Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 5:44 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Τετ Μαρ 06, 2013 11:24 pm

Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα του να πουλάμε Αλεξίπτωτο Πλαγιάς σε κάποιον με άγνοια κινδύνου!
:arrow: http://drflight.blogspot.gr/2013/03/blog-post_6.html

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Πέμ Μαρ 07, 2013 1:05 pm

φίλε Dr flight, ελπίζω να μην συμβαίνει συχνά και βέβαια να μην ξανασυμβεί ποτέ στο μέλλον, δυστυχώς όμως, τυχαίνει να γνωρίζω μια περίπτωση ακριβώς όπως την περιγράφεις. ευτυχώς ο φίλος στραβάδι που αγόρασε DHV2 αλεξίπτωτο, τη γλιτωσε με ένα σπασμένο χέρι. αργότερα, πήγε σε σχολή και αφού πέταξε μαζί με άλλους, κατάλαβε σε πόσο μεγάλο κίνδυνο είχε εκτεθεί. ο πωλητής όμως, ενώ ήταν προφανές πόσο καψούλι ήταν ο αδαής αυτοδίδακτος αγοραστής, δεν έχασε την ευκαιρία να ''σπρώξει'' τον παλιό εξοπλισμό του. το βράδυ, κοιμήθηκε ήσυχος, αφού με σοφία τον συμβούλεψε να γραφτεί σε μία σχολή -να'ναι καλά.
για κάποιους αυτά είναι ψιλά γράμματα -τι φταίει αυτός ρε; αφού του τό'πε...- για κάποιους άλλους όμως είναι στοιχειώδης ηθική, ένα απογοητευτικό δείγμα για τις ελπίδες που έχουμε να γίνουμε άνθρωποι.

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Πέμ Μαρ 07, 2013 1:47 pm

Θάνατος στου ανήθικους περιπτεράδες που πουλάνε τσιγάρα....

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Πέμ Μαρ 07, 2013 2:18 pm

ρήγας έγραψε:φίλε Dr flight, ελπίζω να μην συμβαίνει συχνά και βέβαια να μην ξανασυμβεί ποτέ στο μέλλον, δυστυχώς όμως, τυχαίνει να γνωρίζω μια περίπτωση ακριβώς όπως την περιγράφεις. ευτυχώς ο φίλος στραβάδι που αγόρασε DHV2 αλεξίπτωτο, τη γλιτωσε με ένα σπασμένο χέρι. αργότερα, πήγε σε σχολή και αφού πέταξε μαζί με άλλους, κατάλαβε σε πόσο μεγάλο κίνδυνο είχε εκτεθεί. ο πωλητής όμως, ενώ ήταν προφανές πόσο καψούλι ήταν ο αδαής αυτοδίδακτος αγοραστής, δεν έχασε την ευκαιρία να ''σπρώξει'' τον παλιό εξοπλισμό του. το βράδυ, κοιμήθηκε ήσυχος, αφού με σοφία τον συμβούλεψε να γραφτεί σε μία σχολή -να'ναι καλά.
για κάποιους αυτά είναι ψιλά γράμματα -τι φταίει αυτός ρε; αφού του τό'πε...- για κάποιους άλλους όμως είναι στοιχειώδης ηθική, ένα απογοητευτικό δείγμα για τις ελπίδες που έχουμε να γίνουμε άνθρωποι.


Δυστυχώς συμβαίνει, γι αυτό και μπήκα στη διαδικασία να το γράψω, το έχω συναντήσει λόγω της σελίδας αρκετές φορές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένα παιδί από νησί του Ιονίου αφού τσακίστηκε ήρθε τώρα σε επαφή για να δει το που μπορεί να μάθει να πετάει.

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Πέμ Μαρ 07, 2013 2:24 pm

neanderthal έγραψε:Θάνατος στου ανήθικους περιπτεράδες που πουλάνε τσιγάρα....

θάνατος στους ανήθικους μαιευτήρες των αμβλώσεων και στις άλλες μουσίτσες, τους φαρμακοποιούς που πουλάνε καπότες

καλά, εσύ homo sapiens δε γίνεσαι με τίποτα :p

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Πέμ Μαρ 07, 2013 3:22 pm

Περί δικαιώματος αυτοδίαθεσης ο λόγος... Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι να κάνω? και άλλα τέτοια. Εδώ μπορείς να έχεις μηχανή στο ονομά σου χωρίς δίπλωμα. Γιατί? Είναι πιο ακίνδυνη? Να μην πούμε γα όσους έχουν δίπλωμα και αυτοκίνητο και οδηγάνε όπως οδηγάνε.
Έχω δικαίωμα να ζήσω όπως θέλω η τουλάχιστον αν είναι να πεθάνω να πεθάνω όπως θέλω? Γιατί είναι πιο ηθικό να πεθάνω από καρκίνο στα πνευμόνια από το παραπέντε η την μηχανή? Γιατί δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την οδήγηση μηχανής σε ανθρώπους με υπερμεγέθες εγώ που μπορεί να τσακιστούν στην διαδικασία του να το τροφοδοτήσουν με επιβεβαίωση του στυλ τι φοβερός που είμαι? στο κάτω κάτω όποιος δεν μπορεί να διαχειριστεί τα εργαλεία που του δίνονται ορθολογικά κάπου θα την πάθει. Είτε στο παραπέντε είτε στο δρόμο είτε στο σπίτι του από την πολυ τηλεόραση ή το πολύ ιντερνετ ή την πολύ μαλακία. αργά η γρήγορα θα προσαρμοστούμε στο να χειριζόμαστε ορθολογικά τα εργαλεία μας, αφού για αυτό θα φροντίσει η εξέλιξη. Μέχρι τότε κάποιοι θα μοιράζουν ευθύνες αντί να απαιτούν από τον καθένα να αναλλάβει την ευθύνη του εαυτού του. Στο κάτω κάτω δεν είμαστε και λίγοι.

σημ. όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για κάτω των 18. Μετά Ωριμάζουμε...

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Μαρ 07, 2013 4:57 pm

Και οι δυο απόψεις έχουν μια δόση δίκιου. Μια ψιλοδιαφορά με το π5 και τη μηχανή είναι ότι πρέπει κάποιος να είναι ντιπ στόκος για να μην έχει ιδέα ότι είναι επικίνδυνη οπότε όποιος πάει και παίρνει GSXR χωρίς να ξέρει να κουμαντάρει καροτσάκι σούπερ μάρκετ είναι άξιος της μοίρας του. Στο π5 επειδή είναι γενικά άγνωστο πράμα, μπορεί κάποιος να έχει την καλή θέληση αλλά όντως να μην ξέρει με τι πάει να μπλέξει. Μερικές φορές ο αγοραστής μπορεί να είναι όντως τόσο ντουγάνι που η κοινωνία θα ήταν αντικειμενικά καλύτερη χωρίς τα γονίδιά του αλλά αυτό είναι δύσκολο να το διαπιστώσει κανείς από δυο κουβέντες στο κινητό.

Υ.Γ.

neanderthal έγραψε:σημ. όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για κάτω των 18. Μετά Ωριμάζουμε..


γιατί καλέ με αποκαλείς ώριμο, εγώ σ' έβρισα;

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Πέμ Μαρ 07, 2013 5:05 pm

neanderthal έγραψε:Περί δικαιώματος αυτοδίαθεσης ο λόγος... Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι να κάνω? και άλλα τέτοια. Εδώ μπορείς να έχεις μηχανή στο ονομά σου χωρίς δίπλωμα. Γιατί? Είναι πιο ακίνδυνη? Να μην πούμε γα όσους έχουν δίπλωμα και αυτοκίνητο και οδηγάνε όπως οδηγάνε.
Έχω δικαίωμα να ζήσω όπως θέλω η τουλάχιστον αν είναι να πεθάνω να πεθάνω όπως θέλω? Γιατί είναι πιο ηθικό να πεθάνω από καρκίνο στα πνευμόνια από το παραπέντε η την μηχανή? Γιατί δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την οδήγηση μηχανής σε ανθρώπους με υπερμεγέθες εγώ που μπορεί να τσακιστούν στην διαδικασία του να το τροφοδοτήσουν με επιβεβαίωση του στυλ τι φοβερός που είμαι? στο κάτω κάτω όποιος δεν μπορεί να διαχειριστεί τα εργαλεία που του δίνονται ορθολογικά κάπου θα την πάθει. Είτε στο παραπέντε είτε στο δρόμο είτε στο σπίτι του από την πολυ τηλεόραση ή το πολύ ιντερνετ ή την πολύ μαλακία. αργά η γρήγορα θα προσαρμοστούμε στο να χειριζόμαστε ορθολογικά τα εργαλεία μας, αφού για αυτό θα φροντίσει η εξέλιξη. Μέχρι τότε κάποιοι θα μοιράζουν ευθύνες αντί να απαιτούν από τον καθένα να αναλλάβει την ευθύνη του εαυτού του. Στο κάτω κάτω δεν είμαστε και λίγοι.

σημ. όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για κάτω των 18. Μετά Ωριμάζουμε...


Προτείνεις λοιπόν να πουλάμε ελεύθερα τα παλιά μας αλεξίπτωτα σε κάποιον άσχετο και αυτός μετά έχοντας την αποκλειστική ευθύνη του εαυτού του ας επιλέξει μόνος του το αν θα φερθεί υπεύθυνα ή αν θα φάει το κεφάλι του φερόμενος ανεύθυνα?

Το ερώτημα όμως είναι οπως το περιγραφω στο κείμενο:
έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία και τις γνώσεις για να κρίνει το τι είναι το υπεύθυνο?

Αυτός που θα το πουλήσει θα του παρέχει τα στοιχεία που απαιτούνται, πχ το δυάρι που λέει ο Ρήγας πιο πάνω θα του πει ότι δεν είναι για αρχάριο? Ή θα του πει είναι σχεδόν καινούργιο το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, τεφαρίκι παίρνεις! και όλα οκ?

Το ότι η νομοθεσία στο θέμα των διπλωμάτων οδήγησης είναι ένα χάλι μαύρο (ίσως επειδή υπάρχουν εμπορικά συμφέροντα από πίσω) είναι κάτι που μπορεί να μας δίνει άλλοθι?

Βεβαίως ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.
Είναι βασανιστικό όμως πάντα το ερώτημα: Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό?

Και μην το πάμε εκτός κοινότητας γιατί το ίδιο ερώτημα πλανάται και εντός:
Εάν εγώ μεθαύριο πουλήσω το competition (που δεν έχω) σε κάποιον που δεν είναι καν άσχετος αλλά απλώς σχετικά αρχάριος - κι ας του λένε όλοι οι άλλοι ''μην το πάρεις, δεν κάνει για σένα, θα σκοτωθείς'' - τότε όταν σκοτωθεί -θα φταίει αυτός μόνο που θεωρούσε τον εαυτό του λανθασμένα το υπέρτατο τσαμπιόνι, ή τελικά θα φταίω κι εγώ που το ήξερα αλλά τον έπιασα κορόιδο και τελικά το ξεφορτώθηκα?

Για έναν άσχετο το οποιοδήποτε αλεξίπτωτο του δώσεις είναι ένα εν δυνάμει competition. Γιατί μπορεί να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στη δική του περίπτωση?

Τελευταία επεξεργασία απο DrFlight την Πέμ Μαρ 07, 2013 8:17 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Μαρ 07, 2013 5:09 pm

:lol: οουφ.... αρχισα να διαβαζω και αρχισαν να μου σηκωνονται μαλια ορθια κλπ...

ας ειναι καλα ο κουμουτς και ο αντρεας.... καπου εκει αρχισα να ηρεμω αχχαχααχ



edit:
υγ. ποσο ηθικο ειναι να θεωρω εαυτον αρμοδιο να σου επιπτρεψω ή οχι, να κανεις κατι;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Μαρ 07, 2013 5:56 pm

neanderthal έγραψε: Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι να κάνω? και άλλα τέτοια. Εδώ μπορείς να έχεις μηχανή στο ονομά σου χωρίς δίπλωμα. Γιατί? Είναι πιο ακίνδυνη? Να μην πούμε γα όσους έχουν δίπλωμα και αυτοκίνητο και οδηγάνε όπως οδηγάνε.
Έχω δικαίωμα να ζήσω όπως θέλω η τουλάχιστον αν είναι να πεθάνω να πεθάνω όπως θέλω? Γιατί είναι πιο ηθικό να πεθάνω από καρκίνο στα πνευμόνια από το παραπέντε η την μηχανή? Γιατί δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την οδήγηση μηχανής σε ανθρώπους με υπερμεγέθες εγώ που μπορεί να τσακιστούν στην διαδικασία του να το τροφοδοτήσουν με επιβεβαίωση του στυλ τι φοβερός που είμαι?


Μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ
πχ:
Θελείς να πεθάνεις από καρκίνο στα πνευμόνια? κλείσου σε ένα θάλαμο μαζί με άλλους καπνιστές και καταπιείτε και τις γόπες. Ο ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ
Θέλεις να δείξεις πόσο μάγκας είσαι με μια γρήγορη μηχανή? Μπες στην πίστα μαζί με άλλους ομοϊδεάτες και τρεχάτε ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ
κλπ κλπ...
Πρέπει να καταλάβουμε πως το κάνω ότι μου γουστάρει δεν ισχύει όταν θες να το κάνεις όντας μέλος μιας κοινωνίας γιατί μαζί με σένα πέρνεις μπάλα και άλλους που δεν γουστάρουν...

Είναι ανήθικο να πουλάς π5 (οποιαδήποτε κατηγορία) σε κάποιον που δεν ξέρει τι του γίνεται?
(Πιστέυω) Οχι αν πρίν του το πουλήσεις του εξηγείσεις ΟΛΟΥΣ τους κινδύνους που τον περιμένουν.
(Πιστεύω) Ναι για την κοινωνία του π5 γιατί αν γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα αυτή η κοινωνία θα πληγεί.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 07, 2013 6:12 pm

Το θέμα σας είναι η ύπαρξη συνείδησης. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ανάλογοι νόμοι ή μηχανισμός επιβολής των, το μόνο που μένει είναι η συνείδηση (του πωλητή). Αυτή λοιπόν δεν είναι μετρήσιμη ούτε υποχρεωτική. Ειδικά στην Ελλάδα των τόσων ασυνείδητων είναι λογικό να υπάρχουν σε κάθε χώρο, όπως και στον δικό μας.

Παρά το ότι δεν επιδοκιμάζω αυτούς τους ασυνείδητους, πρέπει να πω ότι και οι αγοραστές δεν είναι άμοιροι ευθυνών. Αν πας να αγοράσεις μια μηχανή και δεν την ελέγξεις ή δεν έχεις ιδέα από μηχανές και πιστέψεις ότι σου πούνε, δεν θα στιγματιστεί ο πωλητής που στην έσπρωξε. Εσύ θα είσαι υπεύθυνος διότι στην κοινωνία της πληροφορίας που ζούμε δεν είναι δύσκολο να ψάξεις να μάθεις και να πας εκεί που πρέπει. Αλλά ο Έλληνας είναι τεμπέλης και τα ξέρει όλα, δεν χρειάζεται κανέναν να του βάλει μυαλό. Η διαφορά του χώρου μας ως προς τον χώρο των μηχανών είναι μόνο στο μέγεθος. Εδώ γνωριζόμαστε όλοι, εκεί είναι απρόσωπα τα πράγματα.

Οπότε μετά από όσα έχω δει τόσα χρόνια, και τις συμπεριφορές που συνεχίζω να βλέπω θεωρώ ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για ότι κάνει, είτε πουλάει, είτε αγοράζει. Έχουν και οι δυο ευθύνη. Και κυρίως αυτός που δεν προσέχει για την δική του ασφάλεια. Που πιστεύει αυθαίρετα τον οποιοδήποτε γιατί έτσι θέλει. Όποιος νοιάζεται για την ασφάλεια του δεν μένει απαθής, ψάχνει και μαθαίνει. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά πρώτα εμείς νοιαζόμαστε για εμάς, και μετά ρίχνουμε ευθύνες σε άλλους. Αν δεν κάνουμε εμείς τα αυτονόητα, γιατί να το κάνουν οι άλλοι?

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό φαεθων » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:00 pm

οταν καποιος πουλαει το αλεξιπτωτο του στο εξωτερικο, σε αγνωστο, με μονο γνωμονα τα γκαφρα...εκει τι γινεται? out of sight out of mind?

φαεθων
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:08 pm

φαεθων έγραψε:οταν καποιος πουλαει το αλεξιπτωτο του στο εξωτερικο, σε αγνωστο, με μονο γνωμονα τα γκαφρα...εκει τι γινεται? out of sight out of mind?


Ο Βαγγέλης αναφέρεται νομίζω στην περίπτωση που ο πωλητής ξέρει ότι ο αγοραστής είναι άσχετος.
Όταν πουλάς π5 στο internet δεν ζητάς από τον αγοραστή απόδειξη ότι ξέρει να πετάει

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:14 pm

κουμουτσο κάνεις παραπεντε 3-4 χρόνια έχεις ένα 2αρι ξυράφι αλλά έκοψες τα πα'ι'δακια, έχασες κιλά δεν σου κάνει ,,,ε έχει παλιώσει και λίγο και θες να το ξεφορτωθείς,,, ... ξαφνικά μια μέρα εκεί που πίνεις τον καφέ σου αμέριμνος σε παίρνει ο παιδικός σου φίλος και κολλητός που ξέρει ότι κάνεις παραπεντε και σου λέει .. ρε νιονιο ξεκινάω σχολή παραπεντε έχω κάτι φράγκα στην άκρη και ψάχνω για αλεξίπτωτο.

ΕΡΩΤΗΣΗ : του το πουλάς η όχι ? :mrgreen:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:19 pm

tsouloufis έγραψε:κουμουτσο κάνεις παραπεντε 3-4 χρόνια έχεις ένα 2αρι ξυράφι αλλά έκοψες τα πα'ι'δακια, έχασες κιλά δεν σου κάνει ,,,ε έχει παλιώσει και λίγο και θες να το ξεφορτωθείς,,, ... ξαφνικά μια μέρα εκεί που πίνεις τον καφέ σου αμέριμνος σε παίρνει ο παιδικός σου φίλος και κολλητός που ξέρει ότι κάνεις παραπεντε και σου λέει .. ρε νιονιο ξεκινάω σχολή παραπεντε έχω κάτι φράγκα στην άκρη και ψάχνω για αλεξίπτωτο.

ΕΡΩΤΗΣΗ : του το πουλάς η όχι ? :mrgreen:


ωραια η ερώτηση... να κανω κι εγω μια;

εχεις ενα πανι που πουλάς, το εχεις βαλει σε αγγελία, και σε παίρνει τηλέφωνο καποιος και σου λεει... φιλε ενδιαφέρομαι για την αγγελία...

ερώτηση: αρχίζεις να του κάνεις ανάκριση; :lol:

αν ναι, σε φαντάζομαι φαρμακοποιό να σου ζητάνε προφυλακτικά :P :lol: :lol:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:28 pm

πριν 6 μήνες παζάρευα ένα όζον δέλτα από το εξωτερικό και ο πωλητής μου ζήτησε το δίπλωμά μου, λίνκ των πτήσεών μου και σχεδόν βιογραφικό πριν αναφέρουμε οτιδήποτε για την τιμή. εννοείται ότι δε με πείραξε ίσα ίσα που χάρηκα κιόλας για αυτή την αντιμετώπιση.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Μαρ 07, 2013 7:37 pm

lovedoctor έγραψε:από το εξωτερικό
χώρα;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Μαρ 07, 2013 9:17 pm

Ινδία !!! :lol: :lol: :lol:

Την τελευταια φορά που ψώνισα Π5 ευτυχώς κρατούσα όλα τα απαιτούμενα χαρτιά :
κατάσταση πολιτικών φρονημάτων,
ομάδα αίματος της γιαγιάς μου,
πιστοποιητικό γνώσης της νοηματικής γλώσσας,
απολυτήριο Δημόσιου φρενοκομείου και
πιστοποιητικό στρατιωτικής απαλλαγής Ι5.

Να είναι καλά το παλληκάρι που δεν μου ζήτησε γνήσιο αντίγραφο ιατρικής γνωμάτευσης υπερκατανάλωσης ουσιών γιατί δεν το είχα μαζί μου.....

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: τρίτη ερώτηση στο Thread. Στη βαράει , ναι σε σένα μιλάω που διαβάζεις αυτές τις γραμμές τώρα, και αποφασίζεις να σπρώξεις 1.500,00 και να πάρεις όλο τον εξοπλισμό για κατάδυση με μπουκάλες. Τις πήρες και πας να βουτήξεις με την μία στα λιμανάκια Βουλιαγμένης γιατί έχεις δει εκει πέρα και άλλους να βουτάνε. ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ? Μάλλον όχι!! Γιατί? Σκέψου γιατί... Μετά σκέψου οτι, αν το κάνεις, ποιός φταίει και σε τι ποσοστό.

Πάμε και ένα αλλο παράδειγμα extreme sport, λίγο πιο κοντά σε εσένα και όχι για μηχανάκια και άλλες αηδίες. Πουλάω ΣΤΟΛΗ SKYDIVE μάρκα AIRBUS turbo 180XCF σε μπλε-κόκκινο χρώμα, σχεδόν καινούργια, πετάει ακόμα 100%, και μαζί δίνω και τον υπόλοιπο εξοπλισμό, δηλάδη αλεξίπτωτο, εφεδρικό, υψόμετρο. Τα δίνω γιατί παντρεύτηκα και σταματάω το άθλημα. Όλα μαζί 300 ευρώ. Θα τα αγοράσεις? Θα πας να δοκιμάσεις μόνος σου ή μαζί με την άσχετη παρέα σου να πηδήξεις από τα Μετέωρα χωρίς να πας σε σχολή? Ναι γιατί έχεις δει ενα σωρό βιντεάκια στο Youtube και ξέρεις πως γίνεται? Μήπως δεν θα πάς? γιατί? έλα τώρα, μην εισαι περίεργος, δεν τρέχει κάστανο, σιγά τα λάχανα, πήγαινε.... Χαρακτήρισε με μία λέξη τον εαυτό σου αν πας... Χαρακτήρισε επίσης και τον πωλητή (δηλαδή εμένα)... Την λέξη "μαλάκας" μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά, μόνο γιά ένα χαρακτηρισμό.

Τελευταία επεξεργασία απο dim την Πέμ Μαρ 07, 2013 11:23 pm, επεξεργάστηκε 6 φορές συνολικά.
Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Πέμ Μαρ 07, 2013 10:05 pm

JollyRoger έγραψε:
lovedoctor έγραψε:από το εξωτερικό
χώρα;


USA

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Παρ Μαρ 08, 2013 2:59 am

το πράγμα ίσως να είναι πιο απλό: ας μην κάνουμε αυτό που δεν θα θέλαμε να μας κάνουν....

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Μαρ 08, 2013 4:30 am

Δηλαδή το σεξ τέρμα;

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 08, 2013 11:14 am

JollyRoger έγραψε:
tsouloufis έγραψε:κουμουτσο κάνεις παραπεντε 3-4 χρόνια έχεις
εχεις ενα πανι που πουλάς, το εχεις βαλει σε αγγελία, και σε παίρνει τηλέφωνο καποιος και σου λεει... φιλε ενδιαφέρομαι για την αγγελία...

ερώτηση: αρχίζεις να του κάνεις ανάκριση; :lol:

Αν το πανί σου είναι πάνω από ασόδυο προφανώς και ΝΑΙ αρχίζεις την ανάκριση και άσε το lol. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις θα σιγουρευτούμε ότι κάτι δεν πάει καλά με σένα.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Παρ Μαρ 08, 2013 11:28 am

οι "αγγελίες εξοπλισμου" προς απαντησή σου :)


ευτυχώς κιολας, να πετάξουμε θέλουμε... κατι σημαίνει αυτο απο μόνο του οσον αφορα το ποσο μας αρέσει η αλληλοκαταπίεση...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Το Παραπέντε και η Ανηθικότητα ...

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Μαρ 08, 2013 1:49 pm

adreas έγραψε:Δηλαδή το σεξ τέρμα;
Αν είσαι ενεργητικός τέρμα. Αν είσαι παθητικός όπως εσύ,... μέχρι τα βαθιά γεράματα. :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 54 επισκέπτες