Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 9:03 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Leonardo XC Server v1.0

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Νοέμ 11, 2004 11:19 pm

και μόνο με το filtering που ετοιμάζει ο andread θα καλύπτονται όλα τα γούστα :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Νοέμ 11, 2004 11:39 pm

Λοιπόν, κόψαμε στη μέση το thread γιατί ήταν πολύ μεγάλο και αφήσαμε εδώ μόνο τα μηνύματα που σχετίζονται με τον xc server.

Βαφτίστηκε δε, Leonardo μετά από τη σχετική αναφορά του Μανώλη. ;) Νομίζω του ταιριάζει γάντι...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Νοέμ 12, 2004 1:07 pm

μπραβο νονε!!! ωραίο όνομα

θα συμπληρώσω την πλήρη ονομασία
"Leonardo's Dream"

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Νοέμ 12, 2004 3:55 pm

Καταπληκτικό όνομα! "Leonardo v.1.0" .... has a nice touch, and sounds "important" :):):)

Και είναι και ωραίο για project name στο SourceForge :wink:

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Νοέμ 13, 2004 6:38 pm

Μια και θα κανετε κατηγοριες,θελουμε και μια απολυτων μεγεθων.Εξηγουμαι.....ρεκορ χρονου παραμονης και υψομετρου (αgl,asl....) ThanXC!!!! :wink:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό andread » Κυρ Νοέμ 14, 2004 3:28 pm


andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Νοέμ 15, 2004 9:59 am

hola! international o leonardo!
ande kai project of the month !!!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Νοέμ 15, 2004 11:36 am

den koitame kalytera to quota of the month pou den paizei tipota edo kai 2 meres? :P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Νοέμ 15, 2004 7:46 pm

Ax βρε Μανωλη.............μια που το ζηταμε,και μια που το χουμε..............
ΤΩΡΑ...................ΘΕΛΩ ΕΝΑ SCOOTER(απο διαφημηση παγωτων ειναι αυτο....) :D :!:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Νοέμ 15, 2004 8:55 pm

Μην ενοχλείτε τον Κο Μανώλη μας με εξωπαραπεντιστικά πράγματα. Άμα θέλετε scooter για περισυλλογή σε απόσταση 500 μέτρων ή 4 λεπτών πτήσης ξέρετε που πρέπει να απευθυνθείται.

Και εγώ θέλω scooter αλλά δεν κάνω έτσι... και δεν μου κάνουν τα περισσότερα λόγω ύψους (θα οδηγάω με πατίνια στα πόδια)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Νοέμ 16, 2004 1:57 pm

Παιδιά ο Μανώλης "Leonardo" Ανδρεαδάκης ζωγραφίζει και στον καμβά, αλλά και στο sky.gr Δείτε την τελευταία έκδοση του leonardo στο http://www.sky.gr/modules.php?name=uplo ... =0&month=0 να πάθετε πλλλλάκα !!!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Νοέμ 22, 2004 12:26 pm

Ξεκίνησαν και οι χειμερινές προσφορές.

[ img ]

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Νοέμ 22, 2004 4:59 pm

Αλλαγή των Links για το leonardo....

[url=http://www.sky.gr/modules.php?name=leonardo&op=competition&sortOrder=bestOlcScore&comp=&year=0&month=0]
XC League[/url]

[url=http://www.sky.gr/modules.php?name=leonardo&op=list_flights&sortOrder=DATE&year=0&month=0&pilotID=0&takeoffID=0]
Όλες οι πτήσεις [/url]

[url=http://www.sky.gr/modules.php?name=leonardo&op=list_flights&sortOrder=dateAdded&year=0&month=0]
Τελευταίες υποβολές[/url]

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό PaniosBanios » Δευτ Νοέμ 22, 2004 6:23 pm

badder έγραψε:Ξεκίνησαν και οι χειμερινές προσφορές.

[ img ]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Έπρεπε να έβαζες "ΑΑΡΩΝ" βρε Badder.

Πολύ καλό πάντως :wink:

PaniosBanios
EN A
 
Δημοσ.: 24

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Ιαν 20, 2005 4:00 pm

Η δεύτερη υλοποποίηση του leonardo είναι γεγονός
Είναι ενα ιταλικό forum απο τα πιό μεγάλα νομίζω...

http://www.vololibero.net/modules.php?n ... st_flights

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

about Leonardo

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Πέμ Φεβ 03, 2005 6:43 pm

Ηθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το leonardo: 1.Είναι πρόγραμμα που μπορείς να το κατεβάσεις απο το internet αντίστοιχο του compegps? 2. Είναι βάση δεδομένων που κάνεις μόνο upload? 3. Μπορώ να δημιουργήσω κάτι αντίστοιχο στο noborders team για τα μέλη της ομάδας?

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Φεβ 03, 2005 9:46 pm

Το Leonardo είναι μια βάση δεδομένων που τρέχει δικτυακά. Με το κατάλληλο προγραμματισμό ο Μανώλης έφτιαξε ένα interface στο όπου εμφανίζονται σταστιστικά στοιχεία χάρτες κτλ. Λειτουργεί μόνο δικτυακά.

Δεν είναι κάτι που υπάρχει έτοιμο για να το βάλεις στο site. Πρέπει να συννενοηθείς με τον Μανώλη σχετικά. Αλλά αφού τρέχει ήδη εδώ και στο paraglidingforum.com ....

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Φεβ 04, 2005 12:34 pm

Οι απαιτήσεις του server για να τρέξει το Leonardo ειναι αρκετά ανεβασμένες, εδώ ( στο sky) καταφέραμε με τον Αλεξ με αρκετά προγραμματιστικά κόπλα να το κάνουμε να τρέξει...
Οι Ιταλοί (στο vololibero.it) που το έχουν εγκαταστήσει, ακόμα ψάχνονται,

Με λίγα λόγια είναι αδύνατον να τρέξει σε free hosting...
θα βάλω όμως στο μέλλον κατηγορίες και clubs και άλλα.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Απρ 21, 2005 12:40 pm

Αφού πάταξα το ζούδι του 2000 (βλ άλλη ενότητα) έβαλα μια επιλογή στην
υποβολή πτήσης ώστε ο πιλότος να υποβάλει μια πτήση χωρις αυτή να εμφανιστεί στην λίστα και στις συνολικές βαθμολογίες, ουσιαστικά θα την βλέπει μόνο αυτός.

Αν και εγω είμαι της άποψης οτι πρέπει να μπαίνουν όλες οι πτησεις public, ισως σε καποιες τσουλήθρες να έχει νόημα. Αν όμως δεν υπάρχει καταχωρημένη πτήση απο την περιοχή εκείνη ακόμη και μια τσουλήθρα παρουσιάζει έντονο ενδιαφέρον.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Μάιος 05, 2005 9:20 am

χθες δοκιμασα να εισαγω "πτηση" στο leonardo και θα ηθελα να συγχαρω τον κατασκευαστη για την αψογη δουλεια :)) (η "πτηση" μου θα διαγραφει συντομα για να μην μπλεκω τον κοσμο)
αυτο που δεν καταλαβα ειναι το πως καταλαβαινει ποτε εγω εχω απογειωθει και ποτε εχω προσγειωθει.
(γιατι θα μπορουσα να ειχα ανοιχτο το gps στην απογειωση περιμενωντας τον αερα που με βολευει, τωση ωρα ομως το gps καταγραφει τις κινησεις μου)
τι ακριβως γινεται σε αυτην την περιπτωση

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Γενέθλια

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Νοέμ 04, 2005 12:48 pm

Το Leonardo γιορτάζει τα πρώτα του γενέθλία :D :D
Κλείνει σήμερα ένας χρόνος απο την πρώτη του αναγγελία σε αυτό το forum.

Περιμένω να ακούσω τα σχόλια σας , επισημάνσεις , κτλ ...

Η δική μου παρατήρηση είναι ότι "έπιασε" , και κατάφερε να σκιαγραφήσει
(σε πολύ γενικές γραμμές βέβαια) το πτητικό πεδίο της χώρας μας. Όσο περισότερες πτήσεις καταχωρούνται τοσο το τοπίο θα ξεκαθαρίζει και χρήσιμες πληροφορίες θα μπορούν να εξαχθούν

Οι απόψεις σας ...

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Νοέμ 04, 2005 2:50 pm

Μανώλη παρότι νέος μπαμπάς με αυξημένες υποχρεώσεις καταφέρνεις και ξεζουμίζεις συνεχώς πολύτιμο χρόνο για να αναβαθμίζεις το leonardo - και μόνο γιαυτό αξίζεις θερμά συγχαρητήρια. Δεν είναι τυχαίο που σε κάθε τεύχος του XCmag υπάρχει μια τουλάχιστον αναφορά στο Leonardo και πως η διεθνή του έκδοση στο www.paraglidingforum.com έχει τύχει ευρείας και παγκόσμιας αποδοχής.

Και πάλι συγχαρητήρια !!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Νοέμ 04, 2005 4:22 pm

Συγχαρητήρια και από εμένα Μανώλη, πολύ χρήσιμο εργαλείο.

Θα ήταν καλό για όσους ασχολούνται με αυτό, να δούμε αν υπάρχουν σημεία πτήσεων για τα οποία δεν έχουμε ανεβάσει κάποια πτήση. Έτσι ώστε να υπάρχουν όλες οι απογειώσεις καταχωρημένες, και με φωτογραφίες της κάθε πτήσης αν υπάρχουν. Πχ εγώ έχω ανεβάσει πτήσεις από Κύθηρα, για να μπορεί κάποιος που πάει εκεί να βρεί τις απογειώσεις και με τις φωτογραφίες να δεί πριν πάει εκεί πως είναι.
Γι'αυτό ακόμα και αν έχετε κάνει μια τσουλήθρα κάπου όπου δεν υπάρχει άλλη καταχωρημένη πτήση, ανεβάστε την.

Αντίστοιχα βέβαια μπορεί να φτιαχτεί και η ενότητα "Πτήσεις" σε αυτό το site, που μάλλον έχει παραμεληθεί. Θα μπορούσε εκεί να υπάρχει ένα link προς το leonardo που να βγάζει όλες τις πτήσεις που έχουν γίνει από κάθε μέρος.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό guru » Δευτ Νοέμ 07, 2005 12:04 pm

Μανώλη και team συγχαρητήρια για το ηλεκτρονικό μας μωρό.

Τώρα που ωριμάζει και έχει γεμίσει με πληροφορίες, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε διάφορες νέες δυνατότητες κυρίως στην ενότητα των απογειώσεων. Επεκτείνοντας τα λεγόμενα του georgex, θα μπορούσαν να ερευνηθούν θέματα όπως καλύτερες αποστάσεις ανά διεύθυνση (Βόρεια, Νότια, Ανατολικά, Δυτικά), και γιατί όχι χάρτης θερμικών (αν καταφέρεις κάτι τέτοιο θα είσαι υποψήφιος για PhD).

Και πάλι συγχαρητήρια και εύχομαι πολλά χρόνια στο προσκύνιο.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό kswift » Τρί Νοέμ 08, 2005 11:37 am

Μανώλη και απομένα μπράβο. keep up the good work!!!!

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο για την ολοκλήρωση της καταγραφής των απογειώσεων.
Καλό θα ήταν, αν είναι δυνατόν να προστεθεί και ο προσανατολισμός της απογείωσης (κατεύθυνση ανέμου για απογείωση) ώστε να είναι ποιό εύκολο να προγραμματίζονται εξορμήσεις στα νέα σημεία.

Και πάλι μπράβο...

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron