Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 4:15 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Επιστολή Παραμοτερ Διαμαρτυρία

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Επιστολή Παραμοτερ Διαμαρτυρία

Δημοσίευσηαπό VENTUS » Δευτ Ιουν 16, 2014 12:19 pm

Αυτή η επιστολή (μακροσκελής, αλλά τα λέει όλα)στάλθηκε στο ΔΣ της ΕΛΑΟ με κοινοποίηση την ΥΠΑ.Την υπογράφουν ενεργοί Παραμοτερίστες (όσες είναι και οι άδειες γραμμές του πίνακα με τις υπογραφές.) Σαν μέλος της πρωτοβουλίας μαζί με τους υπόλοιπους, νιώθω ότι πρέπει να στηρίξω αυτήν την κίνηση και γιαυτό η δημοσίευση, για να ενημερωθούν και ίσως να την στηρίξουν και άλλοι.

Aντιγραφή από email:

<<Αγαπητέ φίλε, συναθλητή
Mετά τα τελευταία δυσάρεστα γεγονότα μεταξύ της Επιτροπής Υπερελαφρών της ΕΛΑΟ και της ΥΠΑ, και μπροστά στον υπαρκτό και άμμεσο κίνδυνο να εκπονηθεί Κανονισμός Τεχνικής Εκμετάλευσης χωρίς την συμμετοχή της κοινότητας Παραμοτέρ, μόνον από την ΥΠΑ, σε καλούμε να συμμετάσχεις στην γραπτή διαμαρτυρία μας που απευθύνεται σε όλους τους αρμόδιους φορείς.

Διάβασε προσεκτικά το κείμενο και αν συμφωνείς με τα γραφόμενα του συστρατεύσου μαζί μας και στείλε το γρηγορότερο δυνατόν, σαν απάντηση:

ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ



Υπολογίζουμε στην συμμετοχή σου για να προλάβουμε τα χειρότερα.


ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ
ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟΥ.
protovouliaparamoter@gmail.com>>

Εδώ η επιστολή

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
VENTUS
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Επιστολή Παραμοτερ Διαμαρτυρία

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τρί Ιουν 17, 2014 12:14 am

Μάλλον αυτό το ποστ δεν μπήκε μόνο για να ψηφίσουμε υπέρ ή κατά αλλά και για να κάνουμε και κριτική,,,,σε φόρουμ είμαστε έτσι κι αλλιώς εδώ,,,, :D
Αυτό που διάβασα λοιπόν κατα την γνώμη μου είναι μια μόνο οπτική της κατάστασης που προφανώς υπάρχει, με όλα τα συνακόλουθα προβλήματα που αναφέρονται,δεν το αμφισβητώ. Αλλά δεν είναι και η μοναδική. Για μένα είναι απίθανο την ευθύνη να την έχει ένα και μόνο άτομο- 5μελής δεν είναι η επιτροπή; Απο την εμπειρία μου γενικά ξέρω οτι ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας και οτι κανένας τέτοιος χαρακτήρας- όπως περιγράφεται αναλυτικά στην επιστολή -δεν μπορεί να κάνει τόσο κακό από μόνος του αν δεν του δοθεί χώρος -χρόνος και η απαραίτητη συγκατάθεση ή αδιαφορία των υπολοίπων για να δράσει. Και αν δεν απατώμαι η επιστολή της ΥΠΑ προς την ΕΛΑΟ στρέφεται κατά της ελαο και οχι της ΕΥ ,αναφέρει οτι η ΕΛΑΟ την παρέκαμψε, αυθαιρέτησε και δεν τήρησε τα δέοντα για την έγκριση του κανονισμού απο την ΥΠΑ. Επίσης ξέρω οτι οι επιτροπές δεν έχουν παρα συμβουλευτικό και άτυπο ρόλο. "Οι Επιτροπές Αεραθληµάτων είναι άτυπα όργανα συµβουλευτικού χαρακτήρα, που σκοπό έχουν την υποβοήθηση του έργου του ∆ιοικητικού Συµβουλίου της ΕΛ.Α.Ο" http://www.elao.gr/web/documents/elao_EP.pdf
Όσο και να θέλει λοιπόν ο τάδε -δείνα πρόεδρος επιτροπής αεραθλήματος να τα παρακάμψει όλα και να τα κάνει μπάχαλο,αν η ελάο έχει γνώση των πραγμάτων δεν αφήνει τέτοιες συμπεριφορές να εξελιχθούν ούτε επιδείχνει την απόλυτη απερισκεψία να ακολουθήσει αβλεπί έναν πρόεδρο επιτροπής. Και με ενοχλεί που τα τόσα λάθη /παραλείψεις που κατα καιρούς η ελάο έχει κάνει πάντα τα συγκαλύπτει και το παίζει θύμα,,,παρασύρθηκε;;; έλεος!!!!! :shock: Εμένα μου φαίνεται οτι απλά την "πάτησε" Έδειξε αδιαφορία για την κατάσταση και αλαζονεία εγκρίνοντας έναν κανονισμό για τον οποιό δεν ήταν αρμόδια, παρακάμπτοντας την υπα. Δηλ δεν πήρε χαμπάρι οτι υπήρχε κακή επικοινωνία του εκπροσώπου με την ΕΥ; Ο κανονισμός δεν εγκρίθηκε πλειοψηφικά; Όλο το δσ δεν είχε γνώση; Γιατί το θέμα δεν λύθηκε εκεί; Οι Επιτροπές έχουν επίσημη επαφή με υπα και δ2;; Κάπου χάθηκαν οι ρόλοι εεε;;;
Γενικά η πίστη οτι η αλλαγή προσώπων(προφανώς το θέμα και εδώ είναι "μικροπολιτικό παιχνίδι" και κάποιος θα αναλάβει να σώσει το άθλημα απο τον "κακό") απο μόνη της είναι ικανή να αλλάξει τα πράγματα χωρίς να αλλάξουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και εμπλεκόμενοι νοοτροπίες και στάση, δεν με πείθει πιά.
Εσάς;
Δεν ασχολούμαι με το παραμότορ ούτε και προβλέπω κάτι σχετικό στο μέλλον, :D αλλά αφού αυτό το έγγραφο τέθηκε σε λαική διαβούλευση, είπα κι εγώ να πω την γνώμη μου, δηλ αυτά που μου λέει η κοινή μου, κοινότατη λογική, (αν και για να είμαι ειλικρινής, έχω και "σκονάκια" απο παλιότερες καταστάσεις με άλλες επιτροπές- 8) κοινώς το έχω ξαναδεί το έργο- :wink:
Εύχομαι καλή τύχη στο αεράθλημα, να λυθούν τα προβλήματα επικοινωνίας και συννενόησης και όλα να πάρουν τον δρόμο τον καλύτερο και τον πιο αξιοκρατικό Θα είναι τιμή για όλους μας αυτό. Ελπίζω η ελαο να ταρακουνηθεί αρκετά μετά απο το πάθημά της και να πάρει στα σοβαρά τον ρόλο της -που δεν είναι μόνο να συγκεντρώνει συνδρομές και ασφάλειες και να κάνει μια συνέλευση-θεατρική παράσταση - κάθε Νοέμβρη, αλλά να εστιάσει σε πιό ουσιαστικά πράγματα, όπως η ενδυνάμωση των σωματείων, η προαγωγή των ασφαλών πτήσεων, ο περιορισμός της άναρχης εκπαίδευσης, η εξέλιξη και επέκταση των αεραθλημάτων και των αεραθλητικών δράσεων,η προβολή και η τίμηση των ρεκόρ και αθλητών, ο αεραθλητικός τουρισμός και ότι άλλο μπορεί να θεωρηθεί ανάπτυξη, σε αυτές τις δύσκολες εποχές. Γιατί με αυτά και με αυτά τα αεραθλήματα στην επίσημη εκδοχή τους, βρίσκονται σε κρίση και σε υποβάθμιση, ενώ αντίστροφα ο κόσμος τα αγκαλιάζει (ειδικά το παραπέντε και το παραμότορ) όλο και περισσότερο και σοβαρές προσπάθειες γίνονται απο σχολές και σωματεία για να κρατηθεί η φλόγα άσβεστη.
Αυτή είναι η προσωπική μου "ανάγνωση" της επιστολής

Γιώτα Ραπάνου

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron