Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 12:43 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό achim » Δευτ Σεπ 25, 2006 10:44 am

Μια και η αγωνιστική περίοδος έλαβε τέλος, νομίζω ότι έχουμε το χρόνο για λίγο Ελληνομάθεια.

Δείτε το παρακάτω και πείτε τη γνώμη σας (παρακαλώ όχι βιαστικά και απερίσκεπτα)


http://www.newbrain.gr/giolvas/index.htm

Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Σεπ 25, 2006 1:08 pm

Πολύ ενδιαφέρον, σε κάνει να αγανακτείς για την αδιαφορία του ελληνικού κράτους, τις μίζες , τις συνομωσίες....

... αν ήταν βέβαια αλήθεια !

Το τελεφερικ στην Αιθιοπεία που έχτιζε ο κύριος αυτός το 1958 το έιχαν ήδη χτίσει οι Ιταλοι το 30 και το 1960 έιχε ήδη καταστραφεί απο τους Βρετανούς που το διέλυσαν για ανταλακτικά.

Το μπεβετρον, το υπερόπλο του, το έφτιαξαν το 1954 στις ΗΠΑ, δεν ήταν τιποτα άλλο παρα ενας επιταχυντής σωματιδιών ( βλ http://en.wikipedia.org/wiki/Bevatron ) στον οποίο συμετείχε ενας άλλος έλληνας ο Θωμάς Υψηλάντης

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό achim » Δευτ Σεπ 25, 2006 1:47 pm

Ναι σύμφωνοι, αλλά μιλάει για πραγματικές επιδείξεις μπροστά σε υψηλόβαθμους αξιωματούχους, ακόμα και τον ίδιο το Πρωθυπουργό!!!!

Ακόμα για πάρα πολλά κονδύλια απο εσωτερικό αλλά και εξωτερικό για τις ερευνές του.

Είναι δυνατό τα του τα έδειναν χωρίς αντίκρυσμα:

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Σεπ 25, 2006 2:45 pm

Όταν στα λεγόμενα κάποιου υπάρχουν αποδεδειγμένα ψέματα, το λιγότερο που μπορείς να συμπεράνεις είναι ότι και στα υπόλοιπα θα υπάρχουν περισότερα ψέματα

π.χ αν και ήταν 23 χρονών όταν πέθανε ο Τέσλα, ισχυρίζεται ότι τον είχε συναντήσει 4 φορές (δεν είναι απίθανο αλλά ούτε και πολύ πιθανό) και μαλιστα ο Τέσλα του έκλεψε και μια ιδεά του (τον ιονιστη ατμόσφαιρας !!?? ) αν και ο Tesla κατοχώρωσε την τελευταία του πατέντα το 1928 όταν δηλαδή ο "δικός μας" ήταν 8 χρονών !

Θα σου αντιπρότεινα για καλο διάβασμα
http://www.skepdic.gr/main.cfm
ωστε να σκεφτόμαστε καλύτερα και ορθολογικά

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό arkoudos » Δευτ Σεπ 25, 2006 4:04 pm


arkoudos
EN B
 
Δημοσ.: 59

Δημοσίευσηαπό coppertone » Δευτ Σεπ 25, 2006 8:48 pm

… που και που σκάνε σε αυτό το forum θέματα ... ακανθώδη και λαβυρινθώδη (τι λεει το άτομο ρε ???) ... λοιπόν τέτοια θέματα δε χωράνε εδώ μέσα !!! ... απλά γιατί το μέσο (η ηλεκτρονική επικοινωνία) είναι περιοριστικό και τέτοια θέματα θέλουν διάλογο ... και πριν το διάλογο έρευνα ... και πριν την έρευνα πληροφορίες ... κάποιος έγραψε ότι : πληροφορία (το στοιχειώδες) = γνώση = εμπειρία = ψυχραιμία = αταραξία ...
... διαβάζοντας τέτοια αναγνώσματα κρίνω σωστότερο να αναρωτηθώ τι είμαι διατεθειμένος να κάνω μετά από μια πρώτη και πρόχειρη αξιολόγηση τους : να ερευνήσω , να διασταυρώσω , να συνταχθώ , να αντιταχθώ , να το βάλω κι αυτό το θέμα ανάμεσα στις άλλες προτεραιότητες της ζωής μου και πόσο ψηλά , ή ... δε γαμιέται ... ... ωστόσο τονίζω ότι είναι σημαντικό αυτή η πρώτη και πρόχειρη αξιολόγηση να είναι προσεκτική ... δε μπορώ να πιστέψω ότι αυτός ο Μπάρμπας , με τέτοια επιστημονική κατάρτιση , μαθηματικής αλλά και πρακτικής κατεύθυνσης , θα έπεφτε σε παιδαριώδης αντιφάσεις που αποδεικνύονται με απλή αριθμητική (1928 – 1920 = 8) ... από την άλλη , πως να δεχτείς ότι όλα όσα υποστηρίζει ο Μπάρμπας είναι αμιγώς αληθινά ...
... θέλετε να βρεθούμε να το συζητήσουμε ??? καμία αντίρρηση ... αλλά νομίζω το θέμα επιβάλει σοβαρή προσέγγιση και έρευνα σε βάθος και σε πλάτος ... υποψιάζομαι ότι θα πέσουμε πάνω σε παλιότερους ερευνητές που αγαθά (θέλω να πιστεύω) θα μας ρωτήσουν : κι εσύ ρε Καραμήτρο γιατί θες να μάθεις για το κύκλοτρο / σάρωτρο / μπέβετρο και τα τοιαύτα ??? εεεεεε ??? . Εκεί τι απαντάς ? ... μπα τίποτα το σπουδαίο , από απλό ενδιαφέρον ???
... όποιος θέλει να μεθοδεύσουμε ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση είμαι ΟΚ , αλλά πρέπει να καθοριστούν ένας σωρός λεπτομέρειες και βασικά : για όλες τις ενέργειες πρέπει να απαντηθούν όλα τα ερωτηματικά μόρια με όλους τους δυνατούς τρόπους (πως , που , ποιος , πότε και γιατί) ... προσωπικά , σε αυτή τη φάση της ζωής μου , προτιμώ να λεω σαν τους κυνηγούς και τους ψαράδες , ψέματα και υπερβολές για τις πτήσεις μου ... και αν κάποιος ή κάποιοι δε μου απαντήσουν πειστικά και αποφασιστικά στα παραπάνω θα συνεχίσω να λεω ψέματα , παρόλο που με ενθουσιάζουν οι συνωμοτικές δραστηριότητες ...

coppertone
EN A
 
Δημοσ.: 25

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Σεπ 25, 2006 10:21 pm

χεχε, δεν είναι να απορείς που παντα βρίσκεται κάποιος να "μαγεύει" τον κόσμο και να τον κυβερνά βασιμένος σε ψεύδη και απάτες. Οπως είπε και κάποιος γνωστός, οι απλοί άνθρωποι δεν θα πιστέψουν ενα μικρό ψέμα γιατι και οι ίδιοι στην καθημερινοτητα τους συνηθίζουν να λένε μικρά ψέμματα. Όμως όταν έρθουν αντιμέτωποι με το μεγάλο ψέμα το δέχονται πιο εύκολα γιατι δεν μπορούν να πιστέψουν οτι κάποιος θα τολμούσε να πει τέτοια ασύστολα ψεύδη....

... Μάλιστα ούτε όταν τους υποδείξουν το ψέμα με λογικά επιχείρηματα ακόμα και τότε αρνιούνται να το πιστέψουν...

Ο άνθρωπος που τα έλεγε αυτά για τους εχθρούς του, μετά χρησιμοποίησε ακριβώς την ίδια λογική με την μεγαλύτερη επιτυχια στην ιστορία της μαζικής αποπλάνησης.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Σεπ 25, 2006 11:41 pm

Manolis I'm pissed off at you. You promised you wouldnt reveal our secrets! You dirty bastard!

George W.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό andread » Τρί Σεπ 26, 2006 12:48 pm

Αλλο ενα μικρο στοιχείο....

Συνάντησε (λέει) τον Αινστάιν σαν δευθυντή του γραφείου ευρεσιτεχνιών. Ο Αινστάιν δεν ύπήρξε ποτέ διευθυντής σε αυτό το γραφείο και σίγουρα είχε αποχωρήσει απο την θέση αυτή τουλάχιστον το 1911.

1911 - 1920 =-9 Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο μυστήρια, λες ??!

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό achim » Τρί Σεπ 26, 2006 4:04 pm

Και όμως υπήρξε ο Αϊνστάιν σε αυτή τη θέση, κάτι που το θυμάμαι από τη βιογραφία του που έχω διαβάσει. Θα τη ξανακοιτάξω και θα σου πω πότε ακριβώς.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.

Μπορεί να λέει ο Γκιόλβας πολλές μπαρούφες, και δεν πείθομαι εύκολα από τα λεγόμενά του, όπως και κανενός άλλου, κατά τον ίδιο τρόπο όμως, δεν απορρίπτω και εύκολα. Είπε όμως πολλά. Πάρα πολλά. Και ξέρετε κάτι? Υπάρχουν μερικές αλήθειες εκεί μέσα.

Ο λόγος που έθεσα το θέμα είναι αυτό που τουλάχιστον οι πιο ανήσυχοι αντιλαμβάνονται.
Δηλαδή ότι έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή της αμφισβήτησης του ανθρώπινου κοινωνικοπολιτικού status quo.
Από τον Πλάτωνα ακόμα έχουμε αναφορές ότι κάποιοι «άλλοι» εξουσιάζουν και ρυθμίζουν τα πράγματα και ότι οι λαοί ζουν αυτό που οι «άλλοι» τους σερβίρουν.

Κάποιες τέτοιες αναφορές κάνει και ο Γκιόλβας στη συνέντευξη του.
Το αν συνάντησε η όχι τον Τέσλα ή τον Αϊνστάιν ελάχιστα με ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει όμως το ποιοι είμαστε και που πηγαίνουμε, όπως και διάφορα άλλα συΜΠαντικά ερωτήματα που με γοητεύουν να τα φιλοσοφώ.

Ερώτηση: γιατί το Βατικανό κρατά σε απόλυτη μυστικότητα τις τεράστιες βιβλιοθήκες του γεμάτες με πανάρχαια γνώση?
Επίσης μικρότερου όγκου αλλά μεγάλης σημασίας γραφές φυλάγουν κρυφές, πολλά μοναστήρια σε όλες τις θρησκείες. Γιατί?
Επίσης είναι διασταυρωμένο ότι ασχολούνται «κάποιοι» με την αποκωδικοποίηση των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων και όχι μόνο για χάρη της ιστορικής καταγραφής. Γιατί?
Στη Γαλλία μόνο (σύμφωνα με την καθηγήτρια Γλυκαντζή –Αρβελέρ) υπάρχουν 32!!!! Πανεπιστημιακές έδρες σχετικές με την αρχαία Ελλάδα και πολύ μεγάλα ποσά ξοδεύονται στη μελέτη των αντίστοιχων γραφών. Στην Ελλάδα δεν γνωρίζω αν υπάρχει έστω και μία.

Τέλος πάντων απλά έριξα το ζιζάνιο για περαιτέρω ακαδημαϊκή κουβέντα όταν με το καλό βρεθούμε από κοντά, γιατί κάποιος μπορεί να μας ρωτήσει, τι σχέση έχουν όλα αυτά με το αλεξίπτωτο για του οποίου τα άμεσα η έμμεσα θέματα δημιουργήθηκε το φόρουμ αυτό.

ΥΓ. χαίρομαι πάντως, που υπάρχουν αρκετοί που τη «ψάχνουν». Αυτό σημαίνει ότι αντιδρούν στο «φύραμα» που μας ταΐζουν καθημερινά για να συνεχίζουμε να ζούμε τις «ήσυχες» ζωούλες μας.

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Σεπ 26, 2006 9:27 pm

Γιατρέ μου εγώ που ζω την ήσυχη ζωούλα μου χωρίς να με αφορούν όλα αυτά, να ανησυχώ; :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό andread » Τρί Σεπ 26, 2006 10:34 pm

norad που τα πουλας αυτά ?
παραδέξου το, το πρωί admin στο sky.gr και το βράδυ moderator στο esoterica.gr με το ψευδόνυμο "ανήσυχα φτερά"

Τα λέμε έκει όπως κάθε βράδυ....
andread Α.Κ.Α. "προβληματισμένος γλάρος"

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό coppertone » Τετ Σεπ 27, 2006 1:04 pm

… κάπως έτσι κλείνει τον κύκλο του και αυτό το θέμα ... περνώντας από τόσα μυαλά διέγραψε τη δική του μοναδική πορεία για να χαρακτηριστεί λήξαν ... καληνύχτα ... αύριο θα τακτοποιήσω τις λεπτομέρειες για εκείνη τη λαθραία εισαγωγή μεταχειρισμένων parapente (χωρίς DHV αλλά σε άριστη κατάσταση) ραμμένα στα νησιά Barbados καθώς και paramoteur με σκελετό babboo και μηχανή παπιού που δεν ξεπερνάνε τα 6,22 kg (μαζί με τα καύσιμα) … σύντομα θα έχετε αναλυτική λίστα με μοντέλα σε τιμές σοκ ... (αυτό το θέμα τουλάχιστο είναι σιγουράκι ότι θα φουντώσει το forum) …

coppertone
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Σεπ 27, 2006 3:12 pm

Ιωακείμ, καλά έκανες και άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα να ψάξουμε και λιγο όπως είπες.

Φιλέ coopertone δεν σε ξέρω προσωπικά και ίσως για αυτό αυτά που λές να μου φαίνονται εσωτερικός διάλογος. Θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν τελεiώνει τίποτα ... till the fat lady sings ....

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Σεπ 28, 2006 10:52 am

Να αφήσετε τις χοντρές κυρίες στην ησυχία τους.

Πολλά από αυτά που αναφέρονται στη συνέντευξη του Γκιόλβα (που την έχω διαβάσει τουλάχιστον 4-5 φορές τα τελευταία χρόνια με διαφορετική αφορμή) είναι σάλτσες αυτών που την δημοσιεύουν για να ικανοποιήσουν το κοινό τους που τέτοια θέλει να ακούει. Όταν ήμουν στρατό θυμάμαι είχα διαβάσει μια αληθινή συνέντευξη του Γκιόλβα σε κάποιο σοβαρό περιοδικό, μάλλον στο Ταχυδρόμο, όπου έλεγε κάποια από αυτά που διαβάζουμε εδώ άλλα βέβαια όχι τις ανακρίβειες και τις υπερβολές.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για έναν αναγνωρισμένο επιστήμονα που σίγουρα κάποιο έργο άφησε πίσω του. Για την ανεπάρκεια των ελληνικών κυβερνήσεων δε χρειάζεται να τα διαβάσουμε στη "συνέντευξή" του. Κάθε νοήμων άνθρωπος που έχει φροντίσει να διαβάσει λίγο ιστορία θα καταλάβει ότι η Ελλάδα στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας της έχει πέσει θύμα κυβερνήσεων, ξένων συμφερόντων και εκκλησίας.

Αρκεί να ανοίξει κάποιος τη τηλεόραση και να δει ειδήσεις. Αν διαθέτει επαρκή αντίληψη θα καταλάβει ότι προσπαθούν να μας καθοδηγήσουν. Δημοσιογράφοι και πολιτικοί συνεργάζονται άψογα σε αυτό το έργο, για αυτό άλλωστε και οι γνωστοί δημοσιογράφοι γίνονται πολιτικοί, σαν ανταμοιβή. Και δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες (ευτυχώς λιγότεροι με τη πάροδο του χρόνου) πιστεύουν ότι τους λένε γιατί απλά "το είπε η τηλεόραση" ή "το διάβασαν κάπου". Προσπαθούν και έχουν καταφέρει ως επι το πλείστον να αποβάλουν από τους Έλληνες τη κριτική σκέψη. Τους έχουμε βαλει να σκέφτονται αντί για εμάς και εμείς ασχολούμαστε μόνο με το που θα πάμε να πιούμε κρασί, να κάνουμε διακοπές, να κερδίσουμε το Λόττο και το Στοίχημα και να βολευτούμε στο δημόσιο.

Η παρωδία δημοκρατίας που κυβερνάει την Ελλάδα και που κάθε μέρα μας δίνει ένα μικρό μόνο δείγμα με τα σκάνδαλα, τη διαφθορά και την ασυδοσία που επικρατεί, μόνο τους αδαείς μπορεί να ικανοποιεί. Αλλά σε όλες τις εκλογές το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Γιατί οι ίδιοι προβάλλονται και ψηφίζονται από το κόσμο που μοίαζει ναρκωμένος. Αυτοί που κάποιοι θέλουν να κυβερνούν αυτή τη χώρα. Αν στις επόμενες εκλογές οι μισοί Έλληνες έριχναν λευκό τότε θα είχαμε ένα καλό μήνυμα σε όσους νομίζουν ότι μπορούν να μας ταίζουν ότι θέλουν. Το ότι τόσα χρόνια τα ΜΜΕ προσπαθούν να μας κάνουν να υποστηρίξουμε πολιτικούς και συστήματα που αποδεδειγμένα βασίζονται στη ανικανότητα, τη διαφθορά και την εθνική ηττοπάθεια, σε ένα συμπέρασμα με οδηγούν. Κάποιοι οφελούνται από αυτή τη κατάσταση των Ελλήνων. Καιρός να ξυπνήσουμε και να δούμε την αλήθεια.

Μπορούμε απλά ότι μας λένε οι δημοσιογράφοι να το σκεφτόμαστε 2 και 3 φορές και αν μπορούμε να το συνδυάζουμε και με άλλα σχετικά θέματα (και μετά να το απορίπτουμε , 9/10 φορές). Τις περισσότερες φορές όσα βλέπετε στα παράθυρα των ειδήσεων είναι καλοστημένο θέατρο και μάλιστα σε μαγνητοσκόπηση. Για τους πολιτικούς ότι και να πούμε είναι λίγα. Όταν δίνουν άδεια σε ξένες υπηρεσίες να κατασκοπεύουν τους πάντες νομίζω ότι οποιαδήποτε ανοχή από τους πολίτες είναι απλά συγκατάθεση. Όταν όλοι μας θα τους γυρίσουμε τη πλάτη τότε ίσως αναδειχθούν πραγματικοί ηγέτες που θα μας φέρουν στη θέση που μας αξίζει.

Ευτυχώς που η εκκλησία πλέον επηρεάζει όλο και λιγότερους και τα όσα υπέστη ο Ελληνισμός σιγά σιγά τα γνωρίζουν περισσότεροι.

Άλεξ δε χρειάζεται να ανησυχείς αν δεν νιώθεις τη ανάγκη να το κάνεις. Άλλωστε οι περισσότεροι θέλουν απλά να κάνουν τη ζωούλα τους όπως λέω παραπάνω διότι δε νιώθουν τη ανάγκη να κάνουν κάτι για να αλλάξουν κάποια πράγματα. Το μόνο πράγμα που έχει σημασία άλλωστε για τους περισσότερους Έλληνες, είναι πότε ξεκινάει το Survivor, το νέο Fame Story και αν θα έχει εκπομπή ο Μικρούτσικος. Άραγε τι πιθανότητες δίνει το bwin.com κάποιος από όλους αυτούς να ανοίξει ένα βιβλίο διδαχθεί κάτι από δυο γραμμές Ιστορίας.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό coppertone » Πέμ Σεπ 28, 2006 11:55 am

... φαίνεται ότι παραπλανήθηκα ... το θέμα δεν έχει κλείσει ... ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι δε χωράει εδώ μέσα ... θέλει κουβέντα ... θέλει έρευνα ώστε τα στοιχεία που χρειάζεται αυτή η κουβέντα για να γίνει , να είναι διασταυρωμένα και αξιόπιστα (δε μπορούμε να βασιστούμε στο «άκουσα κάπου» ή «διάβασα κάπου») ... συνεπώς χρειάζεται διάθεση , μεθοδευμένη ομαδική προσπάθεια και χρόνο ... παραμένω διαθέσιμος σε όποιον είναι διατεθειμένος να οργανώσει κάτι τέτοιο ... ας ξεκινήσουμε να ψάχνουμε για τον Μπάρμπα και βλέπουμε αργότερα πως θα διορθώσουμε τα κακώς κείμενα του τόπου μας ... είμαι σίγουρος όμως ότι αν προχωρήσουμε θα βρούμε αδιέξοδα (πχ κάποιον που εμποδίζει την έρευνα ή κάποιους που αποκρύπτουν στοιχεία) ... τέτοιου είδους θέματα πρέπει να συζητηθούν και να απαντήσουμε (πριν οτιδήποτε άλλο) στην ερώτηση : μέχρι που θα το φτάσουμε το πράγμα ???
... αλλά ...
... αν είναι η ευγενής και ανήσυχη συνομοταξία μας να οργανωθεί και να ενεργήσει τόσο μεθοδευμένα για κάτι , ας το κάνει για τα προβλήματα του κλάδου ... και μετά (σαφώς εμπειρότεροι και σοφότεροι) πιάνουμε με τη σειρά τον Μπάρμπα , τους δημοσιογράφους και τους κυβερνήτες μας ...
(... κλείνω για να δουλέψω και λίγο ... διαθέτω όμως ευχάριστα μέρος του περιορισμένου ελεύθερου χρόνου μου σε όποιον ανοίξει την παρτίδα με αξιώσεις ...)

coppertone
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Σεπ 28, 2006 12:15 pm

... το οτι χτες 'επεσε' ο server του sky απο επίθεση που δεν μπόρεσε να εντοπιστεί κάτι πρέπει να μας λέει ετσι δεν είναι ? Μια προειδοποίηση ίσως ...

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Σεπ 28, 2006 5:58 pm

badder\";p=\"7653 έγραψε:Αρκεί να ανοίξει κάποιος τη τηλεόραση και να δει ειδήσεις. Αν διαθέτει επαρκή αντίληψη θα καταλάβει ότι προσπαθούν να μας καθοδηγήσουν. Δημοσιογράφοι και πολιτικοί συνεργάζονται άψογα σε αυτό το έργο, για αυτό άλλωστε και οι γνωστοί δημοσιογράφοι γίνονται πολιτικοί, σαν ανταμοιβή. Και δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες (ευτυχώς λιγότεροι με τη πάροδο του χρόνου) πιστεύουν ότι τους λένε γιατί απλά "το είπε η τηλεόραση" ή "το διάβασαν κάπου". Προσπαθούν και έχουν καταφέρει ως επι το πλείστον να αποβάλουν από τους Έλληνες τη κριτική σκέψη.


Πωπω... πάλι κάποιος άλλος μας φταίει. Μην προσπαθείτε να βρείτε άλλοθι σε πολιτικούς και δημοσιογράφους για την μίζερη ζωή σας. Όπως τους αγνοώ επιδεικτικά εγώ, έτσι μπορείτε και σεις. Μόνοι μας καθορίζουμε τις ζωές μας και τις τύχες μας - και μόνοι μας επιλέγουμε να μας την καθορίζουν αν αυτό θέλουμε. Ποτε δεν ένιωθα ότι με παραμυθιάζουν ή ότι με καθοδηγούν, απλά γιατί ποτέ δεν με ενδιέφερε τι έχουν να πουν! Εγώ κι ο σάκκος μου λοιπόν... remember ? :)


badder\";p=\"7653 έγραψε:Τους έχουμε βαλει να σκέφτονται αντί για εμάς και εμείς ασχολούμαστε μόνο με το που θα πάμε να πιούμε κρασί, να κάνουμε διακοπές, να κερδίσουμε το Λόττο και το Στοίχημα και να βολευτούμε στο δημόσιο.


Πες μου τώρα εσύ, ποιός περνάει καλύτερα; :)


badder\";p=\"7653 έγραψε:Άλεξ δε χρειάζεται να ανησυχείς αν δεν νιώθεις τη ανάγκη να το κάνεις. Άλλωστε οι περισσότεροι θέλουν απλά να κάνουν τη ζωούλα τους όπως λέω παραπάνω διότι δε νιώθουν τη ανάγκη να κάνουν κάτι για να αλλάξουν κάποια πράγματα. Το μόνο πράγμα που έχει σημασία άλλωστε για τους περισσότερους Έλληνες, είναι πότε ξεκινάει το Survivor, το νέο Fame Story και αν θα έχει εκπομπή ο Μικρούτσικος. Άραγε τι πιθανότητες δίνει το bwin.com κάποιος από όλους αυτούς να ανοίξει ένα βιβλίο διδαχθεί κάτι από δυο γραμμές Ιστορίας.


Πες μου κάποιον που νιώθει την ανάγκη να κάνει κάποια πράγματα, πες μου τι πράγματα έκανε, και τι ακριβώς πέτυχε.

Όσο για τα σημαντικά πράγματα στη ζωή, υπάρχει και η δουλειά, η οικογένεια, οι φίλοι, το παραπέντε, και ναι, μετά, έρχεται και η διασκέδαση, το κρασάκι, το survivor. Αλλά μην μου βάζετε και τον Γκιόλβα και την πολιτική σας μέσα, μου το χαλάτε...

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Σεπ 29, 2006 10:44 am

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτά που λέω. Εγώ απλώς τον ανέφερα το Γκιόλβα και δεν έχουν σχέση όσα έγραψα με αυτόν.

Μπορεί εσένα να μήν σε επηρεάζουν κάποια πράγματα αλλά επηρεάζουν την πλειονότητα, και εμμέσως και εσένα. Και επειδή δεν επηρεάζουν εσένα άμεσα δεν σε απασχολούν. Δικαίωμά σου. Άλλωστε οι περισσότεροι το ίδιο κάνουν. Αλλά και δικαίωμα δικό μου να με απασχολούν. Άλλωστε όπως ξέρεις ποτέ μέχρι τώρα δεν με ενδιέφερε να πάρω μόνο το δικό μου σάκο αλλά πάντα ήθελα να υπάρχουν και άλλοι μαζί μου με τους σάκους τους και αν γίνεται να είμαστε οργανωμένοι και με καλή διάθεση. Και ίσως για αυτό δεν κατάλαβες κάποια πράγματα.

Με το να γυρνάς τη πλάτη σε κάποιο πρόβλημα που επηρεάζει τους πολλούς αλλά όχι εσένα μη νομίζεις ότι δεν σε αγγίζει. Γιατί τους περισσότερους από αυτούς θα τους βρείς μπροστα σου κάθε μέρα. Θα έχεις συναλλαγές μαζί τους και οι πράξεις τους θα σε επηρεάζουν. Το ότι το δημόσιο σε κλέβει έμμεσα σε επηρεάζει, το ότι οι τράπεζες λειτουργούν με ασυδοσία σε επηρεάζει, το ότι οι δρόμοι είναι χάλια και σπας το αυτοκίνητο σου σε επηρεάζει, το ότι πληρώνεις φόρους που πάνε σε μίζες και τσέπες σε επηρεάζει, το ότι μας την έχουν πέσει όλοι οι "γείτονες" και ζητάνε Κύπρο, "τσαμουριά", Μακεδονία, Αιγαίο, Θράκη και εμείς τους θέλουμε στην Ε.Ε. σε επηρεάζει, το ότι πληρώνεσαι με μισθούς Ελλάδάς αλλά πληρώνεις σε τιμές Γαλλίας σε επηρεάζει. Το ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει απλά γιατί μπορεί χωρίς να σκέφτεται τους άλλους σε επηρεάζει. Με το να γυρνάς απλά τη πλάτη και να νιώθεις ευτυχής επειδή εσένα δεν μπορούν να σε ταϊσουν κουτόχορτο, ενώ συμβαίνουν όλα αυτά και πολλά ακόμα είναι μάλλον ταλέντο.

Δεν μου φταίνε πάντα κάποιοι, κυρίως μου φταίει η αδιαφορία της μάζας, ο ελληνικός ωχαδερφισμός και η ανάλωση της πλειονότητας με τετριμένα. Η ευκολοπιστία και η παντελής ανυπαρξία μνήμης στους Έλληνες.

Φυσιολογικό είναι οι περισσότεροι να εφησυχάζουν βλέποντας μόνο τι συμβαίνει με δουλειά, φίλους, TV κτλ. . Το περίεργο είναι να μην τους απασχολεί τι γίνεται πιο πέρα και επειδή είναι όλα καλά στο σπίτι τους να νομίζουν ότι δεν χρειάζεται να τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Θα μπορούσα να αναφέρω μερικά ιστορικά παραδείγματα τέτοιων κοινωνιών αλλά προφανώς το να διδάσκεται κανείς από την Ιστορία είναι πλέον σπάνιο. Όσοι γνωρίζουν, καταλαβαίνουν.

Όσο για το τι κάνουν όσοι τους απασχολούν αυτά τα θέματα... Πολλά και μικρά στη καθημερινή τους ζωή. Κυρίως έχει να κάνει με το πως αντιμετωπίζουν πρόσωπα και καταστάσεις. Το ότι ενδιαφέρονται και μόνο ίσως είναι αρκετό. Και προφανώς δεν πέτυχε κανείς τίποτα σημαντικό που μπορείς να καταλάβεις εσύ που δεν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο. Εσύ περιμένεις κάποιο οφθαλμοφανές αποτέλεσμα που θα σου αποδείξει κάτι που επετεύχθη. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και μάλλον επειδή δεν υπάρχει νιώθεις δικαιωμένος που δεν ενδιαφέρεσαι και δεν ασχολείσαι με αυτά τα ουτοπικά. Αλλά αυτός που ενδιαφέρεται ξέρει ότι κάτι έχει κάνει και κάποια στιγμή αν είναι πολλοί θα έχουν κάνει πολλά. Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε και αυτό το κάπου είναι η αλλαγή της στάσης μας απέναντι στα περισσότερα από αυτά που μας δίνουν ως δεδομένα. Και ξέρω αρκετούς που νιώθουν την ανάγκη να έχουν διαφορετική στάση.

Ίσως δεν πολυκαταλαβαίνεις και το θεωρώ φυσιολογικό. Αλλά μόνο αν ενδιαφερθείς, μάθεις, παρατηρήσεις, συνδυάσεις, και αποκτήσεις διάθεση για κάτι καλύτερο θα βρεις μόνος σου τι θα κάνεις. Αλλά που να τρέχεις τώρα.... δε βαριέσαι....

Αρκετά έγραψα, σε σημείο νομίζω να παρεξηγηθώ από μερικούς. Δεν μιλάω ούτε για μυστικά όπλα ούτε για συνομωσίες ούτε για οργανώσεις, αυτά είναι άλλη ιστορία και άλλη κουβέντα όπως λέει ο Νεκτάριος. Εγώ μιλάω για το πρόβλημα που βρίσκεται εντός των πυλών και αφορά όλους μας. Εκτός και αν κάποιοι νομίζουν ότι δεν χρειάζεται καμμία αλλαγή και όλα είναι υπέροχα γύρω μας.

Υ.Γ. Δεν προσπαθώ να πείσω τον Αλεξ ούτε κανέναν άλλον για κάτι. Απλά αναφέρω το πως βλέπω τα πράγματα. Σεβαστή είναι η κάθε επιλογή και φυσικά και η δική μου. Ίσως τελικά στο χρόνο της δικιάς μας ζωής δεν γίνει τίποτα και αποδειχθεί ότι αν δεν ενδιαφερόμαστε θα περνάγαμε πιο χαλαρά. Αλλά επιλογές είναι αυτές και νοοτροπίες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Σεπ 29, 2006 11:54 am

Θα συμφωνήσω με τον Αλεξ στο ότι δεν μπορείς να κατηγορείς τους άλλους, το σύστημα, την κυβέρνηση για αυτά που σου συμβαίνουν. Εσυ είσαι ο κύριος της μοίρας σου. Φαντάζομαι ο Αλέξ τα έχει πάρει με την γενική σταση που βλέπουμε γύρω μας της μοιρολατρείας και της λογικής "αν με αφήναν να μεγαλουργήσω ... ξέρεις ποιος θα ήμουν εγω τώρα ? ... δεν με αφήνουν όμως οι καταστάσεις, οι κύκλοι, οι σιωνιστές, οι χ ,ψ,ζ". Ελεος !!! Η προέκταση της φιλοσοφίας αυτής φτάνει και στο βουνό. Ακούω διαφορα: Αν και εγώ έκανα την Χ δουλειά , ζούσα στο Υ μέρος, πετούσα το Ζ φτερό , τύφλα να έχει ο Rodrigez. Πάτωνω γιατί η πτέρυγα μου είναι αργή, δεν στρίβει, βουτάει πολυ, είμα βαρύς είμαι ελαφρύς, δεν έχω μεταξωτό βρακάκι και λύκρα :-) Κάνω συνέχεια άκυρες γιατί αλλαζει συνέχεια ο π.στης ο αέρας, το φτερό μου είναι πολυ παλίο / καινούργιο, δεν στέκεται ακίνητο , με μάτιαξαν.
Μου φταίνε όλοι και όλα εκτός απο τον ευατό μου.

Για να ξυπνάμε σιγα σιγα και να κοιτάξουμε να βελτιώσουμ τον εαυτό μας πρωτα απο όλα και μετά όλοι μαζί να διωρθώσουμε την κατασταση.

Δεν λέω να μην κοιτάμε τα κοινά και εδώ θα συμφωνήσω και με ΟΛΑ οσα λεει ο Γιάννης (ειδικά με τα πραγματα που τα έχει παρει στο κρανιο) και φυσικά έχει σημασία ο τρόπος που το κανουμε. Ενημέρωση και γνώση πανω απο όλα ώστε ακόμα και να μην μπορούμε να δράσουμε τουλαχιστον όταν έρθει η ώρα να ξέρει ο καθένας γύρω απο τι θα συσπειρωθεί και τι θα υποστηρίξει. ΓΝΩΣΗ όμως και όχι ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΣΗ και ευκολοχώνευτες ιδεολογίες

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Μάλιστα κύριε καθηγητά !!!

Δημοσίευσηαπό achim » Παρ Σεπ 29, 2006 5:25 pm

Φυσικά και δε χρειάζεται μοιρολατρία. Αυτό όμως δενείναι αναγκαίο να το εξηγήσουμε σε μια συζήτηση μεταξύ γνωστών φίλων, που όλοι γνωρίζουμε ότι κανείς από τους συμμετέχοντες δεν είναι μοιρολάτρης και καχύποπτος.

Επίσης δε χρειάζεται να είμαστε δογματικοί και ακραίοι. Ούτε η αδιαφορία είναι καλή και φυσικά ούτε η κακομοιριά του ότι για όλα φταίει το «σύστημα».

Η μαγκιά είναι να απολαμβάνεις τα καλά του «συστήματος» και να στηλιτεύεις τα κακώς κείμενα.
Έτσι αναγκαστικά το «σύστημα» γίνεται, δικαιότερο, λειτουργικότερο και διαφανέστερο.

Μου είπε κάποτε ένας εξαίρετος κοινωνιολόγος:
«δεν είναι καλό να είμαστε καχύποπτοι, επιβάλλεται όμως να είμαστε υποψιασμένοι».

Και υποψιασμένος είναι ο ενημερωμένος.
Και ενημερωμένος είναι αυτός που ασχολείται.
Και αυτός που ασχολείται καταλαβαίνει πολλά.
Και αυτόν που καταλαβαίνει πολλά δεν μπορεί το «σύστημα» να τον «διαχειριστεί» εύκολα.


Είναι πράγματι πολύ σωστά τα λόγια του στυλ: «μη σου φταίει το σύστημα», «γίνε κύριος του εαυτού σου», «πάρε τη τύχη στα χέρια σου», και πολλά άλλα.

Είναι όμως λόγια απαίδευτα.

Γιατί θα γελάσει πικρόχολα ο Έλληνας της Κύπρου, ακούγοντας τα, ενώ το «σύστημα» του έχει «καταπιεί» τη μισή του πατρίδα.


Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Σεπ 30, 2006 10:28 pm

Διαβάζοντας την απάντηση του Γιάννη και του Ιωακείμ συνειδητοποίησα ότι είπα κάποια πράγματα "εκ του ασφαλούς"... Ο τρόπος που σκέφτεται ο καθένας και κρίνει προκύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό από τα βιώματά του και το ιστορικό του. Ήμουν τυχερός στη ζωή μου και δεν ένιωσα ποτέ προδωμένος ή καταπιεσμένος, ούτε από φίλους ούτε απο κοινωνία. Με αυτό το βίωμα είπα τα λόγια που είπα νωρίτερα. Αν είχα άλλα βιώματα, μάλλον δεν θα σκεφτόμουν έτσι.

Ίσως με τα χρόνια να αρχίσω να βλέπω τα πράγματα και από την οπτική γωνία των άλλων, και έτσι αρχίσω να γίνομαι λίγο πιο ανοιχτός αποδέκτης άλλων απόψεων, ίσως να αρχίσουν να με απασχολούν και τα κοινά.

Αυτό που δεν αντέχω με τίποτα όμως, είναι τα πολλά λόγια, χωρίς έργα. Το θεωρώ πολύ πιθανό, εγώ, με αυτήν την ατομιστική στάση του "εγώ κι ο σάκκος μου" (βλέπε παλαιότερο thread στο sky) να έχω προσφέρει περισσότερα στο σύνολο, από πολλούς από τους 500.000 Έλληνες που κατεβαίνουν στις δημοτικές εκλογές σε 2 εβδομάδες, που ορίζονται ως "ενδιαφερόμενοι για τα κοινά", και φλομώνουν τον κόσμο στο ψέμα και την κοροιδία.

Γιάννη χαίρομαι που δεν έπεσες στην παγίδα να δεχθείς προσωπικά αυτά που έλεγα στο προηγούμενο post. Η απάντηση σου ήταν τόσο συγκροτημένη που ειλικρινά, αν κατέβαινες για δήμαρχος μια ψήφο από μένα θα την είχες :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013


Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

cron