Ημερομηνία Δευτ Ιουν 17, 2024 12:55 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλλαγή αρντανών

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

Αλλαγή αρντανών

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιαν 07, 2010 1:15 am

Όσοι έχετε αλλάξει αρντάνες στα αλεξίπωτά σας ξέρετε τι μανούρα είναι... Ακόμα και με 2 άτομα θέλει φοβερή προσοχή, όρεξη, υπομονή και πολλά... αυτοκόλλητα :)

Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συμβουλή του Adrian Thomas:

Adrian Thomas έγραψε:re-lining hint - leave the old lines on while you add the new ones.

That way you get to compare the length of the new line with the old one it is replacing. You also get to check the length of each cascade against the one it replaces, and to check the run of the new lines against the run of the old ones.

Only take the old lines off when you have got the new ones on and are happy with them.

Even after doing that, always check for left-right symmetry.

It is virtually impossible to see the effects of an error while you are groundhandling the wing, even when the effects are dramatically obvious to someone standing behind you looking at the wing as you inflate it and groundhandle. This is why all the designers work with someone else (co-designer, test-pilot) - so they can have a look at the wing from the outside.

Cheers,
Adrian


Τόχει δοκιμάσει κανείς;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Αλλαγή αρντανών

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 07, 2010 2:23 pm

Ναί Άλεξ.
Έτσι γίνεται η αλλαγή, ίσως με μικρές παραλλαγές απο πιλότο σε πιλότο (καλό γνώστη του αντικειμένου).

Το βασικό είναι να έχει τον απαιτούμενο χώρο. Τότε είναι πανεύκολο. Ξαπλώνεις κάτω την πτέρυγα (ή αν είσαι πολύ οργανωμένος, την κρεμάς σε συρόμενους κρίκους) και αλλάζεις την παλιά Α σειρά με την καινούρια, μετά τη Β, και ούτω καθ΄εξής, μέχρι τα φρένα.
Κάθε νέα σειρά την περνάς στους ιμάντες κατ'ευθείαν μετά την αλλαγή και προχωράς μετά στην επόμενη.
Φυσικά έχεις και το πλάνο της διάταξης των σχοινιών απο το manual ή αν δεν υπάρχει, τότε το σκιτσάρεις πρόχειρα σε χαρτί για να μήν μπερδευτείς με τις διακλαδώσεις (αν αλλάζεις κάθε φορά τη μισή σειρά και τη δένεις στους ιμάντες αμέσως, οπως είναι στην διπλανή (παλιά) σειρά, τότε δεν χρειάζεσαι ούτε το πλάνο της διάταξης)

Τα αυτοκόλλητα δεν κατάλαβα που τα κολλάς?

Δεν ξέρω άν βοήθησα, πάντως εγώ έτσι το κάνω αλλά το έχω δεί και στις εταιρίες που κατακαιρούς έχω επισκευτεί.

Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Αλλαγή αρντανών

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιαν 07, 2010 3:19 pm

achim έγραψε:Τα αυτοκόλλητα δεν κατάλαβα που τα κολλάς?


...στις παλιές αρντάνες σε περίπτωση που θες να τις κρατήσεις :) (π.χ. όταν μετέτρεψα το Jalpa σε GTS αλλά ήθελα τις μαμίσιες που είχαν λίγες ώρες να υπάρχουν για όταν το πουλούσα)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Αλλαγή αρντανών

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 07, 2010 10:04 pm

Το οποιοδήποτε είδος διακριτικού έχουν επάνω οι νέες αρτάνες το περνάς απευθείας στις παλιές.
Συνήθως είναι κομματάκια από ύφασμα αλεξιπτώτου με τον κωδικό του σχοινιού γραμμένο επάνω.

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549


Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες