Ημερομηνία Δευτ Απρ 29, 2024 5:39 pm
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Cross Paralia - (Λευκάδα)

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Cross Paralia - (Λευκάδα)

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Αύγ 16, 2004 12:45 pm

Οι γνωστοί παραλίες πιλότοι επιδόθηκαν σε μια cross paralia πτήση στη Λευκάδα ανήμερα 15Αύγουστου. Loxagos και badder βρέθηκαν στο Κάθισμα για το 3ήμερο και αφού συνευρέθησαν με πολλούς παλιούς γνωστούς (Αμαξάς, Σπηλαιολόγος, Σοφία, Σμύρης, Μένιος, Αλέκος, Μαρία), πέρασαν ένα υπέροχο 3ήμερο με πτήσεις, μπάνια κ.α.

Το πρώτο πράγμα που κάναμε όταν φτάσαμε τη Παρασκευή το απόγευμα ήταν να πάμε για πτήση πριν πάμε στη παραλία. Έτσι ετοιμαστήκαμε και φτάσαμε στη παραλία πετώντας. Ο κόσμος πολύς και οι διπλές πτήσεις έδιναν και έπαιρναν κρατώντας απασχολήμένους τους πιλότους διθέσιων. Η πτήση ήταν μια πρώτης τάξεως τσουλήθρα στη παραλία. Αποζημιωθήκαμε όμως από τις γνωριμίες στο πύργο του ναυαγοσώστη.

Την επόμενη μέρα και αφού εκτελέσαμε στο έπακρο τα καθήκοντα μας ως οδηγοί για τις διθέσιες πτήσεις αποφασίσαμε το απόγευμα να επισκεφτούμε μια άλλη απογείωση σε κάποιο βουνό πίσω από το Κάθισμα έτσι ώστε να αποφύγουμε την τσουλήθρα και να βγούμε με περισσότερο ύψος στη παραλία. Ο Γιαν ο Ελληνογερμανός τοπικός πιλότος μας εξυπηρέτησε και μας πήγε στην απογείωση στο χωριό Εξάνθεια. Αφού περάσαμε μέσα από μια ταβέρνα και ένα νεόχτιστο σπίτι (προσοχή στα πλακάκια) φτάσαμε στην αυλή του σπιτιού που ήταν και η απογείωση. 15 χλμ αεράκι ήταν ότι έπρεπε για μια εύκολη απογείωση. Μέχρι το Κάθισμα υπήρχαν 3-4 σημεία καλής ανόδου και έτσι άνετα βγήκαμε με 500 μέτρα πάνω από την παραλία. Η θέα όταν περνάς την ακτογραμμή και είσαι 100 μέτρα μέσα στη θάλασσα είναι απίστευτη.

Η τελευταία μέρα ξεκίνησε με πολύ συννεφιά και αέρα. Διπλά δεν γινόντουσαν και μόλις καθάρισε ο ουρανός άρχισαν οι πτήσεις από τους πιλότους που ήθελαν να κάνουν δυναμικό στη θάλασσα. Αφού τους χαζέψαμε λίγο ο Δημήτρης πρότεινε να πάμε να παίξουμε και εμείς. Η Σοφία μας έκανε την οδηγό και φτάνοντας στην απογείωση είχε 25 χλμ σταθερό βορειοδυτικό. Ιδανικές συνθήκες για παιχνίδι.

Μόλις απογειωθήκαμε όμως και κολλήσαμε στο βράχο αριστερά και η άνοδος ήταν σταθερή άρχισε να δημιουργείται η σκέψη για μια βόλτα μέχρι το Πόρτο Κατσίκι. Ο Δημήτρης δεν χρειαστηκε να φωνάξει 2η φορά "Πάμε?". "Πάμε" ήταν η απάντηση και ξεκινήσαμε με 280 μ ύψος. Σε όλη τη διαδρομή η άνοδος ήταν σταθερή (+0.1 - +0.8 ), όπως και η αύξηση της έντασης του ανέμου. Το μεγαλύτερο ύψος που φτάσαμε ήταν 960μ.

Μόλις περάσαμε τα 500μ. τα σύννεφα άρχισαν να δημιουργούνται στην ακτή και ο αέρας έσπρωχνε προς τη στεριά. Όλα αυτά συνέβαιναν από κάτω μας σε μια θέα που συνδύαζε δημιουργία νεφών, θάλασσα σε 3-4 αποχρώσεις του μπλέ, γαλάζιο ουρανό και πράσινη στεριά. Η συγκίνηση μας στην κωλότσεπη και οι φωτογραφικές είχαν πάρει φωτιά (ευτυχώς είχα την V1 μαζί μου). Απο τις πολλές φωτογραφίες και βίντεο τελείωσε η μνήμη και ευτυχώς είχα και δεύτερο memory stick μαζί.

Περάσαμε το Πόρτο Κατσίκι και φτάσαμε μέχρι το βράχο πρίν το νοτιότερο ακρωτήρι του νησιού. Δεν συνεχίσαμε παρακάτω γιατί οποιαδήποτε προσγείωση θα ήταν καθαρα υπήνεμη. Στη διαδρομή ο Δημήτρης ήταν σταθερά αριστερά μου πάνω από την στεριά ενώ εγώ μόνιμα πάνω από θάλασσα.

Στο γυρισμό αλλάξαμε ρόλους. Ο αέρας έιχε δυναμώσει αρκετά και ήταν τελείως κόντρα. Ο Δημήτρης αποφάσισε να επιστρέψει από θάλασσα ενώ εγώ έμεινα στην ακτογραμμή. Οποιαδήποτε προσπάθεια χωρίς επιτάχυνση ήταν μάταια. Τέρμα επιτάχυνση λοιπόν και ίσα που τρυπάγαμε με 5-6 χλμ.

Μετά από προσπάθεια μισής ώρας και βάλε καταφέραμε να φτάσουμε στην πρώτη παραλία προς το Κάθισμα με σημεία πολιτισμού (δρόμος, καντίνα). Αφου προσγειωθήκαμε εν μέσω αναταράξεων που δημιουργούσε ένας βράχος στη γωνία της παραλίας τσακίσαμε σαντουιτς και κάτι μπύρες στη καντίνα, περιμένοντας την Σοφία (ευχαριστούμε) να έρθει να μας περισυλέξει με το αυτοκίνητο του Αμαξά. Η απόσταση που κάναμε ήταν 25 χλμ μέχρι το σημέιο που γυρίσαμε και άλλα 10 χλμ αγωνίας και επιτάχυνσης μέχρι να προσγειωθούμε.

Γεμίσαμε εικόνες για πολύ καιρό. Και είμαστε έτοιμοι για επανάληψη.

Δείτε το σχετικό άλμπουμ http://www.sky.gr/photos/thumbnails.php?album=104

[ img ]

Τελευταία επεξεργασία απο badder την Τετ Ιαν 31, 2007 11:25 am, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Αύγ 16, 2004 2:16 pm

ΑπΙσΤεΥτΗ πτήση!!!!!

Δεν μας λυπάστε καθόλου πιά ???

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Δευτ Αύγ 16, 2004 2:29 pm

Πραγματικα απιστευτη πτηση!!Επειδη ειμαι απο το Αγρινιο και ξερω καλα την Λευκαδα,καταλαβαινω τις εικονες που ειδατε.Σας περιμενουμε στο Λευκαδα air festival.

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό fififla » Δευτ Αύγ 16, 2004 2:37 pm

wow!! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ!

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Αύγ 16, 2004 2:37 pm

Η περιγραφή δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που είδαμε. Μετά από τέτοια πτήση εύχομαι στη συνάντηση που θα γίνει να έχει παρόμοιο αέρα (λίγο μικρότερη ένταση) για να κάνουν και άλλοι την ίδια διαδρομή.

Το καλύτερο θέαμα ήταν να βλέπεις τα σύννεφα δημιουργούνται απο κάτω σου και να τρέχουν στην στεριά ενώ εσύ είναι πάνω από θάλασσα!!!

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Αύγ 16, 2004 8:34 pm

Τι Annecy και αηδίες (καλά για Μπαλί δεν συζητάω)
Μακράν η καλύτερη, αισθητικά, πτήση που έχω κάνει. 8O 8O 8O

Θέλω να ευχαριστήσω γι αυτό, πέραν από Αμαξά και Σοφία, τον Σπηλαιολόγο ο οποίος είναι και ο εμπνευστής αυτής της πτήσης καθώς και πιονέρος της διαδρομής. Να θυμίσω πως πριν 3 περίπου χρόνια έφτασε μέχρι Πόρτο Κατσίκι και ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ. Φυσικά όλα αυτά τα έκανε με την γνωστή δική του μέθοδο, με πολύ λιγότερες συνθήκες και γλύφοντας τους βράχους εκεί που δεν υπήρχε ίχνος προσγείωσης κι όχι όπως εμείς με το αυτοκρατορικό ύψος των 1.000 περίπου μέτρων, το vario να χτυπά ασταμάτητα και το μυαλό μας απασχολημένο μόνο με την θεά τα ροζ συννεφάκια κι αν στην προσγείωση θα υπάρχει καντίνα με μπύρα θερμοκρασίας κοντά στο 0.
(καλά στην επιστροφή ανησυχήσαμε κι εμείς λίγο…) :?

Υπάρχει κανένα …μακρύτερο νησί να κάνω κι εγώ ( ο πιλότος παράλιας) αυτήν την ρημαδιά την 50αρα ? :lol:

[ img ]
Κατ'οπιν απαίτησης των θαυμαστών της η γουρλού και εορτάζουσα Μαρία

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό debill » Τετ Αύγ 18, 2004 11:43 am

Παρακαλώ τους δυο πρωταγωνιστές αυτης της απίστευτης πτήσης,να μου παραδώσουν όλο το υλικό, ανέκδοτο και εκδιδώμενο ωστε να αρχίσει η συνγραφή του σεναρίου. Θα είναι μια υπερπαραγωγή του Χόλλιγουντ που θα γυριστει αποκλειστικά στο γνωστό νησί του Ιονίου, 8) 8) και με τον φοβερό τίτλο.........

:D " ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ ΤΟΥ ΛΟΧΑΓΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ" :D γιεεεεέ!!!.......


Πρωταγωνιστές :"Λοχαγός" στο ρόλο του λοχαγού &
"Badder" στο ρόλο .....χμμ, ρε ψηλέ μάλλον πρέπει να βρούμε μια Πηνελόπη :twisted: να σε ντουπλαρει στις "δύσκολες" επίγειες σκηνές.

Ο Παραγωγός......

deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Αύγ 18, 2004 11:48 am

Σας παρακαλώ... κουρασμένος άνθρωπος είμαι. Αμα βρείς την Πηνελόπη δώστην μου εμένα και ας μην έχει σεξ η ταινία. Άλλωστε αυτή η πτήση ήταν πολύ καλύτερη από σέξ.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό coraxc » Τετ Αύγ 18, 2004 4:48 pm

Υπάρχει κανένα …μακρύτερο νησί να κάνω κι εγώ ( ο πιλότος παράλιας) αυτήν την ρημαδιά την 50αρα ?

Βεβαίως Αυστραλία http://airsports.fai.org:81/jun99/jun990d.html

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Αύγ 19, 2004 1:39 pm

Και αν θέλουμε να δούμε και χιόνια πάμε Γροιλανδία!!!!

Τελευταία επεξεργασία απο badder την Παρ Αύγ 20, 2004 10:25 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Αύγ 20, 2004 10:25 am

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΟΥΑΑΑΑΑΑ
Τι τρομερή πτήση, μπράβο σας...

Στείλτε καμμιά φωτό στο cross-country...

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Αύγ 20, 2004 10:29 am

καλή ιδέα...
Μπας και βοηθήσουμε τον πολυπαθή Ελληνικό τουρισμό :)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Great Time on the air...

Δημοσίευσηαπό tjb » Δευτ Αύγ 23, 2004 10:08 am

THAT 'S GREAT!!!

:!: Παιδιά τι φωτογραφίες ήταν αυτές; :!:
Και βέβαια κοιτάξτε να τις στείλετε σε κάποιο περιοδικό.

Από μικρό παιδί πήγαινα στη Λευκάδα για διακοπές.Στα 18 μου επιχείρησα να κάνω το μισό γύρο της (Λυγιά-Βασιλική) με μια φουσκωτή βάρκα με κουπιά :P (με σταμάτησε το Λιμεναρχείο...)

8O Αλλά ΠΟΤΕ ΜΟΥ δε φαντάστηκα οτι θα μπορούσε να γίνει κάτι ΤΕΤΟΙΟ... 8O

Την άνοιξη του 2000 είχα δει τη Λευκάδα και την Πρέβεζα από μερικά χιλιόμετρα ύψος πετώντας για Αγγλία με την Ολυμπιακή και είχα ενθουσιαστεί.
Τώρα ξέρω οτι παρά το ύψος δεν είχα δεί ΤΙΠΟΤΑ... :?

Μπράβο σας και πάλι που κάνατε στον εαυτο σας ένα τέτοιο δώρο. :wink:

Και τα 8) σέβη μου :D στον καλό μου φίλο και συντοπίτη πρωτοπόρο :idea: Σπηλαιολόγο που το είχε πρωτοκάνει τότε!!!
(Ένα βράδι όμως με πολύ αέρα με είχε απογειώσει στην Τερψιθέα κι ήμουν αρκετά τυχερός :? -το θυμάται...
Είχαμε ψαρώσει κι οι δύο...).

Τα λέμε παιδια...

tjb
EN A
 
Δημοσ.: 7

Δημοσίευσηαπό achim » Δευτ Αύγ 23, 2004 2:22 pm

και αυτο το σαββατοκύριακο 21/22 όπως πάντα στο κάθισμα ήταν φανταστικά.
Τη κυριακή όμως μετα τη 13:00 ο αέρας δυνάμωσε απαγορευτικά και όλοι επιδωθήκαμε σε boddy serf στα τεράστια κύματα που ξερνούσε το πέλαγος. Τέλειο....

Υ.Γ. κάπου πήρε το μάτι μου τον Αμαξά να εκτελεί χρέη ναυαγοσώστη Baywacth :arrow: :wink: :idea:

Μη το σκέφτεστε, αν δεν έρθετε θα χάσετε

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Αύγ 23, 2004 2:28 pm

Μετά από αυτή τη πτήση νομίζω ότι με το Δημητρη δικαιούμαστε να πάρουμε και εμείς το Π.Π. μας (Πιλότος Παραλίας), με σήμα τον φραπέ!

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό Άρης » Τρί Αύγ 31, 2004 3:27 pm

Πτήση από την παραλία του αγίου Νικήτα μέχρι το Καλαμητσι μετ επιστροφής πραγματοποιήθηκε το Σ/Κ 30-31 Ιουνίου.
Λίγες φωτογραφίες εδώ
http://www.sky.gr/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=106

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Σεπ 01, 2004 9:52 am

Πολύ όμορφα, κοίτα να δείς που η Λευκάδα θα αναδειχθεί σε σημείο αναφοράς για τους Π.Π. :P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό sofia » Τετ Σεπ 01, 2004 3:23 pm

και αλλες φωτο!!!!! και του χρονου!!!!!! :lol: :lol: :lol: http://www.sky.gr/photos/thumbnails.php?album=111

sofia
EN B
 
Δημοσ.: 108


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες