Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 2:12 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

The art of launching

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

The art of launching

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τετ Σεπ 28, 2011 11:01 pm

Είχα 2-3 κακές απογειώσεις/ακυρώσεις/τούμπες τελευταία και με είχε πάρει από κάτω... μέχρι που είδα αυτό το βίντεο. Οκ, πρέπει να είχε τουλάχιστον 30χλμ αέρα, αλλά αν σε αυτό το επίπεδο (υποθέτω είναι αγώνας) πέφτει τέτοιο ξύλο στην απογείωση, τότε δεν πρέπει να απογοητεύομαι... :P


Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Σεπ 29, 2011 9:32 am

Μια μεγαλη συγκεντρωση ηλθιων που παιζουν τη ζωη τους κορωνα γραμματα...να κερδισουν τι? να αποδειξουν τι και σε ποιον?
Ειναι παραδειγμα προς αποφυγη η απογειωση οταν η ενταση ξεπερναει τα 2/3 της ταχυτητας της πτερυγας στην trim, οπως βλεπεις φιλε μου στην αρχη τουλαχιστον του video πτερυγες με μεγαλα διαταματα πηγαινουν πανω και πισω.
Οταν γραφεις την ασφαλεια ειναι θεμα χρονου να την πατησεις οσο καλος χειρηστης και να εισε :wink:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Σεπ 29, 2011 10:13 am

george29041 έγραψε:Μια μεγαλη συγκεντρωση ηλθιων που παιζουν τη ζωη τους κορωνα γραμματα...να κερδισουν τι? να αποδειξουν τι και σε ποιον?


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, προσωπικά δεν είμαι διατεθιμένος να δώσω ούτε γραμμάριο από την ασφάλεια προκειμένου να πετάξω γρηγορότερα/ψηλότερα/κλπ, ούτε καν να πετάξω αν η μέρα είναι τέτοια όπως το βίντεο. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα, παρακολουθούσα με τα δύο χέρια στο κεφάλι, μονολογώντας "ρε, είναι τρελοί, ρε"....

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό dimitree » Πέμ Σεπ 29, 2011 12:13 pm

χαλαρωστε παιδια, το οτι δεν πατε εσεις εκει που πανε αλλοι δεν κανει τους αλλους αυτοματος ηλιθιους

dimitree
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Σεπ 29, 2011 12:46 pm

Έχω σε κασέτα το βιντεάκι από Αμφίκλεια 2005 Δυτική. Πρέπει να το ανεβάσω κάποια μέρα. Πολλοί πιλότοι κάθισαν και κατέβηκαν με το αυτοκίνητο.


Και φέτος στο pwc στη Κορέα παρόμοιο πράγμα έγινε μέχρι που το ακύρωσαν. Υπάρχει βίντεο αλλά δε βοηθάει το site του pwc να το βρω.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις απόφάσεις του αλλά κάποιες φορές στους αγώνες οι αποφάσεις είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που θα έκανε σε μια ελεύθερη πτήση.

Βέβαια πριν χαρακτηρίσεις κάποιον ηλίθιο καλό είναι να ξέρεις τι ξέρει που δεν ξέρεις και μάλλον ούτε θα μάθεις ποτέ αυτά που ξέρει.

Από την άλλη και σε μια ελεύθερη πτήση οι αποφάσεις είναι πολλές φορές διαφορετικές από αυτές που θα κάναμε αν είμασταν απόλυτα ξεκούραστοι/ψύχραιμοι/συγκεντρωμένοι/χωρίς πίεση/χωρίς να μας βλέπουν/πρέπει να πάω πιο μακριά κλπ κλπ

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Σεπ 29, 2011 5:43 pm

Να με συγχωρητε δεν ηξερα οτι αλαξαν οι κανονες ασφαλειας, εδω στην επαρχια τα νεα φτανουν αργα.
Ωραια λοιπων αφου τα "τσαμπιονια" αυτα ξερουν κατι που δεν ξερουμε εμεις οι ασχετοι ζηλιαρηδες και πανε εκει που δεν παμε εμεις οι κοτες :oops: παιρνω πισω το χαρακτιρισμο που αφελως τους εχω προσαψει.
Απ`οτι καταλαβα στους αγωνες τουλαχιστων υσχυουν φενετε καινουργια πραγματα, οπως επειδει μαζευτηκαμε ας πεταξουμε οριακα και στην προκειμενη περιπτωση και πανω απο τα ορια γιατι ειμαστε πιλοταραδες και να τσακιστουν και καμποσοι δε μαμιετε κιολας αγωνας ειναι εξοδα εκανε ο κοσμος να μη χασουμε τη μερα.
Παιδια εγω λεω να μεινω στους παλαιους κανονες ασφαλειας, καλη τυχη σε οποιον ασπαζετε αυτες τις τακτικες.
Τελος αυτα που γραφουμε τα διαβαζει πολυς κοσμος για να σοβαρευομαστε λιγο, οποιος παιζει με την ασφαλεια ειναι κατακριτεος οχι μαγκας μην προσπαθουμε με φιλολογιες να δικαιολογισουμε τα αδικαιολογητα, αυτος που θελει να τσακιστει ειναι ελευθερος, το οτι ειναι εφικτη η απογειωση με 40 χιλιομετρα αερα απο μερικους καλους χειριστες δε σημαινει οτι ειναι σωστο,βλακεια ειναι που πιθανο να οδηγησει στην καλυτερη στο νοσοκομειο και στη χειροτερη στο νεκροτομειο.και-

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Σεπ 29, 2011 5:45 pm

Κάποια στιγμή στο βάθος του κάμπου, φαίνεται κάπνός που είναι πατημένος.
Αρα και κάτω στην πεδιάδα τα ίδια και χειρότερα .....
Δύσκολη μέρα ακόμα και για τα τσαμπιόνια.
Οντως η Αμφίκλεια ΄05 ηταν ψιλοφρίκη,για ανέβαζε βίντεο.. :D

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό georgex » Πέμ Σεπ 29, 2011 6:30 pm

Το "art of launching" δεν υπάρχει στο video αυτό... μάλλον το αντίθετο.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Σεπ 29, 2011 7:26 pm

MIK έγραψε:

Και φέτος στο pwc στη Κορέα παρόμοιο πράγμα έγινε μέχρι που το ακύρωσαν.



antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Σεπ 29, 2011 8:08 pm

Και για να λέμε και τα πράγματα όπως είναι,άμα ο Δ/Α δεν έχει διακόψει τον αγώνα,και η εταιρία σου σου έχει πλερώσει εισιτήρια, διαμονές, αεροπορικά, αλεξίπτωτα,και το κατιτίς σου....
ΕΣΥ δεν θα απογειωθείς γιατι φυσάει??????? :shock:

και όπως λέει η διαφήμηση...φοβουνται οι άντρες?
Τι είναι λίγο αιματάκι?
[youtube]RRqaHBYGyWw&feature=related[/youtube]

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό dramaicanos » Παρ Σεπ 30, 2011 3:48 pm

Φιλέ george29041 αρκετοί που δεν πετούν μας θεωρούν ηλίθιους όλους εμάς που πετάμε με ένα σεντόνι και κάτι λεπτά σχοινάκια.
εσύ που είσαι φανατικός τις ασφάλειας τηρείς όλους του κανόνες ασφαλείας ? π.χ τσεκ του πτέρυγας σου στις 150 ώρες ,shv μια φορά το χρόνο κλπ κλπ κλπ ?

dramaicanos
EN A
 
Δημοσ.: 13

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Σεπ 30, 2011 4:25 pm

Το θεμα στην προκειμενη ειναι το τι κανω εγω η το τι πρεπει να κανουμε ολοι? και ναι τηρω τους κανονες οσο πιο πιστα μπορω για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες να σκοτωθω η να σακατευτω.
Αυτοι που δεν πετανε εχουν ισως τη γνωμη αυτη λογο αγνοιας και στο φιναλε δεν θα παθουν τιποτα αν εχουν εσφαλμενη εντυπωση.
Για πες μου ομως οσοι πετανε γνωριζουν τους περιορισμους και κανουν τετοιου ειδους υπερβασεις στην ασφαλεια πως θα τους χαρακτηριζες αρχ...ραδες ,μαγκες πιλοταραδες παραδειγμα για τους πιο νεους.
Εγω ειμαι λαθος χαρακτηρισε τους εσυ.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό dramaicanos » Παρ Σεπ 30, 2011 5:24 pm

Δεν θέλω να χαρακτηρίσω κανέναν,αυτό το κάνεις εσύ πολύ καλά :)
οσο πιο πιστα μπορω
εκπτώσεις στην ασφάλεια?

dramaicanos
EN A
 
Δημοσ.: 13

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Σεπ 30, 2011 5:57 pm

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, οχι δεν κανω εκπτωσεις στην ασφαλεια και σε ρωταω ξανα το θεμα ειναι το τι κανω εγω η εσυ η το τι πρεπει ?

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό dramaicanos » Παρ Σεπ 30, 2011 7:12 pm

ΠΡΕΠΕΙ να τηρούμε τους κανόνες και τους περιορισμούς που έχουν βάλει FAI ΑΛΑΟ ΕΑΠ DHV ΥΠΑ κατασκευαστες σύλλογοι και δεν ξέρω ποιοι άλλοι. όποιος τους τηρεί δεν είναι ηλίθιος ,εγώ είμαι σίγουρα,εσύ? και μετά πάμε και στους όλους.

dramaicanos
EN A
 
Δημοσ.: 13

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Σεπ 30, 2011 7:36 pm

Δεν καταλαβα γιατι το πηρες προσωπικα φιλε μου σε εθιξα καπου? αν ναι δεν ειχα προθεση ,χαρακτηρισα ηλιθιους συναθλητες που βαζουν εμφανως το κεφαλι τους στο ντορβα για ενα αγωνα παραπεντε ,αυτη ειναι η αποψη μου και τη λεω,κατα τη δικια τους η και τη δικια σου ειμαι εγω ο ηλιθιος που εχω αυτη τη γνωμη.
Λεω να μην το συνεχισουμε επι προσωπικου.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Οκτ 01, 2011 9:18 am

είναι γνωστό ότι ο dramaicanos τα παίρνει επί προσωπικού :lol:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: The art of launching

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Δευτ Οκτ 03, 2011 7:44 pm

georgex έγραψε:Το "art of launching" δεν υπάρχει στο video αυτό... μάλλον το αντίθετο.


ξέρεται τι είναι το

" Harakiri " ?

"the art of dying " !!

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες