Ημερομηνία Τετ Μάιος 01, 2024 1:53 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Παρ Οκτ 07, 2005 8:26 pm

Εχετε ακουσει μια παροιμια που λεει :
το φτηνο το κρεας τα σκυλια το τρωνε?
για να μην πω για αυτο που λενε : οτι πληρωνεις παιρνεις.

για να μην σας ζαλιζω ας τα παρουμε απο την αρχη.

πριν ενα μηνα και καθως εψαχνα για κατι στα 12ΜΡ περιπου πηρε το αυτι μου κατι σχετικα με την fuji s3 pro.
στο ακουσμα αυτης της μαρκας δεν χαρηκα καθως δεν μεσα στο μυαλο μου δεν την ειχα και πολυ σε εκτιμηση.
αλλα οταν εμαθα και συγκρινα τιμες αναμεσα σε αυτην και στην d2x της nikon επαθα συγκοπη΄περιπου τα μισα λεφτα.
ρωτησα και κανααδυο ατομα και μου ειπαν καλα λογια. η χαριστικη βολη ηταν το οτι μπορουσα να βαλω φακουσ νικον που ηδη ειχα.

τελικα πηγα και την πηρα και εδωσα περιπου 2.200 μαζι με το φπα.
ξεκινησα εξερευνηση του μενου και της μηχανης. ολα καλα και ολα ωραια μεχρι την στιγμη που τραβηξα σε raw,
περασα στον υπολογιστη τις φωτογραφιες και δοκιμασα να τις ανοιξω με το προγραμμα που ειχε μεσα στην συσκευασια με σκοπο να τις κανω jpeg αφου πρωτα παιξω με τον φωτισμο κ.λ.π.

αλλα.....
αλλα το προγραμμα δεν αποθηκευε με τιποτα σε jpg.
μιλαω με την εταιρια και μου λενε το εξης:
κυριε το προγραμμα που εχει μεσα στην συσκευασια δεν ειναι για να κανετε επεξεργασια rαw αλλα μονο για να βλεπετε τα raw.
για να κανετε και επεξεργασια θα πρεπει να αγορασετε ενα αλλο προγραμμα το οποιο κανει περιπου 200€.

ειπα να το καταπιω και αυτο. (ενα η φουκαριαρα η νικον αυτα τα παρεχει ετσι και αλλιωσ)

μετα απο μια εβδομαδα χρησης το βυσματακι που συνδεεις για να περασεις τις φωτογραφιες μεσα στον υπολογιστη μπηκε μεσα στην μηχανη. το εχασα. εξαφανιστηκε.

''ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ... '' σκεφτηκα

την παω στον τσακναριδη στην μπενακη για να μου το επισκευασουνε χωρις βεβαια να τους δωσω φραγγο αφου την ειχα μονο μια εβδομαδα και υποτιθεται οτι εχω και καποια εγγυηση ε???

εδω αρχιζει το δευτερο σοκ
''κυριε δεν θα σας καλυψει η εγγυηση. η ζημια προερχεται απο λαθος δικο σας και οχι απο την εταιρια''

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ? σκεφτηκα...
πηγα και πηρα την μηχανη και προσπαθησα να βρω τους υπευθυνους της εταιριας fuji για να δω πως και τι.
εδω ξεκιναει ο γολγοθας.
ενω πιο πριν τους εβρισκα στο τηλεφωνο ξαφνικα και ολως τυχαιως δεν ηταν κανενας εκει για ημερες. ποτε ελειπαν για επαγγελματικο ταξιδι , ποτε σε δουλειες..... οι ημερες περναγαν αλλα τιποτα. τι τηλεφωνα ειχα αφησει να με παρουν , τι καλουσα και εγω 2 - 3 φορες την ημερα.... τιποτα.
μεχρι που τα πηρα στο κρανιο και μιλησα με το μαγαζι που την ειχα αγορασει και το οποιο με εχει πελατη εδω και 12 χρονια , ναναι καλα ο ανθρωπος.

ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ τα αφεντικα βρεθηκαν.

το αποτελεσμα ξερετε ποιο ηταν?
μου ζητανε τωρα 300€ για την βλαβη και απο οτι ειπαν η εγγυηση δεν προκειτε να με καλυψει με καμμια περιπτωση.

''μεσα στην συσκευασια κυριε υπαρχει καποιο κλιπακι που συγκρατει τα βυσματα για να μην τα τραβηξετε κατα λαθος και τα χαλασετε. μαλλον δεν βαλατε το κλιπακι οποτε γιαυτο και προκληθηκε η βλαβη. σκαστε μας 300€ τωρα για να μαθετε''......

''ρε παιδια δεν ειμαι κανενα παιδακι ουτε πιανω ψηφιακη πρωτη φορα στα χερια μου''

''δεν μας νοιαζει κυριε. το λαθος ειναι δικο σας''


ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.
1) γιατι εχουνε αυτο το κλιπακι μεσα στη συσκευασια? μηπως ξερουνε οτι ειναι προβληματικο το ρημαδι τους?
2) πως γινεται η νικον και η κανον που δουλευω εδω και 2 - 3 χρονια να μην εχουνε παθει ποτε το παραμικρο και να το παθει η fuji μεσα σ εμια εβδομαδα?
3) πως γινεται να εξαφανιζονται αλλα οταν τους ενοχλει ο μαγαζατορας να βγαινουν στην γραμμη?


να σασ πω εγω το γιατι.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟ ΤΡΩΝΕ.


ΠΑΝΤΑ αγοραζα ακριβα πραγματα μεγαλων εταιριων και δεν ειχα προβληματα.
μια φορα προσπαθησα να παρω κατι πιο φτηνο και την ''εφαγα''

τωρα μετα απο ολα αυτα θα τους κανω μια καλη διαφημηση οσο και οπως μπορω να μην την πατησει και αλλος κοσμος.
γιατι αμα ηταν να την πληρωνα τοσο οσο μου πηγε τελικα καλυτεςρα να αγοραζα την d2x που ειναι ''μαλλον'' καλυτερη απο αυτην και σαν μηχανη και σαν εταιρια.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ θα προσπαθησω να τους ''διαφημησω'' σε οσα sites εχω προσβαση.
και εχω σε πολλα.....
αστρονoμικα ( astrovox.gr - hellas-astro.gr)
καταδυτικα ( theabyss.gr - greekdivers.com )
αλεξιπτωτισμου (mmk.thenet.gr/- sky.gr - airsportsgreece.com )
διαφορα αλλα ( taki.gr - erotes.gr )

και οπου αλλου βρεθω...

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Παρ Οκτ 07, 2005 9:14 pm

Αυτό που λένε
"ότι πληρώνεις παίρνεις" ισχύει τελικά σε όλα.
Από παπούτσια μέχρι και αυτοκίνητο για να μη πω σπίτι και το πάω πολύ μακριά το θέμα. Γενικά κι εγώ ότι έχω χρυσοπληρώσει το έχω απολαύσει. Είναι και η ποιότητα και η αντοχή στη χρήση και στο χρόνο που παίζουν ρόλο στην αγορά προιόντων εκτός το θέλγητρο της "χαμηλής" τιμής...

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό georgex » Δευτ Οκτ 10, 2005 9:38 am

Μπορεί παρακαλώ αυτό το θέμα να μεταφερθεί στις "Αερολογίες"? Γιατί δεν βλέπω τι δουλειά έχει εδώ πέρα.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Τελικα ολα καλα

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Πέμ Φεβ 09, 2006 8:46 pm

τελικα το θεμα εληξε αυτες τις ημερες και δεν χρειαστηκε να πληρωσω εκεινα τα 300€ που ελεγα.

θελω να ευχαριστησω τον Κυριο Βαγγέλη Ψαθά και την fuji για ολα

επισης θα ηθελα να διευκρινησω κάποια πράγματα σχετικα με όλη αυτην την ιστορια.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ σαν ποιοτητα φωτογραφιων η συγκεκριμενη μηχανη εχει αριστα αποτελεσματα. γιαυτο πλεον και την χρησιμοποιω σαν κυρια μηχανη σε οποιαδηποτε εργασια κανω και εχω την d100 σαν εφεδρικη.
κατι επισης πολυ καλο που εχει ειναι τα +3stop στα raw αρχεια.
πολη χρησιμο ειδικα σε deep sky φωτογραφιες οπου μια εκθεση 1 λεπτου εχεις τελικα μια φωτογραφια 8 λεπτων.
πολυ σημαντικο ειδικα σε αυτην την περιπτωση και γενικα σε περιπτωσεις οπου χρειαζεσαι φωτεινες φωτογραφιες αλλα με πολυ χαμηλο φωτισμο.

και γενικα παρολα αυτα που εγιναν ημουνα και ειμαι ευχαριστημενος ΑΛΛΑ ...
το μονο που χαλασε ολη αυτην την ιστορια ηταν το ευαισθητο usb το οποιο θελει πολυ περισσοτερη προσοχη απο οτιδηποτε αλλο πανω στην μηχανη . εκει μου τα χαλασε και η εγγυηση αλλα τελικα τελος καλο ολα καλα.

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Φεβ 09, 2006 11:10 pm

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΜΑΚΡΥΑ ...

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό Lambrini » Παρ Φεβ 10, 2006 8:34 pm

Την άλλη παροιμία την ξέρετε? Μ'ένα σμπάρο δυό τριγώνια? :P

Η Fuji την ήξερε :wink: Με 300 Ευρωπουλάκια γλίτωσε την δυσφήμηση και εξασφάλησε την διαφήμηση :D

Lambrini
EN A
 
Δημοσ.: 3

Δημοσίευσηαπό Lambrini » Σάβ Φεβ 11, 2006 2:38 pm

Μου βγήκε λίγος σαρκασμός στο προηγούμενο post γιατί μου φάνηκε, ότι έκανες στροφή 180 μοιρών, T@KI, στη σχέση σου με την Fuji.
Μπορεί να σε ταλαιπώρησαν λίγο, αλλά εύχομαι να την χαίρεσαι τελικά την νέα φωτογραφική σου μηχανή.

Έβλεπα το sites σου πριν… http://www.taki.gr Έχεις πολύ ωραία πράγματα μέσα! Μου άρεσαν τα tests. Είσαι επαγγελματίας και λογικό είναι, να χρειάζεσαι έναν άψογο εξοπλισμό χωρίς προβλήματα.

Lambrini
EN A
 
Δημοσ.: 3

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Σάβ Φεβ 11, 2006 10:32 pm

Lambrini έγραψε:Μου βγήκε λίγος σαρκασμός στο προηγούμενο post γιατί μου φάνηκε, ότι έκανες στροφή 180 μοιρών, T@KI, στη σχέση σου με την Fuji.
Μπορεί να σε ταλαιπώρησαν λίγο, αλλά εύχομαι να την χαίρεσαι τελικά την νέα φωτογραφική σου μηχανή.

Έβλεπα το sites σου πριν… http://www.taki.gr Έχεις πολύ ωραία πράγματα μέσα! Μου άρεσαν τα tests. Είσαι επαγγελματίας και λογικό είναι, να χρειάζεσαι έναν άψογο εξοπλισμό χωρίς προβλήματα.


απλα δεν χρειαστηκε να δωσω τα 300 € τελικα. αυτοκαι μονο με κανει να μην εχω κανενα προβλημα με τη εταιρια.

λογικο ε? :D

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες