Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 2:59 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό Triantafillos » Δευτ Αύγ 10, 2009 2:08 pm

hellooooooooooooo....ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..........
ΚΑΤΑ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΓΙΑ ΕΚΡΕΜΝΟΥΣ Ο ΑΕΡΑΣ ΒΔ..ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΚΡΕΜΝΟΥΣ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΒΟΥΝΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΑΝΩ ΥΨΟΣ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ.ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΑΝ ΠΙΛΟΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ Κ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΝΑ ΥΨΟΣ.Ο ΑΕΡΑΣ ΕΠΕΣΕ ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΟΓΡΑΜΗ.ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΥΨΟΣ.ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΜΑΖΕΥΩ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ Κ ΨΑΧΝΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ.ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ Κ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ.ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΝΕΡΟ ΟΥΤΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΠΩΣ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΝ Κ ΑΣ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ.ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΠΑΛΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΟΥΝ.ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΠΥΡΟΣΒ Κ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙ.ΨΑΧΝΑΝ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ.ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΝΥΧΤΩΝΕΙ Κ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΠΥΡΟΣΒ ΜΕ ΨΑΧΝΕΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12ΜΙΣΙ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΣΚΑΦΟΣ ΔΕ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΜΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΣΑΘΡΟ.ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΠΑΛΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ.ΓΛΥΣΤΙΣΑ 4-5 ΦΟΡΕΣ Κ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΝ.ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ 2ΜΙΣΙ ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ.ΑΦΥΔΑΤΟΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΗΜΟΥΝ Κ ΓΕΜΑΤΟΣ ΠΛΗΓΕΣ ΒΛΕΠΩ 1 ΧΟΡΙΟ( ΧΟΡΤΑΤΑ)Κ ΠΑΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΟΜΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΩ Κ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΛΛΟ ΒΟΥΝΟ..4 ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΧΟΡΙΟ ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ(Τ ΑΛΩΝΙ) Κ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΛΛΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΣΗΚΩΝΑ ΤΟ ΧΟΡΙΟ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΜΕ ΕΙΔΑΝ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑΝ.ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ Κ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΤΟ ΕΚΑΒ.5 ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.Κ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Κ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ.ΜΠΑΣ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ…ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΚΑΤΣΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΤΡΕΞΕ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ Κ ΠΥΡΟΣΒΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΑΜΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΡΑΣΙΜΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ….

Triantafillos
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Αύγ 10, 2009 2:58 pm

Περαστικά και να μην συμβεί σε κανέναν μας...

Το leonardo live το έχεις ακουστά ?

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό cumulidis » Δευτ Αύγ 10, 2009 4:51 pm

Τι μου θύμησες τώρα φίλε. Έχω προσγειωθεί πριν μερικά χρόνια, την επόμενη του σεισμού, στο ίδιο σημείο και χωρίς σήμα στο κινητό. Έδαφος σαθρό και με κάθε μετασεισμό οι πέτρες που έπεφταν να παίζουν bowling μαζί μου.
Πέρασε το σκάφος του λιμενικού από μπροστά μου (300μ). Φώναζα, πηδούσα στον αέρα, ούρλιαζα και μάλλον πρέπει να με πέρασαν για κανα τρελό γεωλόγο/ερευνητή που το γεωτρύπανο το μεταφέρει σε ένα τεράστιο, κόκκινο σάκο.
Πέρασαν διάφορες σκέψεις τρόπων διαφύγεις από το μυαλό μου. Τις κατέταξα,.. και το σκαρφάλωμα βρέθηκε τελευταίο στην λίστα.
Εγώ ήμουν ποιο τυχερός. Μετά από κανένα 5ώρο με έσωσε ένα φουσκωτό με όμορφες, χαρούμενες Ιταλιδούλες και τον φίλο μου τον Δημήτρη Μπίσκα.
Τώρα γιατί Δημήτρη το σκάφος έκανε 5ώρες …

cumulidis
EN A
 
Δημοσ.: 16

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό george29041 » Τρί Αύγ 11, 2009 9:14 am

Τριανταφηλλε τελος καλο ολα καλα χαιρομαι που δεν γκρεμοτσακιστηκες ανεβαινοντας ορθοπλαγια βραδιατικα.
Τωρα για τους κουραδες του λιμενικου που ηθελαν να υπαρχει τραυματισμος για να σε μαζεψουν τι να πω, ηταν υποχρεωμενοι να σε ψαξουν και θα σε εντοπιζαν πολυ γρηγορα γιατι δεν εχει 100 μιλια ακτης η δυτικη Λευκαδα.Xωστους μια μηνηση αν εχεις διαθεση να κουνηθει λιγο το κολαρακι τους.
Παντως εκανες καλη προπονηση για το xalps.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό georgex » Τρί Αύγ 11, 2009 12:06 pm

Δηλαδή πόσες είναι οι παραλίες που δεν έχουν πρόσβαση... τόσο δύσκολο ήταν να τον βρουν;

Πάντως στη θέση σου θα περίμενα εκεί, μέχρι να ξημερώσει τουλάχιστον. Δεν μ' αρέσουν τα γκρέμια.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τρί Αύγ 11, 2009 12:27 pm

Τί έμαθες απ' όλοι αυτήν την ιστορία ? :roll:

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Αύγ 11, 2009 7:37 pm

wolfgang έγραψε:Τί έμαθες απ' όλοι αυτήν την ιστορία ? :roll:


''Βασισου πανω σου'' :!:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Αύγ 11, 2009 7:40 pm

.......mathame oti, ,,,,, to na xsereis anarixisi ine megalo avantage sto P5 !!!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό condor » Τετ Αύγ 12, 2009 11:50 am

Νομίζω οτι το πιό σημαντικό που μάθαμε ειναι το ότι ΔΕΝ περνάμε ποτέ απο ένα δύσκολο πέρασμα, ειδικά αν δεν έχει προσγειώσεις και δρόμο διαφυγής απο κάτω, αν δεν πάρουμε αρκετό ύψος και αν δεν είμαστε σίγουροι οτι μπορούμε να πάμε και να γυρίσουμε.

Flying is serious business
paraglidingcrete.blogspot.com
condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Αύγ 12, 2009 4:43 pm

Μάθαμε ότι όποιος ανεβαίνει γκρεμούς τραβάει ζόρια ενώ όποιος κάθεται στην παραλία κάνει το μπανάκι του με την ησυχία του και μετά τον μαζέυουν Ιταλίδες. Από δω και μπρος προσγείωση μόνο σε μοναχικές παραλίες.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ...

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Αύγ 12, 2009 8:30 pm

Μαθαμε οτι ενα βαρετο δυναμικο,μπορει να γινει ιστορια να την θυμασαι μια ζωη.
Αντε,και στο x alps με το καλο!

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες