Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 1:17 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Aspen 3

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Poseidonas » Δευτ Ιουν 23, 2014 9:37 pm

Λιγα λογια για το συγκεκριμενο πανι; Το πηρα δοκιμαστικα και το περιμενω αυριο για την πρωτη πτηση. Σημειωνω καπου εδω πως ειναι το πρωτο μου 2αρι. Υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που να το εχει πεταξει και να ξερει τα "χουια"του; Καθε σχολιο και κριτικη ειναι δεκτη και καλοδεχουμενη. Ευχαριστω!

Τι σημασία να 'χουν οι λέξεις και οι φράσεις αν δεν έχεις δυο φτερά στους αιθαίρες να πετάξεις..
Poseidonas
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό debill » Δευτ Ιουν 23, 2014 11:34 pm

Ωραίο πανάκι, ίσως ανέβει λίγο το θρησκευτικό σου συναίσθημα :wink:

deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Poseidonas » Δευτ Ιουν 23, 2014 11:58 pm

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ! Τι εννοεις ακριβως;

Τι σημασία να 'χουν οι λέξεις και οι φράσεις αν δεν έχεις δυο φτερά στους αιθαίρες να πετάξεις..
Poseidonas
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό aiva » Τρί Ιουν 24, 2014 7:56 am

Poseidonas θα σου παραθέσω ένα άρθρο που έχει γράψει πριν χρόνια ο Κώστας Πρωϊτσάκης.
Θα ήτανε καλό να το διαβάσεις και να του δώσεις μεγάλη προσοχή σε όσα αναφέρει και έτσι θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Πηγή: http://mmk.thenet.gr/bb2/viewtopic.php?t=10189

Η μετάβαση από DHV 1-2 σε DHV 2 είναι πολύ σημαντική γιατί συνήθως είναι η πρώτη αλλαγή κατηγορίας που μπορεί να έχει πολύ μειωμένη ασφάλεια για κάποιον που δεν είναι έτοιμος.

Έτοιμος για 2άρι είναι κάποιος που μπορεί να απαντήσει ειλικρινά με «ναι» σε ***όλα*** τα παρακάτω:

1. Πετάω τουλάχιστο 50 ώρες κάθε χρόνο και έχω συνολικά πάνω από 150 ώρες.

2. Σπάνια έχω κλεισίματα παρόλο που πετάω και σε δύσκολες συνθήκες με πολλές αναταράξεις σε θερμικά.

3. Όταν κουνάει πολύ και το φτερό δε μένει πολύ από πάνω μου προσπαθώ να το κρατήσω και συνήθως μετά από 30 λεπτά δεν καταλαβαίνω τίποτα, αφήνω τα φρένα, βγάζω φωτογραφίες και σχεδόν απορώ πως κάποιοι άλλοι έχουν πρόβλημα.

4. Θέλω και χρειάζομαι πολύ τις επιδώσεις που έχει ένα 2άρι (π.χ. εδώ και καιρό λέω στο 1-2 μου μόνο μία φράση: «Άααααντε-άαααντε!»), ξέρω ότι το 2άρι θα έχει καλύτερο λόγο με επιτάχυνση που το χρειάζομαι και δεν το θέλω για να μπορώ να πετάω με περισσότερη ένταση και να τρυπάω ευκολότερα. Ή θέλω πολύ την αίσθηση που έχει ένα 2άρι γιατί το 1-2 μου το έχω σκυλοβαρεθεί.

5. Έχω κάνει τουλάχιστο ένα SIV και έχω καλή ιδέα τι θα πει δύσκολη κατάσταση, τι θα πει υπερδιόρθωση και τι θα πει να περιμένεις να δεις τι θα κάνει.

6. Δε με νοιάζει η εικόνα που έχει ένα 2άρι ή πως θα φαίνεται στους άλλους, ξέρω ότι δεν είναι μαγκιά να κάνει κανείς λάθος επιλογή και στο κάτω-κάτω ρεζίλη γίνεται κάποιος που παίρνει 2άρι ενώ δεν είναι έτοιμος και δημιουργεί προβλήματα στους άλλους όχι ο σοφός που έχει την αυτογνωσία και συνεχίζει να πετάει με 1-2. Καλός πιλότος είναι αυτός που πετάει καλά κάνοντας τα λιγότερα δυνατά λάθη και όχι αυτός που έχει λάθος φτερό.

7. Είμαι τόσο σίγουρος ότι θα μπορώ να το πετάω χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και σε πολύ δύσκολες ημέρες με αναταράξεις, μεσημέρια με ένταση και με πολύ δυνατά θερμικά.

8. Γνωρίζω πολύ καλά ότι τα 2άρια είναι πιο απαιτητικά στο χειρισμό και στις αντιδράσεις του πιλότου αλλιώς μπαίνουν σε άσχημες καταστάσεις ευκολότερα, συχνότερα, γρηγορότερα και πιο βίαια.

9. Ξέρω ότι θα είναι έως και πολύ διαφορετικό από το 1-2 μου και ότι θα χρειαστεί να προσαρμοστώ εγώ σε αυτό (και όχι αυτό σε μένα) κάνοντας στην αρχή, για τουλάχιστο 30 ώρες, μερικά βήματα πίσω συνειδητά πετώντας πιο συντηρητικά από ότι με το 1-2. Κάνω ήδη πολλά φουσκώματα με το 1-2 μου και θα κάνω πολλά και με το 2άρι, έτσι κατά ένα μεγάλο μέρος του θα το μάθω στο έδαφος.

10. Ο εκπαιδευτής μου συμφωνεί να πάρω 2άρι από τα βάθη της καρδιάς του επειδή είμαι τελείως έτοιμος και όχι επειδή έχει ένα κελεπούρι για μένα.


Μεγάλες αποστάσεις έχουν γίνει με άσσους και 1-2, υπάρχουν πολλά που μπορούμε να καταφέρουμε και να απολαύσουμε με άσσους και 1-2, ακόμα και ακροβατικά, πριν νοιώσουμε την πραγματική ανάγκη για το πρώτο μας 2άρι.

Αν κάποιος που έχει πάρει 2άρι διαβάζοντας αυτό το κείμενο συνειδητοποιεί ότι έχει κάνει λάθος επιλογή, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να το αλλάξει όσο και αν κοστίζει η αλλαγή γιατί ένα ατύχημα θα κοστίσει πολύ περισσότερο.

Όσο και αν σου φαίνονται αρκετά αυτή είναι η πραγματικότητα.. :wink: :wink: :wink:

Πανί μου σύντροφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις, αυτή τη ψεύτικη ζωή να μου την εγλυκαίνεις
aiva
EN B
 
Δημοσ.: 87

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιουν 24, 2014 9:53 am

Poseidonas έγραψε:Λιγα λογια για το συγκεκριμενο πανι; Το πηρα δοκιμαστικα και το περιμενω αυριο για την πρωτη πτηση. Σημειωνω καπου εδω πως ειναι το πρωτο μου 2αρι. Υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που να το εχει πεταξει και να ξερει τα "χουια"του; Καθε σχολιο και κριτικη ειναι δεκτη και καλοδεχουμενη. Ευχαριστω!
Το συγκεκριμενο πανι ΑΝ εχεις ολα τα παραπανω που αναφερει ο aiva ειναι πολυ καλο για την ηλικια του αναλογως καταστασης....κοιτα ομως 22-23-του μηνα τις βαθμολογιες στο λεοναρδο με ασοδια και βγαλε συμπερασμα...

Επισκέπτης
 

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Poseidonas » Τρί Ιουν 24, 2014 6:12 pm

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την προσοχή που έδειξες στο θέμα που ξεκίνησα και για το χρόνο που διεθεσες. Η πικρή αλήθεια είναι ότι σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορώ να απαντήσω σε όσα διάβασα με "ΝΑΙ". Παρόλο αυτά θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία μια δοκιμαστική πτήση. Για νεότερα αναμείνατε συντονισμένοι.

Τι σημασία να 'χουν οι λέξεις και οι φράσεις αν δεν έχεις δυο φτερά στους αιθαίρες να πετάξεις..
Poseidonas
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Ιουν 25, 2014 9:19 am

Λόγια λόγια λόγια λόγια.
Πέτα το mentor 3 που είναι ασόδυο κα έλα σφύρα μου.
Εγώ και με το 2 όταν ήταν πιο καινούριο πέρναγα τα δυάρια σφαίρα. :mrgreen:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Poseidonas » Τετ Ιουν 25, 2014 11:42 am

Λογια, λόγια και ξανά ακόμα περισσότερα λόγια. Για αυτό υπάρχει το φόρουμ φίλε μου! Για δημόσιες συζητήσεις, ανταλλαγη ιδεών και απόψεων. Εγώ ρώτησα πληροφορίες για το πανί και επι της ευκαιρίας ανέφερα πως είναι το πρώτο δυάρι. Μεγιά σου και χαρά σου που περνούσες τα υπόλοιπα 2άρια. Εγώ δεν χρησιμοποιώ το παραπέντε για ανταγωνισμό και "κόντρες", αλλά, για την δική μου χαλάρωση!

Φιλικά;, Γιώργος

Τι σημασία να 'χουν οι λέξεις και οι φράσεις αν δεν έχεις δυο φτερά στους αιθαίρες να πετάξεις..
Poseidonas
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Τετ Ιουν 25, 2014 12:08 pm

Poseidonas έγραψε: αλλά, για την δική μου χαλάρωση!

Φιλικά;, Γιώργος

Χαλλλλαρά! Αυτό πετάει με τη σιγουριά του άσσου και με τις επιδώσεις που δεν έχει ο άσσος. Παρόλα αυτά δε χαζεύουμε και έχουμε πάντα το νου μας μήτε πετάμε με άσσο μήτε με 2 ή 2-3. 8)

pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Ιουν 25, 2014 12:25 pm

Πολύ χαλαρούς σας βρίσκω εσάς τους gardasians. Πες μου ότι έλαβες και μέρος στη γυμνή ποδηλατοδρομία. Κάποιους δεν θα είχανε για το casting? :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιουν 25, 2014 12:26 pm

Sprayman έγραψε:Λόγια λόγια λόγια λόγια.
Πέτα το mentor 3 που είναι ασόδυο κα έλα σφύρα μου.
Εγώ και με το 2 όταν ήταν πιο καινούριο πέρναγα τα δυάρια σφαίρα. :mrgreen:


Sprayman..τα δυάρια που περνάς είναι προπολεμικά (τα δυάρια είναι καλυτέρα από τα ασοδυα αν έχεις τα κατάλληλα χέρια).
Ποσειδώνα.. κάνε όσες δοκιμές θες αλλά δες πρώτα τι θες να κάνεις με το φτερό (πτήσεις αναψυχής ,αγώνες,acro,πεταω κοιτάχτε με ,κ.λ.π) και θα σου πρότεινα να πάρεις φτερό (αν εχεις την οικ δυνατότητα) μετά το 2010/11 γιατί από εκεί ξεκινάνε και οι μεγάλες αλλαγές στην τεχνολογία και τον τρόπο πτήσης.

Επισκέπτης
 

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Τετ Ιουν 25, 2014 2:40 pm

Poseidonas έγραψε:Λιγα λογια για το συγκεκριμενο πανι; Το πηρα δοκιμαστικα και το περιμενω αυριο για την πρωτη πτηση. Σημειωνω καπου εδω πως ειναι το πρωτο μου 2αρι. Υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που να το εχει πεταξει και να ξερει τα "χουια"του; Καθε σχολιο και κριτικη ειναι δεκτη και καλοδεχουμενη. Ευχαριστω!


Για να σου λυθούν οι πιό πολλές απορίες αν θες γράψε πόσες ώρες το χρόνο πετάς και πόσες ώρες έχεις μέχρι τώρα.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Ιουν 25, 2014 3:43 pm

Επέλεξες να κριθείς απο λαικό δικαστήριο...(καλά να πάθεις) :!: :mrgreen:

Θέλει να βάζεις ώρες και siv για να δείς αν το σηκώνει ο οργανισμός σου.
Και όπως είπε ο passion μετα το 2011 τα αλεξίπτωτα γίναν διαστημόπλοια.

Πάντα φιλικά και με καλές προθέσεις

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Aspen 3

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Παρ Ιουν 27, 2014 11:27 pm

Sprayman έγραψε:Πολύ χαλαρούς σας βρίσκω εσάς τους gardasians. Πες μου ότι έλαβες και μέρος στη γυμνή ποδηλατοδρομία. Κάποιους δεν θα είχανε για το casting? :lol:

Χαλλλλαρά! :mrgreen:

pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες