Ημερομηνία Δευτ Ιουν 17, 2024 1:28 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό sevadim76 » Παρ Απρ 16, 2010 3:54 pm

KALISPERA MIAS KAI EIMAI KAINOURGIOS SE AYTON TO XORO THELO NA MOU PEITE TI GNOMI SAS I NA MOY PROTEINETE KAI ESEIS KAPOIO MONTELO VHF MIAS KAI THA XREIASTEI META TO TELOS TIS EKPEDEYSIS...

sevadim76
EN A
 
Δημοσ.: 7

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Παρ Απρ 16, 2010 6:04 pm

Άσχετο με τον ασύρματο αλλά θα σου συνιστούσα αφού είσαι και καινούργιος όπως λες να μάθεις να γράφεις στα ελληνικά και με μικρά φυσικά. Είναι κάποιοι βασικοί κανόνες των forum.
Έτσι για να μάθεις κάποια πράγματα σωστά από την αρχή όπως θα σου έχει πει σίγουρα και ο εκπαιδευτής σου.

Χωρίς παρεξήγηση έτσι, δεν σε μαλώνω σε συμβουλεύω.
Φιλικά Γιάννης.

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Απρ 16, 2010 6:44 pm

Η yaesu ειναι γνωστη αξιοπιστη και καλη μαρκα :wink:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό debill » Σάβ Απρ 17, 2010 8:56 am

Εδώ θα σου λυθούν οι απορίες

http://www.eham.net/reviews/detail/8272

deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Απρ 17, 2010 9:13 am


paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό achim » Σάβ Απρ 17, 2010 10:54 am

Γειά σου Φίλε.

Όσα συγκριτικά τέστ και να διαβάσεις, κανένα δεν θα σου πεί τα προβλήματα της χρήσης σε αλεξίπτωτο πλαγιάς.

Κατα καιρούς πολλοί άριστοι γνώστες της ηλεκτρονικής επικοινωνίας διαφώνησαν μαζί μου για την επιμονή μου στα Kenwood TH-22 και τον αντικαταστάτη αυτών Kenwood K2 για χρήση στο αλεξίπτωτο πλαγιάς.

"Μα αυτό έχει χάλια μικρο-μεγάφωνο" απάντηση: "ακριβώς γι αυτό δεν ακούς το βουητό απο τον αέρα, αλλά μόνο τη φωνή του πιλότου"

"μα αυτό είναι σαν τούβλο" απάντηση: "ναί, γι αυτό μετά απο τις κουτρουβάλες της απογείωσης και της προσγείωσης, το ξεσκονίζεις και συνεχίζεις να μιλάς"

"μα αυτό κανένας ραδιοερασιτέχνης δεν θα το αγόραζε" απάντηση: "ναι γιατί δεν μπορείτε να μπείτε στη λογική της χρήσης στο βουνό"

ΕΠΙΠΛΕΟΝ:
Στους αγώνες που πάω στο εξωτερικό η συντριπτική πλειοψηφία έχει τα παραπάνω μοντέλα, ως φθηνή και άριστη επιλογή για τον παραπεντίστα.

Το Κ2 μερικές φορές εμφανίζει πρόβλημα με γρήγορο άδειασμα της μπαταρίας ενω δεν χρησιμοποιείται. Συμβουλή: σωστά φορτίσματα.

το TH-22 άμα το βρείς πουθενά πάρτο όσο - όσο (εγώ έχω τρία), και αν κάποιος μου βρεί άλλα τόσα τα αγοράζω με χαρά.

Στο SIV πέρυσι μου έπεσε απο τη βάρκα στη λίμνη, το έβγαλα το φύσιξα με το στόμα δυό -τρείς φορές και συνέχισα να μιλάω.

Άσε που άμα δεν έχει πέτρες εκεί που στήνεις τη σκηνή σου βαράς τα πασαλάκια με τον Kenwood.

Αυτά, απλά και εμπειρικά....

Ιωακείμ

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό achim » Σάβ Απρ 17, 2010 11:04 am

Ααααα,
ξέχασα να σας πώ να κοιτάτε όπωσδήποτε το γαντζάκι στο πίσω μέρος να είναι ευλίγυστο και μεταλικό, αλλιώς θα σπάσει πολύ σύντομα.
Επίσης η θέση για τη θηλιά του ιμάντα να είναι στο σώμα του ασυρμάτου και όχι επάνω στο γαντζάκι (όπως σε πολλά καλά μηχανήματα) γιατί αν σας σπάσει χάνεται όλο τον ασύρματο και σας μένει η λαβή για ενθύμιο.

Αν θυμηθώ και τίποτα άλλο θα επανέλθω.....

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό vagos » Σάβ Απρ 17, 2010 11:44 am

achim έγραψε:Γειά σου Φίλε.

Όσα συγκριτικά τέστ και να διαβάσεις, κανένα δεν θα σου πεί τα προβλήματα της χρήσης σε αλεξίπτωτο πλαγιάς.

Κατα καιρούς πολλοί άριστοι γνώστες της ηλεκτρονικής επικοινωνίας διαφώνησαν μαζί μου για την επιμονή μου στα Kenwood TH-22 και τον αντικαταστάτη αυτών Kenwood K2 για χρήση στο αλεξίπτωτο πλαγιάς.

"Μα αυτό έχει χάλια μικρο-μεγάφωνο" απάντηση: "ακριβώς γι αυτό δεν ακούς το βουητό απο τον αέρα, αλλά μόνο τη φωνή του πιλότου"

"μα αυτό είναι σαν τούβλο" απάντηση: "ναί, γι αυτό μετά απο τις κουτρουβάλες της απογείωσης και της προσγείωσης, το ξεσκονίζεις και συνεχίζεις να μιλάς"

"μα αυτό κανένας ραδιοερασιτέχνης δεν θα το αγόραζε" απάντηση: "ναι γιατί δεν μπορείτε να μπείτε στη λογική της χρήσης στο βουνό"

ΕΠΙΠΛΕΟΝ:
Στους αγώνες που πάω στο εξωτερικό η συντριπτική πλειοψηφία έχει τα παραπάνω μοντέλα, ως φθηνή και άριστη επιλογή για τον παραπεντίστα.

Το Κ2 μερικές φορές εμφανίζει πρόβλημα με γρήγορο άδειασμα της μπαταρίας ενω δεν χρησιμοποιείται. Συμβουλή: σωστά φορτίσματα.

το TH-22 άμα το βρείς πουθενά πάρτο όσο - όσο (εγώ έχω τρία), και αν κάποιος μου βρεί άλλα τόσα τα αγοράζω με χαρά.

Στο SIV πέρυσι μου έπεσε απο τη βάρκα στη λίμνη, το έβγαλα το φύσιξα με το στόμα δυό -τρείς φορές και συνέχισα να μιλάω.

Άσε που άμα δεν έχει πέτρες εκεί που στήνεις τη σκηνή σου βαράς τα πασαλάκια με τον Kenwood.

Αυτά, απλά και εμπειρικά....

Ιωακείμ




μαζι σου Μακη ,,, με χιλια μαλιστα :P ........ολα καλα ειναι (yaesu...icom κτλπ )

αλλα η κορυφη ειναιιιιιιιιι ,,,,,,,,,


ΚENWOOD,,, KENWOOD και ματαKENWOOD :twisted:

(δεν πηρα θεση απο την αρχη ,,,γιατι θα μου την επεφτε ο yaesuδακιας ο Badder ,,,,,,, και που κουραγια να γραφεις μετα .... :mrgreen: )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1009

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό dmpatanis » Σάβ Απρ 17, 2010 9:42 pm

Εγω θα σου προτεινα να παρεις αυτο που πηρα και εγω με λιγα χρηματα(γυρω στα 100ευρω) και πολλες δηνατοτητες.
Προκειται για το "Wouxun KG-UVD1P" το οποιο ειναι VHF--UHF μαζι και εχει και ραδιο,φακο και πολλα αλλα τα οπιοα θα σου φανουν χρησιμα.

http://www.houseofradio.gr/modules.php? ... ts_id=1036

http://img704.imageshack.us/img704/9373/kguvd1.gif

dmpatanis
EN B
 
Δημοσ.: 44

Re: poia i gnomi sas gia to vhf ths yaesu FT-270R

Δημοσίευσηαπό sevadim76 » Κυρ Απρ 18, 2010 11:40 am

Τελικα ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα το ενα ειναι το Wouxun KG-UVD1P
με τιμη γυρω στα 100 ευρω και το αλλο ειναι το Yaesu FT-270....Αλλα επειδη ειμαι καινουργιοσ και ασχετος σε οτι αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστηκα για τουσ πομποδεκτες θελω καποιοσ που γνωριζει να με βοηθησει και αν μπορει να μου πει ποιο μοντελο απο τα 2 εχει μπαταρια λιθιου η μπορει να παρει για μεεγαλυτερη διαρκεια.... ΥΓ" Οσον αφορα τον υπολοιπο εξοπλισμο με τη βοηθεια του τσουλουφη αποφασισα ADVANCE ζωνη καινουργια εφεδρικο καινουργιο και λογο κοστουσ ενα καλο μεταχειρισμενο αλεξιπτωτο.ευχαριστω.

sevadim76
EN A
 
Δημοσ.: 7


Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron