Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 3:10 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 26, 2010 9:36 am

Εμπεσσος , βουναρα ,,οκ θα κανω ενα κοσμο ανω κατω με τη δουλεια να παω να πεταξω στον αγωνα αυτόν, αφου πιστευω και νοιωθω σιγουρος οτι ειναι απο τα μερη που ναι,,, θα κανει το κοκορικο μου εγω να σηκωσει λιγο το λυρι του !

παραθυρο ανοιγει ,,χμ ωραια η νεα μου ζωνη βελτιωθηκες κοκορικο Βαγγελακη στο σκαρφαλομα δεν σε καβαλαει πια ο Slav στα ασθενη ,,,,,,,ακομα πιο σιγουρος τωρα παμε, το εχεις το μερος και σιγουρα δεν εισαι ευκολη λια αφου το start ηταν πολυ καλο και ο δρομος ειναι μονοδρομος !

Πρωτο glide , ολα γαμω !! ψηλος πανω απο την κεραια ,,μια φουσκα κουνηστη καπως ,,,αλλα αστο βιαζοσαστε , συννεφο μπροστα σε περιμενει η βαση και συνεχιζεις πετωντας πιο ρουκετα style μετα ,,,,,

Εκει ερχεται το ανακατεμα στο κεφαλι μου μεσω VHF ,,,,, «ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΠΑΝΙ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ »

χμμμμμ,,,(αναισθητος κανονικα ακομα) ποιος εκανε μαλακια παλι ρε γαμωτο !!!….. anyway προχωρα Βαγγελακη στο τασκ εσυ !

Αλλα για ρηξε μια ματια πισω ετσι απλα δημοσιογραφικα ισως, να δεις ποιος ειναι , ασπρο !!!
ΩΧ , ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ !!!!,,, λιγο πιο πισω να σιγουρευτεις ,,,, ΓΑΜΩΤΟ ,,,,,ναι το φιλαρακι σου ειναι !!! με την ζωνη και τον θολο του να ειναι μπρουμιτα πανω στην βραχωδη πλαγια και αυτόν να μην απανταει καν στο vhf στην αρχη

Και τι κανουμε τωρα ????? Γυρναμε ???
Ισως οχι ,,,,, αφου θα πας καλα ρε μαλακα ,,,,,παιξτο λιγο Αμερικη αφου εισαι μπροστα ,,,εχεις αλοθι οτι δεν καταλαβες ποιος ηταν αυτος ,,,,,,,,,

Ξανα στροφη ,,,,δεν κουνιεται ρε πουστη εχει χτυπησει πολυ ,,,,,,,, μαλλον ειναι πιο σοβαρα απο οτι νομιζες,,,,,,,,

Ναι αλλα ο κοκορικος βαρεσε παλι ,,,, ,,,, το ΤΑΣΚ ΡΕ ΒΛΑΚΑ , κανε οτι δεν…..γενικοτερα δεν…….. Θα πεις μια μαλακιουλα να δικαιολογηθεις μετα για το ποσο γαιδουρι και ζωο υπηρξες ξανα , και στην τελικη δεν εισαι και τοσο ευαισθητος . Αλλοστε ολοι αυτό κανουν κοιτουν σχολιαζουν και ρολλαρουν σιγα σιγα το τασκ είναι τασκ ……. τι να σου πουν, τα ιδια χαλια ειστε
εισαι πλεον σιγουρος οτι με την αναισθησια που εχεις φτιαξει μετα απο τοσα ατυχηματα που εχεις δει , θα συνεχισεις μηχανακι σαν να μην ειδες και ακουσες τιποτα παλι !

Τελικη αποφαση ,,, Ηληθιε γυρνα πισω και τουλαχιστον κανε οτι μπορεις εστω οσο μπορεις να βοηθησεις τον ΦΙΛΟ ΣΟΥ ,, η ακομα πιο απλα ,,τον ΑΝΘΡΩΠΟ που αυτη τη στιγμη ειναι σε πολυ δυσκολη κατασταση και πολλα μπορουν να κριθουν απο το ποσο ανθρωπινες και οχι κτηνοδεις μπορει να ειναι οι αντιδρασεις των υπολοιπων παραπενταδων «φιλων» ( ποσο πραγματικες ειναι οι περισσοτερες φιλιες απ’ αυτες ,, τοσα χρονια μετα ,ακομα δεν ειμαι σιγουρος)

Έαν εβλεπες στον δρομο έναν να εχει πεσει με μηχανη θα σταματαγες,,,τωρα βλεπεις σε πολύ χειροτερη κατασταση γωστο και φιλο σου και σκεφτεσε να συνεχισεις κανονικα να μην σε περασει το άλλο ανταγωνιστικο κοκοροεγωιστικο ζωακι !

Ευτυχως όμως υπαρχουν και ΑΝΩΤΕΡΟΙ ανθρωποι και στο παραπεντε ,,,,,,, ο Αντρικος καθαρησε παλι ,,, μαζι με αλλα δυο ξενα παιδια ,,,, εκανε αυτό που θα επρεπε ισως να ειχαμε κανει οι περισσοτεροι αν θελαμε να ‘ μαστε πρωτα καλοι ,, η μαλλον σκετο ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όχι ατομιστικα και εγωιστικα κτηνακια που τυνγχανει αυτές τις μερες να ειμαστε και περιφανοι κιωλλας για αυτό που ειμαστε ,,,, αθλητες και καλα ,εσωκλειομενος παντα και ο γραφων,,,,,,,,,,


Κατοπιν εορτης και αφου το ξεχασαμε ,γιατι πεταξαμε καλα τι μας εδωσε η σημερινη μερα ?
Στο καφενειο ,,,,,,,,,, εγω πηγα καλα χαμογελο
,,,αλλος και καλα στεναχωρημενος αλλα στο πολυ δηθεν πεταξε καλα και αυτος
,,,,,και αλλος ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια θεωροντας οτι η συζητηση το που γκαζωσε η οχι ειναι οτι πιο σοβαρο για τωρα ,,,γιατι αυτος πηγε ακομα καλυτερα
ΕΕΕΕΕΕΕ ΖΩΑΑΑΑΑ ξεχασατε κατι ,,,αυτος ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΦΙΛΟΣ με πολλους από εσας , είναι ΑΚΟΜΑ εκει πανω,,, με πιθανες εσωτερικες αιμοραγιες και σιγουρα εχει χτυπησει αρκετα ,,,πως το περναμε ετσι στο ντουκου αυτό ρε γαμωτο ??????
Και ενοηται οτι δεν κατακρινω κανενα απο τους ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ , ΦΙΛΟΥΣ & ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ μου γιατι στα αναισθητα προσωπα τους εβλεπα και τον ιδιο μου τον εαυτο ισως και εναν αγωνα πριν ,,,απλα τωρα ετυχε να εχει συμβει σε φιλο μου , και αυτό με εκανε να θυμηθω ποσο ΖΩΟ εχω υπαρξει και θα υπαρξω ξανα και εγω,,,,,,,


δεν ξερω τι να πω, δεν ξερω ισως ουτε γιατι τα γραφω ολα αυτα ,,,, απλα ετσι νιωθω κατοπιν εορτης αφου χθες σιχαθηκα πρωτα, εμενα εστω και που μπηκα στο τριπακι να συνεχησω ,,, μετα το ποσο σκληροι και κτηνοδεις μπορουμε να γινουμε ολοι εμεις οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ΦΙΛΟΙ & ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ σε ενα τασκ , προκειμενου να ικαναοποιησουμε το μαλακισμενο κοκορικο ΕΓΩ μας …και μηλαω για κοτες και κοκορες γιατι αυτό το εχω δει να συμβαινει μονο σε τετοια ζωα ,,,μονο αυτά αν χτυπησει η ακομα χειροτερα χαθει ένα «τεμαχιο» το υπολοιπο κοπαδι θα συνεχισει κανονικα ,,,σαν να μν εγινε τιποτα!

Ωραιοι οι αγωνες του παραπεντε ,,,, ειναι οτι πιο καλο για το ενα ,,για το αλλο ,,,για το τριτο ,,και γενικοτερα ,,,,,,τα παντα ολα

αλλα ποσο ζωα μπορουμε να γινουμε μεσα σε αυτους αραγε ??? Οι αγωνες μας ενωνουν η μας κανουν πιο σκληρους με κτηνωδεις συναισθηματα της μορφης του δεν μου καιγεται καρφι στον διπλα ετυχε ,,ΕΓΩ ολα καλα


σημερα εμαθα ότι ο φιλος μου είναι ηδη πολύ καλυτερα από ότι ειχα φανταστει ,,,,,,,,,,,,, θα πεταξω παλι ,,,, και ειμαι σιγουρος ότι δεν θα ειμαι καν τρομαγμενος πτητικα ,,, εχω γινει αρκετα χοντροπετσος πια ,,,,,,, πιστευω ότι ουτε θα αλλαξει κατι , αλλα???????
Χθες μου βγηκε ένα μεγαλο ΑΛΛΑ που μην ξερωντας πραγματικα τον λογο ,,,με εκανε να γραψω ολο αυτό το κατεβατο παλι
θεωροντας και εμενα μια απ’ τα ιδια σκατα !

ισως καποιους μας πειραζουν οι παραπανω χαρακτηρισμοι και επιθετα ,,,,,,, αλλα δεν τρεχει και τιποτα ρε φιλε ,,,,χαλαρωσε θα πεταξει καλα σημερα , αυριο και μεθαυριο και θα το ξεχασεις παλι !

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Αύγ 26, 2010 10:32 am

+1000

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Αύγ 26, 2010 10:54 am

Συμφωνω Βαγγελη μιλησες απο ψηχης, το μεγαλυτερο επαθλο ειναι να βοηθησεις το ανθρωπο που σε εχει αναγκη ,μπραβο στα παιδια που ρισκαραν προσγειωση στο βουνο κερδισαν το μεγαλυτερο task

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό georgex » Πέμ Αύγ 26, 2010 12:09 pm

vagos έγραψε: ... δεν ξερω ισως ουτε γιατι τα γραφω ολα αυτα ...


Καλά έκανες και τα έγραψες Βαγγέλη και μπράβο σου. Χρήσιμες σκέψεις για όλους μας.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Αύγ 26, 2010 12:43 pm

ΟΛΟΙ έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο,στην προσπάθεια μας να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
Μην κρατήσεις τις τύψεις,είναι άχρηστες,και καθυστερούν την εξέλιξή σου.
Χαίρομαι που ο Πέτρος θα γίνει σύντομα τελείως καλά.
Εαν κάτι σε ενοχλεί,και πιστεύεις οτι πρέπει να αλλάξει,αλλαξέ το πρώτος εσύ.
Νιώθω πολύ καλύτερα, που μοιράζομαι τον ίδιο ουρανό με ανθρώπους σαν εσένα και τον Ανδρέα...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Αύγ 26, 2010 12:44 pm

Πολύ καλό post Βαγγέλη.

Σιδερένιος φίλε σύντομα στους δικούς σου χαρούμενος

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Αύγ 26, 2010 12:58 pm

τα ειπες ολα ρε vago !!!!!!!!!!!!!! :|

Αντρέα έδωσες ρέστα εκεί που προσγειώθηκες :shock:
Αυτό που έκανες και εκεί που το έκανες δείχνει ότι πρώτα απ’ολα είσαι άνθρωπος και μετά αθλητής
Μπράβο και πάλι

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Πέμ Αύγ 26, 2010 3:05 pm

vagos έγραψε:
σημερα εμαθα ότι ο φιλος μου είναι ηδη πολύ καλυτερα από ότι ειχα φανταστει ,,,,,,,,,,,,,


Από ότι έμαθα πριν λίγο από το νοσοκομείο ο Πέτρος μπήκε και πάλι στο χειρουργείο στις 13:00.
Η σκέψη μας και οι ευχές μας ας είναι μαζί του.

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό cprig » Πέμ Αύγ 26, 2010 4:32 pm

Μπράβο σε όλους όσους έδειξαν ανθρωπιά. Μήπως μπορούμε να μάθουμε τι ακριβώς συνέβη?

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 26, 2010 8:50 pm

DrFlight έγραψε:
vagos έγραψε:
σημερα εμαθα ότι ο φιλος μου είναι ηδη πολύ καλυτερα από ότι ειχα φανταστει ,,,,,,,,,,,,,


Από ότι έμαθα πριν λίγο από το νοσοκομείο ο Πέτρος μπήκε και πάλι στο χειρουργείο στις 13:00.
Η σκέψη μας και οι ευχές μας ας είναι μαζί του.


και ξαναμπηκε για τριτο πριν 2 ωρες περιπου ,,,,, :|

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Αύγ 27, 2010 7:51 am

cprig έγραψε:Μπράβο σε όλους όσους έδειξαν ανθρωπιά. Μήπως μπορούμε να μάθουμε τι ακριβώς συνέβη?


