Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:03 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 17, 2010 12:46 am

χμ...

έχω μπερδευτεί...

freedom έγραψε:Ως πιο ώριμοι από τον Jolly μάλλον θα πρέπει να τον αγκαλιάσουμε και να του δείξουμε το σωστό και όχι να τον λοιδορούμε για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του .
δλδ; για ανάπτυξέ το λίγο... σε ποιά ιδιαιταιρότητα αναφερόμαστε;

freedom έγραψε:Οκ είναι λάθος το παιδί εμείς που είμαστε πιο σοφοί τι κάνουμε??
σε τι κάνει λάθος 'το παιδί';
freedom έγραψε:ΟΠΩΣ στο ΠΑΡΑΝΕΣΤΗ.
τι είναι το παρανέστη;



tsouloufis έγραψε:το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα είναι οι νέοι πιλότοι που λένε ( ΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ )
ευτυχώς η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ είναι πολύ πιο εύκολο να μάθουν να πετανε και τους συγχωρεί πολλά λάθη που κάνουν και μπορεί να μην τα καταλαβαίνουν εδώ έρχεται όμως και το δύστυχος που είναι πολύ εύκολο και παίρνουν πολύ γρήγορα τα μυαλά αέρα.

Άρα μήπως να και να σκεφτούν οι νέοι πιλότοι ότι κάποιοι παλιοί έχουν φάει σκατα για να μάθουν να πετανε με ασφάλεια και να τους παρακολουθούν τι τους λένε και όχι απλά να τους ακούν ??
έχεις καποιον κατα νου; Δεν φαντάζομαι να αναφέρεσαι σε μένα ε;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό arisk » Πέμ Ιουν 17, 2010 1:09 am

φαντάσουτο

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 17, 2010 1:15 am

Aris. έγραψε:φαντάσουτο

:lol: απο που να το φανταστω; για πες εσύ που ξέρεις (προφανώς καλύτερα απο μένα) :lol: ...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό arisk » Πέμ Ιουν 17, 2010 1:31 am

Προσπαθούν να σου πουν όλοι ότι δεν έχεις την εμπειρία να κάνεις τέτοια κόλπα στην προσγείωση και εσύ όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις αλλά επιτίθεσαι ακόμα και σε αυτούς που δικαιολογούν την άγνοια σου.
Ή μάθε να ακούς ή παράταττα για να αποφύγεις τα χειρότερα :( :|

Τελευταία επεξεργασία απο arisk την Πέμ Ιουν 17, 2010 8:56 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 17, 2010 1:45 am

απο που τα μαθαίνεις αυτά που λες, επειδή μου φάνηκε οτι μιλας για μένα, αλλά δε μοιάζει να γνωριζόμαστε, ούτε και να ξέρεις για τι πράγμα μιλας....


και απο που κι ως που 'εύχεσαι' σε όποιον καημένο αναφέρεται ο τσουλούφης, να τα φάει;


δε σε ξέρω, δε με ξέρεις, αλλά δε μου αρέσουν οι προθέσεις σου...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό arisk » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:20 am

JollyRoger έγραψε:το χάσιμο ύψους με pitch control στην προσγείωση, θεωρειται λάθος;

πχ κι αυτή η προσγείωση, κάπως έτσι είναι http://vimeo.com/10771167

τελος πάντων, το πρόβλημα είναι οτι ο κ.ρρρρ.... δεν μπορούσε να πιστέψει οτι το έκανα επίτηδες... ή οτι αυτό που έκανα επίτηδες, είναι κάτι επικίνδυνο το οποίο δεν έχω κατανοήσει;

δεν υπάρχει κάτι άλλο...


Η ουσία είναι ότι ο κ.ρρρρ.. (όπως τον αποκαλείς) ήταν υποχρεωμένος να σε κόψει, γιατί όπως και να το έκανες , επίτηδες ή όχι δεν επιτρέπετε όταν δίνεις εξετάσεις για Π.Λ. - ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ??? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ.

Σε γνώρισα από τις απαντήσεις σου στο φόρουμ και δεν έχω καμιά αρνητική πρόθεση.
Δεν εύχομαι σε κανέναν να τα φάει αλλά με την νοοτροπία αυτή (δηλαδή αφού το κάνει ο τσουλούφης (με 3-4 χιλιάδες ώρες πτήσης) μπορώ να το κάνω και γώ) θα είναι απίθανο να μην σαβουριαστής.

Αυτό που λέω είναι Τυχαίο μάλλον όχι.!!

Στα 15 χρόνια + που πετάω έχω συναντήσει πολλούς πιλότους που τα ξέραν όλα από την πρώτη μέρα , οι περισσότεροι σήμερα τα έχουν παρατήσει .

Περεταίρω διευκρινήσεις δεν χρειάζονται , ( ΤΩΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ) να΄σαι καλά.

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:38 am

λοιπον τελειωσε αφου μπορει και κανει αυτα το βλαμμενο ο raul θα παω να τα κανω και εγω ΤΕΛΟΣ
σιγα το πραμα αυτος ειναι πιο μαγκας απο μενα !!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted:
δεν ακουω τιποτα και κανεναν δε καταλαβα !!!! επειδη μερικοι ειστε πιο παλιοι απο μενα νομιζετε οτι κατι ξερετε ??? σιγα τα αυγα :evil: :evil:
ειστε ολοι ασχετοι ασχετοι και ΕΓΩ τα ξερω ΟΛΑ !!!

[youtube]b8MpYxsvI3o&feature=related[/youtube]

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό arisk » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:44 am

Δέν τα κάνει επίτηδες , το αλεξίπτωτο φταίει.
Μην παρασύρεσαι. :lol:

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:46 am

καλα στον άρη δεν βρίσκω λόγο να απαντήσω... ήδη πολύ σημασία έδωσα....


αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι ξενέρωσα με τον τσουλούφη...


τελικά σε μένα αναφέρεσαι?!?! .... ωραίος....

δεν ξέρω απο που κι ως που, αλλά οκ, δε συνεχίζω.....

καλημερά σας...




υγ:
πφφφφφφφφφ... κοιτα να δεις ξενερα πρωι πρωι....

άρη, ξέχασες το πιο ουσιώδες ποστ του thread...
"γεγονός, εγώ είμαι ο μαλάκας... κάτι κάπου δεν έκανα/κάνω σωστά με αποτέλεσμα να έχω φάει/τρώω σοβαρό ξενέρωμα..."

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Ιουν 17, 2010 10:08 am

jolly εντελως φιλικα και θα στο πω και απο κοντα εισαι ΜΑΛΑΚΑΣ !!!!!!

αναφερομαι σε ολους τους νεους πιλοτους και οχι προσωπικα σε σενα απλα εισαι η αφορμη για να καταλαβουμε τι γινετε στο βουνο με τους νεους πιλοτους και τα νεα αλεξιπτωτα που συγχωρουν πολλα λαθη και γιαυτο το λογο λενε οκ σιγα το πραμα !!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Ιουν 17, 2010 10:13 am

Λοιπων το λαθος σου ηταν η μανουβρα που εκανες για να προσγειωθεις (δεν επιτρεπετε να χασεις υψος με pitch control οταν εξεταζεσε για διπλωμα Π.Λ) ως εκ τουτου ο εξεταστης επρεπε να σε κοψει.
Αν κατα τη γνωμη του εξεταστη οι συνθηκες της ωρας ηταν τετοιες (φουσκες, ψιλοαναταραξεις κ.λ.π) η προσγειωση στο διπλανο χωραφι με μεγαλη τελικη και σωστο τελικο φρεναρισμα ειναι αποδεκτη πληρως.(δεν παιρνεις μερος σε διαγωνισμο προσγειωσεων ακριβειας εξετασεις Π.Λ δινεις).
Αυτα ειναι αποδεκτα απο ολους αγαπητε ,δεν νομιζω οτι σε λοιδωρουν ενω επραξες το σωστο ουτε οτι εχουν προσωπικα μαζι σου.
Κατα τη γνωμη σου ομως επρεπε να περασεις στα πρακτικα και μαλιστα καποιοι αλλοι επρεπε να κοπουν,τι να πω γιαυτο τωρα , θα σε παρακαλουσα να αναθεωρησεις ορισμενες αποψεις και να συζητησεις με τον εκπαιδευτη σου.
Πες μου τωρα οτι εισε κατω απο 30 ετων αυτο πες μου μονο :lol: :lol: :lol:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 17, 2010 10:16 am

@tsouloufi ε πες το ρε μάστορα... αυτό έλεγα κι εγώ, οτι προφανώς το είπες γενικά, απαντώντας στο διονύση...

όμως μέσα στην παρούσα συζήτηση, έμοιαζε να τα λες για μένα....

αλλά κάπου εκεί, πήρε φόρα κι ο Άρης και αντε να βγεί άκρη... πφ... τεσπα...



@υπολοιπους.... δεν τραβάω κανα ζόρι πλέον με το θέμα... 2 μηνες κοντέβει... απλώς βρήκα τους εξεταστές να κάνουν αυτό για το οποίο με κόψανε, γέλασα, και είπα να το μοιραστώ.... αυτά....




ΥΓ.
@george δεν θεωρω οτι έπρεπε να κοπεί ούτε ένας... θεωρώ οτι υπήρξαν πιο 'χοντρά λάθη' που δεν κόπηκαν...
και θεωρώ οτι το γεγονός οτι με κόψανε, οτι δεν βοήθησε πουθενά, κανέναν, σε τίποτα...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Ιουν 17, 2010 10:41 am

[quote="JollyRoger"

@υπολοιπους.... δεν τραβάω κανα ζόρι πλέον με το θέμα... 2 μηνες κοντέβει... απλώς βρήκα τους εξεταστές να κάνουν αυτό για το οποίο με κόψανε, γέλασα, και είπα να το μοιραστώ.... αυτά....

ΥΓ.
@george δεν θεωρω οτι έπρεπε να κοπεί ούτε ένας... θεωρώ οτι υπήρξαν πιο 'χοντρά λάθη' που δεν κόπηκαν...
και θεωρώ οτι το γεγονός οτι με κόψανε, οτι δεν βοήθησε πουθενά, κανέναν, σε τίποτα...[/quote]

Ναι βοηθησε οτι σε κοψανε γιατι αν δεν σε εκοβε ο εξεταστης με τετοια μανουβρα θα ηταν ανευθηνος και μαλακας ,το οτι θεωρεις οτι υπηρξαν πιο χοντρα λαθη που δεν κοπηκαν ,ειναι αποψη σου ,αποψη δηλαδη εξεταζομενου και οχι εξεταστη και κατ`εμε λαθος.
Το pitch control απαιτει πληρη ελεγχο της πτερυγας ειναι μανουβρα επιπεδου Π τουλαχιστον και γιαυτο στους διαγωνισμους προσγειωσεων ακριβειας δεν επιτρεπωντε Π.Λ.
Τωρα πιστευω οι εξεταστες σου να εχουν το αναλογο επιπεδο να κανουν τη μανουβρα σε διαγωνισμο προσγειωσεων ακριβειας :wink:
Ειμαι δε σιγουρος οτι δεν την εκαναν οταν τους εξεταζαν για Π.Λ.
Ρε Jolly αφου καταλαβαινεις γιατι με παιδευεις ,ειναι δυνατον να εισε οδηγαρα να δινεις εξετασεις για διπλωμα να πλακωθεις στα ντριφταρισματα ,στα παντιλικια ,να παρκαρεις με χειροφρενο και... να περασεις :lol: :lol: :lol:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Πέμ Ιουν 17, 2010 12:27 pm

τα διάβαζα ολλα , και τώρα δέν ξέρω αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω :shock: :?

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Ιουν 17, 2010 4:57 pm

Καμια φορα γιατρε μ`αυτα που γραφουμε το προτιμοτερο ειναι να....κλασεις :roll: :lol: :lol: :lol:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Πέμ Ιουν 17, 2010 7:02 pm

Αν εισαι και τυχερός θα σπασει και θερμικό !

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Ιουν 18, 2010 11:34 am

freedom έγραψε:Και κάτι άλλο ο Jolly δεν είναι μόνος …είναι παντού εδώ και χρόνια, αλλά φροντίζουμε καλά να τους κρατάμε στο σκοτάδι ΟΠΩΣ στο ΠΑΡΑΝΕΣΤΗ.


Εεεεε Διονύση… Κωσταλέξη όχι Παρανέστη
:oops: :oops: :oops:

http://www.pare-dose.net/?p=59

ps.
Ο Jolly στον ρόλο της μικρής Ελένης ?
χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Ιουν 27, 2010 10:32 pm

freedom έγραψε:Ο Jolly ούτε φίλος μου είναι ούτε τον συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά…. Ως πιο ώριμοι από τον Jolly μάλλον θα πρέπει να τον αγκαλιάσουμε και να του δείξουμε το σωστό και όχι να τον λοιδορούμε για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του .
Οκ είναι λάθος το παιδί εμείς που είμαστε πιο σοφοί τι κάνουμε??
Θυμηθείτε την θεωρία της Δράσης και Αντίδρασης.


τελικά θα το εξηγήσεις αυτό;

τι σημαίνει "για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του"?
απ 'οσο ξέρω, όλοι ιδιαίτερους χαρακτήρες έχουμε, προφανώς θα εννοείς κάτι άλλο...

αναφέρεται σε κάτι? έχει κάποιο νόημα, ή απλά δένει με το "να τον λοιδορούμε..... επειδή εκείνος φταίει που είναι κάπως...?.." τελικά πως δλδ;



απο το μήνυμά σου, και το -μή μηνυμά σου- στη συνέχεια, προσωπικά λαμβάνω έμπρακτα, τα ακριβώς αντίθετα απο αυτά που υποτίθεται οτι υποστηρίζεις στο ίδιο ακριβώς μήνυμα... προφανώς θα κάνω λάθος....

μήπως μπορείς να μου πεις που?

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Ιουν 28, 2010 10:51 am

Τα υπολοιπα απο κοντα!!!

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό raflas » Δευτ Ιουν 28, 2010 2:24 pm

freedom έγραψε:Τα υπολοιπα απο κοντα!!!



τσιν τσον τσιντσονοπουλος....

τι απο κοντα ???? δεν παιζει!! τοσους αναγνωστες εχει το φορουμ.....αμα ηταν ετσι να την εκανες εξαρχης απο κοντα την κουβεντα.... δεν μπορεις πανω στο τσακιρ κεφι να την κοβεις.
οχι τιποτα εχω αποριες για την σειρα μου...
με ενδιαφερει η αναλιση περι ιδιαιτεροτητας που λες.... (.. αμα ειναι επικυνδινος να ξερω να πω και στους αλλους που δεν διαβαζουν το φορουμ ,οχι τιποτα....δεν εχει και ΠΛ...)

raflas
Competition
 
Δημοσ.: 243

sorry

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τρί Νοέμ 05, 2013 11:19 am

συγνωμη για το ξεκατινιασμα... :|

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες