Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:53 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό ian » Πέμ Απρ 22, 2010 11:49 am

Κοιτα αλιως το βλεπεις και το αισθανεσαι εσυ, που εχεις και τον ελεγχο της πτερυγας και αλιως φαινεται απο κατω.
Ετυχε να ειμαι εκει και το ειδα απο την ματια του θεατη και η εντυπωση που μου αφησε ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που βλεπω στο βιντεο.

Χωρις να θελω να γινω κακοπροαιρετος και ελπιζω χωρις παρεξηγηση, η προσγειωση σου φανηκε να ειναι λιγο εξω απο τον ελεγχο σου, επιμενω, να εχεις τον ανεμο στα πλαγια σου, να εισαι λιγο ψηλος και να κανεις περισοτερο μια σπασμωδικη κινηση φρεναρωντας (σουζα), αφηνωντας τα φρενα (παρολιγο μπροστινο), για να μην φυγεις απο το χωραφι.
Εγω το πρωτο πραγμα που αναρωτηθηκα ηταν γιατι επελεξες να ερθεις απο νοτειοανατολικα και οχι απο νοτειοδυτικα κατα την τελικη σου προσεγγιση ωστε να σε φρεναρει η κοντρα του ανεμου και να μην ξεπερασεις το χωραφι, και την ωρα που γινοταν η φρεναρισια ειπα ωχ θα το αγορασει το οικοπεδο :D

αυτη βεβαια ειναι η ματια των 5 δευτερολεπτων απ εξω και μπορει να μην εχει καμια σχεση με αυτο που νιωθεις και κανεις εσυ που οδηγας το αλεξιπτωτο.
Επισης ησουν λιγο ατυχος γιατι εκεινη την ωρα ο ανεμος εκανε τα κουλα του

Τωρα οσο αφορα τον κριτη προσγειωσης προσπαθω να βρω πιο ειναι το κινητρο του για να σε κοψει διχως λογο και μου φενεται λιγο δυσκολο, αυτο που θα ειδε μαλλον δεν του αρεσε και δεν λεω μονο για την προσγειωση, μπορει να μην του αρεσε και κατι απο τα προηγουμενα που σου ζητησε να κανεις, δεν ξερω βεβαια γιατι τις μανουβρες σου δεν τις ειδα παρα μονο την προσγειωση σου.
Τελος να σου πω να μην τρελαινεσαι και να μην στεναχωριεσαι, το βουνο εκει ειναι, εμεις και εσυ εκει θα ειμαστε να πεταμε και να ευχαριστιομαστε και οταν θα ερθει η ωρα θα ξαναδωσεις και θα περασεις, ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος απλα ησουν λιγο ατυχος. :roll:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Απρ 22, 2010 11:59 am

περισοτερο μια σπασμωδικη κινηση φρεναρωντας (σουζα), αφηνωντας τα φρενα (παρολιγο μπροστινο), για να μην φυγεις απο το χωραφι.

0:57 του βιντεο

για ΠΛ οποιος εξεταστης και να ηταν θα σε εκοβε

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 22, 2010 2:42 pm

1.αν ήταν 'παραλίγο μπροστινό', δεν θα σταμάταγα με φρένα να πατήσω κάτω, καθ οτι δεν θα είχα ταχύτητα.... θα είχα αγοράσει...

2.το ίδιο ισχύει και στο άλλο videaάκι απο καντίλι καθώς και άπειρες φορές σε control με δυνατό αέρα κι όχι με ασόδυο...(δυστυχώς δεν έχω βιντεάκι πρόχειρο tsouloufi :P)...

3.ο αέρας τα έκανε τα δικά του διαρκώς... όσο πλησίαζα ήμουνα φάτσα στο ανεμούρι, πράγμα που φαίνεται και στο video... ακόμα και πριν φρενάρω, γυρνάω και το κοιτάω, και φρενάρω φάτσα του, ... τώρα αν 10μέτρα πιο κει, φύσαγε κάτι λίγο διαφορετικό, δεδομένων των συνθηκών της ημέρας, το θεωρώ κάτι πολύ αναμενόμενο...

4.για υπολογίστε λίγο το ύψος, σε συνδιασμό με το μήκος αρτάνων και το επιτυχές φρενάρισμα του πατήματος, και πείτε μου αν ήταν για μπροστινό :lol: ... ναι ίσως αν ΔΕΝ το φρέναρα, όπως θα περίμενε ο αγαπητός, να ήταν να αγοράζω, να τρώω μπροστινό (στο επιπλέον ύψος που δεν είχα) κλπ.... πάντως: αν το φρενάρισμα δεν ηταν σωστό, ή θα χτύπαγα(αν ήταν περισσότερο απο το απαραίτητο), ή θα πέρναγα το χωράφι(αν ήταν λιγότερο απο το απαραίτητο στη δεδομένη φάση)... :)

5.τι σημαινει ΓΙΑ ΠΛ?! Είναι δυνατόν η προσγείωση να επικίνδυνη για ΠΛ, αλλά ασφαλής για Π ας πουμε; :lol: έλεος...

σορρυ κιολας, αλλά νομίζω οτι έχουμε φτάσει να λέμε μλκιες, για να δικαιολογήσουμε κάποιο ψυχολογικό του αγαπητού 'κριτή'... τι να πω, μπορεί να είχε κανα μαθητη που χτύπησε κάποτε και να μην το έχει ξεπεράσει ακόμα....

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Απρ 22, 2010 3:04 pm

αστο καλυτερα δεν βγαζουμε ακρη !!!!!
και για να τελειωνη εδω ναι φταινε οι ΜΑΛΑΚΕΣ οι κριτες που δεν τους περασανε ΟΛΟΥΣ
ΤΕΛΟΣ

ΚΡΙΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΕΟΣ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 22, 2010 3:17 pm

tsouloufis έγραψε:αστο καλυτερα δεν βγαζουμε ακρη !!!!!
και για να τελειωνη εδω ναι φταινε οι ΜΑΛΑΚΕΣ οι κριτες που δεν τους περασανε ΟΛΟΥΣ
ΤΕΛΟΣ

ΚΡΙΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΕΟΣ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

:lol: ...

για να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αν δεν βρίσκεις κάτι με νόημα να πείς, θα πρέπει να παραποιήσεις λίγο πιο έντεχνα τα λεγόμενα...

δηλαδή: αυτό που πόσταρες, μάλλον ταιριάζει στον τριαντάφυλλο στο άλλο thread... εδώ δεν έχει βρίσει κανεις κανένα εκπαιδευτή πριν απο σένα :lol: :mrgreen:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Απρ 22, 2010 3:20 pm

"το ίδιο ισχύει και στο άλλο videaάκι απο καντίλι καθώς και άπειρες φορές σε control με δυνατό αέρα κι όχι με ασόδυο...(δυστυχώς δεν έχω βιντεάκι πρόχειρο tsouloufi "

Να ξέρεις οτι τα 2 η και 2-3 έχουν πιο εύκολο κοντρόλ,απο 1 και 1-2 γιατί ειναι σημαντικά πιο γρήγορα,και ''ακουν'' αμέσως .(κοντρόλ οχι πτήση,για να μη περεξηγηθώ)

Θέλω να θυμάσαι οτι και οι Π βροντάνε καμμιά φορά στις προσγειώσεις,για τον λόγο οτι οι συνθήκες στο ίδιο τετραγωνικό προσγείωσης,αλλάζουν κάθε δευτερόλεπτο,ενώ η τεχνική παραμένει η ίδια.
Οι διορατικοί πιλότοι αλλάζουν και τεχνική,βασιζόμενοι στην εμπειρία τους,ενω οι υπόλοιποι αναρωτιούνται τι δεν πήγε καλά (συνήθως φορτώνουν το λάθος τους στο αλεξίπτωτο ή στο κακό το μάτι............)

Και επιτέλους ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ.............

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 22, 2010 3:33 pm

Και επιτέλους ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ.............
μαλιστα... φτάσαμε στο ζητούμενο... οκ...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Απρ 22, 2010 3:45 pm

εγω δημιουργο εντυπωσεις ????????????????????
ρε jolly αν εχεις τον θεο σου δηλ. σου λενε 50 ατομα οτι εκανες λαθος και δεν θες να το καταλαβεις
ειναι δυνατον ????????? χαζος εισαι ???

και απο αυτο που σου ειπε ο paramick εσυ κρατησες το τελευτεο ??????

εισαι 1 χρονο στον χωρο και τους εβγαλες ολους ασχετους
κοψε κατι

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Πέμ Απρ 22, 2010 4:31 pm

tsouloufis έγραψε:παλι λαθος εισαι
ο εξεταστης δεν ηταν εκει για να σε βοηθηση να μαθεις η να εξεληχθης σε κατι
ηταν εκει ΜΟΝΟ για να σε εξεταση
αυτος που θα σε βοηθηση ειναι ο εκπαιδευτης σου και μονο

Νοιωθω την αναγκη να πω πως ολοι οι εξεταστες λογικα ειναι και εκπαιδευτες η τουλαχιστον ησαν. Κι ενας σωστος εκπαιδευτης δεν παυει ποτε να περναει τη γνωση. Η εξεταση η ιδια μπορει να περασει γνωσεις και ο εξεταστης που τη διαρκεια της εξετασης περναει μαθημα, ειναι μαγκας,,,,ασχετα αμα δεν περασει τον υποψηφιο 8)

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 22, 2010 8:07 pm

τι να κόψω ρε tsouloufi... καταρχήν δεν λεει σχεδον κανείς οτι έκανα λαθος, αλλά οτι έκανα κάτι υπερβολικό... (ακους εκεί "για ΠΛ")

ακόμα κι ο ίδιος εκείνη την ώρα είχε αμφιβολίες και μείναμε στο οτι θα το συζητήσει...


σε τελική ανάλυση όμως, αυτό που ξέρω είναι οτι έχω ξενερώσει και προφανώς ευθύνομαι εγώ για αυτό, όπως το έθεσε ο φίλος στο άλλο thread...

δίνεις το δικαίωμα σε κάποιον, και μετά σου φαίνεται παράξενο που σου την έριξε...

κάτι σαν το παρών thread....

γεγονός, εγώ είμαι ο μαλάκας... κάτι κάπου δεν έκανα/κάνω σωστά με αποτέλεσμα να έχω φάει/τρώω σοβαρό ξενέρωμα...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Απρ 23, 2010 9:16 am

JollyRoger έγραψε:τι να κόψω ρε tsouloufi... καταρχήν δεν λεει σχεδον κανείς οτι έκανα λαθος, αλλά οτι έκανα κάτι υπερβολικό... (ακους εκεί "για ΠΛ")

Την επομενη φορα που θα πας για εξεταση ΠΛ στην πτηση αν βρεις θερμικο ξεζουμισε το και κατεβα με ground spiral, ο εξεταστης θα μεινει αφωνος απο τη δεξιοτεχνεια σου και θα σου δωσει ΠΠ χωρις δευτερη κουβεντα :wink:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Απρ 23, 2010 12:49 pm

JollyRoger έγραψε:καταρχήν δεν λεει σχεδον κανείς οτι έκανα λαθος, αλλά οτι έκανα κάτι υπερβολικό... (ακους εκεί "για ΠΛ")


Λογικό είναι αφού δίνεις για ΠΛ, ο εξεταστής περιμένει οτι είσαι σε αυτό το επίπεδο, οτιδήποτε παραπάνω του φαίνεται τυχαίο/επικύνδυνο, πές το όπως θέλεις. Αν έδινες για ΠΠ μπορεί να μην σου έλεγε τίποτα.

Δεν ξέρω επίσης αν η συγκεκριμένη τεχνική χρησιμοποιείται από όλους, εγώ τουλάχιστον δεν το κάνω αυτό.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό παυλος » Παρ Απρ 23, 2010 8:39 pm

το προβλημα ειναι οτι μια τυχαια μανουβρα η οποια μοιαζει με χειρισμο εμπειρου πιλοτου εγινε αφορμη για δικαιολογειες.
Αν ησουν πιλοτος της προκοπης και οχι ταλιμπαν θα μπορουσες να πετυχεις ενα ολοκληρο χωραφι με μια ευθεια τελικη ποσεγγιση.
Μαλλον το ΠΛ ειναι πολυ για σενα.
μην απογοητευεσαι λοιπον μικρος εισαι εχεις χρονια μπροστα σου να μαθεις.
αλλα καλο ειναι για την ασφαλεια σου να ασχοληθεις με κατι που απαιτει λιγοτερο μυαλο.
τι λες για πλεξιμο?

παυλος
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Παρ Απρ 23, 2010 9:08 pm

το ενδιαφέρον είναι οτι έγινε αφορμή για να αποκτήσει το sky.gr ένα 'νέο' 'μέλος', δε νομίζεις; :mrgreen:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Απρ 23, 2010 10:33 pm

Παιδιά συνεχίστε θα βάλω και google adwords - με την επισκεψιμότητα που απέκτησε το sky θα βγάλουμε πολλά λεφτά τώρα :P

Jolly έχεις 30%

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Παρ Απρ 23, 2010 10:33 pm

:)

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό ian » Παρ Απρ 23, 2010 11:22 pm

norad έγραψε:Παιδιά συνεχίστε θα βάλω και google adwords - με την επισκεψιμότητα που απέκτησε το sky θα βγάλουμε πολλά λεφτά τώρα :P

Jolly έχεις 30%


Ωστε εσυ παλι υποκινεις τα νηματα :shock: :shock: ......

........οπως τοτε με τον Τ@kis :evil: :evil:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Απρ 24, 2010 8:43 am

ian έγραψε:Ωστε εσυ παλι υποκινεις τα νηματα


Πρέπει να δεις τα PMs που στέλνω σε Jolly και Τσουλούφη για να τους μπριζώνω

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Απρ 24, 2010 9:59 am

ναι αλλα να βγαλουμε και εμεις κατι ρε φιλε οχι ολα για παρτη σου :mrgreen: :mrgreen:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Απρ 24, 2010 2:07 pm

Πέστα ρε tsoulou ................
Τζάμπα μάλλιασε το πληκτρολόγιο μας....... :P

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Ιουν 16, 2010 12:54 am



:lol: 01:50 .... + 03:16 :lol:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό loxagos » Τετ Ιουν 16, 2010 2:13 pm

πσσσσστ πειρατή !!! εεεε πειρατή !!!!

[youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rEvav_igQUE&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rEvav_igQUE&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]


αλλά αυτά δεν είναι εξετάσεις .... :wink:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό freedom » Τετ Ιουν 16, 2010 8:25 pm

Με το συμπάθιο αλλά αυτό που λέγεται αρχή η θεσμός του σπορ η ότι άλλο είναι τέλος πάντων παραπεντοπατερες και Σια κλπ νομίζω ότι ,
Στους άλλους κάνει το γιατρό και αυτή πληγές γεμάτη.
Ο Jolly φωνάζει δικαίως η αδίκως δεν έχει σημασία ο Jolly είναι ένας από εμάς και εμείς μήπως είμαστε ένας Jolly.
Γιατί τα 2 μέτρα και τα 2 σταθμά μόνο τέτοια αποτελέσματα φέρνουν.
Ο θεσμός και οι συνεργάτες του πρέπει να δείχνουν πάντα το παράδειγμα.
Εσείς τι λέτε το δείχνουν?? Πείθουν τον κάθε Jolly ??
Ο Jolly δεν έκανε τίποτα περισσότερο από αυτό που βλέπει να κάνουν σε καθημερινή βάση δεκάδες πιλότοι και εκπαιδευτές γύρω του .
Σαν νέος πιλότος αυτά τα πρότυπα βλέπει στο βουνό.
Ο Jolly ούτε φίλος μου είναι ούτε τον συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά…. Ως πιο ώριμοι από τον Jolly μάλλον θα πρέπει να τον αγκαλιάσουμε και να του δείξουμε το σωστό και όχι να τον λοιδορούμε για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του .
Οκ είναι λάθος το παιδί εμείς που είμαστε πιο σοφοί τι κάνουμε??
Θυμηθείτε την θεωρία της Δράσης και Αντίδρασης.
Και κάτι άλλο ο Jolly δεν είναι μόνος …είναι παντού εδώ και χρόνια, αλλά φροντίζουμε καλά να τους κρατάμε στο σκοτάδι ΟΠΩΣ στο ΠΑΡΑΝΕΣΤΗ.

Μετά από αυτή την παύση …η κρεατομηχανή μπορεί να συνεχίσει.

Με τιμή

Dr Jekyll

Y.Γ
Στην ζωή υπάρχουν έννοιες όπως Αγάπη και κατανόηση για τον πλησίον ,κάπου δίπλα μας είναι ξεχασμένες.

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τετ Ιουν 16, 2010 9:47 pm

Να με συμπαθάς Dr Jekyll αλλά τον jolly και κάθε jolly ΠΑΝΤΑ προσωπικά πιστεύω ότι τους έχουμε αγκαλιάσει και με το παραπάνω
Το τι βλέπει ο κάθε νέος πιλότος στο βουνό δεν έχει να κάνει με το τι βλέπει ΑΛΛΑ πως το βλέπει.
Δηλ. πχ αν δει εμένα να κάνω κωλοτουμπες και να τρώω τα μούτρα μου (έξω από μας ) θα πάει να κάνει τα ιδια ???? δόξα τον θεώ στο βουνό έχουμε πιλότους σχετικά μεγάλους σε ηλικία και έχουν το μυαλό να καταλαβαίνουν τι βλέπουν.

Να πω ότι τον jolly τον πρωτογνώρισα στο σεφ και αμέσως άρχισα να του δίνω συμβουλές και πιστεύω ότι πολλοί παλιοί πιλότοι κάνουν το ίδιο σε κάθε νέο πιλότο
το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα είναι οι νέοι πιλότοι που λένε ( ΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ )
ευτυχώς η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ είναι πολύ πιο εύκολο να μάθουν να πετανε και τους συγχωρεί πολλά λάθη που κάνουν και μπορεί να μην τα καταλαβαίνουν εδώ έρχεται όμως και το δύστυχος που είναι πολύ εύκολο και παίρνουν πολύ γρήγορα τα μυαλά αέρα.

Άρα μήπως να και να σκεφτούν οι νέοι πιλότοι ότι κάποιοι παλιοί έχουν φάει σκατα για να μάθουν να πετανε με ασφάλεια και να τους παρακολουθούν τι τους λένε και όχι απλά να τους ακούν ??

Με τιμη

Mr Hyde :mrgreen:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: τι πρόβλημα έχει η προσγείωση;

Δημοσίευσηαπό arisk » Πέμ Ιουν 17, 2010 12:10 am

tsouloufis έγραψε:Άρα μήπως να και να σκεφτούν οι νέοι πιλότοι ότι κάποιοι παλιοί έχουν φάει σκατα για να μάθουν να πετανε με ασφάλεια και να τους παρακολουθούν τι τους λένε και όχι απλά να τους ακούν ??



τελικά μάλλον πρέπει να τα φάνε μερικοί με την νοοτροπία που κουβαλάνε

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες