Ημερομηνία Τρί Απρ 23, 2024 10:00 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Ιαν 11, 2010 8:24 am

,,,,,,,, χθες εμαθα απο τον γραμματεα της ΕΑΠ οτι οι ημερομηνιες του Ελληνικου πρωταθληματος εχουν αλλαξει. Δεν εχουν οριστικοποιηθει ακομα απο οτι μου ειπε, αλλα εχουν αλλαξει .

Συγκεκριμενα προς το παρον ενα πλανο εχει δυο τετραημερα (Τεταρτη-Σαββατο ) στο Αγρινιο και στην Αμφικλεια και ενα τριημερο ( Πεμπτη-Σαββατο) στη Παραμυθια

οφειλω να πω οτι μετα απο συζητηση που ειχα με τον γραμματεα της ΕΑΠ ,,, ο ιδιος μου ειπε οτι τιποτα δεν ειναι κατι δεδομενο ακομα ,,, το συζηταμε και βλεπουμε !

Μηπως θα ηταν καλο κυριοι τις ΕΑΠ να γινει εγκαιρα αυτο ,,,,,,,,,,,, η ακομα καλυτερα (παρτε το σαν ιδεα ) μηπως θα ηταν καλυτερα να γινει ενα δημοψηφισμα για να αφουγκραστητε και τις γνωμες των πιλοτων που πραγματικα ενδιαφερονται και θελουν να συμμετασχουν σε ολους τους αγωνες του Ελληνικου πρωταθληματος και την πιθανη διεκδηκηση αυτου ?

Ποσοι απο 'μας μπορουμε να εχουμε δυο εβδομαδες αδεια μεσα σε ενα εικοσαημερο ?

Συγχωρεστε με, αλλα το ποστ αυτο , το γραφω γιατι μετα απο συζητηση με φιλους πιλοτους ,,,ειμαι σιγουρος οτι το τρεχον πλανο θε πεταξει εξω απο την διεκδικηση του πρωταθληματος πολλους αλλους με αξιολογα αποτελεσματα συναθλητες μου
(πχ. .....Παλλα,Τσικα,Παρασκευοπουλο,Τσουκα,Μερελη,Κυριακακη,Παπακωνσταντινου, και ισως Λιοντο,Σλαβ,Βλασσοπουλο,Καραβητη ,,,,Κρητικους και καποιους Κερκυρεους)

,,,,οποτε μηπως πρεπει να αναρωτηθουμε τι ειναι καλυτερο/αξιολογο/ρεαλιστικοτερο??? περισσοτερες διασπαρτες αγωνιστικες και το πρωταθλημα να διεκδικιθει απο 3-4 πιλοτους μονο ? ,,,,η λιγοτερες και πιο εφικτα τοποθετημενες, ωστε να δωθει το δικαιομα σε περισσοτερους πιλοτους να το ακολουθησουν ολοκληρο?

ειλικρινα δεν ξερω ποσο ειναι πραγματοποιησιμα τα παραπανω,,,,καλοπροαιρετα παντα,,,,, μια ιδεα :oops:

ΥΓ: κατα ποσο συμφωνητε η οχι , οι συνηθεις υποπτοι των αγωνων...... μηπως να γραφατε την αποψη σας αυτη τη φορα?
.....πιστευω οτι μια τετοια συζητηση σε καλο μπορει να βγαλει μονο!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό sot » Δευτ Ιαν 11, 2010 10:33 am

Όλους μας βγάζει εκτός προγράμματος και δεν είναι βέβαιο ότι θα μπορέσουμε να συμμετέχουμε αν μάθουμε ξανά τελευταία στιγμή τις ημερομηνίες.
Δεν νομίζω να αρέσει σε κανένα αυτό.

....το θετικό όμως είναι ότι όλοι έχουν την ευκαιρία να γίνουν πρωταθλητές Ελλάδος, ίσως και με 1-2 :D

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό jim » Δευτ Ιαν 11, 2010 11:27 am

Κύριοι καλημέρα σας
Δεν είναι δυνατό να ανακοινώνετε και να αλλάζετε ημερομηνίες τόσο απλά. Οι αγώνες είναι Open άρα μπορούν να συμμετέχουν και από άλλες χώρες. Άμα δεν είστε σίγουροι τότε μην τις ανακοινώνετε. Έχω πληρώσει αεροπορικά εισιτήρια για έναν αγώνα και ήμουν έτοιμος αυτές τις μέρες να πάρω για άλλον ένα. Είναι κρίμα γιατί στο καλεντάρι της FAI φέτος http://events.fai.org/calendar?id=60, η Ελλάδα διοργανώνει νομίζω τους περισσότερους αγώνες. Ε λοιπόν δεν γίνεται τόση ασυνέπεια και μετά να αναρωτιέστε γιατί δεν υπάρχουν αρκετές συμμετοχές ή συμμετοχές ξένω αθλητών.
Φυσικά έχω και εγώ το φταίξιμό μου. Δεν άκουσα κάποιον Έλληνα φίλο, γνώστη της ελληνικής αγνωνιστικής πραγματικότητας, που μου έλεγε ότι οι ημερομηνίες αλλάζουν ανα πάσα στιγμή.

Απογοητευμένος
Δημήτρης, Κύπρος

Να και το εισιτήριο
Αναχώρηση:

08:00

Άφιξη:

09:45

Πέμπτη, 08 Απρ 2010

Larnaca , CY (LCA)

Πέμπτη, 08 Απρ 2010

Athens , GR (ATH)

Cyprus Airways Ltd

Χωρίς Σταθμούς / CY 0322

Καμπίνα: Οικονομική / Airbus A320

στοιχεία πτήσης

Αναχώρηση:

22:50

Άφιξη:

00:25

Κυριακή, 11 Απρ 2010

Athens , GR (ATH)

Δευτέρα, 12 Απρ 2010

Larnaca , CY (LCA)

Cyprus Airways Ltd

Χωρίς Σταθμούς / CY 0349

Καμπίνα: Οικονομική / Airbus A320

στοιχεία πτήσης

ΣΥΝΟΛΟ

Βασικός ναύλος :

59.00 EUR



Πρόσθετη Επιβάρυνση Τέλους Εξυπηρέτησης:

12.00 EUR



Φόροι & Τέλη 111.24 :

111.24 EUR

Σύνολο:

182.24 EUR

Και θα το ξαναποστάρο αυτό επειδή τώρα ταιριάζει και με την περίσταση

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
jim
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Δευτ Ιαν 11, 2010 12:01 pm

Φέτος για πρώτη φορά οι αγώνες δηλώθηκαν νωρίς και εγκαίρως μπήκαν και στο FAI calendar- αυτό είναι κάτι που το επιδίωκαν σωματεία και ΕΑΠ πολλά χρόνια τώρα. Αυτή η "εγκαιρότητα" θεωρήθηκε (από μένα τουλάχιστον) σχεδιαστική-διοργανωτική επιτυχία. Δεν νομίζω ότι ανακοινώθηκαν πράγματα έτσι μόνο για να ανακοινωθούν. Οι επίσημες ανακοινώσεις έχουν δεσμευτικό χαρακτήρα προς τους διοργανωτές. Το ενδεχόμενο ακύρωσης φυσικά πάντα υπάρχει και για σοβαρούς λόγους μπορεί να συμβεί. Πιστεύω ότι θα διευκρινηστούν όλα σύντομα ώστε να μην γενικευτεί η απογοήτευση.

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό maliaros » Δευτ Ιαν 11, 2010 5:30 pm

.

maliaros
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Δευτ Ιαν 11, 2010 5:33 pm

Η λογική τον τριήμερων είναι νομίζω η πιο ρεαλιστική διότι συρρικνώνει την απώλεια εργάσιμων ημερών σε 1 η 2 αντίθετα με την έναρξη από μεσοβδόμαδα που η απώλεια είναι πολλή μεγαλύτερες όποτε υποστηρίζω τριήμερα εκτός αν θέλετε αγώνες για δημοσίους υπαλλήλους και ανύπαντρους :!: :!:


Υ.Γ έρχεται και η μπέμπα τέλος του μήνα!!! :lol: :lol:
Και η παντρεμένη έχουν ψυχή ρεεεε (και competition) :twisted: :twisted: :twisted:

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Ιαν 11, 2010 7:24 pm

Η διοργάνωση των αγώνων ενώ είναι πολύ απλό θέμα έχουμε καταφέρει να το εναγάγουμε σε γόρδιο δεσμό . Γιατί ποτέ σχεδόν δεν καταφέραμε να δούμε συνολικά το Concept αγώνες σωστά .
Οι αγώνες είναι μια μεγάλη ευκαιρία για να εκμεταλλευτούμε σωστά τις παρακάτω ευκαιρίες που απορρέουν μέσα από την δυναμική τους.
Δημόσιες σχέσεις με τους τοπικούς φορείς
Προβολή στα ΜΜΕ
Χορηγίες
Προβολή και ανάδειξη της περιοχής
Συνάντηση αθλητών απ όλη την χώρα
Σύσφιξη σχέσεων
Εξέλιξη όλων των πιλότων
Και πάνω απ όλα διασκέδαση .

Από τις παραπάνω δυνατότητες έχουμε καταφέρει να πάρουμε ελάχιστα έως σήμερα.
Γιατί???
Γιατί κατά την άποψη μου όπως και σε πολλούς άλλους τομείς έτσι και εδώ δεν έχουμε αναληφθεί την εποχή που ζούμε και την ταχύτητα που τρέχει η εποχή μας.
Νομίζω περισσότερο μας αρέσει ΙΔΕΑ ότι κάνουμε αγώνες ,παρά να σκεφτούμε να κάνουμε πραγματικούς αγώνες .
Χρόνια Διλλήματα
Αγώνες 7ημερο η 3ημερο η 4ημερο??
Να γίνει εδώ να γίνει εκεί να γίνει παραπέρα.
Θα γίνει το Μάιο ,τον Ιούνιο πότε θα γίνει??
Η αθλητές θα πληρώσουν και πόσο θα πληρώσουν η να πληρώσει η ομοσπονδία και γιατί να πληρώσει η ομοσπονδία να πληρώσει ο Δήμος , αλλά κανείς δεν έχει λεφτά.
Η ασφάλεια κοστίζει 10 Ευρώ η 12 μάλλον 13 και ποιος έφαγε το 1 ευρώ και που πάνε τα λεφτά κλπ κλπ.


Αγαπητοί κύριοι
Αγώνες σημαίνει οργάνωση ,οργάνωση σημαίνει κόστος ποιος πληρώνει το κόστος?
Τζάμπα και για κανένα λόγο κανείς δεν σπαταλά τον ελεύθερο χρόνο που δεν υπάρχει στις μέρες μας ,ούτε έχει για σπάσιμο το αυτοκίνητο του για περισυλλογή κινδυνεύοντας να πληρώσει πρόστιμο.
Το 2009 παρακολούθησα όλο το πρωτάθλημα και
Ταξίδεψα 2500 χιλιόμετρα
Αφιέρωσα πάνω από 12 ημέρες
Και πλήρωσα μόνο για συμμετοχές ,βενζίνες ,διόδια ,γέφυρες περίπου 650 Ευρώ χωρίς να υπολογίζω φαγητά και διαμονή.

Αντί λοιπόν να τρέχουμε σαν τους Βέγγους
Εάν πληρώνουμε 150+ ευρώ ο κάθε αθλητής ο διοργανωτής εισπράττει τόσα χρήματα που φτάνουν και περισσεύουν για να πληρώσει 7 μέρες περισυλλογή ,διευθυντή αγώνα κλπ. Έτσι λοιπόν
Δεν τρέχουμε σαν τους Βέγγους
Ο διοργανωτής θα έχει χρήματα να κάνει την δουλεία του.
Ο κάθε πιλότος μπορεί πιο άνετα να πάρει 7 μέρες άδεια από την εργασία του.
Και μένει χρόνος για πολλά άλλα.

Τώρα γιατί δεν το κάνουμε έτσι και το κάνουμε αλλιώς είναι γιατί κατά την γνώμη μου οι περισσότεροι από εμάς βολεύονται , θέλουν να τα έχουν καλά με όλους ,και κάνεις δεν είναι διατεθειμένος να σπάσει τα αυγά.
Κατά νόμο διοργανωτής του πρωταθλήματος είναι η Ομοσπονδία όπου λόγο διάφορων λόγων κλπ έχει πετάξει το μπαλάκι στα σωματεία να κάνουν την δουλεία της.
Αυτό που κατά την άποψη μου πρέπει να κάνει η ΕΑΠ είναι χωρίς πολλές συζητήσεις να ορίσει αυτή τους κανόνες του παιχνιδιού όπως επιβάλουν οι περιστάσεις με μοναδικό γνώμονα το συμφέρων του σπορ και των αθλητών.
Διοίκηση σημαίνει παίρνω αποφάσεις και ας καίνε.

Τώρα όσο αφορά ποια μέρη στην Ελλάδα είναι κατάλληλα για αγώνες πρωταθλήματος. ΕΔΕΣΣΑ , ΔΡΑΜΑ , ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ , (Αμφίκλεια?).
Είναι περιοχές που μπορεί να γίνεται ένα αξιοπρεπές πρωτάθλημα 7 ημερών.
Οι άλλες περιοχές ας κάνουν αγώνες κυπέλου η ότι άλλο.
Εκτός από εμάς τους (κοντινούς ) Υπάρχουν και τα παιδία στην Κρήτη ,Κέρκυρα Κύπρο κλπ για αυτούς τι μέριμνα υπάρχει??
Και αφού οι αγώνες μας είναι Open ποιος θα έρθει από το εξωτερικό για 2-3 μέρες? Και τι κύρος δίνουν στη χώρα τέτοιοι αγώνες?
Και όσο άφορα ποιος θα οργανώσει το πρωτάθλημα δόξα το θεό εκτός από τα σωματεία υπάρχουν και αρκετοί ιδιώτες.

Όσο αφορά τα χρήματα εκτός από τις συμμετοχές των πιλότων υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βρεθούν χρήματα από τους Αντιπροσώπους αλεξιπτώτων νομίζω ότι αν βάλουμε όλοι μας το χεράκι στην τσέπη και δώσουμε 1000 – 1500 ευρώ ο καθένας μας ( Αλλά να δώσουν ΟΛΟΙ) πάλι λύνεται το οικονομικό θέμα . :D

Τέλος οι αγώνες είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία μας να δείξουμε σε όλους την οντότητα μας και την σοβαρότητα μας

ΜΦΧ

Διονύσης

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Δευτ Ιαν 11, 2010 10:34 pm

:roll: Το θέμα είναι οι ημερομηνίες των αγώνων και οι αξιοπιστία του προγράμματος που έχει ανακοινωθεί. :roll:

Τα περί 7μέρου 3μέρου 4μέρου έχουν συζητηθεί με πολύ σοβαρότητα από αρκετό αριθμό συνέδρων και ολόπλευρα, σε επίσημες Γενικές Συνελεύσεις. Δεν υπάρχει απόφαση που να καταργεί το 7ήμερο απλά κανένα σωματείο δεν το ζητάει...

Περισσότερες σκέψεις για το θέμα των αγώνων γενικά...
http://paragliding-giotar.blogspot.com/ ... -post.html

Εδώ μιλάμε για το Ελληνικό Πρωτάθλημα που ως φαίνεται, θα συνεχίζουν να διοργανώνουν κι να εκτελούν επίσημα δημόσια όργανα και αναγνωρισμένα μη κερδοσκοπικά σωματεία...δόξασοι ο θεός.

:roll: Άλλοι- άσχετοι με το πρωτάθλημα- αγώνες, που θα χρηματοδοτούν-διοργανώνουν οι αντιπρόσωποι αλεξιπτώτων;;;;είναι κι αυτό μια ιδέα....

Τελευταία επεξεργασία απο GiotaR την Τρί Ιαν 12, 2010 5:52 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό salvos » Τρί Ιαν 12, 2010 4:03 pm

Είναι κατανοητό ότι οι ημερομηνίες των αγώνων πρέπει να ανακοινώνονται έγκαιρα κι όχι την τελευταία στιγμή ώστε όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν μέρος, να μπορούν να κανονίσουν τις άδειες τους. Η έγκυρη λοιπόν ανακοίνωση των αγώνων του Ελληνικού πρωταθλήματος του 2010 αποτελεί σχεδιαστική-διοργανωτική επιτυχία. Κάθε αλλαγή όμως δημιουργεί πρόβλημα στους αθλητές και πλήττει την αξιοπιστία των αγώνων που διοργανώνονται στη χώρα μας.
Επίσης, από τη στιγμή που είναι δύσκολη η διοργάνωση ενός επταήμερου αγώνα από ένα σωματείο, είναι λογικό οι τριήμεροι-τετραήμεροι αγώνες να κατανέμονται πιο σωστά στην πτητική περίοδο ( Μάρτιος- Σεπτέμβριος) και να μήν έχουμε τρια σκέλη μέσα σε δύο μήνες.
Ακόμα μου φαίνεται παράλογο ένας τριήμερος αγώνας να ξεκινάει την Πέμπτη κι όχι την Παρασκευή αφού έτσι ¨καίμε¨ την Κυριακή . Γνωρίζουμε ότι η διεξαγωγή αγωνιστικής την Κυριακή δημιουργεί προβλήματα (μικρό τασκ, απουσία αθλητών από την απονομή) αλλά τι να το κάνεις ένα μεγάλο τάσκ 100Km στο οποίο θα πάρουν μέρος 10 αθλητές ;
Ένα τελευταίο θέμα είναι η λογική βαθμολόγησης των αθλητών από τη FAI. Κάποιες χρονιές τα σκέλη βαθμολογούνται ξεχωριστά και κάποιες σαν ένα ενιαίο πρωτάθλημα (κάτι που επηρεάζει πολύ τη βαθμολογία). Από τι εξαρτάται αυτό; Από τη FAI ή από τον τρόπο που στέλνονται τα αποτελέσματα απο την ΕΑΠ στη FAI; Τι θα ισχύσει το 2010; Είναι σημαντικό ( νομίζω) αφού η βαθμολογία αυτή παίζει ρόλο στην επιλογή της Εθνικής ομάδας.

salvos
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 12, 2010 5:01 pm

Καλησπέρα σε όλους

Βαγγέλη η κουβέντα που κάναμε ήταν εντελώς θεωρητική και απλά μου ανέφερες τον προβληματισμό σου και μαζί 5-6 ακόμα αθλητών για συγκεκριμένο αγώνα. Και η απάντηση μου ήταν ότι όντως είναι ένα θέμα που πρέπει να λάβουμε υπόψιν και ότι θα το εξετάζαμε. Από αυτό μέχρι το να λέμε ότι όλα είναι στον αέρα υπάρχει τεράστια απόσταση και καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια πράγματα για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

Και με το δίκιο του ο φίλος από την Κύπρο διαμαρτύρεται όταν διαβάζει τέτοια πράγματα.

Φέτος για πρώτη φορά στα χρόνικα έχουμε πρόγραμμα αγώνων εγκαίρως. Το πρόγραμμα έχει δημοσιευθεί εδώ και μήνες (από τον Οκτώβριο). Δεν έχει γίνει καμία επίσημη ανακοίνωση για αλλαγή ημερομηνιών πρωταθλήματος. Αλλαγές γίνονται όταν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. Αν υπάρξει τέτοιος λόγος θα γίνει σχετική ανακοίνωση. Αυτή τη στιγμή ισχύει αυτό.. http://paragliding.elao.gr/news/091028.html

Διονύση σχετικά με την ΕΛΑΟ. Οι αγώνες γίνονται από τα σωματεία. Η ΕΛΑΟ είναι επίσημα η διοργανώτρια αρχή βάσει νόμου. Προβλέπεται όμως στους κανονισμούς της ότι την εκτέλεση των αγώνων την αναλαμβάνουν τα σωματεία μέλη της. Και ειλικρινά δεν γίνεται να λειτουργήσει διαφορετικά το πράγμα σε μια ετερογενή Ομοσπονδία. Ποιος θα αναλάβει την διοργάνωση σε ενα ΔΣ που μόνο 1 μέλος γνωρίζει το αντικείμενο? Και για να προλάβω όσους έχουν εκφράσει την άποψη ότι θα έπρεπε να είχαμε δική μας ομοσπονδία,το έχουμε ξαναπεί, αυτό είναι πρακτικά αδύνατον με τους ελληνικούς νόμους. Οι επιθυμίες μας πρέπει να συνοδεύονται και από δυνατότητα πρακτικής εφαρμογής.

Όπως είπα και στο Καρπενήσι ας κοιτάξουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με τις δυνατότητες που έχουμε. Και μπορούμε... σε όλα τα επίπεδα.

Υ.Γ.
Σωτήρη τα αποτελέσματα στην FAI στέλνονται ανα σκέλος. Ίσως μια φορά μόνο πριν χρόνια να στάλθηκαν συγκεντρωτικά αλλά δεν μπορώ να το ξέρω τώρα. Θα το κοιτάξω. Και βεβαια ανα σκέλος θα στέλνονται και στο μέλλον διότι έτσι πρέπει. Το κάθε σκέλος είναι ξεχωριστός αγώνας.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό freedom » Τρί Ιαν 12, 2010 7:09 pm

Γιάννη μάλλον , δεν διατύπωσα κάτι σωστά η πρέπει να πω περισσότερα για να εξηγήσω τα αυτονόητα. Δεν μιλώ μόνο για το 2010, αλλά περισσότερο για το μέλλον.
Δεν κάνουμε 7ημερο πρωτάθλημα γιατί τα σωματεία δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν.
Λογικό, αφού κανείς αφιλοκερδώς δεν είναι διατεθειμένος να προσφέρει εθελοντική εργασία τόσες μέρες. Οι αγώνες μας μέχρι σήμερα στηρίχτηκαν σε όλους αυτούς που πρόσφεραν φιλότιμα τον προσωπικό τους χρόνο 2-3 μέρες (και τους ευχαριστούμε όλους για αυτό),το θέμα είναι μέχρι πότε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα με οργανωτή την ομοσπονδία θα στηρίζεται στο φιλότιμο ορισμένων ανθρώπων.? Αυτό το βρίσκουμε σωστό ?
Στα χρόνια που πέρασαν όλοι μας διδαχθήκαμε πολλά μέσα από τα λάθη μας το ερώτημα είναι ,μάθαμε κάτι ?? :?
Το μέλλον του πρωταθλήματος θα είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι πιλότοι (20-30 ) ,μέσα σε μίζερες διοργανώσεις, με ημίμετρα ,προχειρότητες , με ψητά, νταούλια και ζουρνάδες χωρίς καμία παρακαταθήκη για το μέλλον και την εξέλιξη .
Η …το μέλλον θα είναι 100+ πιλότοι , Θεατές, ΜΜΕ , χορηγοί ,τέντες με τις σχολές , happenings , νέοι πιλότοι , διασκέδαση κλπ.
Τέλος το πρωτάθλημα θα έπρεπε να είναι ένα γεγονός που να αποτελεί μήτρα γέννησης νέων πιλότων αγώνων.
Το ερώτημα είναι ότι τόσα χρόνια βράζουμε στο ίδιο ζουμί, με εξαίρεση τους αγώνες που διοργανώνει η ΔΡΑΜΑ .
Το θέμα είναι ακολουθούμε την εξέλιξη ή βλέπουμε το τρένο να φεύγει και εμείς κοιτάμε σαν θεατές όπως συνηθίζουμε να κάνουμε. (Το τρένο έχει φύγει αλλά εάν πάρουμε ταξί ίσως το προλάβουμε στην επόμενη στάση).
Είμαστε ίσως η μοναδική Ευρωπαϊκή χώρα που δεν εκπροσωπούμαστε στο παγκόσμιο κύπελλο με ένα Έλληνα αθλητή και χάρη στον Slavec υπάρχει το GR στην παγκόσμια κατάταξη. Όλα αυτά τα χρόνια η διεθνή παρουσία που είχαμε περιστασιακά στο PWC ήταν φιλότιμες αυτοχρηματοδοτούμενες μεμονωμένες προσπάθειες 2-3 πιλότων. (Δεν σας λέω να δείτε Ελβετούς κλπ αυτοί είναι έτη φωτός μπροστά, δείτε τους Βουλγάρους 7 αθλητές πέρυσι, Τούρκοι ,Σκοπιανοί Ρουμάνοι ινδοί κλπ)
Εμείς που είμαστε ???
Στους άλλους κάνουμε το γιατρό και εμείς πληγές γεμάτοι..
Η λύση είναι Χρήματα για τους αγώνες ,αλλαγή νοοτροπίας , ικανοί άνθρωποι .
Με μιζέριες, μικροψυχίες και ανύπαρκτα μπατζετ δεν υπάρχει μέλλον.
Τέλος σας ευχαριστούμε όλους για την εθελοντική σας προσφορά στην ΕΑΠ και για την υπομονή σας , όλοι είμαστε αρωγοί σας.

UP UP and Away

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιαν 12, 2010 10:22 pm

διπλο post

Τελευταία επεξεργασία απο vagos την Τετ Ιαν 13, 2010 1:25 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιαν 12, 2010 10:33 pm

badder έγραψε:
Βαγγέλη η κουβέντα που κάναμε ήταν εντελώς θεωρητική και απλά μου ανέφερες τον προβληματισμό σου και μαζί 5-6 ακόμα αθλητών για συγκεκριμένο αγώνα. Και η απάντηση μου ήταν ότι όντως είναι ένα θέμα που πρέπει να λάβουμε υπόψιν και ότι θα το εξετάζαμε.



Γιαννη η κουβεντα που καναμε οχι μονο οι δυο μας ,,,αλλα και 2-3 ατομα ακομα που παρακολουθησαν ολη τη συζητηση,,, καταληξε στο οτι καλως η κακως εγω και μερικοι αλλοι "ενεργοι" πιλοτοι ελληνικων αγωνων ακομα δεν θα μπορουσαν να παρακολουθησουν αυτο το Τεταρτη-Σαββατο Χ 2 και το ενα Πεμπτη-Σαββατο θεωρητικη μεν, αλλα πιθανοτερη εκδοχη απο τις υπαρχουσες ημερομηνιες.

( ,,,,,,,συγκεκριμενα θυμαμαι φραση τριτου : " εγω σου λεω οπως και να χει ο "ΤΑΔΕ" θα βρει τροπο και θα κατεβει στους αγωνες και ΤΕΤΑΡΤΗ/ΠΕΜΠΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ,,,,,,,,,, ελα στο σεμιναριο και μπορεις να φυγεις απο Δευτερα :| )


badder έγραψε:Από αυτό μέχρι το να λέμε ότι όλα είναι στον αέρα υπάρχει τεράστια απόσταση και καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια πράγματα για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.


ειπα οτι ειναι ολα στον αερα????.......... η πιστευεις οτι θελω να δημιουργησω εντυπωσεις κατα τον ατομων που αφιλοκερδως υπηρετουν την δικια μου και πολλων αλλων κ@@@α θυσιαζοντας βενζινες ,,τηλεφωνα ,,και το σημαντικοτερο πολλες ωρες απο την ζωη τους για το καλυτερο δυνατο του καθε ελληνα πιλοτου?


ΟΧΙ Γιαννη δεν ειχα την παραμικρη υποψια οτι ολα ειναι στον αερα σε διαβεβαιω,,,,,,,,, αντιθετως πιστευω και ειμαι χαρουμενος για αυτο : οτι ευτυχως που υπαρχουν καποιοι οργανωτικοι τυποι σαν εσενα και ολους τους αλλους που τρεχουν και εχουν τρεξει και στο παρελθον αφιλοκερδως για ενα παθος 200 ,,300 ατομων εν Ελλαδι.

,,,απο την αλλη αν θες να με χρεωσεις για κατι ,,και καλα θα κανεις ,,, ειναι οτι ειμαι ανυπομονος & παρορμητικος !
οκ ειμαι,,, ανησυχησα ομως οτι το θα δουμε , θα ειναι αρκετα αργοτερη αποφαση-κινηση και μη αναστρεψημη ακομα και αν ειναι λανθασμενη !

Στο ποστ μου αν προσεξεις τονισα το "καλοβουλα" αρκετα,,,,,,, πιστεψε με σε σεβομαι και εκτιμαω το εργο σου ,,,,οπως και ολων οσων τρεχουν και ετρεξαν στο παρελθον ,,προσπαθουν,,,κανουν λαθη (αλλα κατι κανουν βρε αδερφε!),,κανουν καλα,,θυσιαζουν εστω και λιγες ωρες απο τη ζωη τους

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,για το δικο μου και πολλων παθος!!!


το καλοβουλα το τονισα επισης , γιατι ηξερα οτι πολλοι δεν θα το δουν ετσι οπως το εγραψα,,,,,,,προβλημα τους ομως ,,,,,αν θελει να το βλεπει ο καθενας οτι γινεται πολεμος εντυποσεων μεσα σε αυτο το forum αυτο ειναι θεμα και κολημα δικο του ! Γιατι πρεπει να μπουμε ολοι στο τρυπακι αυτο ?
Πληροφοριακα μετα το πρωτο ποστ μου ,,,ακουγα αποψεις,,,αλλα στο τηλεφωνο μονο ,,,,,και αναρωτιωμουν γιατι τα λεει σε μενα ρε και δεν μπαινει αν το γραψει με καλο τροπο,,,,,σαν αποψη ιδεα του καθενος μηπως ειναι χρησημη και βοηθησει καπου ? :wink:

,,,,,,,,,,,,,, τελος αν καποιος εκφραζεται (οπως μπορει να εκφραστει ο καθενας) πιστευοντας οτι ειναι για καλο ,,,,καλα κανει κατα την προσωπικη μου αποψη για αυτο ειναι το forum ,,,,,,,,,,,,, το φοβαται ο Γιαννης το θεριο και το θεριο τον Γιαννη ειναι στασιμη κατασταση και μονο νεκρωνει αυτο που μας κανει να ξαναζωντανευουμε καθε φορα που τα ποδια μας αφηνουν το εδαφος !

Με σεβασμο,,,,

ο ανορθογραφος,, ανυπομονος,,,ισως και μ@@@@ας μερικες φορες (αλλα τι να κανουμε, αγαπα τον πλησιον σου με τα ελατωμματα του :mrgreen: )

ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ

ΥΓ: sorry για το off topic

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 12, 2010 11:02 pm

Βαγγέλη δεν τίθεται θέμα καλοβουλίας ή όχι, ξέρω πολύ καλά ότι λειτουργείς καλόπιστα. Αλλά ναι είσαι ανυπόμονος... 8)

Διονύση συμφωνώ ότι το ζητούμενο για την αναβάθμιση των αγώνων είναι τα χρήματα. Το πως θα έρθουν αυτά είναι ένα θέμα που σύντομα θα συζητήσουμε όλοι σε βάθος.

Γενικά τώρα. Υπάρχουν ζήτηματα με το αγωνιστικό πρόγραμμα που οφείλονται εν πολλοίς σε θέματα τοπικής αυτοδιοιήκησης. Προσπαθούμε να τα λύσουμε και να κάνουμε ότι γίνεται προκειμένου να αποφύγουμε αλλαγές. Πρέπει όμως να σεβόμαστε και τις επιθυμίες / ανάγκες των σωματείων διότι στην ουσία αυτοί είναι που πρέπει να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις και τη δουλειά.

Επίσημη ενημέρωση θα υπάρξει όταν οριστικοποιηθούν τα πράγματα σε λίγες μέρες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό yannis » Τρί Ιαν 12, 2010 11:51 pm

οχι οτι αλλαζει κατι,αλλα σιγουρα θα βολευε η κυριακη να ηταν αγωνιστικη ημερα.

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό cumulus » Τετ Ιαν 13, 2010 6:43 pm

Να πω και εγώ την άποψη μου, άλλωστε οι απόψεις είναι σαν τις πορδες :shock: όπως έχει πει ο ποιητής , όλοι έχουν από μια :oops: .
Με πολλές από αυτές συμφωνώ απόλυτα ( τις απόψεις όχι τις πορδες … :wink: ) το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι ότι είμαστε που είμαστε μια χούφτα, δεν μας παίρνει να μην συμμετέχουμε για αστείους λόγους όπως ακύρωση ημερομηνιών, όλο το αγωνιστικό πρόγραμμα μέσα σε ενάμιση μήνα ( όπως σωστά τονίζει ο Σωτήρης ) κτλ.
Πιστεύω ότι η ΕΑΠ θα μπορούσε να αφουγκραστεί τις ανάγκες των πιλότων μέσω της δυνατότητας που μας δίνει το ιντερνετ το φόρουμ τα e-mail και τα λοιπά και να βάλει κάτω τα πράγματα και να δει πως θα μαζευτούν οι περισσότεροι Έλληνες πιλότοι, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει πρωτίστως, τώρα το αν σε ένα τριήμερο δεν είναι ρεαλιστικός ένας αγώνας open για τυχόν ξένους αθλητές …. Ας μην εκφραστώ … :evil:

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Τετ Ιαν 13, 2010 9:32 pm

Συμφωνώ και εγώ με τον Μάνο και να πω και κάτι άλλο.
Νομίζω αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι να γίνετε πρώτα-πρώτα ένα αξιοπρεπές ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (και μετά όλα τα υπόλοιπα) το οποίο πρέπει να είναι βατό ώστε να μπορούν να παίρνουν μέρος όσο το δυνατόν περισσότεροι ΕΛΛΗΝΕΣ πιλότοι.
Μόνο έτσι θα μπορέσουν οι νέοι πιλότοι να μάθουν κάποια πράγματα και να προχωρήσουν μπροστά ώστε να έχουμε εξέλιξη στο άθλημα.
Άρα θα πρέπει η ΕΑΠ να ακούσει τι βολεύει στον ποιο πολύ κόσμο.
Γνώμη μου είναι να γίνονται οι αγώνες σε τριήμερα (παρ-σαβ-κυρ), ένας αγώνας ανά μήνα, με την Κυριακή να γίνετε ενα μικρό Τασκ ώστε να φεύγει ο κόσμος νωρίς.
Τώρα εάν κάποιος δεν θα είναι στην απονομή νομίζω δεν ποιο σημαντικό απο το να χάσει τελείως τον αγώνα!!!

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό frog » Τετ Ιαν 13, 2010 10:27 pm

Μήπως να βγαίνει η βαθμολογία του πρωταθλήματος με κλήρωση για να πέρνουν όλοι μέρος

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Τετ Ιαν 13, 2010 11:41 pm

:idea: :idea: :idea: Η μήπως θα ήταν καλύτερα κάθε διαγωνιζόμενος να στέλνει έναν αντικαταστατή και να πετάει στην θέση του με το ίδιο όνομα ; Εγώ είμαι διαθέσιμος για κασκαντέρ και πάντα έχω χρόνο :wink:

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιαν 14, 2010 6:12 pm

Μάλλον πρέπει να εξηγήσουμε κάποια πράγματα γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι γνωστά στους αθλητές που συμμετέχουν στους αγώνες, οι διαδικασίες και τα ζητήματα που αντιμετωπίζει ο εκάστοτε διοργανωτής. Και είναι κατανοητό, γιατί μόνο αν εμπλακείς ενεργά στην διοργάνωση ενός αγώνα μπορεί να έχει πλήρη εικόνα.

Πρώτα πρώτα, η ΕΑΠ δεν διοργανώνει αγώνες, ούτε καθορίζει ημερομηνίες ούτε επιβάλει στα σωματεία αλλαγές αν δεν υπάρχει ιδιαίτερα σημαντικός λόγος. Η ΕΑΠ συντονίζει και επιβλέπει. Τα σωματεία αιτούνται την ανάληψη αγώνων και η ΕΑΠ ελέγχει κάποιες αναγκαίες προδιαγραφές και τις ημερομηνίες σε σχέση με άλλους διεθνέις και εγχώριους αγώνες. Αυτό ιδανικά γίνεται μέχρι τέλος Νοεμβρίου. Απο εκεί και πέρα ο αγώνας είναι καθαρά θέμα του σωματείου.

Είναι εύκολα κατανοητό ότι τα σωματεία κάνουν τις αιτήσεις τους με βάση τις δυνατότητες τους και τις τοπικές ιδιαιτερότητες και ανάγκες. Δεν είναι δυνατόν να θέτουν σε δημόσια διαβούλευση τις ημερομηνίες που θέλουν να διοργανώσουν αγώνες. Για να επιλέξουν κάποιες συγκεκριμένες ημέρες σημαίνει ότι υπάρχει λόγος για να γίνει αυτό. Οι διοργανωτές έχουν πολλά θέματα να αντιμετωπίσουν και πολλά ανοίγματα. Ο περισσότερος κόσμος που απλά λαμβάνει μέρος ίσως δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνεται στο παρασκήνιο και πόσα πράγματα πρέπει να προετοιμασθούν σωστά.

Η δική μου η άποψη λοιπόν είναι ότι οι ημερομηνίες που θέτουν οι διοργανωτές ακόμα και όταν δεν βολεύουν κάποιους από εμάς, πρέπει να είναι σεβαστές. Αυτές είναι οι ημερομηνίες που μπορούν αυτοί οι άνθρωποι / τα σωματεία να διοργανώσουν τον αγώνα που οι υπόλοιποι θα λάβουν μέρος. Αν θέλουμε να έχουμε καλούς και αρκετούς αγώνες πρέπει να υποστηρίζουμε τις προσπάθειες των διοργανωτών/ σωματείων. Αν δεν το κάνουμε αυτό τότε θα μειωθεί το ενδιαφέρον και θα επιστρέψουμε σε εποχές που δεν είχαμε καμία αίτηση για αγώνα στο τέλος του χρόνου.

Το να γίνονται απονομές χωρίς κόσμο μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό αλλά είναι και αυτό ένα από τα πράγματα που δεν μπορεί να εκτιμήσει ο απλός συμμετέχων. Η απονομή γίνεται για να τιμήσει τους νικητές αλλά και για να ευχαριστήσουμε την τοπική αυτοδιοίκηση / κοινωνία για την βοήθεια και αρωγή τους. Εαν υποβαθμίζουμε με την φυγή μας την απονομή τότε αυτό εχει αρνητική επίδραση και στην εικόνα μας προς το τοπικό στοιχείο και πιθανώς να μην ενδιαφερθεί να υποστηρίξει μελλοντικές διοργανώσεις.

Ειδικά τώρα για τον Εμπεσό. Στην συνάντηση σωματείων στην Αμφίκλεια είχε αναφερθεί η πιθανότητα να γίνει ο αγώνας αυτός Pre PWC. Στην περίπτωση αυτή θα προστίθεντο κάποιες ημέρες στον αγώνα ενώ ανοιχτό έμεινε το ενδεχόμενο να μην συμπεριληφθεί ο αγώνας στο Πρωτάθλημα. Αν το σωματείο / διοργανωτής αποφασίσει αλλαγές λόγω αναβάθμισης του αγώνα σε PrePWC τότε θα εξετασθούν ανάλογα. Καλό είναι να μην υπάρχουν σημαντικές αλλαγές στις ημερομηνίες γιατί κάποιοι έχουν ήδη κανονίσει το πρόγραμμα τους (όπως είδαμε παραπάνω), αλλά αν γίνει αυτό θα είναι επιλογή του διοργανωτή / σωματείου.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 14, 2010 10:53 pm

Πολύ ήρεμα και με μεγάλο σεβασμό προς όλες τις απόψεις που γράφτηκαν εδώ έχω να πω και εγώ κάτι.

Πρέπει να ξεκαθαρίσει ο κάθε πιλότος μέσα του αν είναι περισσότερο χομπίστας (απολύτως σεβαστό) ή αθλητής (επίσης σεβαστό).

Επειδή όμως εδώ μιλάμε για αγώνες η πραγματικότητα στην Ελλάδα είναι ότι:
1) στον πρώτο αγώνα της χρονιάς συμμετέχουν 60-70 πιλότοι (επειδή είναι σκασμένοι από τη χειμωνιάτικη απραξία) και στους επόμενους αγώνες εμφανίζονται 30 - 35 πιλότοι (έχουμε δει και 20). Αυτό δεν δίνει αθλητική οντότητα στους αγώνες μας..
2) τους αγώνες τους κάνουμε Παρασκευοσαββατοκύριακα επειδή βολεύει. Αυτό γίνεται μόνο στην Ελλάδα και δεν αποτελεί επίσης αθλητική νοοτροπία.
3) Στηριζόμαστε απόλυτα στις προσωπικές γνωριμίες μερικών από εμάς, με τοπικούς φορείς για τα βγάλουμε πέρα σε ένα αγώνα που τις περισσότερες φορές είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, με τεράστιες οργανωτικές ελλείψεις.

Επίσης, κατανοώ απόλυτα τις εργασιακές δυσκολίες του καθενός από εμάς και τη διαδικασία αδειοδότησης η οποία διαφέρει από εργαζόμενο σε εργαζόμενο, άρα πως είναι δυνατόν ρε παιδιά, ο διοργανωτής να ικανοποιήσει σε αυτό το τομέα όλους τους συμμετέχοντες;

Τι μπορούμε να κάνουμε για να ξεφύγουμε από αυτή τη μιζέρια;

Ότι έκαναν και πολλές άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (ανάμεσα σε αυτές και οι περισσότεροι γείτονες μας). Δημιούργησαν μια βάση 60-70 πιλότων και με κεφάλαια από χορηγούς κατέστησαν ποικιλοτρόπως δελεαστικούς τους αγώνες τους ώστε να προσελκύσουν και άλλους 30-40 ξένους αθλητές (φυσικά σε εβδομαδιαίους αγώνες). Έτσι και οι εμπειρίες τους εκτοξευτήκαν κατακόρυφα (ενώ πριν μερικά χρόνια κάποιες από αυτές τις χώρες ήταν ανύπαρκτες αεραθλητικά), ενώ παράλληλα οι αγώνες τους πλέον αποδίδουν πολύ ψηλή βαθμολογία στη διεθνή κατάταξη, πράγμα που αυξάνει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρων των αθλητών (ξένων και μη) για συμμετοχή σε επόμενες τέτοιες διοργανώσεις.

Στα Ελληνικά πράγματα αυτό το έχει καταφέρει μόνο η Δράμα.

Τώρα στο δια ταύτα:
Για τον αγώνα του Εμπεσού είχαμε δηλώσει από τον Οκτώβριο ότι σε περίπτωση που θα εγκριθεί για να γίνει και pre-PWC, τότε οι ημερομηνίες μπορεί και να αλλάξουν. Τους λόγους τους εξήγησε ο Γιάννης πιο πάνω.
Η PWCA μας έδωσε το πράσινο φως για να κάνουμε τον αγώνα μας προ- παγκόσμιο κύπελλο.
Αναγκαστικά λοιπόν οι ημέρες των αγώνων θα πρέπει να γίνουν περισσότερες (σύμφωνα με τον Xavier Mourilo, το επιθυμητό είναι όχι λιγότερο από 5, αλλά οριακά μπορεί να βγει και με 4 αξιόλογος αγώνας , με σωστή επιλογή ημερομηνίας) και να τελειώνουν το Σάββατο για μια ικανοποιητική συμμετοχή στη τελετή λήξης και για να υπάρχει άνεση επιστροφής των αθλητών την Κυριακή, αφού οι περισσότεροι από αυτούς (επειδή είναι αθλητές) είναι πολύ πιθανό να συμμετέχουν στο «καπάκι» και σε άλλον αγώνα κάπου σχετικά κοντά.

Την επόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί επίσημα από το σωματείο προς την ΕΑΠ η αλλαγή και της μορφής του αγώνα και των ημερομηνιών. Θα ανεβεί στο διαδύκτιο μια πληρέστατη σελίδα, όπου από εκεί θα πάρετε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, όπως επίσης και να δηλώσετε συμμετοχή.

Τα μόνα που μπορώ να σας πω από τώρα είναι ότι:
1) ο αγώνας θα είναι 4ήμερος (τελευταία μέρα Σάββατο)
2) είμαστε σε συζήτηση με χορηγό ώστε να καλύψει το ποσό των συμμετοχών σας ή το μεγαλύτερο μέρος από αυτό.
3) Αν το παραπάνω δεν γίνει εφικτό τότε μέχρι 20 συμμετοχές πρωτοεμφανιζόμενων σε Ελληνικό πρωτάθλημα ή την αναβαθμισμένη Λίγκα, θα είναι δωρεάν (όσοι δεν έχετε πτυχίο Π, τρέξτε να το πάρετε).

4) τα χρηματικά έπαθλα θα είναι ένα σεβαστό ποσό χρημάτων (3 πρώτοι, Πρώτη γυναίκα, πρώτο σειριακό)

5) ειδική φροντίδα για να περάσετε καλά στη διαμονή σας και τη διασκέδαση σας.

Το μόνο που δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε είναι ο καιρός.
Να θυμάστε όμως ότι :
Από το 1994 που διεξάγεται σχεδόν ανελλιπώς πανελλήνιος αγώνας στη περιοχή, μόνο μια χρονιά δεν πετάξαμε.
Η περιοχή κατέχει, ρεκόρ απόστασης, ρεκόρ πιλότων στο γκόλ, ρεκόρ μέσης ωριαίας ταχύτητας, ρεκόρ ύψους (όλα τα παραπάνω σε επίσημους Ελληνικούς αγώνες).
Επίσης τα προσωπικά ατομικά ρεκόρ (σε επίσημους αγώνες) του 80% των Ελλήνων πιλότων.

Αυτά για τώρα και συγνώμη που σας κούρασα.

Υ.Γ. 1 Για τον φίλο από Κύπρο: σε ευχαριστούμε πολύ για την συμμετοχή σου και ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση.. Την όποια επιβάρυνση που θα έχεις από την αλλαγή των εισιτηρίων σου θα τη χρεωθούμε εμείς.

Υ.Γ. 2 είμαστε ανοικτοί σε ιδέες και απόψεις που θα καλυτερεύσουν το επίπεδο των αγώνων και τα θέλγητρα συμμετοχής σε αυτούς.

Με τιμή
Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Παρ Ιαν 15, 2010 1:28 am

Ιωακείμ,ορθολογική και εν πολλοίς πραγματοποιήσιμη η τοποθέτησή σου. Ειδικά στο θέμα της δημιουργίας και θέσπισης κινήτρων για την αναβαθμισμένη συμμετοχή των Ελλήνων ενασχολούμενων με το αθλητικό αγωνιστικό κομμάτι. Γιατί σίγουρα κάποιοι "το΄χουν" αλλά και πολλοί περισσότεροι έχουν πολλά προσόντα να "το" ψάξουν και να "το" καλλιεργήσουν αν λάβουν σωστή εκπαίδευση και κίνητρα-αυτά τα γνωρίζεις από την εκπαιδευτική σου εμπειρία.
Στην κατεύθυνση αυτή σημαντικό ρόλο παίζει κατ΄εμέ και η σωστή εξ αρχής εκπαίδευση στην αγωνιστική φιλοσοφία και την ολόπλευρη κατανόηση της αθλητικής διάστασης του αλ.πλ. Αυτό θα είναι ισχυρό "εργαλείο" στον αντίποδα της αντιδιαφήμησης και απαξίωσης των αγώνων που συχνά γίνεται από κάποιους που δεν ενδιαφέρονται καθόλου να συμμετέχουν.

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό gatsinik » Πέμ Ιαν 21, 2010 11:30 am

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια . Μια ερώτηση , ίσως δεν κατάλαβα καλά , θα αλλάξουν όλες οι ημερομηνίες αγώνων η μόνο του συγκεκριμένου αγώνα ?

gatsinik
EN A
 
Δημοσ.: 33

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 21, 2010 9:38 pm

Φίλε Νίκο, καλή χρονιά και σε σένα.

Λίγο υπομονή.
Αύριο θα ανακοινωθούν οι αλλαγές για τον αγώνα στον Εμπεσό.

καλό βράδυ
Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Ιαν 22, 2010 1:00 pm

Τελικά αποτελέσματα λοιπόν…
Θα πιούμε πολέεεεες ρακές φέτος !!!! :mrgreen:
Τα …σκέλη είναι λίγα, αν κατάλαβα καλά θα έχουμε πρωταθλητή Ελλάδας απ τις 15 Μαΐου φέτος. 8)

1. Πρωτάθλημα Αποστάσεων (1ο σκέλος - FAI cat2): Παραμυθιά Θεσπρωτίας. 23-25 Απριλίου (ΟΑΣ Παραμυθιάς)
2. Πρωτάθλημα Αποστάσεων (2ο σκέλος - FAI cat2): Αμφίκλεια Παρνασσού. 12-15 Μαΐου (Αεραθλητικός Όμιλος Κιθαιρώνα, Αερ.Αμφίκλειας)


3. Αγώνας Αποστάσεων (FAI cat2): Δράμα. 17-19 Ιουνίου (Αίολος Δράμας)
4.Αγώνας Αποστάσεων (PrePWC - FAI cat2) Εμπεσός Αιτωλοακαρνανίας (Όρος Κανάλα). 24-28 Αυγούστου (Αερ. Αγρινίου)

5. Πρωτάθλημα Ακριβείας: Άμφισσα. 18-19 Σεπτεμβρίου (ΑΦΩΣΤΕΛ)

6.Αγώνας Αποστάσεων Αβδού (Ηράκλειο Κρήτης). 27-28 Μαρτίου (Αερ.Ηρακλείου)
7.Αγώνας Αποστάσεων Αβδού (Ηράκλειο Κρήτης). 17-18 Ιουλίου (Αερ.Ηρακλείου)

Β' Κατηγορία
6. Περιφερειακός Αγώνας Αποστάσεων Β’ κατηγορίας: Κιθαιρώνας 22-24 Μαΐου (ΑΕΦΙΠ)

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron