Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 5:02 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Κιθαιρώνας 22 Απρ 2005 / Εξετάσεις

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Κιθαιρώνας 22 Απρ 2005 / Εξετάσεις

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Απρ 19, 2005 7:24 pm

Αν ισχύσει η σημερινή πρόβλεψη του ΣΚΥΡΩΝ για το Σάββατο, θα είναι πολύ καλή μέρα στον Κιθαιρώνα. Είμαι περίεργος μέχρι την Παρασκευή πόσο θα έχει αλλάξει η πρόβλεψη.

[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Απρ 19, 2005 8:01 pm

Ας κάνουμε ότι μπορούμε για να μην αλλάξει...

[ img ]

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό guru » Τετ Απρ 20, 2005 10:52 am

Παρακολουθώ το SKIRON και οι προβλέψεις βελτιώνονται για Πλαταιές μέρα με την ημέρα.

Από την άλλη όμως, με έχει κουφάνει. Η περιοχή της Ελλάδας εμφανίζεται την Κυριακή με 6-7 συστήματα!!! 5 χαμηλά και 2 υψηλά. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο…

Μήπως το μοντέλο του SKIRON τα έπαιξε???

ΜΙΚ τι λένε γι αυτό οι φίλοι σου οι μετεωρολόγοι???

[ img ]

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Απρ 20, 2005 11:09 am

Σήμερα Τετάρτη, η πρόβλεψη που δίνει ο Σκύρων για το Σάββατο σε σχέση με αυτήν που έδινε εχθές είναι:

1. λίγο πιο ασαφής κατεύθυνση ανέμου
2. καθόλου συνεφιά
3. λιγότερη υγρασία (36% αντί για 40%)

[ img ]
[ img ]
[ img ]

Τελευταία επεξεργασία απο norad την Τετ Απρ 20, 2005 11:12 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 11:11 am

Το run πήρε δεδομένα Τρίτη πρωί, έτρεξε Τρίτη μεσημέρι και το βλεπεις τώρα.(αυτά μου είχαν πει δεν ξέρω να δουελύουν αλλιώς τώρα)

Ζητας από ένα local μοντέλο να σου πει τον καιρό ουσιαστικά 6 μέρες μπροστά

Για 6 μέρες μπροστά το μοναδικό που θα λάμβανα υπόψιν μου είναι το GFS και πάλι απλά για γενική τάση καιρού(καλός ή κακός). Επίσης είναι άνοιξη οπότε ούτε ζωνική κυκλοφορία έχουμε ούτε μεγάλες εκτάσεις πιέσεων να χαρακτηρίσουν τον καιρό για κάποιες μέρες.

Κόιτα GFS τουλάχιστον που έτρεξε με input 6 το πρωί σήμερα.

Γενικά πιο πολές πιθανότητες έχουμε να πετύχουμε τον νικητή του grand prix της Formula 1 παρά να πέσουμε μέσα από σημέρα για τον καιρό της Κυριακής. Θα το δόυμε ή θα γράφουμε θεωρία :?: 8O :?: 8O

(Εγώ δυτικοειδείς ανέμους βλέπω πολύ θολά στο βάθος)

Με εκείνη την επιστολή στην ΕΜΥ τι έκανε η ομοσπονδία για την ασφάλειά μας :?:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 12:10 pm

Μιχάλη, αγόρι μου... μιλάς λες και σου υποσχέθηκε η ομοσπονδία να έρθει σε επαφή με την ΕΜΥ για να δίνει ειδική πρόβλεψη για 30 άτομα. Μετεωρολογία ξέρεις, σεμινάρια σχετικά γίνονται σε όλη την Ελλάδα και οι προβλέψεις για το καιρό στο ίντερνετ είναι πολλές. Ο Σκύρων είναι πολύ αξιόπιστος για προβλέψεις 24-48 ώρών.

Δικιο έχεις και λες να οργανώσουμε τις μετεωρολογικές πληροφορίες και αφού το έχεις ψάξει καλά πες μας τι νομίζεις ότι πρεπει να γίνει.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 12:28 pm

badder έγραψε:Μιχάλη, αγόρι μου... μιλάς λες και σου υποσχέθηκε η ομοσπονδία να έρθει σε επαφή με την ΕΜΥ για να δίνει ειδική πρόβλεψη για 30 άτομα. Μετεωρολογία ξέρεις, σεμινάρια σχετικά γίνονται σε όλη την Ελλάδα και οι προβλέψεις για το καιρό στο ίντερνετ είναι πολλές. Ο Σκύρων είναι πολύ αξιόπιστος για προβλέψεις 24-48 ώρών.

Δικιο έχεις και λες να οργανώσουμε τις μετεωρολογικές πληροφορίες και αφού το έχεις ψάξει καλά πες μας τι νομίζεις ότι πρεπει να γίνει.


ΣΟΥ ΕΙΠΑ

Με εκείνη την επιστολή στην ΕΜΥ τι έκανε η ομοσπονδία για την ασφάλειά μας


ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

1. Warning αύξησης ανέμου
2. Warning storm watch(Freak fainomena)
3. Stand by ΕΜΥ σε αγώνες και όπου αλλού εγκριθεί από τη διοίκηση της
4. Καταιγιδοπρόβλέψεις

Προγνώσεις θερμικών εάν ζητήσουμε θα μας κράξουν μη το παραχ......σουμε(αν και τώρα που το σκέφτομαι..... Και για το εάν πετάει πιο καλά το ξέρουμε εμείς παρά η ΕΜΥ :lol:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Απρ 20, 2005 12:49 pm

badder έγραψε:Δικιο έχεις και λες να οργανώσουμε τις μετεωρολογικές πληροφορίες και αφού το έχεις ψάξει καλά πες μας τι νομίζεις ότι πρεπει να γίνει.


Γιατί ξανασυζητάτε πράγματα που έχουν λυθεί εδώ και 2 χρόνια ??
http://users.sch.gr/gusuni/weather/forecast_5days.php

Εδω και 2 χρόνια που το έχει φτιάξει ο GUS , το παρατηρούμε κάθε μέρα και έχουμε φτάσει στο σημείο να πέφτουμε μέσα και στην ώρα που θα πάμε για πτήση. Φυσικά τα σημεία κλειδιά είναι :

1) Εμπειρική επιβεβαίωση της πρόβλεψης. Δηλαδή πρέπει κάθε μέρα κάποιος να πεταει και να αναφέρει τις τοπικές συνθήκες , έτσι ώστε να γίνει συσχετισμός ανάμεσα στις προβλέψεις και τις πραγματικές συνθήκες. Για παράδειγμα ξέρουμε για το κάθε μοντέλο τα αδύνατα σημεία του και σε ποιους καιρους τα πάει καλύτερα (πάντα για την Θεσσαλονίκη) .

2) Αντιστοίχιση των προβλέψεων με τα πραγματικα δεδομένα απο Live μετεορολογικούς σταθμούς ακριβώς πρίν πάμε για πτηση. Ετσι βλέπουμε οτι πχ η πρόβλεψη έχει αργήσει 2 ώρες (shift) αλλά επαληθεύεται ικανοποιητικα άρα ξέρουμε τι να περιμένουμε.

3) "Αν δεν βρέξεις πόδι δεν θα φας ψάρι" Ολα τα άλλα είναι λεπτομέρειες .
Μπορεί τα μοντέλα να δείχνουν το τέλος του κόσμου , αν δεν είσαι στην απογείωση ή να έχεις μια αναφορά απο εκεί δεν μπορείς να είσαι σιγουρος..... Εκει λαμβάνεται η τελική απόφαση με βάση τα προηγούμενα αλλά ακόμα και να μην πετάξεις έχεις κερδίσει σε εμπειρία με βαση το 1.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 12:56 pm

Ε πες το ρε παλικάρι ότι έχει κάνει τέτοιο πράγμα ο Gus. Πρώτη φορά το βλέπω (εγώ φταίω, το ξέρω). Θα αναδειχθεί άμεσα. Υπερπλήρες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό kung » Τετ Απρ 20, 2005 1:02 pm

MIK έγραψε:
Με εκείνη την επιστολή στην ΕΜΥ τι έκανε η ομοσπονδία για την ασφάλειά μας :?:



ΦΙΛΕ ΜΙΚ ΠΟΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ; ΗΗΗΗΗ Η ΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΩΜΑΣΤΕ;;


(ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ)

kung
EN B
 
Δημοσ.: 63

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 1:26 pm

andread έγραψε:
Γιατί ξανασυζητάτε πράγματα που έχουν λυθεί εδώ και 2 χρόνια ??
http://users.sch.gr/gusuni/weather/forecast_5days.php



ΟΥΑΟ

Ρε μεγάλε αρχάριοι είμαστε μη φωνάζεις(αν και ο Γιάννης τώρα το πρωτοείδε)

Και πάλι όμως δεν έχεις LIVE-short terms alerts (που αυτά στέλνουν υπήνεμα και σκοτώνουν από ότι έχω καταλάβει) και αυτό μόνο η ΕΜΥ θα το δώσει και μόνο στην Ομοσπονδία.

Ποια Ομοσπονδία :?: Αυτό είναι μια καλή ερώτηση

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Απρ 20, 2005 2:20 pm

MIK έγραψε:Και πάλι όμως δεν έχεις LIVE-short terms alerts (που αυτά στέλνουν υπήνεμα και σκοτώνουν από ότι έχω καταλάβει) και αυτό μόνο η ΕΜΥ θα το δώσει και μόνο στην Ομοσπονδία.


Αν έχουμε link το βάζουμε και αυτό. Αν και τα LIVE-short terms alerts ισως δεν έχουν νόημα για μια σελίδα που την συμβουλέυεσαι 1-2 ώρες πριν πετάξεις ?

Το καλυτερο "LIVE-short term alert" είναι όταν βλέπεις πιλότους δίπλα σου να κάνουν αυτιά και σπιράλ. Αν δεις πάνω απο έναν , μην ρωτήσεις .... copy + paste :D
Στην Κόνιτσα όσες φορές έχω πετάξει συνηθίζεται !!!
(την πρώτη φορά δεν το έπιασα το υπονοούμενο, μετά έμαθα)

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 2:32 pm

andread έγραψε:
MIK έγραψε:Και πάλι όμως δεν έχεις LIVE-short terms alerts (που αυτά στέλνουν υπήνεμα και σκοτώνουν από ότι έχω καταλάβει) και αυτό μόνο η ΕΜΥ θα το δώσει και μόνο στην Ομοσπονδία.


Αν έχουμε link το βάζουμε και αυτό. Αν και τα LIVE-short terms alerts ισως δεν έχουν νόημα για μια σελίδα που την συμβουλέυεσαι 1-2 ώρες πριν πετάξεις ?

Το καλυτερο "LIVE-short term alert" είναι όταν βλέπεις πιλότους δίπλα σου να κάνουν αυτιά και σπιράλ. Αν δεις πάνω απο έναν , μην ρωτήσεις .... copy + paste :D
Στην Κόνιτσα όσες φορές έχω πετάξει συνηθίζεται !!!
(την πρώτη φορά δεν το έπιασα το υπονοούμενο, μετά έμαθα)


Xμμμμμμμμμμμμμμμμμ

Καταρχάς υπάρχει φαινόμενο που το βλέπεις 1 μέρα πριν, 12 ώρες πριν, 1 ώρα πριν και 1 λεπτό πριν.

Εάν ας πούμε η ΕΜΥ πάρει μια επιστολή από το Υπουργό Πολιτισμού(Υφυπουργό Αθλητισμού) ή και κάναν άλλον που να την υποχρεώνει να πάρει τηλέφωνο ή να μπει στη συχνότητα τάδε εάν δει κάτι όποτε και να το δει :?:

Χμμμμμμμμμμμμμμμμ. Σε σκέψεις με έβαλες......

Για γράφε για γράφε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 2:44 pm

Αντε και πες ότι η ΕΜΥ στέλνει το alert μια κυριακή πρωί. Σε ποιον θα το στείλει? και αυτός πως θα ενημερώσει τους πιλότους? Και αν είσαι στο βουνό πως θα το μάθεις?

Για τους αγώνες μόλις πας σε κάποιον θα δεις ότι υπαρχει προβλεψη και άμεση ενημέρωση διότι εκει υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος να ενημερωθεί (οργανωτής) και υπάρχει τρόπος να ενημερώσει τον κόσμο.

Όσο για την Ομοσπονδία, παρόλο οτι δεν είμαι fun του τι έκανε μέχρι τώρα, μην ξεχνάς ότι ειναι η ίδια ομοσπονδία που αντέδρασε άμεσα στο θέμα των Α/Γ.

Και όπως λέει και ο Μανώλης η πιο άμεση ενημέρωση είναι τα μάτια σου.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 3:00 pm

badder έγραψε: Αντε και πες ότι η ΕΜΥ στέλνει το alert μια κυριακή πρωί. Σε ποιον θα το στείλει? και αυτός πως θα ενημερώσει τους πιλότους? Και αν είσαι στο βουνό πως θα το μάθεις?.


Χμμμμμμμμμμ. Κινητό,VHF, Σύννεφα καπνού είναι μερικές ιδέες

badder έγραψε: Για τους αγώνες μόλις πας σε κάποιον θα δεις ότι υπαρχει προβλεψη και άμεση ενημέρωση διότι εκει υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος να ενημερωθεί (οργανωτής) και υπάρχει τρόπος να ενημερώσει τον κόσμο..


χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ(σαν αυτή την ενημέρωση που ψάχναμε με το laptop σου Παρασκευή απόγευμα πριν εκείνη τη μέρα με το Δυτικό στην Αμφίκλεια :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: )

Πάντως το τμήμα της ΕΜΥ που μιλάω δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν ευαίσθητα κομμάτια υφάσματος με ανθρώπινες ζωές επάνω στον αέρα

Δεν ξέρω τι πηγές έχουν στους αγώνες όπότε μπορεί να λέω βλακείες εδώ

badder έγραψε: Όσο για την Ομοσπονδία, παρόλο οτι δεν είμαι fun του τι έκανε μέχρι τώρα, μην ξεχνάς ότι ειναι η ίδια ομοσπονδία που αντέδρασε άμεσα στο θέμα των Α/Γ..


SUPER αντε και σε όλη την Ελλάδα πριν γίνει θέμα και σε άλλα ζητήματα

badder έγραψε: Και όπως λέει και ο Μανώλης η πιο άμεση ενημέρωση είναι τα μάτια σου.


Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ.

Στο επίπεδό μας μάλλον τα μάτια των άλλων και για αυτό οι έμπειροι ΜΙΛΑΤΕ και ας μην ξέρετε αυτόν που πάει να απογειωθεί.

ΜΙΛΑΤΕ ΜΑΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΑ ΒΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 3:34 pm

VHF ξεχασε το... Δεν υπάρχει στάνταρ συχνότητα, Δεν είμαστε ραδιοερασιτέχνες, και ακομά και αν είμασταν οι συχνότητες που χρησιμοποιούμε είναι εκτός των νόμιμων. Από που θα μας ειδοποιούσαν? με τι εμβέλεια?

Κινητό, μάλλον αδόκιμο. Ποιον θα καλέσουν? Έναν? Όλους? και αυτός θα μπορεί να πάρει κάποιον άλλον? Και γενικά θα κηνυγάμε τηλεφωνικά όσους ίσως πάνε για πτήση? Δεν γίνετε αυτό το πράγμα.

Σήματα καπνού. Η μοναδική ίσως περίπτωση να λειτουργήσει. Μόλις βγάλει το alert η ΕΜΥ ξεκινάει να καίει τα έπιπλα στον προαύλιο χώρο. Το σχετικό έκτακτο δελτιο στη τηλεόραση θα το δούν σίγουρα συγγενείς και φίλοι οι οποίοι θα μας ειδοποιήσουν για το χρώμα του καπνου οπότε θα καταλάβουμε τι τρέχει.

Κοίτα τώρα με τη τεχνολογία η προβλεψη είνια για όλους οπότε λογικό είναι σε έναν αγώνα οι πιλότοι να παρακολουθούν τη πρόβλεψη όλη την ώρα. αυτό κάναμε και στην Αμφίκλεια. και όχι μόνο με το δικό μου laptop , πολλοί έβλεπαν το καιρό κάθε μέρα. Αλλά πέρα από αυτό κάθε πρωί (σε αγώνα) έρχετε φαξ με την πρόβλεψη επίσημα στον διοργανωτή, και αν υπάρχει έκτακτη πρόβλεψη ενημερονώμαστε πάντα. Και αυτό γιατί η ομοσπονδία έχει ζητήσει πρίν τον αγώνα την σχετική ενημέρωση. Αλλά αυτό μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε αγώνες (νομίζω).

Δεν νομίζω ότι στο Κιθαιρώνα ή στην Αμφίκλεια που πετάς να μην σου λένε οι παλιότεροι τους ενδεχόμενους κινδύνους. Το ίδιο ξέρω ότι ισχύει γενικά στην Ελλάδα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 3:50 pm

Αποστομοτικός

Μια ερώτηση: από που έρχεται η ενημέρωση το πρωι του αγώνα:?: Oνομα και θέση θέλω(αν θες με PM). Και γιατί μόνο στον αγώνα :?: εγώ που δεν τρέχω σε πηγάδι :?:


badder έγραψε:.....................................


Δεν νομίζω ότι στο Κιθαιρώνα ή στην Αμφίκλεια που πετάς να μην σου λένε οι παλιότεροι τους ενδεχόμενους κινδύνους. Το ίδιο ξέρω ότι ισχύει γενικά στην Ελλάδα.


Εννοείτε και ευχαριστώ(ούμε). Αν έγραφα τα αξιόλογα παιδιά που έχω γνωρίσει στο βουνό και που αγαπάνε το άθλημα αγαπόντας (και συμβουλεύοντας) όσους πετάνε θα ήθελε βιβλίο

Απλά το ξανάγραψα έτσι να το θυμάστε και μήπως δεν ξαναδώ χάχανα όταν άσχετος πάει να πετάξει με πύραυλες συνθήκες(ναι κακία ήταν αυτό)

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Απρ 20, 2005 4:11 pm

MIK έγραψε:Στο επίπεδό μας μάλλον τα μάτια των άλλων και για αυτό οι έμπειροι ΜΙΛΑΤΕ και ας μην ξέρετε αυτόν που πάει να απογειωθεί.

ΜΙΛΑΤΕ ΜΑΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΑ ΒΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ


Λεπτό ζήτημα αυτό που θέτεις. Για να σου απαγορεύσω να πετάξεις θα πρέπει να γνωριζόμαστε ΚΑΛΑ και να υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης αμφίδρομη. Στον χ άγνωστο αρχάριο που θα έρθει στην απογείωση τι να του πω ? "μην πετάς" ?
Θα πώ "οι συνθήκες *μπορεί* να είναι δυνατές για σένα και να έχεις το νού σου για επιδείνωση". Οσες φορές το είπα (2-3) ο πιλότος απογειώθηκε και πέταξε μια χαρα. Αν σε πλησίαζε ενας άγνωστος την στιγμή που ετοιμαζόσουν και σου έλεγε "Ισως να μην πετούσες σήμερα, είναι δύσκολες οι συνθήκες " θα τα μάζευες και θα έφευγες ?

Συμβουλές απο άγνωστο σε άγνωστο ? Χάλια !!!!

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 4:22 pm

Πάντως Μανώλη αν έρθω να πετάξω Προφήτη (δεν έχω έρθει ποτέ) και δεις ότι κάτι δε πάει καλά και τολμήσεις έστω να μου μιλήσεις θα θεωρήσω ότι το κάνεις καθαρά από ζήλια και εγωκεντρισμό και οτι θέλεις να εντυπωσίασεις με τις γνώσεις και την εμπειρία σου. :P:P:P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Απρ 20, 2005 4:30 pm

badder έγραψε:Αντε και πες ότι η ΕΜΥ στέλνει το alert μια κυριακή πρωί. Σε ποιον θα το στείλει? και αυτός πως θα ενημερώσει τους πιλότους? Και αν είσαι στο βουνό πως θα το μάθεις?


Η λύση σε αυτό είναι SMS. Η ΕΜΥ τα βάζει κάπου που μπορεί κάποιος να στείλει SMS από το κινητό του και να του έρθει απάντηση για περίεργα καιρικά φαινόμενα. Έτσι αν βλέπουμε κάτι περίεργο στην απογείωση στέλνουμε ένα μήνυμα και ξέρουμε τι γίνεται.

Υπάρχει ήδη κάποια πρόβλεψη καιρού από το "Ποσειδών", http://www.poseidon.ncmr.gr/Poseidon_SMS/

Το αντίστοιχο θα μπορούσε να γίνει και με αυτό που συζητάμε εδώ.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 20, 2005 4:33 pm

andread έγραψε:Αν σε πλησίαζε ενας άγνωστος την στιγμή που ετοιμαζόσουν και σου έλεγε "Ισως να μην πετούσες σήμερα, είναι δύσκολες οι συνθήκες " θα τα μάζευες και θα έφευγες ?



Θα ρώταγα άλλα 100 άτομα και αν δεν υπήρχε κανένας θα περίμενα πετάξει άλλος και ναι τέλος βεβαίως και δεν θα πέταγα.

Εναν θα σώσεις και αξίζει να γίνεις 100 φορές ρόμπα εάν σώσεις έναν

Για ρίχτε μια ματια ο περήφημος ο σκυρωνας σας σήμερα πόσο θάλασσα τα έκανε. Πο-πο σύννεφα που βλέπω έξω από το παράθυρο 8) Από το μεσημέρι βρέχει στη Σαλαμίνα 8) Μπορεί να έχουν πλυμηρίσει κιόλας 8) Και στην Ελευσίνα έχει Δυτικό από το πρωί 8)

Σόρυ που σας πρήζω αντί να κάτσω να διαβάσω για τις εξετάσεις (να επανέλθουμε στο θέμα μας)

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Απρ 20, 2005 4:35 pm

badder έγραψε:Πάντως Μανώλη αν έρθω να πετάξω Προφήτη (δεν έχω έρθει ποτέ) και δεις ότι κάτι δε πάει καλά και τολμήσεις έστω να μου μιλήσεις θα θεωρήσω ότι το κάνεις καθαρά από ζήλια και εγωκεντρισμό και οτι θέλεις να εντυπωσίασεις με τις γνώσεις και την εμπειρία σου. :P:P:P


Μα άμα δώ ότι κάτι δεν παει καλά και είσαι ετοιμος εσυ για απογείωση χαζός είμαι να μιλησω ?? :twisted: :twisted: :twisted:

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό antouan » Τετ Απρ 20, 2005 4:43 pm

'Εχει πολύ πλάκα πάντως το πως ξεκιναει ένα thread,η εξέλιξη του και το τελείωμα του.Πολύ γέλιο μιλάμε.

Και για να επανερχόμαστε στα περί καιρού το Σ/Κ στο Κιθαιρώνα,μάλλον δεν πάνε καλά τα πράγματα..Παρατηρώντας απ'το πρωί τα μοντέλα φαίνεται μια πτώση των βορειάδων,όπως έγραψε και ο Αλεξ,ενώ το GFS δείχνει για Κυριακή ΝΟΤΙΑΔΕΣ!!!(πάντως το GFS το έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση,δεν με έχει προδώσει ακόμα)Απ'την άλλη το forecast επιμένει σε ασθενείς έστω βορειάδες!!Δύσκολα τα πράγματα.Καλά λέω εγώ να κάνουμε κάνα τάμα μπας και αρχίσουνε να κατεβαίνουνε υψηλά το ένα μετά το άλλο.Παρασκευή θα είμαστε πιο σίγουροι.Θα τσεκάρουμε και Ποσειδώνα και βλέπουμε.
'Οντως το forecast δεν πρέπει να το παίρνουμε και τόσο στα σοβαρά.Γιάννη το 95% επιτυχημένης πρόβλεψης είναι μούφα στάνταρ.Πολλές βενζίνες τσάμπα για πάρτι τους!!!

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Απρ 20, 2005 5:01 pm

Έχω παρατηρήσει στο Σκύρον μια απαισιοδοξία όσο αφορά τον καιρό. Αυτό και για συννεφιά, βροχές και χιόνια.

Ειδικά για τις μακρινές προβλέψεις χιονόπτωσης, δείχνει κάτι μεγάλο που όσο πλησιάζουν οι μέρες και η πρόβλεψη γίνεται πιό ακριβής, μειώνεται συνέχεια, μέχρι την προηγούμενη ημέρα που θα έχει σωστή πρόβλεψη.

Για συννεφιά και βροχές νομίζω και σε κοντινές προβλέψεις κάνει συχνά λάθος και δείχνει μεγαλύτερη νεφοκάλυψη ή βροχόπτωση.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Απρ 20, 2005 5:24 pm

Εγώ κάθε πρωί μέχρι και το Σάβατο θα ανεβάζω τις τοπικά σωσμένες εικόνες του για ανέμους, βαρομετρικά, νεφώσεις κλπ για να συγκρίνουμε τι έλεγε κάθε μέρα και τι έκανε τελικά.

Θα το επαναλάβω και για το επόμενο Σ/Κ

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Επόμενο

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες