πράγματα. Τι σημαίνει ότι εμείς θα εξακολουθήσουμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε χρόνια, δηλαδή να πετάμε στο Κανδήλι, και ταυτόχρονα παραδέχεσαι ότι είναι παράνομο. Μεταξύ μας αν θες να κάνεις κατι καλό, αφού πολύ καλά γνωρίζεις ποιος ήταν αυτός που πήγε στην Πάχη, πέστου η κάνε του αυτά που του αξίζουν, εκμεταλλευόμενος σωστά την ιδιότητα σου, και βέβαια όχι μόνο σ αυτόν, αλλά και όποιον άλλον εκθέτει τον χώρο μας. Προσωπικά του συγκεκριμένου, του έχω πει αρκετά, αλλά δυστυχώς ένας δεν φτάνει.

mdrakakis
EN B
 
Δημοσ.: 50

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Παρ Σεπ 29, 2017 8:22 am

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι αφού ο συγκεκριμένος δεν παίρνει από λόγια, αφού υπάρχουν μάρτυρες κλπ κλπ, γιατί δεν κινείτε νομική διαδικασία να τελειώνει η ιστορία.

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Παρ Σεπ 29, 2017 8:39 am

Θα κάνουμε προσπάθειες να τον εντάξουμε κοινωνικά και αυτόν.

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Σεπ 29, 2017 12:21 pm

Παναγιώτη κανεις ένα λάθος. Κανένας παραμοτεράς δεν διασταυρώθηκε με Chinook.
Όταν είδα το Chinook να περνάει ήμουν στην προσγείωσή σας και σας έβλεπα που είχατε πάρει ύψος και κυκλώνατε ανενόχλητοι. Μετά έφυγα, πήγα Μέγαρα και είδα όλα τα παραμοτέρ στο έδαφος που ετοιμάζονταν. Δεν είχε απογειωθεί κανένα.
Δέχομαι το λάθος μου αλλά όχι σάλτσες. Εγώ έφτασα μέχρι την εθνική όπως δείχνει και η φωτογραφία και γύρισα. Κάποιος έφτασε μέχρι το αεροδρόμιο. Αλλά αυτοί είδαν και μένα γιατί είχα πάρει ύψος. Και αφού είχαν δει και σας πριν,τα έβαλαν όλα σε ένα τσουβάλι και με το δίκιο τους.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Σεπ 29, 2017 5:15 pm

Νίκο δεν είναι δικές μου εικασίες αλλά ο λόγος που ο αξ/κος χειριστής επικαλέστηκε στην αναφορά του

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: απαγορευση πτησεων στο καντηλι

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Σεπ 29, 2017 8:39 pm

mdrakakis έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα να μην παίρνεις πρωτοβουλίες λόγω ιδιότητας και γνωριμιών, γιατί μάλλον χειρότερα θα τα κάνεις. Εξάλλου αφού όπως λες πρέπει να ακολουθήσουμε κοινή γραμμή τι θες και παίρνεις τηλ. μιλώντας ασκόπως με ανθρώπους, που δεν θα είναι αυτοί οι οποίοι θα λάβουν τις τελικές αποφάσεις, λέγοντας άσχετα και ανούσια πράγματα. Τι σημαίνει ότι εμείς θα εξακολουθήσουμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε χρόνια, δηλαδή να πετάμε στο Κανδήλι, και ταυτόχρονα παραδέχεσαι ότι είναι παράνομο. Μεταξύ μας αν θες να κάνεις κατι καλό, αφού πολύ καλά γνωρίζεις ποιος ήταν αυτός που πήγε στην Πάχη, πέστου η κάνε του αυτά που του αξίζουν, εκμεταλλευόμενος σωστά την ιδιότητα σου, και βέβαια όχι μόνο σ αυτόν, αλλά και όποιον άλλον εκθέτει τον χώρο μας. Προσωπικά του συγκεκριμένου, του έχω πει αρκετά, αλλά δυστυχώς ένας δεν φτάνει.


κι εγώ θα σου πρότεινα διάφορα άλλα στα μισά ήδη τα καταφέρνετε καλά....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron