Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 5:20 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Απογείωση Κιθαιρώνα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Κυρ Φεβ 12, 2017 11:03 pm

Πολυ δυσάρεστη εμπειρία η σημερινή στον Κιθαιρώνα με την απογείωση να έχει πολυ λάσπη .
Δεν τολμούσες να πατήσεις πουθενά .τα παπούτσια γέμισαν αμέσως με λάσπες και ούτε σκέψη να ακουμπήσεις το φτερό .
Τελικα ο χώρος δίπλα στο κτήριο και η άσφαλτος έδωσαν την λύση σε όσους πέταξαν
Να ελπίσουμε οτι την άνοιξη θα βγει το χορτάρι και θα λύσει μερικώς το πρόβλημα .

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Φεβ 13, 2017 9:04 pm

περίμενε λίγο ακόμη ακόμη..

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Φεβ 21, 2017 4:44 pm

εκεί λέει που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι…
Λεμέ τώρα ….
Η συγγνώμη είναι μια λέξη που λέγεται τυπικά και ουσιαστικα….για αυτούς που δεν ξέρουν να ζητιάνε συγγνώμη
Και εντάξει, ηθικά μπορεί να μην το ξέρεις να το πεις γιατί είναι μια από τις πιο δύσκολες λέξεις, μιας και σε κάνει να παραδεχτείς ότι μπορεί και εσύ να έχεις κάνει κάτι λάθος άλλα και τυπικά δεν είναι κακό…
Να ζητήσουμε εμείς τότε συγγνώμη που φέραμε κάποιον σε δύσκολη θέση και τώρα δε θα ξαναβάλει υποψηφιότητα…. βεβαία δεν πιστεύω να έχει να κάνει με το ότι οι πράξεις ή οι παραλήψεις δημιούργησαν μόνιμες η πρόσκαιρες βλάβες σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό, άλλα με το ότι δεν καταλάβαμε την προσπάθεια του για να γίνει όλη αυτή η ομορφιά στην απογείωση του Κιθαιρώνα, η οποία και θα παραμείνει ως έχει…..
Εντάξει ο καθένας δηλώνει ότι θέλει… μιας και τα σωματεία και οι σύλλογοι δεν είναι εκεί για να προστατεύουν τα μελή τους άλλα για να μην στεναχωρούνται κάποιοι…. αυτά είναι
Όταν κάποτε σα μέλος του ΑΟΚ, και αφού άφησα το εύλογο χρονικό περιθώριο 4-5 μηνών, διαμαρτυρήθηκα για το χαλί της απογείωσης και για το πώς έχει γίνει το αλεξίπτωτο μου, άκουσα τα όσα…. να μην τα χαρακτηρίσω αλλιώς που ήταν μονό για τα παρατράγουδα….
«απογειώσου από αλλού» το πιο χαρακτηριστικό!!! Άκουσον άκουσον….
Το πιο δύσκολο ήταν αυτό που θα τρίβαμε τα μάτια μας με τα όσα θα δούμε από εδώ και πέρα…. από πέρυσι τα τρίβω…
Το να σπαταλάς το χρόνο σου για τα κοινά είναι δύσκολο, είναι προσωπικός χρόνος και κόπος για πράγματα που δεν αναγνωρίζει σχεδόν κανείς , γιατί δεν είμαστε εκεί να δούμε πως έγιναν και ποσό κόπο κατέβαλαν οι άλλοι για αυτά.
Συνήθως άλλα έχουμε στο μυαλό μας και άλλα θέλουμε…. και χρειαζόμαστε και από έναν ΑΟΚ ο καθένας μας για να "μας λύσει την εμπλοκή …" οπότε δεν μπορούμε να δούμε τον κόπο όσων τρέχουν.
αυτό να το δεχθώ και το έχω πει πολλές φορές ότι οποίος είναι αφιλόκερδος σε θέσεις που το μονό που κάνει είναι να τρέχει, θέλει σεβασμό. Τα λάθη είναι ανθρωπινά και όλοι μάθαμε από αυτά και μάλιστα δημιουργώντας πολλές φορές προβλήματα σε άλλους…. άλλα η ηθική και η λογική λέει ότι έκανες το λάθος… οκ ανθρώπινο και ίσως να είναι και αποδεκτό…. διόρθωσε το … δείξε σεβασμό και εσύ στους άλλους μιας και “τον” απολαμβάνεις από τη θέση που κατέχεις…
Είμαστε όλοι σε ηλικία που κατανοούμε πολύ καλά ότι δεν χαλάς κάτι το όποιο υπάρχει και δουλεύει, για να φτιάξεις κάτι άλλο, καλύτερο, αν αυτό τελικά δε γίνεται…
Δεν χαλάς κάτι το όποιο υπάρχει και δουλεύει, για να φτιάξεις κάτι άλλο, χειρότερο…!!!
αθέτησε ο Δήμος τις υποσχέσεις του, οκ, κακώς ο Δήμος και ίσως κακή και η συνεννόηση που έγινε…
τότε μπορούσε τότε το καναμε…. χαλάσαμε τους τάπητες γιατί ο Δήμος τότε μπορούσε να τους χαλάσει άλλα δεν μπορούσε να φτιάξει ότι σχεδιάζαμε…
ας το χαλάσουμε και βλεπουμε… όχι ας το φτιάξουμε και βλέπουμε…
πάλι κάποιος άλλος φταίει…
δεν μπορεί να είναι ο καθένας μας δακτυλοδεικτούμενος για την παραμικρή μ@@κια που κάνει άλλα για τα εξόφθαλμα να σφυρίζουμε αμέτοχοι…
τα κοινά είναι κοινά και οποίος δεν μπορεί να ξεκαβαλίσει το καλάμι που έχει μάθει να πετάει… δικό του το πρόβλημα…. στον καθρέφτη ο καθένας ας κάνει το αφεντικό και ότι άλλο θέλει η ονειρεύεται….
Να υποθέσω οι συνδρομές είναι για να αποζημιωθούν κάποιοι που έπαθαν φθορές…!!!!
μπουαααααα λεμέ καμία μ@@κια να παίρνει η ώρα…
Εννοείται είναι ρητορική η ερώτηση ….
Αυτά τα ατάκτως ειρημένα ….και νομίζω ότι σε οποιοδήποτε σχολιασμό θα απαντήσω κι εγώ να πατέ να απογειωθείτε από αλλού… λογικό
Αν κάποιος διακαώς επιθυμεί να τον προσφωνούμε με κάποιον τίτλο ευχαρίστως…. αλλά παράκληση μην μας χαλάει τις απογειώσεις…!!!!
κου κου
οι άλλοι φταίνε….

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τρί Φεβ 28, 2017 2:42 pm

Θέλω αρχικά να τονίσω οτι δεν γράφω τα παρακάτω για προσάψω μομφή σε κανέναν .
Πιστεύω οτι λάθη κάνουν όσοι δουλεύουν και προσπαθούν ,αυτοι που δεν κάνουν τιποτα δεν κάνουν και λάθη .
Δεν μπορω δε να παραβλέψω την καλη διάθεση οςων εργάστηκαν για να κάνουν βελτιώσεις στον χώρο αυτόν .
Τώρα φαίνεται οτι έγιναν λάθη
Τα βλέπουμε ,μαθαίνουμε και πάμε παρακάτω
Το ιστορικό της πολύπαθης απογείωσης ειναι μεγάλο και πολλοί παλαιότεροι το γνωρίζουν .
Η τωρινή της μορφή ειναι χειρότερη απο ποτέ και δεν μπορεί να παραμείνει ετσι διότι απαξιώνει τους εξοπλισμούς μας .
Θα πρέπει οι φίλοι που αποφάσισαν να κάνουν αυτές τις επεμβάσεις να μας ενημερώσουν για τα μελλοντικά σχέδια τους ωστε να ξέρουμε τι θα γίνει και αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάποια σημεία .
Η απογείωση δεν ειναι ιδιοκτησία κανενός ,ειναι όλων μας άρα θα πρέπει να ξέρουμε ολοι τι θα γίνει .
Δεν μπορεί να ειναι μυστικό αφού μας αφορά ολους και δεν έχει και κανεις δικαίωμα να επεμβαίνει χωρίς να μας ενημερώνει .
Περιμένουμε λοιπόν την ενημέρωση απο τους φίλους που έκαναν την επέμβαση .
Για να πάμε παρακάτω λοιπόν έχω να κανω και κάποιες προτάσεις .
Βλέποντας τι γίνεται στην Ευρώπη έχω να πω οτι ακόμα και σε χώρες με πλούσιο γκαζόν σε πολυσύχναστες απογειώσεις πλαστικό τάπητα βάζουν.
Τα χόρτα δεν αντέχουν σε πολλα πόδια ,ιδίως σε ξηρά κλίματα .
Η λύση λοιπόν που προτείνω ειναι να αφαιρέσουμε με μηχάνημα το κοκκινόχωμα και να παραμείνει ίσως σε λίγα σημεία κλείνοντας κάποιες τρύπες .
Μετά να ρίξουμε μερικά φορτηγά άμμο και χαλίκι το οποίο θα στρωθεί και θα χωθεί και μέσα στο γη σταδιακά .
Το χαλίκι δεν θα έχει πολυ πάχος για να μην γλιστράμε ( βλέπε Ομπλό )
Τρίτο στάδιο το οποίο θα μπορεί να γίνει αργοτερα ειναι ο πλαστικός τάπητας ο οποίος θα έχει ένα ίσιο υπόστρωμα απο το χαλίκι .
Αν ο τάπητας πακτωθεί σωστά θα μείνει στην θέση του
Μια ακόμα λύση θα ήταν η άσφαλτος .
Εαν υπάρχει ενδιαφέρον απο τους χρήστες της απογείωσης ,θα μάθω τιμές απο φίλους
Πάντως ετσι δεν πρέπει να μείνει ο χώρος αυτός
Υποτιμά ολους μας νομίζω .
Φιλικά διακείμενος
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία απο focman την Δευτ Μαρ 27, 2017 4:27 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό thephoenix » Τρί Φεβ 28, 2017 3:39 pm

σταυρο καλα ολα αυτα που λες αλλα ο αοκ δεν ειναι επιχειρηση για να εχει εσοδα και να κανει οσα του ζηταμε. εδω αμεσως αμεσως πολλοι απο εμας δεν πληρωνουμε τις υποχρεωσεις μας στον αοκ για να μπορουν να γινουν τα βασικα,τους εχω ακουσει αμετρητες φορες να λενε οτι λογο του οτι δεν πληρωνονται οι συνδρομες δεν βγαινουν τα χρηματα να πληρωθει η προσγειωση. συμφωνω οτι πρεπει να γινουν πραγματα αλλα χωρις χρηματα δεν γινετε τιποτα,και δεν ειναι διατεθειμενος κανεις να δωσει ουτε ενα ευρω. φανταζομαι οτι ο αοκ χωρις "φραγκα" κρεμετε απο τις εκαστοτε δημοσιες υπηρεσιες. ειμαι σιγουρος οτι ξεκινησαν να κανουν κατι καλυτερο αλλα καπου κολλησαν. ειναι και αυτοι πιλοτοι σαν και μας και θελουν και οι ιδιοι το καλυτερο για τον εξοπλισμο τους.

live your life...
thephoenix
EN B
 
Δημοσ.: 86

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τρί Φεβ 28, 2017 5:10 pm

Αγαπητέ thephoenix

Κατα καιρούς όταν χρειάστηκε να γίνουν έργα ,τα χρήματα βρέθηκαν απο τους συναθλητές ενεργούς και μη .
Υπήρχε μάλιστα και ενθουσιασμός για την λύση αυτού του προβλήματος
Εαν ο ΑΟΚ ενημερώσει για τις προθέσεις και το κόστος εγω νομίζω οτι θα υπάρξει προσφορά απο πολλούς .
Το θέμα ειναι να μην χαθούν πάλι τα χρήματα σε ανούσιες επεμβάσεις .
Να βρούμε πως θελουμε να γίνει η απογείωση .
Να δουμε τον τροπο .
Να δουμε το κόστος
Να ενημερώσουμε τον κόσμο και τότε να ζητήσουμε τα χρήματα .
Και με αυτήν την σειρά

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό para5 » Τρί Φεβ 28, 2017 8:03 pm

παρακολουθω τις προτασεις σας για την απογειωση κιθαιρωνα κ θα ηθελα να κανω μερικες διευκρινησεις
ο παναγιωτης ειπε αν καταλαβα καλα να σπαρθει η απογειωση με κικουγιου μια ποικιλια αγριαδας θερμοφιλη ομως κ η σπορα να γινει τον απριλη.
καλη η σκεψη αυτη αλλα θελει πολλα γιουρο, γυρω στα 5 χιλιαρικα μονο για σπορο

ο σταυρος απο την αλλη υποστιριζει να σπαρθει ενα μιγμα ψυχροφιλων φυτων για να μην πεφτει σε ληθαργο τον χειμωνα κ η σπορα να γινει περι τα μεσα μαρτη
πιο βατη αυτη η σκεψη γυρω στα 1000 γιουρο για σπορο

επισης κ οι δυο παραπανω συμφωνουν οτι μονο με χλωριδα μπορει να γινει καποια παρεμβαση στην απογειωση γιατι οποιαδηποτε αλλη μορφη της δωσουμε θα πρεπει πρωτα να φτιαχτουν σχεδια...περιβαντολιγικες μελετες... κλπ, κ να υποβληθουν στον δημο κ στο δασαρχειο κ που αλλου δεν ξερω...... για αδειοδοτηση

κ τελειωνω υπενθυμιζοντας οτι το βουνο δεν ειναι κανενος μας, κ οφειλουμε να το αφησουμε καλυτερο απο οτι το βρηκαμε

ρενδουμης τασος

para5
EN A
 
Δημοσ.: 3

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τετ Μαρ 01, 2017 9:54 pm

Σταυρο αν ο ΑΟΚ εχει μαζεψει καποια χρηματα κανει ενα ΔΣ και παρει μια αποφαση για το πως θα γινει απο δω και περα η απογειωση χωρις να ζητησει χρηματα απο κανεναν θα πρεπει να ενημερωσει η να "ρωτησει" τους υπολοιπους ; ( γιατι νομιζω οτι αυτο λες ) .
Αν μπει στη διαδικασια να ρωτηση τοτε ποιος ο λογος να υπαρχει ο ΑΟΚ και το ΔΣ το οποιο ειναι ψηφισμενο απο τα μελη του ;
Δηλ. Ο ΑΟΚ ειναι για να κανει κανεναν αγωνα αντε και εξετασεις , ενω για τα υπολοιπα θα πρεπει να ρωταει ;

Ασφαλτος, κυβολιθοι ( που ειχα πει εγω ) και αλλα υποκαταστατα μπετου και πισσας τα ξεχναμε γιατι μετα θα πρεπει να μαζεψουμε χρηματα για να βγαλουμε τον προεδρο απο την μπουζου.

Τα λεω αυτα γιατι απο τοτε που φτιαξαμε τον ΑΟΚ το 2004 σε οτι εργασιες εχουν γινει σε απογειωση προσγειωση αγωνες κτλ απο ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ που εχει μονο 15 βαρια 20 νοματεοι βοηθανε :evil: ....μη λεω και πολλους ... ολοι οι υπολοιποι μονο λογια λογια λογια .
Αρα μηπως σε καποια θεματα η πολυ δημοκρατια βλαπτει ? :roll:

Αυτα ....ενα απλο μελος του ΑΟΚ .

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τετ Μαρ 01, 2017 11:04 pm

Λοιπόν αυταααα

Τελευταία επεξεργασία απο focman την Δευτ Μαρ 27, 2017 4:35 pm, επεξεργάστηκε 7 φορές συνολικά.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μαρ 01, 2017 11:09 pm

Καλά τα λες φίλε Τσουλουφη...Εγώ είμαι μέλος του ΑΟΚ και μάλιστα ταμειακος εντάξει και νομίζω ότι για να γίνει κάτι με αυτήν την απογείωση χρειαζόμαστε βοηθεια από ΟΛΟΝ τον κόσμο που πετάει από εκεί...Γιατί υπάρχει το φαινόμενο να τα ρίχνουμε όλα στο ΑΟΚ και να περιμένουμε δια μαγείας να γίνει κάτι.....Άρα αν βρούμε λύση για το τι είναι εφικτό να γίνει να βάλουμε ΟΛΟΙ ένα χεράκι όπως μπορεί ο καθένας η με χρήματα η με εργασια και να μην κάνουμε κατινιες και λασπόλουτρα.....


Μπούσης Κωνσταντίνος

Φιλικά πάντα.

Τελευταία επεξεργασία απο Επισκέπτης την Τετ Μαρ 01, 2017 11:45 pm, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
Επισκέπτης
 

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τετ Μαρ 01, 2017 11:39 pm

Μητσο όταν παίρνεις τις αποφάσεις για την απογείωση όλων ,μόνος έχεις τα εξής αποτελέσματα :
Η επιτυχία θα σου χρεωθεί και θα έχεις τα εύσημα και ολα καλά με χαρά .
Η αποτυχία επίσης θα σου χρεωθεί και θα έχεις το ανάθεμα και θα λες γιατί να μπερδευτω.
Επίσης θα έχεις χάσει και πιθανές καλες προτάσεις απο άλλους που θα ήθελαν να βοηθήσουν .
Καλο λοιπόν ειναι αυτα τα σημαντικά σχέδια να δημοσιοποιούνται ,να ακούς τις προτάσεις ,αντιρρήσεις ,και να βγάζεις πιο σωστά τις αποφάσεις σου έχοντας μελετήσει ολα τα παραπάνω .

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό LAAS » Πέμ Μαρ 02, 2017 7:58 am

ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΕΛΆΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ... :P :P :P

LAAS
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Απρ 08, 2017 12:03 pm

Στην συνάντηση των πιλότων που έγινε με θέμα την απογείωση του Κιθαιρώνα ,οι πιλότοι που μπόρεσαν και θέλησαν να παρευρεθούν αποφάσισαν παμψηφεί να υιοθετηθεί η πρόταση της κάλυψης μέρος της απογείωσης με αμμοχάλικο .


Η παιδική χαρά έτοιμη λοιπόν .
Κουβαδάκια , φτυαράκια , τσουγκρανουλες και παιχνίδι ατελείωτο :D
Τραμπάλες και κούνιες προσεχώς .

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Απρ 08, 2017 3:52 pm

Αγαπητέ Σταύρο,

Λυπάμαι που θα χαλασω το κλιμα παιδικής χαράς αλλά όπως σου εξήγησα στο τηλέφωνο και κατάλαβες, τα όσα συμφωνηθηκαν στη συνάντηση δεν αφορούσαν την τοποθέτηση του υλικού στην περιοχή που τελικά απλωθηκε. Αντιθέτως συμφωνηθηκε σαφως να μην πειραχθει το δυτικο μισο της απογειωσης ακριβως διοτι υπηρχε φρεσκο χωμα και πρασιναδα που είχε αρχισει να απλωνεται. Ετσι λοιπον συμφωνησαμε, και διαψευστε με οι παρόντες αν κανω λάθος, να αφησουμε το δυτικο μισο με χωμα και πρασιναδα και να μπει αμμοχαλικο στο ανατολικο μισο. Αυτο που βλεπουμε δεν εχει σχεση με τα οσα συμφωνηθηκαν. Αλλωστε ο ιδιος μου εξηγησες στο τηλέφωνο για ποιον λογο εγινε λανθασμένα η τοποθετηση. Στο μήνυμα σου δεν αναφερεις ποιο τμημα της απογειωσης συμφωνηθηκε ομοφωνα να καλυφθεί με αμμοχαλικο. Γιατί η απόφαση ηταν συγκεκριμενη και σαφης.

Οποτε λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν ειμαι καθόλου ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα ουτε θεωρω οτι τηρηθηκαν οσα αποφασισαμε απο κοινου.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Απρ 08, 2017 11:40 pm

Αγαπητέ Γιάννη .
Αυτό που βλέπεις αρχικά ειναι ο χωματόδρομος ο οποίος οδηγεί προς την Ανατολική απογείωση και ήταν και αυτός γεμάτος κοκκινόχωμα (λάσπες όταν ειναι βρεγμένο ) .
Το κύριο μέρος του χαλικιού έχει πέσει στο σωστό σημείο .
Είπα στον χειριστή να ρίξει και λιγο επάνω στον δρόμο ωστε όταν περνάμε απο εκει να μην γεμίζουμε λάσπες μετα απο βροχές ( αυτό που έπαθα όταν πέρασα απο εκει την ημέρα που ήρθαν τα φορτηγά )
Το χαλίκι λοιπόν απλώθηκε όπως είχαμε πει και έμεινε ακάλυπτη η δυτική πλευρά της απογείωσης .
Όπως μου είπε ο χειριστής δεν μπορούσε να το απλώσει σε πιο λεπτό στρώμα υλικού διότι η κλίση της πλαγιάς ήταν λιγο επικίνδυνη ,αλλα ετσι όπως ειναι με ένα εργαλείο που έφτιαξε ο Γρηγόρης και λίγη προσπάθεια απο εμάς μπορεί να στρωθεί πολυ καλύτερα αφού η εργασία τώρα εινα εύκολη και δεν χρειάζεται πλέον η μεταφορά του χαλικιού .
Το λεπτό άμμοχαλικο επιλέχθηκε διότι αυτό με τις βροχές και τα πατήματα θα χωθεί μέσα στο χώμα και θα κάνει στρώςη χωρίς να εξέχει ωστε να μην γδέρνει την επιφάνεια των φτερών ,πράγμα που θα γινόταν με το χονδρό χαλίκι .
Αυτό που χρειάζεται λοιπόν τώρα ειναι στρώσιμο απο εμάς και μερικές βροχές ωστε να ξεπλυθεί το χαλίκι απο την άμμο η οποία θα κάτσει κάτω .
Το οτι δεν είσαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα ειναι μάλλον διότι ακόμα δεν εχεις δει την τελική μορφή .
Κάθε ένας απο εμάς είχε κατι διαφορετικό ιςως στο μυαλό του για το πως θα ειναι ο χώρος μετα την επέμβαση .
Καλά θα ήταν να μην βιάζεσαι να κρίνεις ένα έργο όσο δεν έχει φτάσει στη τελική του μορφή .
Αυτό λοιπόν που χρειάζεται τώρα ο χώρος δεν ειναι ούτε εργοδηγούς ούτε γνωμοδότες ,ειναι μερικά άτομα με διάθεση να δουλέψουν λιγο ,ωστε να απλωθει το υλικό λιγο καλύτερα στη χώρο .
Εγω σημερα και κάποια δυο τρία άτομα ήδη στρώσαμε με το εργαλείο αρκετό μέρος του χώρου .
Εαν θελεις λοιπόν να βοηθήσεις και εσυ έλα και κάνε το ίδιο και βρες και μερικούς ακόμα εθελοντές .
Εαν λοιπόν δουλέψεις λιγο στο άπλωμα ,θα εχεις την ευκαιρία να το δεις απο κοντά και θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις πιο θετική γνώμη και να αναγνωρίσεις οτι έκανες λάθος στην αρχική σου εκτιμηση
Όσο για την ικανοποίηση να ξέρεις και εγω δεν είμαι ικανοποιημένος απο πολλα πράγματα απο μέρος του ΑΟΚ αλλα δεν ειναι οι προσωπικές ικανοποιήσεις που εχουν σημασία .Ειπα θα το κανω και θα το τελειώσω αφού το ανέλαβα παρά τα διάφορα που δεν μου άρεσαν .

Φιλικά
Σταύρος

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badder » Κυρ Απρ 09, 2017 12:03 am

Σταύρο ότι και να λέμε εδώ αυτό που έγινε δεν έχει καμία σχέση με την απόφαση που πήραμε από κοινού. Αυτό είναι γεγονός. Και αυτό που θες να ολοκληρωσεις δεν είναι αυτό που συμφωνήσαμε αλλά μια άλλη πρωτοβουλία που δεν τη γνωρίζαμε. Και τελος επανέρχομαι στα οσα μου ειπες τηλεφωνικά εξηγωντας για ποιον λογο εγινε λάθος στην τοποθετηση. Γιατι αν ειναι ετσι τοτε πρόκειται για λαθος διοτι ο φορτηγατζης ηταν μονος του και δεν ηξερε που να ριξει την αμμο. Αν δεν ειναι ετσι τότε απλά άλλα συμφωνούμε και άλλα κάνουμε. Και επαναλαμβάνω, διαψευστε με αν δεν θυμάμαι καλα. Ουτε για δρομο με αμμο ειπαμε ουτε για αλλαγες στο δυτικο τμημα. Αντιθέτως ειπαμε να το αφήσουμε να φυτρωσει. Στον δρομο της αμμου στηνονται αλεξιπτωτα. Και η συμφωνία εγινε γιατι πολλοι πιλοτοι δεν ηθελαν αμμο ή χαλικι στο τμημα αυτο. Η απόφαση συνδυαζε και σεβοταν και τις δυο θεωριες σε δυο διαφορετικά τμηματα. Αυτο πλεον δεν ισχυει.

Τελος πάντων, δεν έχει σημασία και ισως κακώς ασχολούμαι αλλά εχω καλη μνημη.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Κυρ Απρ 09, 2017 12:34 am

Σταύρο....στο διά ταύτα.
Το υλικό είναι αυτό που συμφωνήθηκε; ΟΧΙ
Τοποθετήθηκε εκεί που συμφωνήθηκε; ΟΧΙ

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Απρ 09, 2017 8:57 am

Σταυρο συγνωμη αλλα αυτο το πραγμα εκει πανω δεν επρεπε να πεσει τωρα γιατι προς το παρον ειναι οτι χειροτερο εχει γινει μεχρι στιγμης στην απογειωση.
Η αμμο αυτη ειναι χειροτερη απο το χωμα και για να γινει αυτο που λες επρεπε να πεσει χειμωνα που εχει βροχες και οχι τωρα που και παλι δεν θα γινει αυτο που λες αν βρεξει καποιες φορες. Ασε με να εχω αποψη για το συγκεκριμενο θεμα γιατι ειμουν χωρο των χωματουργικων αρκετα χρονια.
Μετα εφοσον ανελαβες να κανεις κατι επρεπε να εισουν εκει την ωρα εφεραν την αμμο επανω για να γινοταν αυτο που εγινε .......δηλ. ΟΤΙΝΑΝΕ .

Post by focman » 01 Mar 2017 10:39 pm

Μητσο όταν παίρνεις τις αποφάσεις για την απογείωση όλων ,μόνος έχεις τα εξής αποτελέσματα :
Η επιτυχία θα σου χρεωθεί και θα έχεις τα εύσημα και ολα καλά με χαρά .
Η αποτυχία επίσης θα σου χρεωθεί και θα έχεις το ανάθεμα και θα λες γιατί να μπερδευτω.
Επίσης θα έχεις χάσει και πιθανές καλες προτάσεις απο άλλους που θα ήθελαν να βοηθήσουν .
Καλο λοιπόν ειναι αυτα τα σημαντικά σχέδια να δημοσιοποιούνται ,να ακούς τις προτάσεις ,αντιρρήσεις ,και να βγάζεις πιο σωστά τις αποφάσεις σου έχοντας μελετήσει ολα τα παραπάνω .


Εσυ τωρα τι θα χρεωθεις επιτυχια η αποτυχια ?

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Κυρ Απρ 09, 2017 10:24 am

Προς τους φίλους συναθλητές
Θα γράψω λοιπόν ακριβώς την διαδικασία που έγινε κατα την απόθεση των υλικών στην απογείωση ,διοτι άλλο οι συζητήσεις στα καφέ και άλλο η πραγματικότητα .
Αυτό που δείχνουν οι φωτό ειναι ο δρόμος που οδηγεί στο καλυμενο με αμμοχάλικο ανατολικό τμήμα της απογείωσης .
Τα φορτηγά που έφεραν το αμμοχάλικο δεν μπορούσαν να το αδειάσουν πιο ανατολικά στον χωματόδρομο διότι η κλίση του εδάφους φόβιζε τους οδηγούς οτι θα μπορούσε όταν σηκωνόταν η καρότςα για να αδειαςουν το φορτίο ,να ανατραπούν τα φορτηγά .
Η επιλογή λοιπόν ήταν να αδειάσουν είτε στην άσφαλτο είτε στο χώμα κάτω απο το κιόσκι .
Επέλεξα κάτω απο το κιόσκι διότι αν το έριχναν στην άσφαλτο η ποσότητα που δεν θα μπορούσε να παρει το JCB θα έμενε εκει για χρονια .
Όποτε λοιπόν όλο το υλικό αρχικά αποτεθηκε στον χώρο κάτω απο το κιόσκι .
Απο εκει το μετέφερε ο χειριστής του JCB προς το ανατολικό μερος της απογείωσης .
Σε μια απόσταση λοιπόν 15-20 μέτρων περίπου κάτω απο το κιόσκι ( εκει που επεςε αρχικά ) θα έμενε αμμοχάλικο γιατί το JCB δεν μπορούσε να το παρει όλο χωρίς να σκάψει το χώμα .
Ζήτησα λοιπόν εγω απο τον χειριστή να αφήσει και λιγο υλικό στο δρόμο προς την Ανατολική απογείωση ωστε να μπορούμε να περνάμε όταν έχει βρέξει και να μην γεμίζουμε λάσπη , όπως έπαθα εγω την ημέρα που πήγα να υποδεχτώ τα φορτηγά .
Το ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο τα ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΝΤΑ δηλ ειναι το αμμοχάλικο που έπεσε σε 10-15 μέτρα δρόμο .
Νομίζω οτι ως επιβλέπων εργοδηγός ειχα το δικαίωμα της μικρής πρόσθεσης βλέποντας το πρόβλημα :D
Η αλήθεια ειναι οτι το JCB άφησε περισσότερο υλικό απο οτι υπολόγισα στον δρόμο ,αλλα δεν μπορούσα να είμαι επι τόπου όταν το έριχνε ωστε να του δώσω οδηγίες .( Σαββατο πρωί )
( Ο άνθρωπος αυτός δεν μπόρεσε να ειναι εκει στο πρώτο ραντεβού μας μαζί με φορτηγά λόγο προβλημάτων υγείας )
( Άλλωστε όταν ζήτησα κάποιο ακόμα άτομο απο τον ΑΟΚ που θα ήθελε να βοηθήσει απαντηση δεν πήρα .)
Το ανατολικό μέρος της απογείωσης καλύφτηκε απο το αμμοχάλικο όσο καλύτερα μπορούσε να κάνει το JCB και η υπόλοιπη εργασία θα πρέπει να γίνει με τα χέρια .
Εγω απο μέρος μου έκανα οτι καλύτερο μπορούσα .

Ξέρω όμως οτι οι περισσότεροι απο εμάς ( οχι ολοι )ειναι τεμπελχαναδες :D και η συνεισφορά τους θα περιοριστεί σε εναν καφέ στο γκάζι και μια κριτική πισω απο ένα πληκτρολόγιο ως συνήθως .

Οποιος πιλότος θέλει να βοηθήσει στην καλύτερη διαμόρφωση του χώρου μπορεί να παίρνει το εργαλείο που βρίσκεται πάνω απο τον χώρο ανατολικά που έχει πέσει το πολυ αμμοχάλικο και να το απλώνει προς τα πλάγια δεξιά και αριστερα .
Το λεπτό αμμοχάλικο το επέλεξα μετα απο υπόδειξη του ανθρώπου που θα μας μετέφερε τα υλικά διότι
ενσωμάτωνεται πιο γρήγορα στο έδαφος και δεν εξέχει πολυ απο το έδαφος ωστε να μας γδέρνει τα φτερά .
Η τελικη μορφή της δοκιμαςτικης αυτής απογείωσης θα ειναι εμφανής μετα απο μια σεζόν ,όταν το χαλίκι θα έχει ενσωματωθεί με το χώμα και θα εχουν βγει και αγριόχορτα που θα το συγκρατούν καλύτερα .
Ελπίζω να ειναι αρκετα κατανοητά τα παραπάνω ,οποιος δεν μπορεί να τα καταλάβει ας με συνχωρεσει αλλα δεν θα προσπαθήσω περισσότερο . :D
Την ευθύνη λοιπόν της τωρινής διαμόρφωσης του χώρου την αναλαμβάνω εγω αφού εγω το έκανα ωστε να απαλλαγεί ο ΑΟΚ απο αυτη .
Ετσι λοιπόν η γνώμη όλων των πιλότων εχει την ιδια βαρύτητα με αυτη ,ολων των μελών του ΑΟΚ και κανεις του ΑΟΚ δεν εχει περισσότερα δικαιώματα απο άλλους χρήστες του χώρου
Εξάλλου και το ποσο των λίγων χρημάτων που διέθεσαν( 290 ευρώ ) τους ειχα προτείνει να τα διαθέσω εγω και να τα συγκεντρώσω αργοτερα απο τους πιλότους που θα ήθελαν να συνεισφέρουν ωστε να μην αναμιχθούν καθόλου .
Πράγμα που αρνήθηκαν .
Οι ευθύνες λοιπόν του ΑΟΚ προς τον χώρο εχουν να κάνουν μόνο για την αφαίρεση της μοκέτας και την τοποθέτηση του κοκκινοχώματος .
Για το χαλίκι λοιπόν εγω ,το μεγάλο μερος της εργασίας το έκανα .Αυτο που έμεινε ειναι λίγη δουλεια με τα χέρια .

Ήξερα δε έξ αρχής οτι πολλοί εργοδηγοι και κριτικοί θα εμφανίζοντο αλλα καθόλου εργάτες .Το σύνηθες δηλ .
5 εργοδηγοι ,κριτικοί και 2 εργάτες εμφανίστηκαν προς το παρόν .
Καλά ειναι ,λιγο να αλλάξει η αναλογία προς τους εργάτες και θα ολοκληρωθεί το έργο .

Αυτη ειναι η τελευταία ανάρτηση που κανω για το θέμα διοτι δεν έχω διάθεση να συνεχίσω με ανθρώπους κακοπροαίρετους μια σηζήτηςη που δεν οδηγεί πουθενά .

Εξάλλου τα υλικά ολα ειναι στον χώρο της απογείωσης ,μπορεί οποιος δεν ειναι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ και θέλει να κάνει κάποιες αλλαγές ,να παρει φτιαρακι ,καροτσάκι και να μεταφέρει το αμμοχάλικο διαμορφώνοντας τον χώρο όπως είχε φανταστεί οτι είχαμε αποφασίσει :D :D
Θα χαρώ πολυ να τον (τους )δω .
Ολα τα αλλα ειναι ν´αχαμε να λέγαμε !

Καλες πτήσεις σε ολους μας .

Μην ξεχάσω
Οι άνθρωποι που μας βοήθησαν σε αυτό το μικρό έργο ήταν :
Μεταφορά υλικών δωρεάν : Δημήτριος Φίλης ,Κάτοικος Πλαταιών
Στρώσιμο των υλικών με JCB :ο πατέρας του ιδιοκτήτη καφέ
R Z
Κατασκευή εργαλείου για το στρώσιμο με τα χέρια :Γρηγόρης Σοφός
Τους ευχαριστω πολυ για την καλη τους διάθεση να διαθέσουν τον χρόνο τους ,και τα χρήματα τους (εργατοώρες ,οδηγούς ,καυςιμα ) για ολους εμάς .

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό manosn » Κυρ Απρ 09, 2017 11:50 am

Καλήμερα σε όλους.

Σύντομα και περιεκτικά.
Σταύρο συγνώμη αλλά δεν είχε συμφωνηθεί αυτό στη συνέλευση.
Με θετική διάθεση όμως προτείνω εφόσον έγινε να προσπαθησουμε να το εκμεταλευτουμε στο μέγιστο ελπίζοντας να δουλέψει.

manosn
EN A
 
Δημοσ.: 9

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό LAAS » Κυρ Απρ 09, 2017 1:05 pm

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΗΙΣ...!!!

LAAS
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badoulis » Δευτ Απρ 10, 2017 12:10 am

Πες τα, ρε Σταύρο, καλά τους τα χώνεις! Όπως τα λες είναι, τεμπελχανάδες όλοι, για τίποτα δεν είναι. Έχουμε γεμίσει αργόσχολους που προτείνουν ανεδαφικά πράγματα, λένε συνέχεια ανακρίβειες και ψέματα, κάνουν του κεφαλιού τους καταστρέφοντας τη δουλειά άλλων προκειμένου να γίνει το δικό τους και στο τέλος πουλάνε τρέλα και ζητάνε και τα ρέστα!
Το χειρότερο όμως είναι ότι αυτά που λένε τα πιστεύουν...

Μην τους ακούς, βράχος εσύ!

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Δευτ Απρ 10, 2017 7:49 am

Κρίμα ρε Αιμίλιε, που δεν έχω facebook να σου κάνω like !!!! Και να ξέρεις.... όταν εγώ κάνω like.... δεν το σβήνω. Όσο κράξιμο και αν φάω.

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό amka » Δευτ Απρ 10, 2017 11:58 am

Δεν είναι κακό το πληκτρολόγιο αν η χρήση του είναι λελογισμένη.
Αγαπητέ Σταύρο, με απλά λόγια έκανες ότι ήθελες.
Τίποτα από όσα έγιναν στην απογείωση δεν είχε συμφωνηθεί και με κανέναν.
Άλλο υλικό είπαμε και άλλο έβαλες
Αλλού είπαμε να το ρίξεις και αλλού το έριξες.
160€ ζήτησες 300€ έλαβες και όχι 290€ που αναφέρεις.
Στην πρόταση σου δεν ανέφερες πουθενά ότι το αποτέλεσμα θα το δούμε σε ένα χρόνο.
Στο Γκάζι συμφωνήσαμε να πέσει στην ανατολική πλευρά και να δούμε πως θα εξελιχθούν οι δύο λύσεις, παρ’ όλα αυτά έγινες εργοδηγός εξ αποστάσεως, λόγω απουσίας σου κατά την παραλαβή του υλικού και αποφάσισες μόνος σου.
Τέλος, επειδή σε έχω για πολύ γαλαντόμο, σου ζητάω να επιστρέψεις τα 300€ στον ΑΟΚ και να ζητήσεις από τους πιλότους, μέλη και μη μέλη του ΑΟΚ, να συνεισφέρουν στην ιδέα σου, γιατί πολύ απλά
ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ’ ΟΣΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Δευτ Απρ 10, 2017 3:01 pm

ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!! :mrgreen:

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 4 επισκέπτες

cron