Ο Πέτρος Σουρβίνος (Κερκυραίος) χτύπησε στο βουνό σε πολύ δύσβατο σημείο, σε βραχώδη πλαγιά με μεγάλη κλίση. Προσγειώθηκαν εκεί κοντά 3 πιλότοι για να τον βοηθήσουν. Εν τέλει ήρθε Super Puma να τον πάρει και τον έχουν σε νοσοκομείο στο Ρίο.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Παρ Αύγ 27, 2010 10:20 am

Θα το θέσω όσο πιο απλά και μαλακά μπορώ..
Χθες το μεσημέρι το πρώτο ποστ αυτού του θέματος το βρήκα -προσωπική γνώμη- ως το λιγότερο μη χρειαζούμενο. Αλλά αυτό δεν μετράει..

Αυτό που γνωρίζω τώρα και μπορώ με ασφάλεια να πω είναι ότι έχει κυριολεκτικά εξαγριώσει τους οικείους. Έχει θεωρηθεί ως μια ιδιαίτερα μεγάλη ασέβεια ως προς τον Πέτρο και τον σοβαρό τραυματισμό του.
Καλύτερα με τη σύμφωνη γνώμη των εμπλεκομένων, να αποσυρθεί και να γίνει ένα τόπικ με ευχές για τον Πέτρο.

Νομίζω έπρεπε να το μεταφέρω.. και ο καθένας ας πράξει ό,τι νομίζει......

Τελευταία επεξεργασία απο DrFlight την Παρ Αύγ 27, 2010 12:35 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Αύγ 27, 2010 12:05 pm

Κανένα νέο από τον Πέτρο;

Εdit: ΟΚ μόλις διάβασα τα νεότερα στο blog του drflight http://drflight.blogspot.com/

Καλά νέα!

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Παρ Αύγ 27, 2010 7:22 pm

DrFlight έγραψε:Θα το θέσω όσο πιο απλά και μαλακά μπορώ..
Χθες το μεσημέρι το πρώτο ποστ αυτού του θέματος το βρήκα -προσωπική γνώμη- ως το λιγότερο μη χρειαζούμενο. Αλλά αυτό δεν μετράει..

Αυτό που γνωρίζω τώρα και μπορώ με ασφάλεια να πω είναι ότι έχει κυριολεκτικά εξαγριώσει τους οικείους. Έχει θεωρηθεί ως μια ιδιαίτερα μεγάλη ασέβεια ως προς τον Πέτρο και τον σοβαρό τραυματισμό του.
Καλύτερα με τη σύμφωνη γνώμη των εμπλεκομένων, να αποσυρθεί και να γίνει ένα τόπικ με ευχές για τον Πέτρο.

Νομίζω έπρεπε να το μεταφέρω.. και ο καθένας ας πράξει ό,τι νομίζει......



Τα νεα απο την πορεια του Πετρου μας ενδιαφερουν εμας και τους οικειους του ολα τα αλλα ερχονται πολυ δευτερα τωρα!!

Ανδρεα η σιωπη σου σε αντιθεση με τις/την πραξη σου τα λενε ολα! +1000

ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ!!

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό ollandos » Σάβ Αύγ 28, 2010 5:15 am

Περαστικά στον Πέτρο.

Τελευταία επεξεργασία απο ollandos την Σάβ Αύγ 28, 2010 2:39 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
ollandos
EN A
 
Δημοσ.: 2

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Σάβ Αύγ 28, 2010 11:20 am

Το σχόλιο που ακολουθεί έγινε στο σχετικό θέμα στο Paragliding And Aviation από κάποιον που βρισκόταν τυχαία στην περιοχή του ατυχήματος.
Επειδή δεν αφορά μόνο το blog αλλά είναι νομίζω στο τελείωμά του ό,τι πιο όμορφο για το παραπέντε έχω διαβάσει εδώ και καιρό και αξίζει να το διαβάσουν όλοι - και οι μη παραπεντίστες - το μεταφέρω κι εδώ..
-----------------------------------------
Ανώνυμος είπε...
O Aθλητής ( σύμφωνα με συναθλητή του ) έκανε κάποιο λάθος χειρισμό , με αποτελέσμα να πλησιάσει τον βράχο και τα ανοδικά ρεύματα να τον ρίξουν στην πλαγιά .
Το σημείο ήταν απόκρημνο και περίπου 200 μέτρα από την κορυφή (1581 μ. υψόμετρο) .
Αμέσως 3 συναθλητές του προσγειώθηκαν κοντά .
Δύο από αυτούς βρέθηκαν κοντά του σε λίγα λεπτά και με ενδοσυννενόησση τον παρακολουθούσαν όλοι οι υπόλοιποι .
Το ατύχημα σημεώθηκε στις 13:30 . Το ελικόπτερο από τον Άραξο με την Ε.Μ.Α.Κ. Πάτρας προσγειώθηκε στις 17:00 και ομάδα τον προσέγγισε από κάτω προς τα πάνω.
Διαπιστώθηκε πως δεν ήταν σε θέση να μετακινηθεί και κλήθηκε το Σούπερ Πούμα που στις 19:43 τον ανέσυρε με συρματόσχοινο .
Αν και πολύ μακρινή και απόκρυμνη η περιοχή του βουνού στο Περδικάκι , βρέθηκαν από νωρίς οι υπεύθυνοι του αγώνα ,πυροσβεστικό περίπολο της Εμπεσσού , το ασθενοφόρο του αγώνα ,αστυνομικό περίπολο ,περίπολο πυροσβεστικό από την Αμφιλοχία και αργότερα και η Δασική υπηρεσία .
Η εξέλιξη του περιστατικού ,είχε κομβικό σημείο την άμιλα και την υπερπροσπάθεια των συναθλητών του , που του παρείχαν τις πρώτες βοήθειες , νερό , τηλέφωνο και κουράγιο .
Τα ειλικρινά συγχαρητήρια για το ήθος και το ρίσκο των συναθλητών του .
(Εργαζόμενος κατά σύμπτωση στη περιοχή )

-------------------------------------
Μας το άφησε σήμερα Σάββατο στο
:arrow: http://drflight.blogspot.com/2010/08/0010.html

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό cumulus » Κυρ Αύγ 29, 2010 12:26 pm

Ειπώθηκαν πολλά … άλλα ουσιώδη άλλα ανούσια , αλλά με εκφράζουν άλλα όχι, κατά την γνώμη μου πάντα.
Θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω power point , πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.
Πέτρο περαστικά… σύντομα με την οικογένεια σου.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό tgkikop » Κυρ Αύγ 29, 2010 2:02 pm

Το θεμα που προεκυψε μου φαινεται πωσ εχει και την τεχνικη του πλευρα.

Μια παρενθεση ομωσ ο vagos που φυσικα δεν ηταν ο μονοσ που συνεχησε το task εκφρασε τα συναισθηματα του και καθε αλλο παρα προσπαθησε να καυχηθει για κατι, περρισοτερο αυτοκριτικη ασκησε. Το forum αυτο για αυτον ακριβοσ το λογο δεν υπαρχει? Ειμαι σηγουροσ πωσ αυτα τα posts θα κανουν καλλο και στουσ νεοταιρουσ.

Η τεχνικη πλευρα κατα τη γνωμη μου βρισκαιτε στο κατα ποσο ενα task πρεπει να ακυρωνεται η οχι απο τη στιγμη που συμβει ενα ατυχημα. Αυτο πρεπει να ειναι FAI κανονισμοσ, αν και ηδη υπαρχει κατι αφου οι πιλοτοι που καναν slope landing μαλλον θα ηδοποιησαν οτι πανε να βοηθησουν. Φαντασου να πηγαιναν 20 πιλοτοι εκει τι θα γινοταν <?>

Οποτε αν δεν εισαι ο πρωτοσ που παη κοντα και το τασκ ο αγωνασ συναιχειζεται, κατα τη γνωμη μου θα επρεπαι να ακυρωνεται το τασκ και να βγαινει καινουργιο αφου διαπηστωηθει η κατασταση του τραυματια.


Περαστηκα και καλλη αναρωση

ΠΣ Συγνωμη για τα απειρα λαθη αλλα δεν γραφω στα ελληνικα πολυ συχνα. (καθολου)

tgkikop
EN A
 
Δημοσ.: 10

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό adreas » Κυρ Αύγ 29, 2010 5:56 pm

Καλέ γιατί φωνάζετε; Και γιατί αμέσως να θεωρήσετε ότι κατέβηκα για ανθρωπιστικούς σκοπούς; Εάν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, είμαι τόσο τσίπης που πετάω με δύο χρέπια GPS, το ένα εκ των οποίων είναι δανεικό από ένα φίλο. Όταν άκουσα ότι έπεσε πιλότος σκέφτηκα ότι είναι σούπερ ευκαιρεία να πάω για πλιάτσικο μπας και βρω κάνα πορτοφόλι, κάνα Compeo, κάνα VHF, ποτέ δεν ξέρεις. Δυστυχώς άργησα και είχαν ήδη πάει οι άλλοι δύο οπότε αναγκάστηκα να το παίξω διασώστης. Ο πιο διαυγής πιλότος ο οποίος καταλαβαίνει αμέσως την ανθρώπινη ψυχολογία είναι ο Κατσανδρεδάκης ο οποίος τσεκάρει πάντα τις αρντάνες του αν με δει να περνάω κοντά απ' το πανί του.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό norad » Κυρ Αύγ 29, 2010 6:07 pm

Ανδρέα δεν έχουν καταλάβει οτι κατεβηκες για τους extra πόντους... μην ανησυχείς δεν λέω τίποτα εγώ :P

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό adreas » Κυρ Αύγ 29, 2010 6:43 pm

OK, Κατσανδρεδάκης και Καραβίτης.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό vagos » Κυρ Αύγ 29, 2010 8:11 pm

DrFlight έγραψε:Θα το θέσω όσο πιο απλά και μαλακά μπορώ..
Χθες το μεσημέρι το πρώτο ποστ αυτού του θέματος το βρήκα -προσωπική γνώμη- ως το λιγότερο μη χρειαζούμενο. Αλλά αυτό δεν μετράει..

Αυτό που γνωρίζω τώρα και μπορώ με ασφάλεια να πω είναι ότι έχει κυριολεκτικά εξαγριώσει τους οικείους. Έχει θεωρηθεί ως μια ιδιαίτερα μεγάλη ασέβεια ως προς τον Πέτρο και τον σοβαρό τραυματισμό του.
Καλύτερα με τη σύμφωνη γνώμη των εμπλεκομένων, να αποσυρθεί και να γίνει ένα τόπικ με ευχές για τον Πέτρο.

Νομίζω έπρεπε να το μεταφέρω.. και ο καθένας ας πράξει ό,τι νομίζει......


...το αν υπαρχει σεβασμος μεταξυ εμενα και του Πετρου θα ελεγα να το αφησεις/σουν καλυτερα να το κρινουμε εμεις οι δυο μας ,,,που ισως το ξερουμε καλυτερα απ' τον καθενα !


Επισης, το αν εχω κανει ευχες η προσευχες τις τελευταιες τρεις μερες , συγχωρεσε με αλλα δεν θα το γραψω σε forums η blogs,,,,,

ομως ενοιωσα πολυ "ΛΙΓΟΣ" που δεν προσγειωθηκα εκει πανω και απλα εκανα βολτες γυρω-γυρω (μηλοντας του στο vhf) μην τυχων και φαω τον αστραγαλακο ΜΟΥ !

Αυτες τις σκεψεις μου καλως η κακως κατεθεσα εδω ,,ισως πιο ωμες απο οτι θα επρεπε!

οπως και να 'χει ,,,,ευχαριστω για την καλη σου θεληση !

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό condor » Τετ Σεπ 01, 2010 9:13 am

Είμαι κι εγώ απο τους πολλούς που περάσαμε, είδαμε και συνεχίσαμε. Το σκεύτικα για λίγο αλλά, συνέχισα, σίγουρα δεν ήταν και εύκολο να κατέβεις αλλά ... δεν το προσπάθησα. Εγώ πάντως αν είμουν στην θέση του Πέτρου, να αιμοραγώ στο βουνό και να βλέπω να περνάνε απο πάνω μου τόσοι πολλοί, θα ήθελα να κατέβει και να μου πεί έστω μια κουβέντα.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Ανδρέα, τον Αυστριακό και τον Ρώσσο που κατέβηκαν, έναναν ένεση, βοήθησαν τόσες ώρες, συπαραστάθηκαν.

Σε αυτό το βίντεο φαινεται το σημείο του ατυχύματος.

Flying is serious business
paraglidingcrete.blogspot.com
condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Σεπ 07, 2010 1:13 am

condor έγραψε:Σε αυτό το βίντεο φαινεται το σημείο του ατυχύματος.

πω πω μου σηκώθηκε η τρίχα ξαναζώντας τις στιγμές εκείνες... ήταν φρίκη το vhf...

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: ΙΣΩΣ ΤΣΑΝΤΗΣΤΕΙΣ ,,,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Σεπ 07, 2010 2:37 am

Τι κάνεις τέτοια ώρα ξύπνιος; Γρήγορα για ύπνο, ορίστε μας, σπάσαμε μια πλάτη και βρήκαμε ευκαιρεία να ξενυχτάμε στο sky.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Επόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες

cron