Ημερομηνία Δευτ Ιουν 17, 2024 4:37 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Ιούλ 16, 2012 2:13 pm

τι το ιδιαίτερο έχει η συναλλαγή μας με μια τράπεζα, και την έχουνε δει έτσι τα παλικάρια?

πας στην τράπεζα να βάλεις χρήματα σε προπληρωμένη κάρτα, για να κάνεις αγορά απο internet...

τι χρειάζεται για να εισαι καλυμένος;
μια απόδειξη οτι έδωσες τα χρήματα, δεν αρκεί;

με μια υπογραφή πάνω, ωστε να μπορεί να την αναγνωρίσει ο καταθέτης, και να διεκδικήσει οτι τυχόν χρειαστεί;




τώρα λοιπόν (για το καλό μας), ζητάνε και ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο!!!!!!


και όταν τους λες, οχι ευχαριστώ, η υπογραφή αρκεί...
σου λενε οτι ειναι για σενα ντε, επειδή αν τυχόν γίνει λάθος, ποιόν να ενημερώσουμε... και όταν τους λες οτι την αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη του λάθους, σου λένε οτι άλλη φορά δεν θα το δεχτώ, επειδή μπορεί ο κατοχος της κάρτας να ζητάει να μάθει ποιός του έβαλε τα χρήματα... αχχαχαχααχχαχα


περιμένουν δηλαδή να εξασφαλιστούν απο το λόγο τιμής μου, οτι το τηλέφωνο και το ονοματεπώνυμο είναι δικά μου;
και να εξασφαλίσουν έτσι και τον πελάτη τους, τον κάτοχο της κάρτας, δυσαρεστόντας τον πελάτη τους, αυτόν που κρατάει τα χρήματα που θα καταθέσει στην εν λόγω κάρτα;

αν ήταν έτσι, δε θα ζητάγαν πρώτα ταυτότητα, πριν τα χρήματα;


μηπως μας συνηθίζουν σιγά σιγά αλλά σταθερά στην εκτέλεση οποιασδήποτε παράλογης απαίτησης;

με μονο επιχείρημα, σαν αυτό των μπάτσων: μηπως έχεις τίποτα να κρύψεις;
και ψαρώνουμε τα ζώα(!)(!)(!) μας κάνει για επιχείρημα αυτό(!)(!)


εσύ που με ρωτάς ρε μεγάλε, απο που το παίρνεις το δικαίωμα;

να σε αρχίσω εγώ στο καχύποπτο υφάκι, και τις απαιτήσεις να λογοδοτήσεις για οτι μου κατέβει, να δουμε αν θα βαρέσεις προσοχή, όπως έχεις την απαίτηση να κάνω εγώ;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό cprig » Δευτ Ιούλ 16, 2012 5:16 pm

Μιχάλη

Η σχέση της καρτοκινητής με την τρομοκρατία και το μαύρο χρήμα απετέλεσε τον μεγάλο πονοκέφαλο πριν μερικά χρόνια (που ήμουν εκεί). Σε παγκόσμιο επίπεδο κρίθηκε ότι η καταπολέμηση τους βασίζεται στην ισχυρή ταυτοποίηση του χρήστη, καθόσον αυτή μειώνει την δυνατότητα τέλεσης έκνομων πράξεων κάτω από καθεστώς ανωνυμίας. Γιαυτό τον λόγο ενισχύθηκαν τα μέτρα ταυτοποίησης του χρήστη καρτοκινητών.

Καλλίτερα λοιπον περισσότερη ασφάλεια, παρα λιγότερη! Δέξου το σαν αναγκαίο κακό και αντιστάθμισμα στην ασφαλέστερη διαβίωση σου.

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Ιούλ 16, 2012 5:28 pm

αυτη την λυση δεν την ασπαζομαι... αυτή που ενοχλείς ολο τον κόσμο, προκειμένου να ενοχλήσεις μεσα σε αυτούς, και εκείνους που θέλεις...

θελω να μπορώ να μην νοιάζονται τόσο πολύ για μένα... γιατί απαγορεύεται;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό dim » Δευτ Ιούλ 16, 2012 5:46 pm

Υπάρχουν κιάλλα, κιάλλα.....
Για να πάρεις 1 κινητο τηλέφωνο με σταθερή συνδεση, η μία σύνδεση internet στο σπίτι σου, ή για σταθερό στο σπίτι σου, σου ζητάνε φωτοτυπία ταυτότητας.

Φωτοτυπία ταυτότητας μόνο το κράτος εχει το δικαίωμα να ζητήσει, όχι ο ιδιώτης. Επίδειξη ταυτότητας έχει δικαίωμα ο ιδιώτης να ζητήσει για να σου παρεχει την υπηρεσία, αλλά ως εκει. Φωτοτυπία ταυτότητας σε ιδιώτη σημαίνει ότι αν πέσει σε λάθος χέρια μπορούν να κυκλοφορησουν καμμία δεκαριά ταυτότητες ολοιδιες με την δική μου και αντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Το κερασάκι είναι ότι το ζητάνε και από τα σώματα ασφαλείας και τους στρατιωτικούς που εκει η νομοθεσία είναι εντελώς αυστηρή και δεν επιτρέπει ουδεμία αντιγραφή της ειδικής ταυτοτητας του στρατιωτικού-αστυνομικού προς τρίτους. Να δεις γέλιο που γίνεται όταν μάλιστα αυτός εργάζεται σαν μυστικός ή για την ΕΥΠ. Μοιράζει την ταυτότητα του αβέρτα...


Jolly, την επομένη φορά γράφτους 1 ροζ τηλέφωνο και δώστους το όνομα Κολοκοτρώνης Θεόδωρος

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό dimitree » Τρί Ιούλ 17, 2012 10:25 am

http://www.youtube.com/watch?v=cdg8fEhO ... ure=relmfu
τωρα θα μπορουν να δουνε και μεσα σου....

dimitree
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό vagos » Τετ Αύγ 29, 2012 12:17 pm

για τον φιλο μου τον JOLLY ,ετσι να κοροιδευει να γουσταρει :twisted: :lol:
jolly-likes !.png

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1009

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Αύγ 29, 2012 1:00 pm

χααχχαχααχαχ...

και να 'ταν μονο το facebook που βγάζει μάτι...

και το googlemail μου ζηταει 2-3φορες το χρόνο να τους δωσω κινητό τηλέφωνο
(μηπως χασω το λογαριασμο και δεν μπορω να ανακτησω το password μου ντε.. :mrgreen: )


αφου έτσι μας αρέσει αχχαχα...
δωσε μοι ανέσει κι εγω αυριο θα προσκυνήσω...

κατα το... δος μοι πα στω, και ταν γαν κινησω :lol: ...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: πως την έχουνε δει οι τράπεζες;

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Αύγ 29, 2012 2:17 pm

Πήραν τηλέφωνο από τράπεζα έναν συνάδελφο που ήταν δίπλα μου στην δουλειά, και του ζήτησαν κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση.

Τους λέει "Δεν δίνω τα στοιχεία μου από το τηλέφωνο, που ξέρω εγώ οτι είσαστε από την τράπεζα"... χαχαχα έσκασα στο γέλιο!

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron