Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 7:03 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Παρ Δεκ 16, 2011 9:47 pm

Το τραγικό ατύχημα του Μολδαβού πιλότου στο προπαγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ν.Αφρική εξαιτίας του ότι ξέχασε να δέσει τους ιμάντες της ζώνης του ας μας γίνει τουλάχιστον μάθημα για αποφυγή τέτοιων λαθών στο μέλλον.
Το άγχος στην απογείωση και ακόμη περισσότερο σε συνδυασμό με την βιασύνη σε ένα αγώνα ή το ότι λύσαμε τους ιμάντες για κάποιο έκτακτο λόγο (π.χ κάτι ξεχάσαμε και το θυμηθήκαμε τελευταία στιγμή) και μετά ξεχάσαμε να τους ξαναδέσουμε μπορεί να΄χει τραγική κατάληξη.
Αν μας συμβεί ας πηδήξουμε α μ έ σ ω ς όσο είμαστε χαμηλά αλλιώς αν έχουμε ήδη απαγορευτικό ύψος, για κάτι τέτοιο, καλό θα είναι να κάνουμε "ανακυβίστηση" βοηθούμενοι από τους ιμάντες τα μπράτσα την αδρεναλίνη και τους κοιλιακούς μας για την σωτήρια ανάποδη αεροκολοτούμπα που θα μας ξαναβάλει στο κάθισμα μας.
Το άγχος μας πρωτίστως να είναι στο να μη μας συμβεί ποτέ κατι τέτοιο παρά στο οτιδήποτε άλλο.
Τα συλλυπητήρια μου προς τους δικούς του.

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Δημοσίευσηαπό achim » Σάβ Δεκ 17, 2011 12:56 pm

Πολύ σωστά Γιάννη.

Πρώτα απ' όλα όμως είναι το λεγόμενο check list.
Σε ότι πρόκειτε να απογειωθεί ( απο χαρταετό μέχρι Stealth) ο πιλότος πρέπει να τσεκάρει όλη τη λίστα με τους απαραίτητους ελέγχους, για να μη συμβεί ποτέ τίποτα.

Έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μου να το λέω αυτό σε κάθε σχολή που κάνω, ώστε να τους μείνει για πάντα αυτή η συνήθεια.

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Δεκ 17, 2011 8:58 pm


Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Δημοσίευσηαπό condor » Δευτ Δεκ 19, 2011 10:50 am

[youtube]Ww2CjjgxT-I&feature=related[/youtube]
Παλιό αλλά ... χρήσιμο. (αχρείαστο σε όλους μας να είναι!)

Flying is serious business
paraglidingcrete.blogspot.com
condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Το πάθημα του ας μας γίνει μάθημα

Δημοσίευσηαπό Agelos » Δευτ Δεκ 19, 2011 2:22 pm

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που το έχουν κάνει, φούσκωσα το πανί γύρισα και .... τότε το κατάλαβα. Σήκωσα τα χέρια ψηλά αφησα την ζώνη να πετάξει και..... ο ΜΙΚ αποθανάτισε την πτήση του πανιού μου και της ζώνης μου. :oops: :oops:

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες