Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 5:52 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

PROMACHIA XC OPEN 2019

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Απρ 11, 2019 6:50 pm

Σκίστους Τριαντάφυλλε. Τρίμης για βάθρο και Εθνική Ομάδα. Μίσκο πάλι τους έβαλες να κάνουν εκατοντάδες χιλιόμετρα για να βλέπουν τη βροχή να πέφτει σε αγώνα που είπες ότι θα έχει καλό καιρό?

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό Aeras » Δευτ Απρ 15, 2019 2:08 pm

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω όλους τους πιλότους που μας εμπιστευτήκαν και παρόλο τις άσχημες καιρικές προβλέψεις ήρθαν και συμμετείχαν στα τρίτα κατά σειρά Προμάχεια τα "PROMACHIA 2019", να ευχαριστήσω επίσης και όσους δεν ήρθαν αλλά με την κριτική τους μας διαφημίζουν, μας διδάσκουν και μας κάνουν καλύτερους για τις επόμενες μας διοργανώσεις.

Είχαμε προγραμματίσει πέντε ημέρες πτήσεων, μια ημέρα προπόνησης και τέσσερις αγωνιστικές, τελικά ο καιρός μας έδωσε μια ημέρα προπόνησης και τρεις αγωνιστικές που πετάξαμε, από τα τρία τασκ που πετάξαμε τα δυο είναι έγκυρα και βαθμολογικά, δηλαδή τελικά πετάξαμε τέσσερις από τις πέντε ημέρες της διοργάνωσης.

Από συμμετοχές στον αγώνα είχαμε 19 Έλληνες πιλότους και 22 ξένους, επίσης είχαμε και αρκετούς Έλληνες επισκέπτες πιλότους, στον αέρα συνολικά βρεθήκαμε περισσότεροι από 60 πιλότοι

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα πολύ θετικά σχόλια που εισέπραξα από όλους τους πιλότους που συμμετείχαν, Έλληνες και Ξένους και θέλω να τους ευχαριστήσω για αυτό.

Επειδή όμως ένας διαγωνισμός δεν μπορεί να γίνει με ένα μόνο άτομο θέλω να ευχαριστήσω τους βασικούς συνεργάτες μου, τους Δημήτρη Γιαννουση, Παρασκευά Καρούζο, Δόξαση Σαββίδη, Ευάγγελο Τσαούσκα, Παντελίδη Βασίλη και την Ελλίνα Γεωργακοπουλου για την βοήθεια τους και την αποτελεσματικότητα τους στα πόστα που ο καθένας ανέλαβε.

Ευχαριστώ πολύ τον πρόεδρο Στέφανο Συμεωνίδη και το ΔΣ της Αερολέσχης Έδεσσας που με εμπιστεύτηκαν και διοργανώσαμε μαζί αυτόν τον αγώνα.

Επίσης ευχαριστώ προσωπικά στον Χρήστο Μπατση πρόεδρο του Μορφωτικού Συλλόγου Προμαχών που είναι και ο συν-διοργανωτής σύλλογος του αγώνα για την αποτελεσματική και απαραίτητη βοήθεια του σε εξαιρετικά καίριους τομείς του αγώνα.

Ευχαριστώ τον Δημήτρη Σαλαμανη και την ομάδα εθελοντών Προμάχων για τις κατασκευές στην απογείωση για τα αναμνηστικά δωράκια τους και την στήριξη τους

Ευχαριστώ τον Δήμο Αλμωπίας για την επισκευή του δρόμου ώστε να έχουμε πρόσβαση στην απογείωση, τον Δήμαρχο Δημήτρη Μπίνο και ιδιαίτερα τον αντιδήμαρχο Γιώργο Γούδη για την προσωπική του συνεισφορά.

Ευχαριστώ ακόμα τον Ηλια Κλειδαρά και την Γιώτα Ραπάνου πρόεδρο και γραμματέα της ΕΑΠ στην ΕΛΑΟ για την άψογη συνεργασία που και σε αυτόν τον αγώνα για μια ακόμα φορά είχαμε.

Πρέπει επίσης να αναφέρω και να ευχαριστήσω τους βασικούς χορηγούς μας που είναι:

Τα Λουτρά Πόζαρ
Το εστιατόριο Κόκκινο Πιπέρι
Το κατάστημα Αθλητικών ειδών Βορας Actions
και φυσικά τo νερό ΔΡΟΣΙΑ που προέρχεται από το δικό μας Όρος Βόρας
Και φυσικά τον πιλότο και κρασο-παραγωγό Ναση Σκουφα για την χορηγία για τρίτη χρονιά του υπέροχου κρασιού στο δείπνο

Ευχαριστώ πολύ την πρόεδρο της Κοινότητας Προμάχων Μαρια Γιουρούκη για την βοήθεια της αλλά και όλους τους κατοίκους της κοινότητας Προμάχων για την βοήθεια τους και περισσότερο για την εξαιρετική ανιδιοτελή φιλοξενία που προσφέρουν σε εμάς αλλά και σε όλους όσους συμμετέχουν στις διοργανώσεις μας εκεί

Το ξέρω ότι το κείμενο είναι λίγο μεγάλο και ίσως σας κουράσει, αλλά ένιωθα ότι έπρεπε να ειπωθούν αυτά τα λόγια από εμένα.

ευχαριστώ πολύ
Πέτρος Μισκος

56749124_10156895465470250_4599690711640571904_o.jpg


56947177_10156895464415250_1686380911198732288_o.jpg


56952727_10156895463865250_6731535773830479872_n.jpg


56890326_10156898696955250_4723289854555717632_n.jpg


57186076_10156898677040250_2987300417525776384_n.jpg


57038430_10156899362250250_4984533052811116544_o.jpg


56980668_10213060723024845_2068310749146513408_o.jpg


56894378_10213060486458931_9166025560504139776_o.jpg


viber image 2019-04-13 , 22.43.58.jpg


viber image 2019-04-14 , 19.50.35.jpg


viber image 2019-04-14 , 19.50.36.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο Aeras την Δευτ Απρ 15, 2019 4:27 pm, επεξεργάστηκε 5 φορές συνολικά.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Απρ 15, 2019 3:15 pm

Ο καιρός πίστεψε με δεν μας σταμάτησε...Μπράβο για την προσπάθεια και για όλη την παρέα που έχεις δημιουργήσει εκεί,περάσαμε υπέροχα 4 μέρες με φίλους και μη.... κάνοντας και πτήση και μπάνιο (κυριολεκτικά) χαβαλέ δια χειρός Θωμα Κρακα και φαγοπότι με καλό φαγητό και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ από τον συναθλητή μας Ναση Σιουφα....Για ένα να είσαι σίγουρος οτι πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος για να μην είμαστε εκεί του χρόνου...ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ...

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό Aeras » Δευτ Απρ 15, 2019 4:32 pm

Chilis έγραψε:Ο καιρός πίστεψε με δεν μας σταμάτησε...Μπράβο για την προσπάθεια και για όλη την παρέα που έχεις δημιουργήσει εκεί,περάσαμε υπέροχα 4 μέρες με φίλους και μη.... κάνοντας και πτήση και μπάνιο (κυριολεκτικά) χαβαλέ δια χειρός Θωμα Κρακα και φαγοπότι με καλό φαγητό και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ από τον συναθλητή μας Ναση Σιουφα....Για ένα να είσαι σίγουρος οτι πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος για να μην είμαστε εκεί του χρόνου...ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ...


ευχαριστώ Κώστα και μπράβο για το κύπελλο, έκανα εντιτ το κείμενο γιατί αμέλησα να αναφέρω για το κρασί και δεν έπρεπε :oops:

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Απρ 15, 2019 9:33 pm

Θα επιθυμούσα και εγώ από την από την πλευρά μου, αν και δεν είχα την τύχη να συμμετέχω στον αγώνα να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια, όπως προστάζουν οι περιστάσεις σε τέτοια γεγονότα . Γνωρίζοντας ίσως καλύτερα από τον καθένα, την πορεία του αεραθλητισμού σε εκείνο το κομμάτι της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ μας , θα ήθελα από τα βάθη της ψυχής μου να δώσω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον Σημαιοφόρο του Αλεξιπτώτου πλαγιάς της ευρύτερης περιοχής ΤΑΣΟ ΠΡΙΒΑΡΤΙΤΣΑΝΗ. Ενας άνθρωπος ανιδιοτελής, ο οποίος σε πολλές δύσκολες στιγμές κράτησε την φλόγα αναμμένη και την σημαία ψηλά. Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση δημόσια, στα επόμενα ΠΡΟΜΑΧΕΙΑ ο Τάσος να είναι τιμώμενο πρόσωπο από εσάς . Αυτό είναι το ελάχιστο που μπορεί να κάνουν οι πιλότοι και οι τοπικοί φορείς για έναν άνθρωπο που μόνο έδινε και δίνει στο χώρο…Εμείς οι παλαιότεροι γνωρίζουμε το έργο και την προσφορά του Τάσου καλύτερα από τον καθένα.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Διονύσης Βλασόπουλος

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: PROMACHIA XC OPEN 2019

Δημοσίευσηαπό Aeras » Τρί Απρ 16, 2019 11:10 am

freedom έγραψε:Θα επιθυμούσα και εγώ από την από την πλευρά μου, αν και δεν είχα την τύχη να συμμετέχω στον αγώνα να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια, όπως προστάζουν οι περιστάσεις σε τέτοια γεγονότα . Γνωρίζοντας ίσως καλύτερα από τον καθένα, την πορεία του αεραθλητισμού σε εκείνο το κομμάτι της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ μας , θα ήθελα από τα βάθη της ψυχής μου να δώσω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον Σημαιοφόρο του Αλεξιπτώτου πλαγιάς της ευρύτερης περιοχής ΤΑΣΟ ΠΡΙΒΑΡΤΙΤΣΑΝΗ. Ενας άνθρωπος ανιδιοτελής, ο οποίος σε πολλές δύσκολες στιγμές κράτησε την φλόγα αναμμένη και την σημαία ψηλά. Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση δημόσια, στα επόμενα ΠΡΟΜΑΧΕΙΑ ο Τάσος να είναι τιμώμενο πρόσωπο από εσάς . Αυτό είναι το ελάχιστο που μπορεί να κάνουν οι πιλότοι και οι τοπικοί φορείς για έναν άνθρωπο που μόνο έδινε και δίνει στο χώρο…Εμείς οι παλαιότεροι γνωρίζουμε το έργο και την προσφορά του Τάσου καλύτερα από τον καθένα.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Διονύσης Βλασόπουλος



Φίλε Διονύση,

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα συγχαρητήρια σου και για τις προτάσεις σου που ως παλιότερος στον χώρο γνωρίζεις και μπορείς να μας κάνεις και είναι καλοδεχούμενες.

Φέτος είναι η τρίτη χρονιά που κάνουμε τον αγώνα στους Προμάχους, αλλά εκτός από την φετινή χρονιά που απουσίαζες ως αθλητής, αλλά και ως σχολή, απουσίαζες και πέρυσι καθότι προγραμμάτισες SIV για εκείνες τις ημερομηνίες, παρόλο που ήδη είχε ανακοινωθεί ο αγώνας αλλά και επειδή έλλειπες και την πρώτη χρονιά φυσικό είναι να μην γνωρίζεις ότι με προσωπική μου πρωτοβουλία υπό την μορφή έκπληξης την πρώτη χρονιά στο επίσημο δείπνο του αγώνα τιμήσαμε τον δάσκαλο μας Τάσο Πριβαρτιτσανη απονέμοντας του τιμητική πλακέτα για την όλη συνεισφορά του για όλα αυτά τα χρόνια στο άθλημα μας.

Με την ευκαιρία αυτή όμως ως νεότερος στο παραπέντε, που όμως κάτι λίγο θα έμαθα και γνώρισα και εγώ, θέλω με μια φράση να εκφράσω ένα "προσωπικό" αλλά και συνολικό, ας το πω "παράπονο" προς όλους εσάς τους "παλιούς" του χώρου, προς όλες της σχολές, προς όλους τους πιλότους διπλών, τους οδηγούς τουριστών πιλότων, τους επαγγελματίες γενικότερα.

Η απουσία σας, εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων, από τα αγωνιστικά δρώμενα είναι κάτι πολύ περισσότερο από εμφανή.

Στα Προμαχεια φέτος και στον αγώνα στις Κερασιές πέρυσι, οι ξένοι πιλότοι ήταν περισσότεροι από τους Έλληνες, η διαφήμιση που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια μέσα από τους αγώνες, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό για το παραπέντε στην Ελλαδα είναι τεράστια, ΟΛΟΙ στον κόσμο έχουν μάθει ότι στην Ελλάδα πετάει καλά, ίσως και καλύτερα από το Κρουσεβο και απο άλλα δημοφιλή μέρη.

Και από όλα αυτά, στην τελική, οι κερδισμένοι είστε εσείς οι επαγγελματίες, ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες, οι σχολές γιατί αυξάνονται οι μαθητές, οι έμποροι γιατί αυξάνετε η ζήτηση, οι πιλότοι διπλών γιατί αυξάνονται οι επιβάτες, οι οδηγοί γιατί όλο και περισσότεροι θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα κτλ κτλ

Και από την πλευρά σας, αντί για κάποια βοήθεια, υπάρχει πια πλήρη απουσία, πέρυσι ακόμα και στον αγώνα των ΠΛ καμία σχολή δεν έφερε πιλότους, ακόμα και στον αγώνα των διπλών κανένας από τους επαγγελματίες διπλών δεν ήρθε να συμμετέχει, στην Ισπανία, στα Σκόπια και παντού όταν κάνουν αγώνες όλοι οι επαγγελματίες κλείνουν και πηγαίνουν ΟΛΟΙ γιατί ξέρουν ότι αυτό είναι υπέρ τους.

Λοιπόν, για μην γίνει τεράστιο το κείμενο μου, έχω αλλά δεν θέλω να γράψω άλλα γιατί μόνο με αυτά είναι σαφής το μήνυμα που θέλω να στείλω

φιλικά πάντα
Πετρος Μισκος

ΥΓ. Διονύση μην πάρεις το μήνυμα προσωπικά, απλά ήταν το ερέθισμα για να αναφερθώ σε κάτι που όλοι εμείς οι νεότεροι που ασχολούμαστε λίγο περισσότερο, συζητάμε μεταξύ μας

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron