Ημερομηνία Δευτ Ιουν 17, 2024 6:30 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 2:27 pm

γιατί όταν μας ευχαριστεί κάτι που κάνει κάποιος, δεν του λέμε ευχαριστώ αλλά προτιμούμε να πουμε μπράβο;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 3:47 pm

Φύγε απ τον ήλιο,κάτσε σε μία σκιά και πιές μπόλικο νερό....(είναι προτροπή και όχι εντολή).

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 4:09 pm

ψιλομπερδεύτηκα ρε συ...

δεν βρίσκω πως απαντάει το περι προτροπής και όχι εντολής, όπως λες, στην ερώτησή μου...

θελεις να το θέσεις κάπως αλλιώς να ξαναπροσπαθήσω;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό cprig » Σάβ Ιούλ 07, 2012 4:25 pm

Αυτό που εννοεί ο Μιχάλης paramick είναι " πάρε 2 χαπάκια κάθε 2 ώρες και αν δεν δείς βετλτίωση ως το βράδυ πηγαινε στα κατεπείγοντα"

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Σάβ Ιούλ 07, 2012 4:31 pm

JollyRoger έγραψε:γιατί όταν μας ευχαριστεί κάτι που κάνει κάποιος, δεν του λέμε ευχαριστώ αλλά προτιμούμε να πουμε μπράβο;
:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ == ΑΦΥΔΑΤΩΣΙΣ.!(2416)

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 4:42 pm

cprig έγραψε:Αυτό που εννοεί ο Μιχάλης paramick είναι " πάρε 2 χαπάκια κάθε 2 ώρες και αν δεν δείς βετλτίωση ως το βράδυ πηγαινε στα κατεπείγοντα"

χμμ.... μήπως μου αποδίδεται η ευθύνη της αποτυχίας κατανόησης του αναγνώστη? ...

αν λοιπον, δεν γίνεται κατανοητό αυτό που λέω, τότε το "μπράβο" με το "ευχαριστώ", πρέπει να μοιάζουν ίδια... σωστά;

αλλά γιατί ρε συ κώστα, δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο αφεντικό σκύλου, να λέει ποτέ "ευχαρτιστώ" στο σκύλο, όταν κάθεται μετά την εντολή "κάτσε";

όταν όμως ανεβάσεις ένα βιντεάκι που μου αρέσει, μπορώ να πω ευχαριστώ... εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη μου...



δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 4:44 pm

ΟΚ

το μπράβο (προτιμώ το "συγχαρητήρια¨") επιδοκιμάζει και ενθαρρύνει πράξεις,στάση,και προθέσεις τρίτών, που ίσως δεν αφορούν αποκλειστικά εμάς.
Το ευχαριστώ ,κάνει την ίδια δουλειά,και χρησιμοποιήται σε πιό προσωπικό επίπεδο,δείχνοντας παράλληλα και την ευγνωμοσύνη μας πρός το άτομο στο οποίο απευθυνόμαστε.

Αστο μην το ψάχνεις....μιλάμε για την ΤΈΛΕΙΑ γλώσσα(σε γραπτό και προφορικό επίπεδο).

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:00 pm

οτι το μπράβο είναι μορφή κριτικής, γίνεται κατανοητό σε μένα...
(θετικής-αρνητικής-δε βάζω περιορισμό επι-απο-δοκιμασιας... κριτικές και οι 2 απο μενα προς άλλους...)


όταν ευχαριστώ, μιλάω για τον εαυτό μου... με ποιό τρόπο κανει την δουλειά της επιδοκιμασίας της πράξης τρίτου;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:12 pm

Δεν μποείς να α-ποδοκιμάσεις πράξεις,με το μπράβο (ίσως ειρώνικά μόνο) και με το ευχαριστώ.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό cprig » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:19 pm

Μιχάλη JR

Κατα την γνώμη μου το "μπραβο" επιδοκιμάζει (δηλ. λειτουργεί θετικά) σαν ανταμοιβή μίας ηρωικής η απλά καλής πράξης για την οποία ο εκφέρων τον λόγο αισθάνεται ευφορία ψυχής. Το "ευχαριστώ" επιδοκιμάζει (δηλ. λειτουργεί επίσης θετικά) σε ανταμοιβή πράξης για την οποία οε εκφέρων τον λόγο αισθάνεται προσωπική ευτυχία η ολοκλήρωση.

Η διαφορά λοιπον έγκειται στο μέγεθος της "ανταμοιβής" που αποκομίζει ο εκφέρων. Με άλλα λόγια, θεωρώ ότι το ερώτημα που έθεσες απαντιέται θετικά, δηλ, το " ευχαριστώ" μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά στο "μπράβο", οταν το μέγεθος της προσωπικής ευτυχίας που αποκομίζεται από την πράξη ξεπερνάει την συνηθισμένη αναγνώριση του επιτεύγματος.

(τώρα πάω εγώ για τα χαπάκια...)

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:25 pm

Αν κάνω 100 km XC ,θα μου πείς μπράβο (και όχι ευχαριστώ),και αν σε μαζέψω στον γυρισμό απ το XC με το αμάξι μου, θα μου πείς ευχαριστώ.
Οταν δε, μάθεις οτι έκανα κατοστάρα (κάτι θα συζητάμε στο δρόμο της επιστροφης),θα ψαρώσεις και θα μου πείς μπράβο(κατοστάρα) και ευχαριστώ (περισυλλογή).

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:26 pm

paramick έγραψε:Δεν μποείς να α-ποδοκιμάσεις πράξεις,με το μπράβο (ίσως ειρώνικά μόνο) και με το ευχαριστώ.


δηλαδή οταν λεω ευχαριστώ, εκφράζω κριτική λες;

δε μπορώ να πω ευχαριστώ, χωρίς να έχω ιχνος πρόθεσης κριτικής;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:31 pm

cprig έγραψε:Μιχάλη JR

Κατα την γνώμη μου το "μπραβο" επιδοκιμάζει (δηλ. λειτουργεί θετικά) σαν ανταμοιβή μίας ηρωικής η απλά καλής πράξης για την οποία ο εκφέρων τον λόγο αισθάνεται ευφορία ψυχής. Το "ευχαριστώ" επιδοκιμάζει (δηλ. λειτουργεί επίσης θετικά) σε ανταμοιβή πράξης για την οποία οε εκφέρων τον λόγο αισθάνεται προσωπική ευτυχία η ολοκλήρωση.

Η διαφορά λοιπον έγκειται στο μέγεθος της "ανταμοιβής" που αποκομίζει ο εκφέρων. Με άλλα λόγια, θεωρώ ότι το ερώτημα που έθεσες απαντιέται θετικά, δηλ, το " ευχαριστώ" μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά στο "μπράβο", οταν το μέγεθος της προσωπικής ευτυχίας που αποκομίζεται από την πράξη ξεπερνάει την συνηθισμένη αναγνώριση του επιτεύγματος.

(τώρα πάω εγώ για τα χαπάκια...)


λες δηλαδή κωστα, οτι το αφεντικό του σκύλου, έχει πρόθεση να ανταμείψει το σκυλο του, για την ηρωική του πράξη; (χαρην σαφήνειας το λεω, δεν υπαρχει ειρωνια)

χειριστικές προθέσεις, δεν γίνονται αντιληπτές;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:34 pm

paramick έγραψε:Αν κάνω 100 km XC ,θα μου πείς μπράβο
γιατί να σου πω μπράβο;

για να χαρείς με το μπράβο, δεν θα πρέπει πρώτα να διαθέτεις ένα κομβίο που λέει: "press for joy"... ?

αυτό το κομβίο, θέλεις και το κουβαλάς;


δεν πάει ζευγάρι με το άλλο κομβιο που λεει: "press for sorrow"?

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:38 pm

Η αποδοχή (ή μη αποδοχή) ανθρώπων,ιδεών,πράξεων,στάσης...κλπ είναι έννοια μακράν μεγαλύτερη απ την κριτική.
Αν πρόσεξες με την κριτική δεν ασχολήθηκα καθόλου.
Αστην στην άκρη ,και προσέγγισέ το όπως στο δίνω να το καταλάβεις και ίσως το δείς με τα μάτια μου.
Αν σου κάνει σαν απάντηση,την κρατάς... :?

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό cprig » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:40 pm

λες δηλαδή κωστα, οτι το αφεντικό του σκύλου, έχει πρόθεση να ανταμείψει το σκυλο του, για την ηρωική του πράξη; (χαρην σαφήνειας το λεω, δεν υπαρχει ειρωνια)

χειριστικές προθέσεις, δεν γίνονται αντιληπτές;


Σε έχασα. Τι εννοείς "χειριστικές προθέσεις"

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Ιούλ 07, 2012 5:46 pm

Δεν θα συγκρίνεις σκύλους και ανθρώπους.
Κράτα ελεγχόμενες μεταβλητές στην συνάρτηση για να βγάζουμε άκρη,και πείσε με οτι ψάχνεις για απαντήσεις,και όχι αφορμές για άχρηστη και ανούσια αμφισβήτηση.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Σάβ Ιούλ 07, 2012 7:03 pm

Πρέπει να πετάξετε όλοι επειγόντως. (και γω μαζί) :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό para-mageiras » Σάβ Ιούλ 07, 2012 7:53 pm

ΜΠΡΑΒΟ ρε συ jolly που κανεις αυτες τις ερωτησεις και μας ανοιγεις τα ματια! :shock:

para-mageiras
EN B
 
Δημοσ.: 113

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 11:06 pm

paramick έγραψε:Η αποδοχή (ή μη αποδοχή) ανθρώπων,ιδεών,πράξεων,στάσης...κλπ είναι έννοια μακράν μεγαλύτερη απ την κριτική.
Αν πρόσεξες με την κριτική δεν ασχολήθηκα καθόλου.
Αστην στην άκρη ,και προσέγγισέ το όπως στο δίνω να το καταλάβεις και ίσως το δείς με τα μάτια μου.
Αν σου κάνει σαν απάντηση,την κρατάς... :?

τι σημαίνει αποδοχή ανθρώπων;

προσέχω οτι δεν θελεις να εστιαστείς σε προθέσεις..

τι διαφορά βρίσκεις δηλαδή μεταξύ της πρόθεσης του αφεντικού του σκύλου, που λέει μπράβο που έφερε το μπαλάκι, και της δικής σου πρόθεσης που θα μου πείς μπράβο που έκανα μια πτήση του γούστου σου;

δε συγκρίνω σκυλους και ανθρώπους... για τις προθέσεις ανθρώπων συζητάω... μάλιστα για τις όχι και τόσο συνειδητές προθέσεις ανθρώπων, όπως βλέπω απο τον εαυτό μου...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Ιούλ 07, 2012 11:48 pm

paramick έγραψε:Δεν θα συγκρίνεις σκύλους και ανθρώπους.
Κράτα ελεγχόμενες μεταβλητές στην συνάρτηση για να βγάζουμε άκρη,και πείσε με οτι ψάχνεις για απαντήσεις,και όχι αφορμές για άχρηστη και ανούσια αμφισβήτηση.

υγ. γιαυτό μάλιστα, για να μπορείς να πεισθείς απο μόνος σου για τις προθέσεις μου, το είχα βάλει στις "συζητήσεις*"... για να δείξω δηλαδή οτι προτίθεμαι να συζητήσω...

*σε αντίθεση με τις "αερολογίες" θελω να πω.

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Ιούλ 08, 2012 1:11 am

jolly προσεχε γιατι αυριο θα εχει πολυ ζεστη. νερα πολλα,σκια. καπελακι, και a/c . το νουσου γιατι απο οτι βλεπω η ζημια εχει γινει .

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Ιούλ 08, 2012 2:01 am

cprig έγραψε:
λες δηλαδή κωστα, οτι το αφεντικό του σκύλου, έχει πρόθεση να ανταμείψει το σκυλο του, για την ηρωική του πράξη; (χαρην σαφήνειας το λεω, δεν υπαρχει ειρωνια)

χειριστικές προθέσεις, δεν γίνονται αντιληπτές;


Σε έχασα. Τι εννοείς "χειριστικές προθέσεις"

το μπραβο για να λειτουργησει, δεν εχει καποιες προυποθέσεις;

προυποθέσεις τις οποίες για παράδειγμα δεν μπορεί να πληρεί μια γάτα, αλλά μπορεί να πληρεί ένας σκύλος;

ποιά πρόθεση εκφράζουμε λέγοντας μπράβο στο σκυλο, που δεν δουλεύει στη γάτα, και γιαυτό δε της λέμε ποτέ μπράβο;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Ιούλ 08, 2012 11:21 am

paramick έγραψε:Δεν μποείς να α-ποδοκιμάσεις πράξεις,με το μπράβο (ίσως ειρώνικά μόνο) και με το ευχαριστώ.

αν δεν μπορώ να εκφράσω πρόθεση κατάκρισης με το μπράβο, τότε τι πετυχαίνω όταν πω "μπράβο σε όλους εκτός απο τον παραμικ"?


την ίδια εξάρτηση με τη δική μου γνώμη, δεν προσπαθω να εμφυσίσω σε όλους και στον παραμίκ?
και παράλληλα, χρησιμοποιώντας την ήδη υπάρχουσα εξάρτηση, δεν προσπαθώ να κατευθύνω ολους να ξανακανουν αυτό που έκαναν, επειδή τους έδωσα καρότο? και τον παραμικ να μην το ξανακάνει, αν θέλει να φάει το καρότο του;

η απορία μου είναι:
γιατί ο παραμικ να ασχολείται με τα καρότα μου; δεν έχει καλύτερες ασχολίες;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: γιατί "μπράβο" αντί "ευχαριστώ" ?

Δημοσίευσηαπό adreas » Κυρ Ιούλ 08, 2012 12:19 pm

paramick έγραψε:Αν κάνω 100 km XC ,θα μου πείς μπράβο (και όχι ευχαριστώ),και αν σε μαζέψω στον γυρισμό απ το XC με το αμάξι μου, θα μου πείς ευχαριστώ.


Ναι καλά, περίμενε. Αν εσύ κάνεις 100 χμ στα δροσερά συννεφάκια ενώ εγώ θα σκάω στο έδαφος με 40 υπό σκιάν όταν σε πετύχω δε θα σε μαζέψω, θα σε πατήσω με τ' αμάξι (και μετά θα κάνω και όπισθεν). Θα σου πω όμως ευχαριστώ όταν θα σου παίρνω το πορτοφόλι και τον εξοπλισμό.

Το "μπράβο" εμπεριέχει και και μια τζούρα αναγνώρισης κάποιου ζόρικου κατορθώματος. Αν σου φέρει ο σκύλος τις παντόφλες σου, θα του πεις "μπράβο" επειδή γενικά οι σκύλοι είναι ηλίθιοι και γι αυτόν είναι κατόρθωμα. Αν τώρα ο σκύλος σου είναι πανέξυπνος για σκύλος και γι αυτόν οι παντόφλες είναι παιχνιδάκι, μπορεί κάποια στιγμή να το γυρίσεις σε "ευχαριστώ". Αν είναι πραγματικά έξυπνος σιγά μη σου φέρνει παντόφλες (έχεις δει ποτέ γάτα να φέρνει παντόφλες;), να πας να τις πάρεις μόνος σου ή, ακόμα καλύτερα, να μη χαλάς λεφτά σε παντόφλες και αηδίες και να πας να πάρεις καμιά μπριζόλα, στην οποία περίπτωση θα σου πει "μπράβο".

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Επόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron