Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:35 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Δεν ανχωνεστε? Πως μπορειτε?

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Δεν ανχωνεστε? Πως μπορειτε?

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Πέμ Ιουν 23, 2005 8:12 am

Γυρω στο πασχα τελειωσα την εκπαιδευση μου και εκανα καποια αλματα με στατικο ιμαντα οταν τυχαια ανακαλυψα το παραπεντε. ειμαι ακομα στην εκπαιδευση του παραπεντε αλλα .... αλλα ανχωνομαι οτι ποτε δεν θα τα καταφερω. βεβαια ειχα ανχος και στο αλμα στατικου ιμαντα αλλα το ανχος μου τελειωνε οταν επιτελους ανοιγε το αλεξιπτωτο και επιανα τα ευλογημενα φρενα στα χερια μου. ενα ψιλο ανχος ειχα στην προσγειωση αλλα κατα τα αλλα ολα καλα στην καθοδο μου.
τωρα μπηκα σε ''αλλα κολπα'' θερμικα , κλεισιμο αυτιων , ανοδικα , καθοδικα , φουσκωμα (που ειναι πολυ δυσκολο) και ενα σωρο αλλα πραγματα.
βεβαια θα μου πειτε ''ρε μεγαλε , κανενας δεν γεννηθηκε και ηξερε. ολοι στρωθηκαμε και μαθαμε''
συμφωνω, αλλα δεν ξερω ... βλεπω καποιες πτησεις που κανουν καποια μελη εδω μεσα , κατι για 300 η 500 η 800 χιλιομετρα πορεια... :?
με πιανει κρυος ιδρωτας στην ιδεα. ομορφο το παραπεντε δεν λεω αλλα δεν σας πιανει ανχος βρε παιδια? μονοι σας εκει πανω στο ελεος του καθε ανοδικου η καθοδικου η δεν ξερω εγω τι αλλο μπορει να τυχει?
βλεπεις στον στατικο ιμαντα ημουνα πανω απο τον στοχο και στα αλματα ειχα καθοδηγηση απο VHF. αλλα πως ειναι τα πραγματα και οι καταστασεις οταν πας απο την μια ακρη στην αλλη?
τα βλεπω μπαστoυνια επειδη ισως ειμαι ακομα στα πρωτα μαθηματα.

ΠΑΙΔΕΣ... HELP...

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122

Δημοσίευσηαπό GUS » Πέμ Ιουν 23, 2005 8:23 am

Σταμάτα να φαντάζεσαι διάφορα και χαλάρωσε να το απολαύσεις την πραγματικότητα. Σιγά-σιγά όλα τα καλά μπορούν να γίνουν και να αποφύγεις όλα τα άσχημα, να προσέχεις, να μη βιάζεσαι και να μη τεμπελιάζεις.

Καλή συνέχεια :)

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Πέμ Ιουν 23, 2005 9:51 am

Γειά σου ΤΑΚΙ!
Πολύ αγχώνεσαι βρε αδερφέ!

>με πιανει κρυος ιδρωτας στην ιδεα. ομορφο το παραπεντε δεν λεω αλλα
>δεν σας πιανει ανχος βρε παιδια? μονοι σας εκει πανω στο ελεος του
>καθε ανοδικου η καθοδικου η δεν ξερω εγω τι αλλο μπορει να τυχει?
Δε ξέρω για σένα αλλά εμένα με πιάνει το άγχος μη γίνω αδρανής καταναλωτής στο έλεος της τηλεόρασης και χαθώ στη τσιμεντένια καθημερινότητα της πρωτεύουσας.



Προτείνω να αναθεωρήσεις το κέρδος που αποκομίζεις από το αλεξίπτωτο πλαγιάς και να αφήσεις τα άλλα να έρθουν σιγά σιγά. Το παν είναι να το ευχαριστιέσαι.
Δυο χρόνια τώρα έκανα μικρές σύντομες τσουλήθρες αλλά ήμουν ευτυχισμένος με αυτό το λίγο. Δε με ένοιαζε το παραπάνω. Αυτό το λίγο μου αρκούσε. Και δε σου κρύβω ότι στις πρώτες μου πτήσεις σχεδόν μου κόβονταν η ανάσα τα πρώτα δευτερόλεπτα που ήμουν στον αέρα.


Με το παραπέντε θα εξασκήσεις την υπομονή σου. Αρκεί να βάζεις κάποιους λογικούς στόχους και να προσπαθείς σιγά-σιγά.
Μη σκέφτεσαι από τώρα τα χιλιόμετρα και αν θα τα κάνεις ποτέ. Όσοι τα κάνουν δεν είναι τυχαίοι. Έχουν περάσει άπειρες ώρες κάνοντας εξάσκηση και έχουν χάσει άπειρα απογεύματα και μέρες-βδομάδες-μήνες ολόκληρους από τη υπόλοιπη κοινωνική ζωή τους μελετώντας τον καιρό και τις αλλαγές του, κάνοντας προπόνηση και τελειοποιώντας την τεχνική τους στη πτήση.

Καλά λέει ο Gus, χαλάρωσε να το απολαύσεις και μην αγχώνεσαι!

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Ιουν 23, 2005 10:15 am

Φίλε Τάκη, βρίσκω πολύ υγιές το ότι αναγνωρίζεις αυτά που σε αγχώνουν, και πίστεψέ με είναι η συνταγή για να προχωρήσεις σωστά.

Το άλλο σημαντικό συστατικό της, είναι να μην χάσεις την απόλαυση. Μία καλή απογείωση, προσέγγιση και προσγείωση, λίγη ώρα ήρεμο δυναμικό με φίλους, θερμικά και ύψος, χιλιόμετρα και αγώνες, όλα έχουν την απόλαυσή τους.

Μόνο αν είσαι ευχαριστημένος έστω και με το ότι σε τράβηξε το αλεξίπτωτο την ώρα που τρέχεις στο χωράφι, θα έρθουν τα χρόνια πτήσης και οι εμπειρίες.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Πέμ Ιουν 23, 2005 10:45 am

GUS φανταζομαι διαφορα γιατι σαν αρχαριος δεν τα καταφερνω και φανταζομαι οτι εαν δεν τα καταφερω και εκει πανω δεν θα ειναι αστειο. καλα ολα αυτα στο εδαφος , και να φας καποια κουτρουβαλα δεν τρεχει τιποτα αλλα εκει πανω?


ex_hustler σχετικα με την τηλεοραση συμφωνω και επαυξανω. γιαυτο κιολας δεν καθομαι ποτε σπιτι αλλα τραβιεμαι με καταδυσεις , σκοποβολες , αστρονομια , μηχανες , αλεξιπτωτα κ.λ.π. εαν δεν τα κανουμε τωρα που μπορουμε ποτε θα τα κανουμε? στα 60 μας που θα εχει περασει η ζωη ασκοπα? σωστος λοιπον στην αποψη σου.αλλα θυμαμαι στο στατικο ιμαντα που ηταν και η πρωτη μου επαφη με τον αερα τα πραγματα ηταν πιο ευκολα , πιο απλα, μετα απο 2 ημερες θεωρια ημουνα ετοιμος να πεταξω και το εκανα. βεβαια το παραπεντε εχει αλλη φιλοσοφια και αλλο τροπο να πετας . το φανταζομουνα πολυ πιο ευκολο, ειχα δει και κανενα δυο βιντεακια και ελεγα ''ενταξει , το φουσκωνεις , τρεχεις και αυτο ειναι ολο. μετα κανεις ενα flare , προσγειωνεσαι και ολα πανε καλα. και αμα εχεις και τα λεφτα παιρνεις και ενα παραμοτερ και εισαι αρχοντας...''
( κουνια που με κουναγε ε? )


guru για την ωρα ειμαι και ευχαριστημενος και δυσαρεστημενος . μαλλον το εχω δει πολυ απλο και εχω μεγαλες απαιτησεις απο τον εαυτο μου.
θα δειξει...

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Ιουν 23, 2005 11:34 am

Τακη γειά και απο μένα.

Καλά κάνεις και αχγώνεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικο. Εγω για ενά χρόνο μετά την εκπαίδευση πριν την απογείωση συνηθως ιδρωνα και πιανόνταν το στομάχι μου. Αυτό οφείλονταν στις ελέιψεις που είχα στα επείγεια φουσκώματα. Κανείς όπως είπες δεν γενήθηκε και ήξερε, είναι απλά θέμα υπομονής και επιθυμίας.

Για να σου φύγει και λίγο το άγχος να ξέρεις ότι στα φουσκώματα είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις το αλεξίπτωτο πάνω, ενώ κατά την διάρκεια της πτήσης το αλεξίπτωτο "κουνίεται" απο μονο του για να διωρθώσει την πορεία του. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις εσύ στον αέρα είναι να είσαι ήρεμος, να αναπνέεις κανονικά (πολύ σημαντικό , μην ξεχνάς να αναπνέεις) και να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά για τις οδηγίες του εκπαιδευτή.

Δεν θέλει απότομες κινήσεις, και σε αυτό θα σε βοηθήσει το εξής: πριν να στρίψεις, γυρνάς το σώμα σου προς την μερία που θέλεις και ΚΟΙΤΑΣ το χέρι σου που θα τραβήξει το φρένο. Ξέρεις απο πριν ποσο πρέπει να το τραβήξεις (θα στο πεί ο εκπαιδευτής σου) οπότε συνεχίζεις να το κοιτάς μέχρι να φτάσει στο σημείο αυτό. Έτσι αποφέυγεις το πιο συνηθισμένο λάθος τις απότομες και άσκοπες κινήσεις.

Και όπως είπαμε υπομονή (κυρίως) και επιμονή

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό debill » Σάβ Ιουν 25, 2005 3:05 am

Μπάβο βρέ ΤΑΚΙ για το ανχος σου, σε θαυμάζω!!!
Μπορείς και κάνεις ελεύθερη πτώση και πέφτεις σαν τούβλο και παρακαλάς τον Υψηστο να ανοιξει το πακέτο, που δεν ειναι και διπλωμένο απο σένα, και αν δεν ανοιξει? πόσα δευτερα εχεις για να επανορθώσεις? και αν παλι δεν ανοιξει? (καλά εχει πλάκα να μην ειναι ουτε τα τζιπάκια στην προσγείωση , κατα το γνωστό ανέκδοτο)και σε ανχώνει που πλέον "πετάς", οχι "πέφτεις" με ανοιχτό τον "μουσαμά" βλ.http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28απο πάνω σου εστω την στιγμή της απογείωσης?
Λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε τα άνχοι μας, γιατί θέλω να κάνω ελεύθερη πτώση αλλα ανχώνομαι για τα "τζιπάκια".
Χωρίς πλάκα με δυσκολεύει οτι η πτερυγα ειναι κλειστή και πέφτω σαν τσιμεντοτούβλο με 220 Km/h.
Τελος φίλε TAKIS παντού εχεις ανχος, στόν ΑΕΤΟ πως θα τον κουβαλήσεις, στο TRIKE πως θα το στεγασεις, στο PARAPENTE αν θα βρεις κρυα μπύρα στην προσγείωση, στο PARAMOTOR αμα παρει μπρός το ριμαδι και αμα πάρει, να μην σου σβησει πάνω απο την μπουγάδα της Γκόλφος που περνάς ξυστά "ολως τυχαιως"....
Παντού ανχος , καλό ειναι για να μας κρατάει "ξύπνιους", (ξερεις ποσα βραδια δεν κοιμηθηκα λογο επιταγων?)
Ασχετό? καθόλου,αλλά μαθαίνεις και το ρυθμίζεις, στις αρχές ειχα επιταγή στις 30 του μηνός? δεν κοιμώμουνα απο τις 10 του μηνός.
Τώρα το ρύθμησα,.......... δεν κοιμαμαι απο τις 27,(ωχ σημερα ειναι 25,βοηθεια μας)
Το μυστικό ειναι να το ρυθμίζεις , 2 λεπτά πριν την απογείωση , (οταν σε πιάνει εκεινο το γαμ....κατουρημα,"σε ποιόν θαμνάκι να πάω? και αμα ερθει και το χοντρό?") και 2 λεπτά πρίν την πρoσγείωση, (θα εχει κρύες μπύρες η κυρά Λένη? η γρήγορα να προλάβω τα γεμιστά να μην τα φαει ολα ο Αλεξ).

Ελπίζω να σε ξεάνχωσα λίγο φίλε ΤΑΚΙ.
Καλές πρoσγειώσεις και κρύες μπύρες.

Ερώτηση 1 πριν τις εξετάσεις : ποιες ειναι οι καλύτερες μέρες για πτήση?
Απάντηση : Οταν εχεις δουλειά!!!

Ερώτηση 2: Ποιος ειναι ο ποιό κατάλληλος χώρος προσγείωσης?
Απάντηση: Εκει που εχει ΚΑΝΤΙΝΑ!!!

Τελευταία επεξεργασία απο debill την Τετ Αύγ 10, 2005 12:47 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Δημοσίευσηαπό T@KIS » Σάβ Ιούλ 02, 2005 9:07 am

debill έγραψε:Μπάβο βρέ ΤΑΚΙ για το ανχος σου, σε θαυμάζω!!!
Μπορείς και κάνεις ελεύθερη πτώση και πέφτεις σαν τούβλο και παρακαλάς τον Υψηστο να ανοιξει το πακέτο, που δεν ειναι και διπλωμένο απο σένα, και αν δεν ανοιξει? πόσα δευτερα εχεις για να επανορθώσεις? και αν παλι δεν ανοιξει? (καλά εχει πλάκα να μην ειναι ουτε τα τζιπάκια στην προσγείωση , κατα το γνωστό ανέκδοτο)και σε ανχώνει που πλέον "πετάς", οχι "πέφτεις" με ανοιχτό τον "μουσαμά" βλ.http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28απο πάνω σου εστω την στιγμή της απογείωσης?
Λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε τα άνχοι μας, γιατί θέλω να κάνω ελεύθερη πτώση αλλα ανχώνομαι για τα "τζιπάκια".
Χωρίς πλάκα με δυσκολεύει οτι η πτερυγα ειναι κλειστή και πέφτω σαν τσιμεντοτούβλο με 220 Km/h.
Τελος φίλε TAKIS παντού εχεις ανχος, στόν ΑΕΤΟ πως θα τον κουβαλήσεις, στο TRIKE πως θα το στεγασεις, στο PARAPENTE αν θα βρεις κρυα μπύρα στην προσγείωση, στο PARAMOTOR αμα παρει μπρός το ριμαδι και αμα πάρει, να μην σου σβησει πάνω απο την μπουγάδα της Γκόλφος που περνάς ξυστά "ολως τυχαιως"....
Παντού ανχος , καλό ειναι για να μας κρατάει "ξύπνιους", (ξερεις ποσα βραδια δεν κοιμηθηκα λογο επιταγων?)
Ασχετό? καθόλου,αλλά μαθαίνεις και το ρυθμίζεις, στις αρχές ειχα επιταγή στις 30 του μηνός? δεν κοιμώμουνα απο τις 10 του μηνός.
Τώρα το ρύθμησα,.......... δεν κοιμαμαι απο τις 27,(ωχ σημερα ειναι 25,βοηθεια μας)
Το μυστικό ειναι να το ρυθμίζεις , 2 λεπτά πριν την απογείωση , (οταν σε πιάνει εκεινο το γαμ....κατουρημα,"σε ποιόν θαμνάκι να πάω? και αμα ερθει και το χοντρό?") και 2 λεπτά πρίν την πρωσγείωση, (θα εχει κρύες μπύρες η κυρά Λένη? η γρήγορα να προλάβω τα γεμιστά να μην τα φαει ολα ο Αλεξ).

Ελπίζω να σε ξεάνχωσα λίγο φίλε ΤΑΚΙ.
Καλές πρωσγειώσεις και κρύες μπύρες.

Ερώτηση 1 πριν τις εξετάσεις : ποιες ειναι οι καλύτερες μέρες για πτήση?
Απάντηση : Οταν εχεις δουλειά!!!

Ερώτηση 2: Ποιος ειναι ο ποιό κατάλληλος χωρος προσγείωσης?
Απάντηση: Εκει που εχει ΚΑΝΤΙΝΑ!!!


:D

:P

:)

:lol:

:wink:

ΚΑΛΑ... ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ? ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΑΝΑΤΙΝΑΧΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ . ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΝΑ ΔΩ. εχεις δικιο. που δεν υπαρχει το ανχος. θυμαμαι (ασχετο) την πρωτη μου καταδυση χωρις τον δασκαλο μου μαζι. το ανχος με ειχε φαει οσο δεν μπορεις να φανταστεις.
ουφ ουφ ο αερας μου 8O
ουφ ουφ το βαθος 8O 8O
ουφ ουφ και παλι ουφ 8O 8O

τωρα πλεον οταν κανω καταδυση ειναι σαν να φτιαχνω φραπε και τον απολαμβανω στο μπαλκονι μου.. τοσο απλα... :wink:

T@KIS
EN B
 
Δημοσ.: 122

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Ιούλ 04, 2005 7:43 am

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ !!!Αλλά το να μοιράζει επιταγές με την άνεση που πίνει φραπέ και να το …απολαμβάνει στο μπαλκόνι του δεν τα έχει καταφέρει ακόμα :D :D :D

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron