Ημερομηνία Δευτ Απρ 29, 2024 4:32 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Τεχνικά θέματα - Helpdesk sky.gr

sky.gr

leonardo?

Θέματα που αφορούν το site. Ερωτήματα για τη λειτουργία του και υπόδειξη προβλημάτων.

Συντονιστής: Moderators

leonardo?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Νοέμ 22, 2009 8:31 pm

καλησπέρα...

μόλις παρατήρησα οτι στο leonardo, κάποιος πείραξε το "JollyRoger" και το έκανε "Jolly Roger"... πράγμα το οποίο δεν με αφήνει να αλλάξω...

επίσης έβαλα πειραματικά 'επώνυμο'... '123', για να δω πως λειτουργεί, πράγμα το οποίο επίσης κλείδωσε(!)(!)


θα ήθελα να ξαναγίνουν ως είχαν τα πράγματα, παρακαλώ πολυ, καθώς επίσης θα εκτιμούσα την ελευθερία να αλλάζω τα στοιχεία μου μόνος μου, χωρίς να κλειδώνουν....

ευχαριστώ

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Νοέμ 22, 2009 8:35 pm

ok, βρήκα bug και τα διόρθωσα :mrgreen:


πάντως νομίζω οτι εφόσον δίδεται η ελευθερία στο χρήστη να βάλει το όνομά του, πιστεύω οτι έπρεπε να έχει και την ελευθερία να το βγάλει...

το κλείδωμα του πεδίου με το που συμπληρωθεί, δεν το βρίσκω και πολύ ντόμπρο...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό badder » Κυρ Νοέμ 22, 2009 9:22 pm

ο λόγος που μπήκε το username σου δεν είναι η προσπάθεια επέμβασης στα χαρακτηριστικά σου. Επειδή το Leonardo στην λίστα στα αριστερά της πρώτης σελίδας δείχνει το ονοματεπώνυμο του πιλότου (όχι απλά το username), οι δικές σου (και κάποιων άλλων) οι πτήσεις εμφανιζόντουσαν, μέχρι να γίνει μια διόρθωση με κενό όνομα (χωρίς ιδιοκτήτη), οπότε έπρεπε κάτι να μπει. Τώρα που το ξαναάλλαξες αν δεις στην λίστα αριστερά η πτήση σου με 5.07 βαθμούς είναι "ορφανή".

Μιας και τότε δεν γνώριζα το όνομα (μετά το έμαθα) έβαλα απλά το username (προφανώς με λάθος space), αλλά είναι παράκληση όσοι χρησιμοποιούν το Leonardo να βάζουν το ονοματεπώνυμο τους στο προφίλ πιλότου.

Λογικά εάν κάποιος δώσει ονοματεπώνυμο αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει μιας και το ονοματεπώνυμο δεν αλλάζει οπότε δεν υπάρχει λόγος να είναι επεξεργάσιμο το πεδίο. Αν θες να συζητήσουμε τα τεχνικά του Leonardo, καθώς και πως χρησιμοποιήται στην πράξη, ευχαρίστως από κοντά (να μου πεις και για το bug).

Μην ξεχνάμε ότι το Leonardo εκτός από μια πολύ χρήσιμη μηχανή καταγραφής των πτήσεων μας με όλα τα στατιστικά και τις ευκολίες που έχει είναι επίσης και:
1. Επίσημα αποδεκτό logbook που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικές εξετάσεις
2. Επίσημο αγώνα πανελληνίου χαρακτήρα
3. Αποδεικτικό της αθλητικής δραστηριότητας των σωματείων.

Για αυτό και χρειάζεται να υπάρχει το ονοματεπώνυμο. Βέβαια εάν κάποιος θέλει να κάνει καταγραφή των πτήσεων του χωρίς να τις βλέπουν άλλοι υπάρχει και η επιλογή "όχι δημόσια θέα"

Υ.Γ.
Πάντως με αφορμή τα όσα γράφεις ίσως θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα ο χρήστης να αποσύρει μαζικά τις πτήσεις του από δημόσια θέα (και φυσικά να μην προβάλλεται το ονοματεπώνυμο του)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:27 pm

χμμμ μάλιστα...

κοιτα, εγώ όπως βλέπεις, θα ήθελα να ανεβάζω τις πτήσεις για χαβαλέ κλπ, αλλά δε γουστάρω να δίνω αναφορά ονομετεπώνυμο...

αν είναι προυπόθεση το ονοματεπώνυμο για να ανεβάζω τις πτήσεις, τότε πράγματι θα αποσύρω και αυτές που έχω ήδη ξεκινήσει να ανεβάζω...

όσον αφορά το θέμα με το κενό πεδίο που λες, τώρα που το εξηγείς, το βρίσκω θεμιτό, και για αυτό και ξαναβαλα 'JollyRoger' ως ονομα...

σχετικά με το κλείδωμα του πεδίου, διαφωνώ...
μπορεί να γίνει απο τυπογραφικό λάθος, έως να θέλει να αλλάξει κάποιος κάτι...
για μένα το δικαίωμα να κάνω αλλαγές στα δικά μου θέματα, δεν είναι κάτι διαπραγματεύσιμο... όπως λόγου χάριν δεν θα εκτιμούσα καθόλου, το να μην είχε edit στο forum...

εν ολίγοις, αν οι πτήσεις που ανεβάζω, με τη μορφή και τα στοιχεία που τις ανεβάζω, ενοχλούν, plz ενημέρωσέ με να τις κατεβάσω...
(δεν εννοώ να τις κατεβάσεις εσύ εκ μέρους μου ε; :P)

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό badder » Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:27 pm

Όντως βλέπω ότι ξανάέβαλες το username σου στο Ονοματεπώνυμο, και τώρα εμφανίζεται ξανά στη λίστα αριστερά.

Ε καλά μην το κάνουμε και θέμα τώρα... αυτό έλειπε να ενοχλούν οι πτήσεις κάποιου. Εδώ τα πράγματα είναι απλουστευμένα και είναι σεβαστό ότι θές να βάζει τις πτήσεις σου για χαβαλέ.

Εγώ απλά είπα ότι είναι χρήσιμο (με απλή παράκληση) να μπαίνει ονοματεπώνυμο, δεν είπα ότι είναι αναγκαστικό.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:00 am

badder έγραψε:αυτό έλειπε να ενοχλούν οι πτήσεις κάποιου


Αυτό έλειπε να μην ενοχλούν οι πτήσεις κάποιου. Εμένα προσωπικά, με ενοχλούν οι πτήσεις του Ξηρού όταν είμαι κολλημένος στα ημίμετρα της Αθήνας κι αυτός ξεσκίζεται να πετάει Σταυρό και Γκιώνα. Έχω φτιάξει ένα κουκλάκι βουντού που όλο του καρφώνω πινέζες αλλά δεν τον πιάνει τίποτα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:36 am

Οκ λοιπόν, όταν τις καθημερινές κάθομαι στο γραφείο και σε βλέπω να πετάς Δελφούς και Αγ. Τριάδα θα παίρνω μια φωτογραφία σου (κατα προτίμηση αυτή που έστειλες πρόσφατα) και θα κάνω διάφορα ακατανόμαστα. Αν στον αέρα νιώσεις μια κάψα, μια αναστάτωση μην παραξενευτείς... Άλλωστε οι μεταμοντέρνοι και ανοιχτόμυαλοι πελότοι τα έχουν ξεπεράσει αυτά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: leonardo?

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Νοέμ 23, 2009 1:14 am

JollyRoger έχεις κάποιους λόγους (επαγγελματικούς - κοινωνικους) για τους οποίους δεν θες να εμφανίζεται το όνομα σου αποδεκτό και σεβαστό.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725


Επιστροφή στην sky.gr

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες