Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 3:07 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Βρεθηκα υπηνεμος...

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό car00ly » Κυρ Ιούλ 18, 2010 11:57 pm

Χτες πηγα στον κιθαιρωνα στις 5 το απογευμα και περιμενα να πεσει ο αερας για να απογειωθω. Ως πολυ νεος πιλοτος φευγω κατα τις 7 και κατι μετα απο αδεια του σπηλαιολογου με 15-17 χλμ ανεμο στην απογειωση.Ο θανασης μου τονισε οτι δεν πρεπει να παω κορυφη μιας και το ασσο2 μου θα παρκαριζε μαλλον σε αυτο το υψος. Ολα καλα μετα την απογειωση σταθερος ο καιρος χωρις κουνηματα κτλ και αρχιζω το δυναμικο παρακολουθωντας οσο μπορουσα την ταχυτητα και ευκολα φτανω στα 1000 μ οπου και τσεκαρω την ταχυτητα με το ματι αφου δεν ειχα gps και βλεπω οτι δεν παρκαρω.Δεν παιρνω αλλο υψος και σημαδευω τον καμπο πατωντας λιγο επιταχυνση. το παρα5 ακουγε και εχανα υψος ωσπου βλεπω τον κολοκοτρονη να περναει διπλα μου κανοντας δυναμικο και να ανεβαινει κορυφη και ευκολα να κατεβαινει παλι κατω με επιταχυνση! Χωρις να ξερω να ξεχωριζω τον τυπο του παρα5 και το βαρος που ειχε ως νεος ακομα, προσπαθω να τον αντιγραψω μιας και θα ηταν η πρωτη φορα που θα εβλεπα την κορυφη απο κατω μου και αρχιζω το δυναμικο φτανοντας γρηγορα στα 1100 και συνεχιζοντας ωσπου απο εκει και πανω το Βαριο χτυπουσε σαν δαιμονισμενο απο την ανοδο που ειχα η οποια ειχε ανεβει επικινδυνα τωρα και σταματω το δυναμικο προσπαθωντας να παω μπροστα πατωντας τερμα την επιταχυνση και κοιτωντας τον δρομο που ειχα ως σημαδι για να βλεπω αν κινουμαι...Αντιλαμβανομαι οτι πηγαινω πισω και το βαριο εξακολουθει να δειχνει μεγαλη ανοδο και διαπιστωνω οτι δεν παω καθολου καλα τωρα αφου τα πραγματα χειροτερευουν! Κλεινω λοιπον αυτια και περιμενω αλλα ανεβαινω ακομα!!! Αφου τιποτα δεν το σταματουσε πλεον αφηνω αφτια και παιρνω οσο υψος μπορω και γυρναω την πλατη στον ανεμο πηγαινοντας ουριος! Το πρωτο πραγμα που ειδα ηταν οτι οι προσγειωσεις περιοριζονταν σε δρομακια και ελιες! Συνεχιζω ουριος και δυνατα καθοδικα με βυθιζουν γρηγορα ωσπου 100 μετρα μετα ερχεται ο ροτορας σαν δαιμονισμενος να με καταπιει! το παρα5 κλεινει δυνατα και αρχιζω τη μαχη! Δεν φοβηθηκα και δεν εχασα την ψυχραιμια μου ουτε μια στιγμη παρα μονο εκανα οτι με ειχαν διδαξει για τα υπηνεμα! Αφησα τα φρενα και το nova μπηκε παλι σε πτηση και σε δεπτερολεπτα κλεινει παλι αλλα πιο δυνατα τωρα! Ο αερας λυσσομανουσε σε αυτο το σημειο τοσο πολυ που δεν ειχα ξανακουσει τοσο δυνατο βουητο ποτε μου.Εμοιαζε σαν μια υπερδυναμη!! Ψηλα τα χερια και ανοιγει παλι και τωρα κανω αφτια μηπως και ηρεμησει αλλα ξανακλεινει για τριτη φορα πιο λιγο ομως! Εχω το νου μου στο εφεδρικο μιας και εχω χασει πολυ υψος με ολα αυτα αλλα ενω πλησιαζω στο εδαφος ειμαι σε πτηση αλλα με δυνατες αναταραξεις και με γρηγορες σκεψεις διαλεγω ενα χωραφι με ελιες να προσγειωθω...βγαινω απο το καθισμα και ειμαι ετοιμος για ολα και προσπαθω να αποφυγω τα δεντρα και καταφερνω να προσγειωθω ενδιαμεσα σε δυο ελιες κανονικα χωρις να παθω το παραμικρο! το παρα5 και αυτο αθικτο. Ειχα τυχη και ηταν η πρωτη φορα που κινδυνεψα με το συγκεγκριμενο αθλημα χωρις γρατζουνια. Ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν! Επισης ευχομαι να βαλω μυαλο απο τα λαθη που με αφησαν να ζησω.........

car00ly
EN B
 
Δημοσ.: 96

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό condor » Δευτ Ιούλ 19, 2010 8:57 am

Μρπάβο φίλε ! Τρομερή περιγραφή. Είχα πολύ καιρό να διαβάσω κάτι παρόμοιο στο Sky.
Σε βρίσκω πολύ σωστό, εντόπισες το λάθος που έκανες καί το γιατί το έκανες, αντιμετωπίζεις σωστά όλες τις δυσκολίες απο εκεί και μετά, κρατάς την ψυχραιμία σου και δεν σε πιάνει πανικός. Νομίζω οτι έχεις εκπαιδευτεί τέλεια και έχεις τον χαρακτήρα για να εξελιχθείς πολύ καλός πιλότος παρα5.

Flying is serious business
paraglidingcrete.blogspot.com
condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Δευτ Ιούλ 19, 2010 10:06 am

car00ly έγραψε:...... Ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν! Επισης ευχομαι να βαλω μυαλο απο τα λαθη που με αφησαν να ζησω.........


Θεν εισαι ο πρώτος και σίγουρα θέν θα εισαι ο τελευταίος .
"καλωσόριζεις στην παρέα " :)

Επιτάχυνση μαζί με αυτιά έχεις δοκιμάζει ?

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό george29041 » Δευτ Ιούλ 19, 2010 10:43 am

Εδω που τα λεμε car00ly τ`αθελε ο κωλος σου :roll: χαιρομαι που δεν επαθες τιποτα :wink:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Ιούλ 19, 2010 11:02 am

GEORGE29041 έγραψε:Εδω που τα λεμε car00ly τ`αθελε ο κωλος σου :roll: χαιρομαι που δεν επαθες τιποτα :wink:

ακριβος ετσι !!!!!


condor έγραψε:Νομίζω οτι έχεις εκπαιδευτεί τέλεια και έχεις τον χαρακτήρα για να εξελιχθείς πολύ καλός πιλότος παρα5.


Κατά την γνώμη μου πάντα πιστεύω ότι κάνεις λάθος γιατί αν είχε εκπαιδευτή τέλεια θα ήξερε ότι σε τέτοια περίπτωση δεν ακλουθούμε κάποιον που δεν ξέρουμε ποιός είναι τι πετάει πόσο καιρό πετάει κτλ.
Από την στιγμή που ρωτάει κάποιον παλιό πιλότο και του λέει μείνε έξω από το βουνό ΤΕΛΟΣ κάνει αυτό που του είπε.
Δεν είχε καμία δουλεία να ακολουθηση τον Κολοκοτρώνη που πεταει 2-3 .

φίλε car00ly ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα φρόντισε όμως να μην το ξανακάνεις

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Ιούλ 19, 2010 12:31 pm

tsouloufis έγραψε:
Κατά την γνώμη μου πάντα πιστεύω ότι κάνεις λάθος γιατί αν είχε εκπαιδευτή τέλεια θα ήξερε ότι σε τέτοια περίπτωση δεν ακλουθούμε κάποιον που δεν ξέρουμε ποιός είναι τι πετάει πόσο καιρό πετάει κτλ.
Από την στιγμή που ρωτάει κάποιον παλιό πιλότο και του λέει μείνε έξω από το βουνό ΤΕΛΟΣ κάνει αυτό που του είπε.
Δεν είχε καμία δουλεία να ακολουθηση τον Κολοκοτρώνη που πεταει 2-3 .



http://www.sky.gr/forum/index.php/topic?f=16&t=3168
"Ο Ίκαρος ως νέος, παρορμητικός και ορμώμενος από τον ενθουσιασμό του αλλα και την περιέργεια του δεν άκουσε τον σοφό πατέρα του να μην πετάει πολύ ψηλά. Τελικά ο ήλιος έλιωσε τα φτερά του με τραγική κατάληξη την πτώση του κάπου στο Ικάριο πέλαγος.(Αυτός ο μύθος πρέπει να είναι πάντα στο μυαλό μας γιατί πιστεύω πως όλοι, ανεξάρτητα αν είμαστε νέοι ή παλιοί πιλότοι κατά την διάρκεια της πτητικής μας ζωής θα παίξουμε πολλές φορές αναπόφευκτα και τον ρόλο του Ικάρου αλλά και αυτόν του Δαίδαλου)."

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό raflas » Δευτ Ιούλ 19, 2010 12:47 pm

γιαυτο κ εσυ,car00lly που δεν ακους τον σοφο πατερα (σπιλεολογο) και θες να παγενεις ψηλα οσαν τον ικαρο, παρε 2-3 να τρυπας καλυτερα ;)



ΥΓ: και γω παθων ειμαι @ κανδηλιους.

εκπαιδευτικα τα υπινεμα ε? :)
τωρα θα βλεπεις την κοριφογραμη με αλλο ματι και ας μην εχει αερα χαχααχχααχχα :D

ευγε που ολα πηγαν οκ :)

Τελευταία επεξεργασία απο raflas την Δευτ Ιούλ 19, 2010 2:46 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
raflas
Competition
 
Δημοσ.: 243

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Δευτ Ιούλ 19, 2010 1:16 pm

tsouloufis έγραψε:
Κατά την γνώμη μου πάντα πιστεύω ότι κάνεις λάθος γιατί αν είχε εκπαιδευτή τέλεια θα ήξερε ότι σε τέτοια περίπτωση δεν ακλουθούμε κάποιον που δεν ξέρουμε ποιός είναι τι πετάει πόσο καιρό πετάει κτλ.


σίγουρα "θα ήξερε"
όμως ειναι "a big step from knowing to doing" !!

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Δευτ Ιούλ 19, 2010 1:27 pm

car00ly έγραψε:..... Δεν φοβηθηκα ........


αμα θέν φοβήθηκες καθόλου εχεις να μάθεις πολλή ακόμα !!

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Ιούλ 19, 2010 1:56 pm

( αν όταν κάποιος που κάνει κάποιο λάθος, και βγαίνει να το πει στο forum, τρώει κράξιμο για το λάθος που ήδη παραδέχεται οτι έκανε... θα ξαναβγεί να το συζητήσει την επόμενη φορά;

κι αν δεν ξαναβγεί, ποιος θα είναι ο χαμένος; ο ίδιος, που ήδη έμαθε οτι ήταν να μάθει απο το λάθος του, ή εμείς που μάλλον θα θέλαμε να μάθουμε κι εμείς απο το λάθος του, χωρίς να το πάθουμε πρώτα; )

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Ιούλ 19, 2010 2:10 pm

αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα ......
αλλα λογια να αγαπιομαστε.....
φεξε μου και γλυστρισα .......
το τυρι κουμπαρε ........
δουλεια δεν ειχε ο διαολος γαμουσε τα παιδια του

κτλ...............

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό car00ly » Δευτ Ιούλ 19, 2010 3:56 pm

tsouloufis έγραψε:
GEORGE29041 έγραψε:Εδω που τα λεμε car00ly τ`αθελε ο κωλος σου :roll: χαιρομαι που δεν επαθες τιποτα :wink:

ακριβος ετσι !!!!!


condor έγραψε:Νομίζω οτι έχεις εκπαιδευτεί τέλεια και έχεις τον χαρακτήρα για να εξελιχθείς πολύ καλός πιλότος παρα5.


Κατά την γνώμη μου πάντα πιστεύω ότι κάνεις λάθος γιατί αν είχε εκπαιδευτή τέλεια θα ήξερε ότι σε τέτοια περίπτωση δεν ακλουθούμε κάποιον που δεν ξέρουμε ποιός είναι τι πετάει πόσο καιρό πετάει κτλ.
Από την στιγμή που ρωτάει κάποιον παλιό πιλότο και του λέει μείνε έξω από το βουνό ΤΕΛΟΣ κάνει αυτό που του είπε.
Δεν είχε καμία δουλεία να ακολουθηση τον Κολοκοτρώνη που πεταει 2-3 .

φίλε car00ly ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα φρόντισε όμως να μην το ξανακάνεις

Ερχομαι να μοιραστω την εμπειρια μου παραδεχοντας το λαθος μου και χωρις κοκοριες..οπως το παρει κανεις.Επισης δεν φταιει σε καμια περιπτωση ο εκπαιδευτης αν εγω ακολουθησα τον αλλον και παρκαρισα.Επισης θα ηθελα να πω οτι επειδη ειμαι νεος πιλοτος παρα5 δεν σημαινει οτι ειμαι και νεος στον αερα αφου πετω μηχανοκινητο αετο και ultralights...αυτο βεβαια δεν σημαινει τιποτα απο αθλημα σε αθλημα...

car00ly
EN B
 
Δημοσ.: 96

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Ιούλ 19, 2010 4:24 pm

Οκ !!! Το παιδί έκανε ένα λάθος …ένα λάθος που κατά την γνώμη μου το έχει καταλάβει και πολύ καλά μάλιστα. Και έχει το θάρρος να το μοιραστεί μαζί μας στην κρεατομηχανή του φόρουμ :D . ( κάτι πιο επικίνδυνο ακόμα και από τα υπήνεμα).
Σίγουρα θα μιλήσει με τον δάσκαλο του όταν είναι στο βουνό και μαζί θα προβληματιστούν για ότι έγινε και σίγουρα ο ένας θα μάθει από τα λάθη του άλλου.
Αγαπητέ φίλε η κοινότητα του σπορ στον Κιθαιρώνα είναι ένα πολύ φιλόξενο και φιλικό περιβάλλον και πιστεύω ότι το έχεις καταλάβει όταν 2-3 μέρες πριν βλέποντας σε να πετάς μόνος σου είχα πει μπες στην συχνότητα μας με το VHF για παν ενδεχόμενο. Άσχετα με το εάν είναι η δεν είναι ο δάσκαλος σου εκεί, υπάρχουν αρκετοί φίλοι που πάντα μπορούν να σου πουν 2-3 πραγματάκια για της συνθήκες της κάθε μέρας. Λάθη όλοι κάναμε , κάνουμε και θα εξακολουθούμε να κάνουμε το θέμα είναι πάντα κάτι να μαθαίνουμε σωστά .
Καλή συνέχεια…

Υ.Γ
Όταν ακούς για σεμινάρια δώσε το παρών τσάμπα είναι. Λίγο χρόνο αφιερώνεις.

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό george29041 » Δευτ Ιούλ 19, 2010 8:19 pm

Λοιπων αγαπητε car00ly για να τελειωνουμε η τιμωρια σου ειναι η εξης .
Την επομενη φορα που θα πας για πτηση 10 φουσκωματα ΟΥΡΙΟΣ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ,
και να επισυναψεις το video στο site για αποδειξη :mrgreen:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τρί Ιούλ 20, 2010 10:36 am

freedom έγραψε:.
....Αγαπητέ φίλε η κοινότητα του σπορ στον Κιθαιρώνα είναι ένα πολύ φιλόξενο και φιλικό περιβάλλον .....


I hope you will allow me to write some words in english,because my greek writing is still not one of the best :roll:

Like I see it , we are here in Greece one big family of glider-pilots.You agree? Of corse you agree.
BUT a family of brothers ,ok some sister here and there 8)
Therefore "ist der Ton manchmal etwas rauh" ("The atmosphere among us sometimes is a little bit rough").
Θέν υπάρχει όμως ουτε πατέρα να φοβασε το ξύλο ουτε μητερα να λαμβανεις το χαιδεμα .
"Only" some big brothers to help you in your trouble.To take you by your hand when you do your first steps in the air and to show you ,if necessary with some bitter tasting words,the right way up to the stars :D

And that is the best you can get !!!!!

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Ιούλ 20, 2010 11:13 am

Η ιστορία επαναλαμβάνεται....

http://www.sky.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=63

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τρί Ιούλ 20, 2010 12:33 pm

"ouf "
τρόμαξα παλι μασι του !
το είχα ξαναδιαβασει πρην δεκα χρόνια , και δέν μπορουσα να το φρώω τώρα !

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Ιούλ 20, 2010 3:23 pm

Wolfgang, αφού διαβάζεις κι αγγλικά δες κι αυτό, στον Κιθαιρώνα συνέβη.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τρί Ιούλ 20, 2010 10:26 pm

thx adreas ,
very good "story" full of humor and action .
Like I thought , there is a club !! :roll:
take good care if you dont want to join it !! :wink:

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Βρεθηκα υπηνεμος...

Δημοσίευσηαπό aigeas » Δευτ Ιούλ 26, 2010 11:29 am

Raflas έγραψε:παρε 2-3 να τρυπας καλυτερα


freedom έγραψε:2-3 μέρες πριν βλέποντας

freedom έγραψε:2-3 πραγματάκια για της συνθήκες της κάθε μέρας


Στο λέει μαθητής και δάσκαλος έμμεσα φίλε Carooly,μάλλον πρέπει να πάρεις 2-3... :mrgreen:

Η ζωή δεν είναι για θεατές...
aigeas
EN B
 
Δημοσ.: 93


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες