Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:19 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ;

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ;

Δημοσίευσηαπό SvVatch » Πέμ Απρ 14, 2005 6:52 pm

ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ ΚΑΙ ΖΩ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ.
ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ;
ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ;
ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ;
ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΟΙΣΕΙ;
ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ;
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ EMAIL ΣΤΟ svvatch@gmail.com
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

SvVatch
EN A
 
Δημοσ.: 2

Re: ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ;

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 12:08 am

Γεια σου Νίκο,

Απαντήσεις λοιπόν στα ερωτήματα σου.

1. Θα απευθυνθείς σε μια σχολή με εκπαιδευτή αναγνωρισμένο από την ομοσπονδία. Δες τη σχετικη σελίδα με τις σχολές http://www.sky.gr/modules.php?name=Sect ... e&artid=24

2. Οι εκπαιδεύσεις δειαρκούν συνήθως 3-4 σαββατοκύριακα και στην εκπαίδευση περιλάμβανονται και περίπου 10 πτήσεις από βουνό (ψηλές)

3. Η ασφάλεια είναι κάτι που ορίζει ο πιλότος. Μπορείς να το κάνεις όσο ασφαλές θες εσύ. Υπάρχουν κανόνες που πρέπει να ακολουθείς. Είναι σίγουρα πιο ασφαλές από το να οδηγάς μηχανή.

4. Για το κόστος της εκπαίδευσης θα ρωτήσεις τις σχολές. Γενικά η βασική εκπαίδευση κυμαίνεται από 350 εως 450 ευρώ.

5. Για καινούριο εξοπλισμό από μια γνωστή και αξιόπιστη εταιρία που περιλαμβάνει αλεξίπτωτο, κάθισμα, εφεδρικό και κράνος υπολόγισε περίπου 2500 με 3000 ευρώ. Οι τιμές των μεταχειρισμένωνειναι πολλές και διάφορες. Ενδεικτικα ο παραπάνω εξοπλισμός σε καλή κατάσταση μπορεί να κοστίσει περίπου 1500 ευρώ

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Απρ 15, 2005 9:21 am

εγω θα προτεινα να παρεις και να διαβασεις το βιβλιο του Κανιαμου http://www.paragliding.gr/book/ θα σου δωσει μια καλη εικονα για το τι ακριβως ειναι

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Απρ 15, 2005 9:34 am

Το κείμενο το απέσυρα επειδή παρεξηγήθηκε

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Παρ Απρ 15, 2005 10:36 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό apo » Παρ Απρ 15, 2005 10:46 am

Να το αποσύρω κι εγώ γιατί δεν υπάρχει λόγος...πλέον!
Όντως, εδώ δεν μπορώ να μην συμφωνήσω! Κυκλοφορούν απίστευτης ποιότητας και όγκου μαλακέντιοι στο internet!

apo
EN A
 
Δημοσ.: 19

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 10:46 am

Καλό είναι να αναφέρονται κάποια πράγματα για τις εκπαιδεύσεις έτσι ώστε όσοι θέλουν να ασχοληθούν να έχουν μια ιδέα και να μην καταφεύγουν (από έλλειψη ενημέρωσης) σε νυχτερινά σχολεία (σοβαρά με βραδυνές εκπαιδεύσεις για να μην τους δει κανείς άλλος)με "εκπαιδευτές" που δεν πετάνε οι ίδιοι. Όπως επίσης όταν πηγαίνουν σε κάποια σχολή να γνωρίζουν εκτός από το τι θα δώσουν και τι οφείλουν να πάρουν. Η εκπαίδευση δεν είναι έργο τέχνης που γίνετε κατά βούληση του καλλιτέχνη. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες (Parapro) που ακολουθούνται από τις σχολές.


Μεσολόγγι ερχόμαστε...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό apo » Παρ Απρ 15, 2005 10:59 am

Συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ!!! Λίγο προσεκτικά όμως για να μην υπάρχουν περιθώρια παρεξήγησης απο κανένα.
Καλός να έρθεται!!!


Μεσολόγγι ερχόμαστε...[/quote]

apo
EN A
 
Δημοσ.: 19

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 11:04 am

See you in Mesologgi. Ετοιμαστείτε για πολύ λάσπη στην προσγείωση. Ο καιρός λογικά θα είναι καλός για τις εξετάσεις (τουλάχιστον το Σάββατο), αλλά πρέπει να έριξε πολύ νερό και στο Μεσολόγγι χθες.
Νίκο δες και στο site no borders team κάποια πράγματα σχετικά με τις απορίες σου.(στο link από κάτω). Πάντως να μάθεις parapente είναι αρκετά πιο εύκολο απ'ότι μπορεί να φαντάζεσαι.

badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Παρ Απρ 15, 2005 11:09 am

Sorry, μπήκα χωρίς να συνδεθώ και δεν φαίνεται το link στο παραπάνω μήνυμα.

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 11:26 am

Σχετικά με τα μηνύματα του MIK και του APO. Μέχρι τώρα δεν είχαμε ενεργοποιήσει τον ανιχνευτή λέξεων, οπότε ευκαιρία να το δοκιμάσουμε... και λειτουργεί. Είναι πολύ απλό, βάζεις μια λέξη και του λες με τι θες να την αντικαταστήσει. Όλα γίνονται μόνα τους μετά.

Η συγκεκριμένη αλλαγή είναι μια ιδέα που πήρα από χιουμοριστικό σήριαλ του Mega όπου επειδή προφανώς είχαν τραβήξει πρόστιμα από το ΕΣΡ, κάθε φορά που έλεγαν λάθος λέξεις ακουγόταν ένα παπί (3 άτομα να κυλιόμαστε από τα γέλια).

Και για να μην παρεξηγούμαστε αυτό δεν είναι λογοκρισία... αλλά άν κάθε φορά που κάποιος έρχετε και ζητάει βοήθεια για το πώς θα μάθει να πετάει καταλήγουμε στο να βγάζουμε όλη την αθάνατη Ελληνική λεβεντιά μας, δεν κάνουμε τίποτα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Απρ 15, 2005 12:02 pm

πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αποσυρθηκε το μηνυμα του ΜΙΚ, εγω το ειδα μια χαρα, ελεγε πολυ χρησιμα πραγματα
σε αντιδραση ΔΕΝ θα αποσυρω κανενα μυνημα μου ειτε αρεσει ειτε οχι :(

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 12:07 pm

Όντως δεν υπήρχε λόγος να το αποσύρει. Γενικά καλό είναι να λέμε αυτό που θέλουμε (πολιτισμένα) και αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ας την πει.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό apo » Παρ Απρ 15, 2005 2:06 pm

Λυπάμαι αν προκάλεσα αναστάτωση και ζητώ συγνώμη. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Είπα την άποψή μου για το πώς εγώ βλέπω τα πράγματα και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα ούτε να προσβάλω ούτε φυσικά να σταθώ επί προσωπικού απέναντι σε οποιονδήποτε. Μίλησα σε 3ο πρόσωπο και αναφέρθηκα στην ουσία, που πως να το κάνουμε είχα-ω διαφορετική άποψη και δοθείσας ευκαιρίας την ανέφερα. Ειδικά δε, δεν είχα πρόθεση να αναγάγω σε μέσω ανατολικό ζήτημα το θέμα και δεν είναι και στο χαρακτήρα μου να βρίζω αυτούς που θέλουν να πουν την άποψη τους. Ειλικρινά λυπάμαι που προσπάθησα να συμμετέχω στο συγκεκριμένο θέμα και ειδικότερα που απάντησα στο χαρακτηρισμό περί (κουάκ). badder το έκανα μόνος μου μην ασχολείσε.
Λυπάμαι και πάλι και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

apo
EN A
 
Δημοσ.: 19

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Απρ 15, 2005 2:21 pm

δηλαδη για να καταλαβω, απο τωρα αντι να λεμε την γνωστη κακια λεξη θα λεμε κουακ;

μου φαινεται οτι το κουακισαμε πολυ το συγκεκριμενο θεμα :) :) :)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 2:42 pm

Apo δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και φυσικά πρέπει να λες τη άποψη σου και καλά έκανες και την είπες. Μετά είχαμε παρεξηγήσεις... συμβαίνουν αυτά. (δεν ασχολούμαι με τις αλλαγές λέξεων, γίνετε αυτόματα :) ευκαιρία ήταν να το τεστάρω. ). Θα τα πούμε από κοντά αύριο.

Παναγιώτη, το κουακίσαμε όντως. Αλλά με τόση ώρα στο φόρουμ θέλω να ξέρω πότε διαβάζεις για τις εξετάσεις... :P:P:P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Απρ 15, 2005 3:03 pm

εχει ολονυχτια αυριο για διαβασμα, τι να κανω δεν μπορω αλλιως :)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Απρ 15, 2005 3:05 pm

ayrio ?? 8O 8O

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Απρ 15, 2005 3:24 pm

βεβαια αυριο :)
ειναι υπολογισμενα ολα, αν κοιταξεις το προγραμμα το Σαββατο εχει μονο πρακτικα και την Κυριακη θα πρεπει να απαντησω στις ερωτησεις οποτε Σαββατο βραδυ μεχρι Κυριακη πρωι φτανουν για να διαβασω

Σάββατο 16/4/05 ώρα
15:00 έναρξη πρακτικών εξετάσεων

Κυριακή 17/4/05 ώρα
09:30 έναρξη γραπτών εξετάσεων
11:00 έναρξη προφορικών εξετάσεων
14:00 συνέχιση πρακτικών εξετάσεων

(για οσους δεν καταλαβαν αστιευομαι)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 15, 2005 3:27 pm

.... και έχει κάτι μαγαζιά στο Αιτωλικό για Σάββατο βράδυ...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό panosagrinio » Σάβ Απρ 16, 2005 9:54 am

Καλημερα σε όλους σας

για τα μαζαγιά της περιοχής δεν γίνεται λόγος... και ειδικά επειδή είναι Σάββατο. Ορεξη για διασκέδαση να υπάρχει.!!! αλλά να προσέξετε μέσα στα σκοτάδια !!!. 8O
όσο για την λάσπη μην σας απασχολεί , ένα χειμώνα καιρό πετάγαμε στο Μεσολόγγι και δεν καταφέραμε να λασπωθούμε με πραγματική λάσπη??.

Παναγιώτης

panosagrinio
EN B
 
Δημοσ.: 39

ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό SvVatch » Σάβ Απρ 16, 2005 8:48 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (BADDER) ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ. ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ (ΜΙΚ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΑΚ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ. ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ (BADDER) ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΤΥΧΙΟ(ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ).
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΓΡΑΨΑ. ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΗΣ Ή ΧΡΗΜΑΤΩΝ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΤΕ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ. ΤΑ ΛΕΜΕ. 8) 8)

SvVatch
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό fairy » Τετ Μάιος 11, 2005 11:15 am

Χαιρετώ και γω με τη σειρα μου όλα τα μέλη του sky.gr :P . Αν θα έπρεπε να δημοσιευτεί το post σε άλλη ενότητα ,παρακαλώ τους admin να το μεταφέρουν.
Αυτό που με προβληματίζει με τις σχολή παραπέντε της Θεσσαλονίκης ,είναι ότι έχουν 2 σχολεία ,ένα που τρέχει τώρα και ένα το Σεπτέμβριο. Και ωσάν γνήσιος εργαζόμενος σκλάβος σε μεγάλο όμιλο ,με ασταθές ωράριο και κυλιόμενο ρεπό ,εξίσου ασταθές και αυτό, έρχομαι αντιμέτωπη με το πώς θα μπορέσω να παρακολουθήσω τα μαθήματα-τα οποία λαβαίνουν μέρος μετά τις 4 το μεσημέρι και φυσικά και σαββατοκύριακα. Δεδομένου ότι η μόνη ελεύθερη μου μέρα είναι η Κυριακή ,είναι πασιφανές ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω τα μαθήματα.
Ενδεχομένως μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι να μπορούν να το παρακολουθήσουν ,οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι άνεργοι :mrgreen: . Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω κανένα τρόπο για το πώς θα μπορούσε να γίνει :cry: . Η μόνη πιθανή περίοδος είναι κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής άδειας ,αλλά έλα μου ντε που τότε δεν έχει group η σχολή! Υπάρχει πιθανότητα για personal training από εκπαιδευτές? Και εν τοιαύτη περιπτώσει ποιες είναι οι χρεώσεις?? (Έχω τα υπογλώσσια stand by 8O )

fairy
EN B
 
Δημοσ.: 38

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μάιος 11, 2005 1:59 pm

Η περίπτωση σου δεν είναι μοναδική. Πολλοί πιλότοι έχουν το ίδιο πρόβλημα χρόνου με σένα. Το θέμα είναι ότι μόλις μπεις στη διαδικασία, και εφόσον σου αρέσει, θα δίνεις όλο τον ελεύθερο χρόνο σου εκεί. Μια λύση που θα μπορούσα νε σκεφτώ είναι να πάρεις μια εβδομάδα άδεια και να την αφιερώσεις στην εκπαιδευση. Ξέρω ότι καποιες σχολές το κάνουν αυτό (καθημερινά μαθήματα).

Αλλά ξέρω και πιλότους που τελείωσαν εκπαίδευση κανονικά πηγαίνωντας μόνο Κυριακές, τους πήρε λίγο παραπάνω καιρό.

Καλή αρχή.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό guru » Τετ Μάιος 11, 2005 2:45 pm

Πολύ πιο σημαντικό από την ίδια την σχολή, είναι ο εκπαιδευτής και οι έμπειροι πιλότοι που θα κάνετε πτήσεις παρέα για 1-2 χρόνια μετά την σχολή.

Θα σου πρότεινα αν ενδιαφέρεσαι να επενδύσεις 1 εβδομάδα από την άδειά σου για σχολή, να συνεννοηθείς με τον τοπικό εκπαιδευτή για να σε στείλει στην σχολή που νομίζει.

Έτσι και θα μάθεις να πετάς, αλλά πιο σημαντικό θα διατηρήσεις επαφή με τον τοπικό εκπαιδευτή και λέσχη που θα σε βοηθήσουν στα επόμενα βήματα.

Για το θέμα του personal training, θα την πρότεινα σαν τελευταία λύση, μια και όταν κάνεις σχολή παρέα με άλλους αρχάριους, προχωράς πιο γρήγορα και πιο σωστά.

Καλή αρχή από όλους μας.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό fairy » Τετ Μάιος 11, 2005 11:49 pm

Δυστυχώς -και μιλάω πάντα για εδώ Θεσσαλονίκη-δεν προλαβαίνω το group του Σεπτεμβριου γιατί εκείνο το διάστημα δεν δίνουν ούτε για αστείο άδειες από τη δουλειά μου.Οπότε μετά πάει μακριά η βαλίτσα.Απομένει τελικά να κατεβω σε σχολή στην Αθήνα.
Πάντως δυσκολεύτηκα πολύ να βρω μια άκρη με σχολή εδώ,γιατί η παρουσία τους στο internet είναι επιεικώς ανύπαρκτη,αντιθέτως με την αθηναική...Δεν ασχολείται πολύς κόσμος με το παραπέντε ,και όποιος θελήσει αδυνατεί να βγάλει άκρη με τόσο ελλειπή πληροφόρηση.Πιο εύκολα μπορώ να βρω πετρελαιο στην αυλή μου παρά τοπικό εκπαιδευτή..
Σας ευχαριστώ πολύ για τα reply,και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή νομίζετε,είναι ευπρόσδεκτη.

fairy
EN B
 
Δημοσ.: 38

Επόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 24 επισκέπτες

cron