Ημερομηνία Πέμ Μάιος 02, 2024 3:15 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Πρόβλεψη του καιρού για σαββατοκύριακο

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Πρόβλεψη του καιρού για σαββατοκύριακο

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Παρ Ιουν 18, 2004 11:37 am

Λοιπόν παιδιά καλημέρα σας. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρίσκομαι στα Καρτ Games αυτή τη φορά, όμως βρισκόμουν σε άλλη χώρα, και ίσως και σε άλλο πλανήτη γενικότερα. Επειδή όμως έχω γυρίσει αγριεμένος και περιμένω τον καιρό για πτήση, έκανα μια μικρή ανάλυση για το Σαββατοκύριακο και τη μοιράζομαι μαζί σας μπας και γίνει τίποτε καλό και ομαδικό.

Από ό,τι μπορώ να προβλέψω, και οι δύο ημέρες θα είναι καλύτερες για την Αμφίκλεια.

Οι άνεμοι θα είναι γενικά από δυτικές διευθύνσεις που όμως θα ξεκινήσουν από βορειοδυτικούς το Σάββατο και θα γυρίσουν σε Νοτιοδυτικούς την Κυριακή ενώ ταυτόχρονα θα πέσουν και σε ένταση από 20 σε 10 kmh.

Φαίνεται ότι η καλή ημέρα θα είναι η Κυριακή, με ασθενείς ανέμους και σύννεφα, κυρίως όμως πάνω από τα ορεινά και με αρκετά καλή βάση, πάνω από 2300. Μείνετε όμως πάνω από high ground την Κυριακή.
Δείτε και τη φωτογραφία που θα βάλει ο Αλεξ.

See you and Compe GPS
Βαγγέλης

[ img ]

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιουν 18, 2004 11:55 am

λες ε? οκ λοιπόν. Αμφίκλεια it is. Και την απο πάνω εικόνα που μπορούμε να την δούμε καλύτερα?

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό fififla » Παρ Ιουν 18, 2004 12:19 pm

YESSSSSS

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό fififla » Παρ Ιουν 18, 2004 12:24 pm

Βαγγέλη για πες μας το σχέδιο πτήσης σου για το Σαββατοκύριακο για να μας κουφάνεις όλους.
Δεν νομίζω οτι θα αρκεστείς στην Αμφίκλεια όπως εμείς τα ταπεινά πιλοτάκια.

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιουν 18, 2004 12:36 pm

Με 5% cirrus και 30 % cumulus θα ψηθεί το σύμπαν πάλι γμτ :?:

Tι λες θα χει ένταση Σάββατο μεσημέρι :?: Καλά μην απαντάς κατάλαβα έδαφος και οδηγός ο Μιχαλάκης

Γιατί δε ξέρω τι αντιεμετικά παίρνετε εσείς οι έμπειροι εμένα μου είχανε υποσχεθεί ότι θα πέταγα ίσια και δεν θα μουνά με 8 μποφόρ αέρα πάνω από την Αμφίκλεια χεσ..νος πάνω μου. ("Αααααα ωστέ έτσι είναι ένα θερμικό. Και τι πρέπει να κάνω τώρα :?: :?: :?: . ΕΥΘΕΙΑ... κρίμα :( ")

Καλά και τα μπανάκια το μεσημέρι για μας τους αρχάριους αλλά καμιά 20αριά τσουλίθρες σε μια μέρα δε με χαλάνε αν γίνει κάνα θαύμα και κάνουν κάνα ταβάνι τα συννεφάκια να προστατεύει τα ευαίσθητα φτερά μου από τον ψημένο αέρα

best day time: 7.30- 11, 18.15-20.45 Λάθος τα γραψές 8O

Όσον αφορά το καρτ πολλά άκουσα λίγα είδα Βαγγέλη ελπίζω να έχεις κάνει λίγη προπόνηση γιάτί βαριέμαι σαν το Schumi 8)

’Ακου εκεί "σου φέραμε καλό θα χάσεις σήμερα" :mrgreen:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιουν 18, 2004 1:07 pm

Μετά από σχετικό δικό μου έλεγχο (ο μαστρο Βαγγέλης βέβαια είναι πιο ειδικός) έχω να πώ ότι και τις 2 ημέρες θα έιμαστε στο κέντρο σχεδόν των χαμηλών πιέσεων. Το Σάββατο θα έχουμε πιο κοντά μας ένα υψηλό που θα μας επηρεάσει και για αυτό θα έχουμε λογικά ελαφρύ βοριά (το Σάββατο).

Βάση αυτού ίσως το Σάββατο να είναι ιδανικά για Κιθαιρώνα και την Κυριακή ιδανικά για Αμφίκλεια. Επίσης τη Κυριακή θα έχει λογικά και πολύ ζέστη.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Παρ Ιουν 18, 2004 3:57 pm

O καιρός είναι κάτι που δυστυχώς δεν μπορείς να το παραγγείλεις, και είσαι απόλυτα βέβαιος για την εξέλιξή του κατόπιν εορτής. Αλλά νομίζω ότι αν πρόκειται να κάνει μια μέρα αξιοπρεπώς αυτή είναι η Κυριακή στην Αμφίκλεια. Βέβαια μάλλον θα είναι δύσκολο να πάρεις ύψος, αν όμως τα καταφέρεις ίσως είναι καλύτερα στην ανώτερη ατμόσφαιρα όσον αφορά την αστάθεια. Τώρα για το Σάββατο, δίνει ΒΔ αλλά λόγω Κιθαιρωνίασης μάλλον θα είναι δυτικός στην περιοχή.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν γκουρού, πιλότοι και πιλοτάκια. Ολοι είμαστε το ίδιο και μοιραζόμαστε το ίδιο πράγμα. Το σημαντικό είναι να είσαι εκεί που πρέπει όταν πρέπει και να προχωράς με αργά βήματα κάθε φορά. Στο παραπέντε πρέπει να βελτιώνεσαι «αφήνοντας το φρένο» και όχι «πατώντας γκάζι» όπως στα καρτ (μάλλον; γιατί εκεί ο Μιχαλης τα ξέρει καλύτερα από όλους μας).
Είναι ακόμη ενδιαφέρον ότι ενώ στην αρχή «ωραία» πτήση είναι αυτή που είναι ήσυχη χωρίς πολλά πολλά, με λίγο άγχος, στην πορεία προκύπτει να είναι όταν υπάρχουν αναταράξεις, ανοδικά και καθοδικά, κλεισίματα και λίγο πόλεμος. Θέλει λίγο υπομονή από τους καινούριους πιλότους και όσο πιο αργή είναι η εξέλιξή τους , τόσο πιο μακρυά θα φτάσουν.

Γιάννη, το πολύ ενδιαφέρον site που δίνει πληροφορίες για κ-index, soaring index κλπ είναι το www2.wetter3.de.

Εγώ έχω σκοπο να πάω πετώντας στην Αμφίκλεια με το νέο παιχνιδάκι.

θα σας δω στο βουνό,
Βαγγέλης

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιουν 18, 2004 4:17 pm

παιχνιδιάρη.....

Πρότεινα να πάμε πρώτα Κιθαιρώνα αύριο να δούμε τι κάνει και αν όντως έχει δυτικό θα συνεχίσουμε για Αμφίκλεια. Στην Αμφίκλεια θα είμαστε λογικά και την Κυριακή (διανυκτέρευση Σάββατο).

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες