Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 8:34 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Βρόντηξα!

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό ian » Δευτ Αύγ 30, 2010 4:38 pm

Αλεξανδρε σου ευχομαι χρονια πολλα και γρηγορη αναρωση!! και εισαι τυχερος που ειχες τα φιλαρακια σου κοντα σου!! :D


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό cleo » Δευτ Αύγ 30, 2010 6:24 pm

Vagos, πιάσε ρε συ παλληκάριμ δυο μπιτόνια κατοστάρα για τον φίλο μου τον Άλεξ που γιορτάζει... :lol:

Δε ξέρω τι του βάλανε στην ένεση, αλλά τέτοια γκρίνια... :P
οκ οκ Άλεξ, σφάλμα μου!

Ορελή, να τον χαίρεσαι και καλά κουράγια κοριτσάκι 3 βδομάδες είναι αυτές! :roll:

cleo
EN D
 
Δημοσ.: 141

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό stelios » Δευτ Αύγ 30, 2010 7:18 pm

Χρονια Πολλα και περαστικα. Θα σε παρουμε τηλεφωνο μετα απο μια εβδομάδα γιατι τωρα θα σε εχουν πρηξει ολοι! εισαι και celebrity τρομαρα σου... Στελιος - Αργυρω
Περαστικα Παλι :mrgreen:

stelios
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Αύγ 30, 2010 10:14 pm

tsouloufis έγραψε:Συγνωμη κι'ολλας αλλα εκει πηγατε σε αγωνα η σε πολεμο ?????
αν ειναι να γινονται τοσα ατυχηματα σε εναν αγωνα τοτε ποιος ο λογος !!!!!!!!!!!!!
4 εφεδρικα, 3 χτυπησανε και ενας περασε ξυστα με το εφεδρικο απο εναν αλλον
ε αυτο δεν ειναι αγωνας ρε παιδια :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:


Μήτσο ότι ατύχημα έγινε ήταν καθαρά ανθρώπινο λάθος... έχω πετάξει με πολύ περισσότερο ξύλο στο ... Καντήλι.

Alex

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Αύγ 31, 2010 9:21 am

tsouloufis έγραψε:Συγνωμη κι'ολλας αλλα εκει πηγατε σε αγωνα η σε πολεμο ?????
αν ειναι να γινονται τοσα ατυχηματα σε εναν αγωνα τοτε ποιος ο λογος !!!!!!!!!!!!!
4 εφεδρικα, 3 χτυπησανε και ενας περασε ξυστα με το εφεδρικο απο εναν αλλον

ε αυτο δεν ειναι αγωνας ρε παιδια :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:



edit :

περασε ξυστα πριν ανοιξει το εφεδρικο και ερχοτανε για πανωμ....με πολυ καλο βαθμο καθοδου ,,εως γκρεμισμα θα λεγα :shock:

να δεις για ποτε βρησκουν την επιταχυνση τα ποδια Μητσε !!! :lol: :lol:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Αύγ 31, 2010 9:30 am

vagos έγραψε:
tsouloufis έγραψε:Συγνωμη κι'ολλας αλλα εκει πηγατε σε αγωνα η σε πολεμο ?????
αν ειναι να γινονται τοσα ατυχηματα σε εναν αγωνα τοτε ποιος ο λογος !!!!!!!!!!!!!
4 εφεδρικα, 3 χτυπησανε και ενας περασε ξυστα με το εφεδρικο απο εναν αλλον

ε αυτο δεν ειναι αγωνας ρε παιδια :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:



edit :

περασε ξυστα πριν ανοιξει το εφεδρικο και ερχοτανε για πανωμ....με πολυ καλο βαθμο καθοδου ,,εως γκρεμισμα θα λεγα :shock:

να δεις για ποτε βρησκουν την επιταχυνση τα ποδια Μητσε !!! :lol: :lol:


αφου τον ειδες πααααααααλι καλα !!!!!!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό spytili » Τρί Αύγ 31, 2010 11:28 am

Καλημέρα Αλέξη και χρόνια πολλά!(έστω και καθυστερημένα)Σίγουρα το ατύχημα σου δεν ήταν το καλύτερο δώρο αλλά να εύχεσαι το ότι ήταν μόνο περαστικά!Μετά την ανάρρωση γυμνάσου για να στηρίξεις τη μέση.Ο ομίλων είναι παθών.Και πάλι περαστικά.Ιωάννα-Σπύρος

spytili
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό achim » Τρί Αύγ 31, 2010 2:03 pm

Μετά απο 2 ημέρες χαλάρωσης που τη χρειαζόμουν μπορώ να τοποθετηθώ στα εξής:

Το μέρος είναι έντονα θερμικό (γι αυτό και σχεδόν όλοι μπαίνουν στο γκόλ), αλλά αυτό έχει και το τιμημά του. Δηλαδή ο άνεμος κοιλάδας όπως τον ξέρουμε στη θεωρία ανακατεύεται με τις θερμικές εκβλαστίσεις και βγάζει αναταράξεις.

Οι ντόποι πιλότοι πετάμε στον Εμπεσό εδώ και 17 χρόνια με άπειρες πτήσεις κάθε χρόνο και εκτός απο τα 1-2 πρώτα χρόνια που οι περισσότεροι πετούσαν επιφυλακτικά στο μέρος αυτό έχουν γράψει πτησάρες χωρίς κανένα απολύτως ατύχημα

Τα όρη Βάλτου θέλουν απλά σεβασμό και προφύλαξη (δεν ξύνουμε τα βράχια ρε Πετράν) και όχι φόβο.

Η κορυφαία μου όμως επισήμανση παρακολουθώντας πλέον έναν αγώνα απο κάτω :( και βλέποντας πολλά περάσματα, πολλές απογειώσεις και πολλές προσγειώσεις με απαιτητικές συνθήκες μπορώ να πώ ότι τα υπερβολικά φρένα είχαν τη τιμητική τους.
Σε όλες τις περιπτώσεις (και στο ατύχημα του Πέτρου και στο βρόντηγμα του Αντόνιο και του Άλεξ και στο Εφεδρικό του Αντόνιο) είδα λάθος χρήση φρένων και δεν το λέω για να το παίξω ξερόλας αλλά γιατί είναι μια αυτόματη ανθρώπινη αντίδραση του να κρατιώμαστε απο τα φρένα που πρέπει να την αποβάλουμε.

Το μόνο που χρειάζεται να κρατάμε είναι την "πίεση" και αναισθανθούμε ότι αυτή πάει να χαθεί τότε και μόνο τότε τραβάμε λίγο ακόμα όσπου να την αποκτήσουμε και πάλι.

Σε όλες τις υπόλοιπες στιγμές η πτέρυγα πρέπει να έχει τη μέγιστη επιτρεπόμενη ενέργεια που απαιτεί η στιγμή και οι συνθήκες για να πετά με επιδόσεις και ασφάλεια.


ΥΓ Θέλω να συγχαρώ τον Ανδρέα Μέρελη γιατί για ακόμα μια φορά έδειξε τη μεγάλη του κλάση και δεν σκέφτηκε ούτε μια στιγμή πριν πετάξει το εφεδρικό του ενω πετούσε κοντά στο βουνό (σκεφτείτε πόσοι φίλοι μας θα ήταν μαζί μας ακόμα αν είχαν κάνει το ίδιο)!!!

ΥΓ2 Άλεξ αυτά είναι πταίσματα που απλά σε πεισμώνουν και σε κάνουν καλύτερο πιλότο. Εσπασες τα ρεκόρ σου στον Εμπεσό και την επόμενη σεζόν θα τα ξανασπάσεις. Χρόνια πολλά φίλε :D

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό thahgr » Τετ Σεπ 08, 2010 1:43 pm

φιλε condor δε σε γνωριζω αλλα πραγματικα σου ευχομαι περαστικα και καλο κουραγιο να αντεξεις την ακινησια. Περαστικα και σε οσους αλλους χτυπησαν.

Τελικα σου εκαναν σπινθηρογραφημα για να δουν για την σπονδυλολυση? αν ειναι παλια αφησε τη, εχω και εγω στον Ο5 - Ι1 και μου ειχαν πει μπορουμε να βαλουμε λαμες απο μπροστα αλλα μπορει να μην σου σηκωνεται!!! η απο πισω αλλα μπορει να υπαρχει προβλημα στο περπατημα!! οποτε λεω αστα, ειμαι μια χαρα...

παντως θαυμαζω το κουραγιο οσων αναγκαζονται να μεινουν σε ακινησια και την παλευουν, εμενα ειναι ο χειροτερος μου φοβος.. ξανα καλο κουραγιο!

Θα ηθελα να ρωτησω, τα ατυχηματα που εγιναν στον αγωνα, αποσο ξερετε, ηταν γενικα ανθρωπινα λαθη? καποιος δε θα εμπαινε σε κινδυνο(δε θα το πιεζε) αν δεν ηταν αγωνας?
πετατε και ολοι με αγωνιστικα.. αν το πανι ηταν 1-2 και δεν υπηρχε η αναγκη ντε και καλα να ανεβω ψηλοτερα και να παω πιο μακρια??

thahgr
EN A
 
Δημοσ.: 16

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Σεπ 08, 2010 2:17 pm

Ο condor δεν επαθε τιποτα.Εκτος απο το οτι χεστηκε απο την τρομαρα του που τους εβλεπε να πεφτουν σαν τα κοτοπουλα,μια χαρα ειναι,θα του περασει :P
Ο norad τωρα εχει ενα μικρο θεμα,αλλα περδικι θα γινει και αυτος. :!:

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Σεπ 08, 2010 3:34 pm

thahgr έγραψε:φιλε condor δε σε γνωριζω αλλα πραγματικα σου ευχομαι περαστικα και καλο κουραγιο να αντεξεις την ακινησια. Περαστικα και σε οσους αλλους χτυπησαν.

Τελικα σου εκαναν σπινθηρογραφημα για να δουν για την σπονδυλολυση? αν ειναι παλια αφησε τη, εχω και εγω στον Ο5 - Ι1 και μου ειχαν πει μπορουμε να βαλουμε λαμες απο μπροστα αλλα μπορει να μην σου σηκωνεται!!! η απο πισω αλλα μπορει να υπαρχει προβλημα στο περπατημα!! οποτε λεω αστα, ειμαι μια χαρα...

παντως θαυμαζω το κουραγιο οσων αναγκαζονται να μεινουν σε ακινησια και την παλευουν, εμενα ειναι ο χειροτερος μου φοβος.. ξανα καλο κουραγιο!

Θα ηθελα να ρωτησω, τα ατυχηματα που εγιναν στον αγωνα, αποσο ξερετε, ηταν γενικα ανθρωπινα λαθη? καποιος δε θα εμπαινε σε κινδυνο(δε θα το πιεζε) αν δεν ηταν αγωνας?
πετατε και ολοι με αγωνιστικα.. αν το πανι ηταν 1-2 και δεν υπηρχε η αναγκη ντε και καλα να ανεβω ψηλοτερα και να παω πιο μακρια??



Ευχαριστώ για τα περαστικά thahgr (όνομα;)

ο γιατρός μου δεν μπορούσε να ξεχωρίσει απο την ακτινογραφία και την αξονική αν η σπονδυλόλυση είναι παλιά ή καινούργια, θα στείλω τα αρχεία σε έναν ακόμη γιατρό μήπως μπορέσει αυτός να καταλάβει.

Το ατύχημα δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα, έγινε πολύ μετά το γκολ και κατα την διαδικασία προσγείωσης επειδή άλλαξε απότομα ο άνεμος στην προσγείωση και για να μην χάσω το χωράφι τράβηξα πολλά φρένα και στόλαρα το αλεξίπωτο. Καμιά φορά μαθαίνεις τα όρια του αλεξιπτώτου σου the hard way :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό thahgr » Παρ Σεπ 10, 2010 3:11 pm

Μου φαινεται περιεργο που δε σου εκαναν σπινθηρογραφημα.. σου δινουν ενα ισοτοπο με ενεση(σου λενε και μακρια απο εγκυους και μικρα παιδια!!) το οποιο αφου περιμενεις κανενα 2ωρο παει και καθεται στα σπασμενα κοκαλα, αν το σπασιμο ειναι φρεσκο η περιοχη "φωτιζεται", αν ειναι παλιο δε φαινεται τιποτα.. αλλα τι να πω γιατρος δεν ειμαι, αυτοι θα ξερουν καλυτερα.

Περαστικα και παλι και καλο κουραγιο με την ακινησια,
Θανασης, απο Θεσσαλονικη

thahgr
EN A
 
Δημοσ.: 16

Re: Βρόντηξα!

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Σεπ 11, 2010 8:07 pm

Γιατρός δεν είμαι, αλλά υποθέτω ότι δεν κάνανε το σπινθηρογράφημα επειδή η σπονδυλολίσθηση δεν είναι κάταγμα, αλλά μετατόπιση σπονδύλου...

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες