Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 1:03 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Σάβ Ιουν 29, 2013 9:35 pm

Στον κανονισμό εξετάσεων αναφέρεται πως: "Θα πρέπει να γίνεται πλήρης αποτίμηση στο τέλος των εξετάσεων. Οι υποψήφιοι είτε πέτυχαν είτε όχι πρέπει να
ενημερώνονται από τους εξεταστές για τους λόγους των αποτελεσμάτων.
"

Επειδή δεν έγινε αυτό την ημέρα των εξετάσεων, το αντίθετο μάλιστα, έφυγα με την εντύπωση ότι είχα περάσει αφού πριν φύγω ρώτησα τον εξεταστή και μου είπε όλα οκ...(Έιχε προηγηθεί ένα διάλογος σχετικά με το άν άκουγα στον ασύρματο κατά τη διάρκεια του σπιράλ και του είπα όχι γιατί η βοή από το σπιράλ ήταν πολύ δυνατή) Παρακαλώ θα ήθελα μια ενημέρωση από τους εξεταστές δημόσια ή με pm.
Να αναφέρω μερικές λεπτομέρειες.
α)είσοδος σπιράλ στα 700μ με την προτροπή του εξεταστή
β) βαθμός καθόδου -17,8μ/δευτ
γ) έξοδος σπιράλ 515μ χωρίς το παραμικρό κλείσιμο ή άλλη παραμόρφωση του αλεξιπτώτου.
δ) υψόμετρο χώρου προσγείωσης περίπου 330 μ
ε)Κατέυθυνση-Ταχύτητα ανέμου Βοριάς Β περίπου 20χλμ/ώρα με ριπή 35 χλμ/ώρα

Μερικές ακόμα επισημάνσεις
Ποτέ πρίν την απογείωση μου δεν μου ανέφερε κάποιος να κάνω 3 στροφές και να το βγάλω ούτε το άκουσα όσο ήμουν σε πτήση, ούτε όσο ήμουν στον χώρο των εξετάσεων (αυτό το έμαθα μια βδομάδα μετά(!) τις εξετάσεις...)
Στον κανονισμό δεν αναφέρει πουθενά μέγιστο βαθμό καθόδου για ΠΠ

Συγνώμη που κάνω την ερώτηση μέσω forum αλλά προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με έναν από τους εξεταστές και δεν τα κατάφερα.

Παρακαλώ αν κάποιος δεν είναι αρμόδιος να απαντήσει να μην το κάνει.

Ευχαριστώ
Πάρδος Αντώνης.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό frog » Κυρ Ιουν 30, 2013 3:49 pm

Τα αποτελέσματα των εξετασεων υπαρχουν στην σελιδα της ΕΑΠ. Απο τις επομενες εξετασεις οι εξεταστες θα φορανε μαυρες κουκούλες για να μην τους περνετε τηλεφωνο μετά.

Ο πρόεδρος της ΕΑΠ

Για πιο σοβαρή απάντηση νομίζω ξέρεις τι πρέπει να κάνεις

Καλές προσγειώσεις

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Κυρ Ιουν 30, 2013 5:50 pm

Τα αποτελέσματα τα είδα. Το πρόβλημα είναι πως την αιτία δεν κατάλαβα και ο κανονισμός αναφέρει καθαρά πως οι εξεταστές πρέπει να αναφέρουν τους λόγους. Αυτό δεν έγινε, όχι μόνο τώρα αλλά αν θυμάμε καλά και πρίν από 2 ή 3 χρόνια είχαν γίνει ξανά παράπονα γιατί είχαν κοπεί κάποιοι πιλότοι χωρίς να ξέρουν τον λόγο...(ξανά στον Κιθαιρώνα, τυχαίο? ίσως).
Κύριε πρόεδρε (Δημήτρη) φυσικά και θα κάνω κάτι, στο κάτω κάτω πληρώσα παράβολο για να λάβω μέρος στις εξετάσεις, θεωρώ πως έχω και δικαιώματα.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό frog » Κυρ Ιουν 30, 2013 7:15 pm

Και επειδή το συνεχίζεις θα μου φέρεις και 10 σπιράλ σε βίντεο :D :D :D :D :D

ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ

Με αφορμή αυτή τη δημοσίευση ας πούμε ορισμένα πράγματα για τις εξετάσεις για να τα ξέρουν όλοι και να μην υπάρχει λόγος παρεξηγήσεων.

Έχεις δίκαιο θα πρέπει να γίνεται ανάλυση και απολογισμός των αποτελεσμάτων των εξετάσεων μετά το τέλος της διαδικασίας και αφού έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΛΟΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ. Αυτό έγινε στις πρόσφατες εξετάσεις εδώ στην Δράμα αν και οι περισσότεροι πιλότοι είχανε φύγει πριν το τέλος των εξετάσεων για μπάνιο.

Αυτό γίνεται για να μην απογοητευτεί κάποιος που κόπηκε σε κάποιο σκέλος και δεν δώσει τα υπόλοιπα ή να γκρινιάζει στους εξεταστές σε όλη την διάρκεια των εξετάσεων γιατί καλώς ή κακώς είμαστε λίγοι και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

Μετά την καθιέρωση του SIV έχουμε την απαγόρευση παραμορφώσεων της πτέρυγας εκτός πτητικής κατάστασης επάνω από το έδαφος. Δηλαδή όλοι έχουν κάνει σπιράλ πριν έρθουν στις εξετάσεις και τα κλεισίματα τα κάνουμε επάνω από νερό και σε ασφαλές περιβάλλον ελπίζω να μην έκαναν μόνο ένα σπιράλ στο SIV αλλά να δοκίμασαν αρκετές φορές.

ΣΠΙΡΑΛ απαιτήσεις στο SIV αλλά και στις εξετάσεις
για πιλότους Π ελεγχόμενο σπιράλ 3-4 στροφών σε τιμές από -7 έως -10
για πιλότους ΠΠ ελεγχόμενο σπιράλ 3-4 στροφών σε τιμές -9 έως -12

στο SIV αλλά και στην εξέταση υπάρχει βαθμολόγηση
για το SIV
βαθμός 3 (με άριστα το 5) αυτή είναι η βάση
σπιράλ με απότομη έξοδο αλλά έλεγχο του βουτήγματος της πτέρυγας και βουτιά έως 45 μοίρες χωρίς κλείσιμο
βαθμός 4
σπιράλ με σχετικά ομαλή έξοδο από το σπιράλ και μέτριες ταλαντώσεις της πτέρυγας
βαθμός 5
Σπιράλ με πολύ ομαλή έξοδο απο το σπιράλ και μικρές ταλαντώσεις της πτέρυγας

Στην πρακτική εξέταση τώρα οι απαιτήσεις δεν δια φέρουν πολύ απλά διαφέρουν στο επίπεδο σε πιλότο Π θα συγχωρεθεί μια πολύ απότομη έξοδο από σπιράλ επειδή το έβαλε σε πιο δυνατό σπιράλ από τις παραπάνω τιμές αρκεί να έχει τον έλεγχο της πτέρυγας στην έξοδο και αυτή να μην βουτήξει πολύ με αποτέλεσμα να κλείσει μετά.

Στο επίπεδο ΠΠ όμως που έχουμε φτάσει σε σημείο να ελέγχουμε την πτέρυγα σε πολύ καλό βαθμό αυτό λέει το δίπλωμα μας, μας θα πρέπει να ξέρουμε πόσο γρήγορα μπαίνει η πτέρυγα μας σε σπιράλ, σε τι τιμές είναι το σπιράλ και πως μπορούμε να βγούμε σχετικά γρήγορα από την στιγμή που μας δοθεί η εντολή να βγούμε από το σπιράλ.

Οι τιμές του σπιράλ -7 έως -10 είναι αρκετά μικρές και λογικές και μάλιστα να κρατήσεις ένα σπιράλ στο -7 είναι πολύ δύσκολο αφού είσαι στα όρια του σπιράλ και η πτέρυγα συνεχώς θέλει να βγει από αυτό. Είναι καθαρά θέμα ασφάλειας να ξέρουμε να κατεβαίνουμε γρήγορα και με ασφάλεια αν χρειαστεί μας δίνει μεγαλύτερη σιγουριά στην πτήση. Όποιος ζαλίζεται με το σπιράλ μπορεί να κάνει full stall ή πολύ βαθιά wing over :D :D :D ή ας μην δώσει για Π αφού και με το ΠΛ μπορεί να πετάει ελεύθερα.

Επίσης στο ΠΠ που είναι το ανώτερο πτυχίο οι εξεταστές είναι πιο αυστηροί και ελέγχουν τις λεπτομέρειες τόσο στην απογείωση στην προσγείωση αλλά και στην εκτέλεση της μίας και μοναδικής μανούβρας που εξετάζεται ο πιλότος και την οποία θα πρέπει να ελέγχει απόλυτα. Δηλαδή μπορεί να ζητηθεί μπροστινή απογείωση αν έχει άπνοια στην απογείωση κλπ
Είναι δεδομένο ότι κάποιος που πάει για ΠΠ είναι καλός πιλότος και έχει γράψει ώρες πτήσης.

Το παράβολο το πληρώνουμε οχι για να πάρουμε το πτυχίο αλλά για να μας εξετάσουν :D

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Ιούλ 01, 2013 1:11 am

Πραγματικά θα ήθελα να μου στείλειςτο link που αναφέρονται όλα αυτά για τον βαθμό καθόδου στο σπιράλ που πρέπει να κάνει ένας πιλότος ΠΠ γιατί στον κανονισμό εξετάσεων δεν το διάβασα πουθενά. Όταν έδεινα για Π ο εξεταστής δεν ήταν ικανοποιημένος με ένα σπιράλ -10 αλλά ήθελε παραπάνω και με έβαλε να το ξανακάνω. Στο -17 με πέρασε, τώρα που έδωσα για ΠΠ στο -17 με έκοψαν...Μάλλον δεν υπάρχουν σαφής οδηγίες προς τους εξεταστές και προς τους εξεταζόμενους. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να εξετάσει η ΕΑΠ.

Ένα μη ελεγχόμενο σπιράλ είναι μη ελεγχόμενο μέχρι τέλους,... σου είπε κάποιος ότι δεν είχα τον έλεγχο του σπιράλ? Κρίθηκα γιατί έκανα δυνατό σπιράλ ή για τους χειρισμούς μου? Ένα αλεξίπτωτο επιδόσεων (>2-3) σε δυνατά σπιράλ είναι πολύ εύκολο να κλειδώσει αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι ελεγχόμενο από τον πιλότο. Ο πιλότος πρέπει να κάνει τις σωστές ενέργειες για να το βγάλει, και αν το βγάλει σωστά σημαίνει ότι έκανε τις σωστές ενέργειες.

Το παράβολο το πληρώνουμε για να εξεταστούμε κάτω από συγκεκριμένους κανονισμούς και οδηγίες και χωρίς την υποκειμενική κρίση του εξεταστή, (πρίν 2 χρόνια είχα ακούσει επίσης σε διαδικασία εξετάσεων ότι για ΠΠ δεν είναι σωστό να εξετάζεται ο υποψήφιος πιλότος με αλεξίπτωτο χαμηλότερο από 2-3. Σε εκείνη την περίτωση ο εξεταστής μπορεί και να έκοβε τον εξεταζόμενο αν έκανε σπιραλ με 1-2πχ, καθαρά υποκειμενική άποψη δίκαιη κατά τη γνώμη μου) στο τέλος πρέπει να πάρουμε μια σαφή απάντηση για τα αποτελέσματα, νομίζω το έχουμε αυτό το δικαίωμα.

Θα με ενδιέφερε ή επίσημη άποψη της ΕΑΠ για όλα αυτά, μάλλον θα πρέπει να στείλω ένα mail

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό frog » Δευτ Ιούλ 01, 2013 10:41 am

Αυτά που αναφέρω είναι οι τελευταίες οδηγίες που δόθηκαν για το SIV και τις έχουν παραλάβει με mail όσοι ασχολούνται με την διοργάνωση SIV. Με τον τρόπο εξετάσεων ασχολείται ήδη η ΕΑΠ και σύντομα θα υπάρχουν και στην σελίδα της.

Αντώνη ξεκινάς μια συζήτηση σε ένα δημόσιο φόρουμ για να πεις ότι αδικήθηκες στις εξετάσεις, πιθανόν οι απαντήσεις που θα λάβεις να μην σου αρέσουν (βλέπεις πολλές φορές αυτό που νομίζω για τον εαυτό μου να μην συμφωνεί με αυτό που νομίζουν οι άλλοι) γι' αυτό προσπάθησα να σου πω με ευγενικό τρόπο να στείλεις mail για να σου εξηγηθούν ορισμένα πράγματα. Στο κάτω κάτω κι εγώ κόπηκα την πρώτη φορά που έδωσα για δίπλωμα οδήγησης στα πρακτικά κι ας οδηγούσα 3 χρόνια πριν, δεν πήρα τηλέφωνο τους εξεταστές μου αλλά ξαναέδωσα εξετάσεις.

Οι εξετάσεις στο Αλεξίπτωτο πλαγιάς δεν διαφέρουν από τις υπόλοιπες εξετάσεις, είχες όλο τον καιρό να προετοιμαστείς, άλλο να λέω ότι μπορώ να κάνω σπιράλ και άλλο να το κάνω με άνεση γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι και δεν βγάζω τον εαυτό μου από έξω λένε αν χρειαστεί θα το κάνω. Ειδικά το σπιράλ είναι θέμα εξάσκησης και μαθαίνεται σιγά σιγά και θέλει συνεχή επαφή. Όπως λοιπόν διαβάζουμε για τις υπόλοιπες εξετάσεις δίπλωμα οδήγησης κλπ. έτσι θα πρέπει να ασχοληθούμε διαβάσουμε και για τα πρακτικά της εξέτασης του αλεξιπτώτου πλαγιάς

Δυστυχώς το 90% των πιλότων που λέει ότι κάνει σπιράλ δεν κάνει εδώ αυτιά με επιτάχυνση δεν κάνει όταν κουνάει

Δεν θα συνεχίσω την δημόσια συζήτηση για όποιον έχει κάποια απορία σε θέματα εξετάσεων το mail της ΕΑΠ και το δικό μου είναι στην διάθεσή σας.

Καλές πτήσεις και ασφαλείς προσγειώσεις σε όλους

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Ιούλ 01, 2013 2:59 pm

Δημήτρη ξεκίνησα ένα θέμα στο forum όχι για να πώ ότι αδικήθικα αλλά γιατί δεν ενημερώθηκα όπως έπρεπε να γίνει για τους λόγους της αποτυχίας μου.
Πώς είναι δυνατόν να ρωτάω τον εξεταστή πριν φύγω και να μου λέει όλα οκ (αν είχε τουλάχιστον αμφιβολία για τις ικανότητες μου θα μπορούσε να μου ζητήσει να το ξανακάνω) και μετά από δύο βδομάδες να μαθαίνω ότι κόπηκα. Λυπάμαι αλλά αυτά δεν είναι ξεκάθαρα πράγματα και η ΕΑΠ πρέπει να παρει θέση όχι μόνο για την δική μου περίπτωση αλλά και όποιου άλλου.

Θα στείλω mail στην ΕΑΠ, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σωστό να γράφεις στο forum εμμέσος πλήν σαφώς ότι δεν έκανα ελεγχόμενο σπιράλ ή ότι θέλω εξάσκηση στο σπιράλ, από τη στιγμή που δεν ορίζει ο κανονισμός της ΕΑΠ ποιό είναι το ελεγχόμενο σπιράλ για ΠΠ.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Τρί Ιούλ 16, 2013 9:11 pm

16/6/2013 - 16/7/2013. Το mail στην ΕΑΠ εστάλει αλλά, ακόμα περιμένω...

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Τετ Ιούλ 17, 2013 12:23 am

to σκεφτονται ακομη...... εισαι απαιτητικος, φιλε :roll:

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Τετ Ιούλ 17, 2013 1:03 am

Θυμίζει λίγο δημόσια υπηρεσία η ΕΑΠ,,μήπως είναι? δεν ξέρω

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Ιούλ 17, 2013 12:29 pm

antonisk6 έγραψε:16/6/2013 - 16/7/2013. Το mail στην ΕΑΠ εστάλει αλλά, ακόμα περιμένω...
γιατι μας ενδιαφέρει οτι εστάλει, αν δεν μας ενδιαφερει ΤΙ εστάλει?

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Τετ Ιούλ 17, 2013 2:18 pm

Εσταλεί ερώτηση σχετικά με το ποιος ειναι ο λογος που κριθηκα ανεπαρκής στην εκτέλεση σπιράλ και σε ποιο σημείο του κανονισμού εξετάσεων δίνονται διευκρινίσεις.
Η απάντηση ήρθε εχθες:
Α."Οι εξεταστές με έκριναν ανεπαρκή"
Β."Φταιω γιατί δεν έβαλα καλά τον ασύρματο"
Γ. "Πήγα στις εξετάσεις για να μάθω σπιραλ"
Τέλος!

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Ιούλ 17, 2013 3:37 pm

Ρε μήπως πέταξες το αλεξιπτωτάκι που κόβει τα G και τους κακοφάνηκε? Λέω εγώ τώρα. Πέρα απ' την πλάκα, ακόμα και αν δεν είχες βάλει τον ασύρματο σωστά, δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ελέγξουν πριν φύγεις? Έτσι κι αλλιώς όταν κάνεις σπιράλ δεν χρησιμοποιείς ασύρματο. Τον ασύρματο τον βάζεις για να μην χάνεις επαφή με τον εκπαιδευτή. Το να σου λέει ο εκπαιδευτής βγες από το σπιράλ και να μην ακούς είναι φάουλ? :roll:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Τετ Ιούλ 17, 2013 7:05 pm

η ανεπαρκεια στο μεγαλειο τους φιλε!!!!!
τελικα γατι ηταν απο το ιδιο σωματειο αφου απαγωρευεται απο τον κανονισμο. αυτος που πεταει με παντοφλες , ο αλλος που ειναι Χtrim, k και ποιοσ αλλοσ ηταν, και ο προεδρος που κραταει σταση ......απαντωντας στα forum, ε ρε jubo που σας χρειαζεται :mrgreen:

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Ιούλ 17, 2013 7:41 pm

Καλά κι έπρεπε να περάσεις εξετάσεις για να σου πουν ότι είσαι ανεπαρκής, μπορούσες να με πάρεις ενα τηλέφωνο να σου λύσω την απορία χωρίς να παιδεύεσαι και να ταλαιπωρείς και την ΕΑΠ και το sky (και πήρες και απάντηση μέρα γενικής απεργίας, είδες που γκρινιάζεις τζάμπα);

Πέραν της πλακός, γιατί κόπηκες (πέραν του αισχρού σου γούστου όσον αφορά τα χρώματα του αλεξιπτώτου, τα οποία δυστυχώς δεν αποτελούν ακόμα μέρος της ύλης); Πριν κάτι χρόνια που είχα κοπεί κι εγώ και είχα μείνει με την απορία, είχα στείλει μια επιστολή στην ΕΑΠ που έλεγα ρε καλά μου παιδιά, κόφτε με αν θέλετε αλλά πείτε μου γιατί, επειδή αν δεν ξέρω, 100 φορές να δώσω εξετάσεις, 100 φορές το ίδιο λάθος θα κάνω. Αν θυμάμαι καλά, τότε είχε ειπωθεί ότι στο μέλλον θα λέγεται στους ανεπαρκής που κόπηκαν γιατί κόπηκαν. Αν δεν κάνω λάθος εδώ δεν έγινε κάτι τέτοιο. Είσαι προφανώς ανεπαρκής αλλά (επιδεικνύοντας εξαιρετικό τακτ είναι η αλήθεια) η ΕΑΠ αποφεύγει να θίξει την ανεπάρκειά σου.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Ενημέρωση αποτελεσμάτων εξετάσεων

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Νοέμ 04, 2013 9:31 am

Μετά από δήλωση στο forum του ενός εξεταστή ότι είχε αποχωρίσει κατά τη διαδικασία των πρακτικών "Όταν έδινες εξετάσεις εγώ μετά από παράκληση του σωματείου μου και παρ όλο που εξέφρασα την ιδία άποψη με σένα παραβρέθηκα σαν εξεταστής μόνο στα προφορικά και αποχώρησα" Έχουμε δύο εξεταστές στην απογείωση κατά τη διαδικασία του ελιγμού μου. Ο ένας θα έπρεπε να είναι στην προσγείωση ενώ δεν ήταν άρα δεν έχει βαρύτητα η θέση του γιατί δεν ήταν στη θέση του! Η απόφαση για να κοπώ βγήκε από έναν εξεταστή, είναι αυτό νόμιμο και τυπικό? Ενώ θα έπρεπε μόνο και μόνο για αυτό να μου πουν να το επαναλάβω γιατί δεν ήταν ο άλλος στη προσγείωση. Ας βγεί η ΕΑΠ να απαντήσει.
Παρόλλα αυτά είχαν το θράσσος να μου γράψουν ότι οι εξετάσεις δεν είναι τόπος για να επαναλαμβάνεις να κάνεις σπιράλ μέχρι να το μάθεις!

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες