Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:04 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

"Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

"Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Αύγ 16, 2010 7:42 pm

Μόλις ολοκλήρωσα το διάβασμα (sorry, ΡΟΥΦΗΓΜΑ) του βιβλίου του Αποστόλη με τίτλο "Ο φίλος από το Μεξικό".

Το βιβλίο είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Σε παίρνει από το χέρι και σε ταξιδεύει στο μυαλό του Apo από την ώρα που χτύπησε μέχρι και την επιστροφή του στην Ελλάδα, καταφέρνοντας να ζωγραφίσει με λέξεις στο μυαλό σου τις εικόνες που αυτός έβλεπε, και συ ξεφυλίζεις την μια σελίδα μετά την άλλη σχεδόν χωρίς ανάσα. Το ταξίδι στην χώρα των θαυμάτων του πρώτου μισού του βιβλίου, που μόνο με LSD τριπάκι μπορεί να παρομοιαστεί, διαδέχεται το ηλεκτροσόκ της πραγματικότητας, που πιθανώς να αποτελεί υλικό για τα ιατρικά βιβλία των επόμενων γενιών.

Διαβάζεται το ίδιο συναρπαστικά από πιλότους όσο και μη πιλότους, ενώ έκπληξη μου προκάλεσε η γραφή του Αποστόλη: Καταφέρνει να είναι περιγραφική αλλά ταυτόχρονα ωμή, λιτή και to the point. Τελειώνοντας το βιβλίο μένεις με μια σκέψη: Πότε θα βγει το επόμενο που θα περιγράφει τις εμπειρίες του από την μέρα που ήρθε στην Ελλάδα και μετά.

Αλέξανδρος

Αγοράστε το από δω: http://www.friendfrommexico.com

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό cleo » Τρί Αύγ 17, 2010 11:38 am

Πάντα είχα την απορία αν κάποιος που είναι σε καταστολή ακούει, νιώθει ή έχει τη συναίσθηση του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκεται.
Οι απαντήσεις του Αποστόλη σε αυτό με συγκλόνισαν. Οι περιγραφές του για τις "πραγματικότητες" που βίωσε σε σχέση με αυτό που προσπαθώ να αντιληφθώ ως πραγματικότητα του δωματίου του, κόβουν την ανάσα και δε σου επιτρέπουν να σταματήσεις το διάβασμα για κανένα λόγο.

Εντυπωσιακές οι δυνάμεις και οι αδυναμίες του νου, αλλά την πολλή και μεγαλύτερη εντύπωση κάνει το πείσμα του να πετάξει πίσω στη ζωή.

Oι παρακάτω στίχοι εκφράζουν καλύτερα το συναίσθημα που μου άφησε τo βιβλίο του guru:
No navigator to find my way home
Unladened, empty and turned to stone
A soul in tension -- that's learning to fly
Condition grounded but determined to try

και:
Lost in thought and lost in time
While the seeds of life and the seeds of change were planted
Outside the rain fell dark and slow
While I pondered on this dangerous but irresistible pastime
I took a heavenly ride through our silence
I knew the moment had arrived
For killing the past and coming back to life

Τελευταία επεξεργασία απο cleo την Τρί Αύγ 17, 2010 4:12 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
cleo
EN D
 
Δημοσ.: 141

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Αύγ 17, 2010 1:19 pm

cleo έγραψε:No navigator to find my way home
Unladened, empty and turned to stone
A soul in tension -- that's learning to fly
Condition grounded but determined to try



cleo έγραψε:Lost in thought and lost in time
While the seeds of life and the seeds of change were planted
Outside the rain fell dark and slow
While I pondered on this dangerous but irresistible pastime
I took a heavenly ride through our silence
I knew the moment had arrived
For killing the past and coming back to life


norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό sky » Τετ Αύγ 18, 2010 11:03 am

Τιμή μας να το μοιραστείς με όλους εμάς!
_______________

Τελευταία επεξεργασία απο sky την Κυρ Φεβ 15, 2015 5:29 pm, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
sky
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό Rainbowalker » Τετ Αύγ 18, 2010 12:17 pm

η αγορά γίνεται μόνο από το Amazon?

Το Parapente είναι ένα ομαδικό χόμπυ για μοναχικούς ανθρώπους...

http://www.ad-gliders.com
http://www.ritas-drivingschool.gr
Rainbowalker
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό frog » Τετ Αύγ 18, 2010 12:45 pm

Ναι αυτό θα ρωτούσα κι εγώ δεν υπάρχει άλλος τρόπος αγοράς. Αντικαταβολή κ.λ.π

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό vagos » Τετ Αύγ 18, 2010 12:50 pm

frog έγραψε:Ναι αυτό θα ρωτούσα κι εγώ δεν υπάρχει άλλος τρόπος αγοράς. Αντικαταβολή κ.λ.π



, το τηλ. του συγγραφεα το 'χεις :wink:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Αύγ 18, 2010 1:26 pm

Δίσταζα λίγο για την ηλεκτρονική έκδοση (από το smashwords) αλλά τελικά είναι μια χαρά, δοκιμάστε την html έκδοση για διάβασμα στο pc.

Εγώ το διάβασα στο κινητό (οθόνη 3.2") πολύ άνετα.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό guru » Τετ Αύγ 18, 2010 5:21 pm

Φίλοι μου,
με συγκινείτε απίστευτα με αυτά που γράφετε και με τον τρόπο που αντιληφθήκατε το βιβλίο. Δεν ήξερα πώς να περιγράψω το βιβλίο στους άλλους, αλλά από την αρχή ήμουν σίγουρος ότι εσείς θα το περιγράφατε καλύτερα…
Cleo με κούφανες με τους Pink Floyd. Αυτοί μου έδωσαν την έμπνευση να προσθέσω φυσαλίδες στο εξώφυλλο.

Apo

guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό tgkikop » Τετ Αύγ 18, 2010 7:19 pm

Prokatavolika sorry for my greekglish...

Agorasa tin ilektroniki ekdosi xtes apo smashwords otan imun sti dulia to mesimeri,

Ipa na to anixo na rikso mia matia oso imun sti dulia.... e kai telika to diavasa olo monokopania :) , den borusa na stamatiso me tipota (pali kala pu elipe to afentiko :) )

Se kana dio simia piga na skaso apo ta gelia ,elpizo na min akugete asxima afto.

Oreo diavasma pu se aporofai me ti mia.

Kali dinami kai kali tixi ston apostoli me oti kani apo edo kai pera

Efxaristume pu to mirastikes mazi mas

Trias apo Scotland

tgkikop
EN A
 
Δημοσ.: 10

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό sky » Τρί Αύγ 24, 2010 1:45 pm

"Η ζωή όμως, είναι ένα δώρο.
Είτε είναι τρείς ώρες, είτε τρείς ημέρες, δε παύει να είναι ένα δώρο............
Τι θα κάνω αυτές τις τρείς ώρες.
Θα είμαι μίζερος και θα κλαίω τη μοίρα μου ;
Δεν είναι οι πιο πολύτιμες ώρες που είχα ποτέ; "

[/quote]

Τελευταία επεξεργασία απο sky την Κυρ Φεβ 15, 2015 5:25 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
sky
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Σεπ 17, 2010 1:05 am

Ενημερώνω τους φίλους ότι έγινε η παραλαβή των βιβλίων!!!
Όποιος θέλει μπορεί να το ζητήσει στο βιβλιοπωλείο της περιοχής του. ISBN 978-960-93-2218-8.
Κεντρική διάθεση βιβλίων: Τζανακάκης, Βιβλειοπωλείο «Παρ’ Ημίν» Χαριλάου Τρικούπη 11, 106 81 Αθήνα, Τηλ: 210 3802542, 210 3811201.
Σε λίγες ημέρες θα έχουν ενημερωθεί και οι βάσεις δεδομένων των Ελληνικών ηλεκτρονικών βιβλιοπωλείων.

Επίσης πολλές πληροφορίες υπάρχουν στο http://www.friendfrommexico.com

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό sky » Παρ Σεπ 17, 2010 1:05 pm

Ένα βιβλίο (και ειδικά σαν αυτό που δίνει μαθήματα ζωής) είναι η καλύτερη εναλλακτική πρόταση για ένα δώρο.

Τελευταία επεξεργασία απο sky την Κυρ Φεβ 15, 2015 5:28 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
sky
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό cleo » Παρ Σεπ 17, 2010 3:22 pm

Αποστόλη, ελπίζω να ξεκίνησες το part 2! :oops:

cleo
EN D
 
Δημοσ.: 141

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό guru » Τετ Σεπ 22, 2010 7:38 pm

Alex, μετά από τον επίσημο trimmer του αλεξιπτώτου μου, θα σε κάνω και τον επίσημο κριτικό του βιβλίου. Διαβάστε την κριτική του διεθνούς φήμης Alex στο captainbook και στο amazon.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό stavros » Πέμ Σεπ 23, 2010 7:10 pm

Το βιβλίο ‘Ο φίλος από το Μεξικό’, είναι μια άριστη συγγραφική δουλειά του δικού μας Απόστολου Μαυροθαλασσίτη. Αναφέρεται στην προσωπική του εμπειρία, μετά το ατύχημα που είχε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αλεξιπτώτου πλαγιάς του Μεξικού, όπου και εκπροσωπούσε τη χώρα μας. Περιγράφει τις στιγμές που πέρασε, όπως τις αντιλήφθηκε μέσα από την καταστολή που του είχε επιβληθεί στην εντατική,μετά από αυτή, καθώς και κατά την επιστροφή του από το Μεξικό στην Αθήνα. Μοναδικές περιγραφές που σε ταξιδεύουν στον κόσμο των παραισθήσεων, αλλά συνάμα σε προσγειώνουν στην πραγματικότητα.
Οι γλαφυρές περιγραφές του Απόστολου αποδεικνύουν ότι το μυαλό δουλεύει ασταμάτητα, ακόμα και τις στιγμές που το σώμα βρίσκεται σε πλήρη αδράνεια. Ένας οργασμός σκέψεων, και ακατάπαυστης ανησυχίας, ακόμα και στις πιο κρίσιμες στιγμές. Όταν η ζωή φαίνεται να είναι μακρύτερα από το θάνατο, η ελπίδα δεν χάνεται. Δεν ξέρω αν ο Απόστολος όταν έγραφε για την περιπέτεια που του άλλαξε τη ζωή, ήθελε να δώσει κάποιο μήνυμα, να μοιραστεί την εμπειρία του, η απλά να πάρει απαντήσεις όπως ο ίδιος αναφέρει. Το σίγουρο όμως είναι ότι, όπως ως πρωταθλητής στο παραπέντε ήταν ένα από τα πρότυπα μας, έτσι και τώρα μέσα από την προσωπική του αυτή εμπειρία και αφήγηση κερδίζει τις καρδιές μας ως ένα νέο πρότυπο, αυτού του πρωταθλητή της ζωής.
Το ‘Φίλος από το Μεξικό’ δεν είναι απλά μόνο ένα πολύ καλό βιβλίο, αλλά μια κατάθεση ψυχής του Απόστολου Μαυροθαλασσίτη.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσει το καλό βιβλίο.

Κωστούλας Σταύρος

stavros
Competition
 
Δημοσ.: 264

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Σεπ 24, 2010 2:54 am

Γροθιά στο στομάχι απόψε... Δεν ξέρω τι ακριβώς περίμενα όταν ξεκίνησα να διαβάζω το "ο φίλος από το Μεξικό", σίγουρα όχι την βίαιη αφύπνιση για το πόσο μπορεί να αλλάξει η ζωή μας απ' την μια στιγμή στην άλλη, το συνεχές παιχνίδισμα ανάμεσα στην πραγματικότητα και στον κόσμο των ονείρων και των εφιαλτών.

Σκληρό, αληθινό -παρόλο που ταξιδεύει στην χώρα των παραισθήσεων- και άκρως αποκαλυπτικό της δίψας για την ζωή, για λίγα δευτερόλεπτα, λίγες ανάσες ακόμα.

Απόστολε, ποτέ να μην το βάλεις κάτω. Το χρωστάς στον εαυτό σου και σε όσους σε στήριξαν στις πιο δύσκολες στιγμές σου. Και σε όλους εμάς που μέσα από το βιβλίο σου πήραμε μια ιδέα για το πως είναι η άλλη μεριά...

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Οκτ 19, 2010 11:42 am

Το βιβλίο μας άγγιξε και μας συγκίνησε όλους. Για όσους πεθύμησαν να τον ακούσουν (παρέα με τις ατάκες του) υπάρχει η μαγνητοφωνημένη εκπομπή της ΕΡΤ 106.7 στην οποία είναι φιλοξενούμενος.

http://www.friendfrommexico.com/gr/Reviews.aspx

Μας έλειψες και στο βουνό...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό nek » Τρί Οκτ 19, 2010 5:40 pm

Πραγματικά συγκινητικό!!!
Πρώτα διαβάζεις το βιβλίο που σε κάνει να ταξιδέψεις,να φανταστείς και να δημιουργήσεις όλες εκείνες τις εικόνες που έβλεπε ο Απόστολος και τωρα με τη συνέντευξη....πραγματικά έχω ανατριχιάσει!!!

nek
EN A
 
Δημοσ.: 11

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Οκτ 22, 2010 4:30 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Έχει ανέβει και το δεύτερο μέρος της εκπομπής στο http://www.friendfrommexico.com/gr/Reviews.aspx.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: "Ο φίλος από το Μεξικό" - a review

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιαν 31, 2013 4:48 pm

Ο Αποστόλης μου ζήτησε να ποστάρω το ακόλουθο:

Η πρώτη έκδοση έχει εξαντληθεί. Ευχαριστώ πάρα πολύ τους φίλους που υποστήριξαν το βιβλίο. Η δεύτερη έκδοση περιέχει τρία επιπλέον κεφάλαια, και είναι διαθέσιμη μέσω amazon. Τα επιπλέον κεφάλαια μπορείτε να τα κατεβάσετε δωρεάν από την αντίστοιχη επιλογή στην δεξιά στήλη του http://www.friendfrommexico.com/gr

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες