Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 2:25 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Θέματα Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ???

Τεχνικά και πρακτικά θέματα - Ανακοινώσεις

Συντονιστής: Moderators

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ???

Δημοσίευσηαπό NimboCumulus » Πέμ Ιούλ 14, 2005 1:49 pm

γραφω στο forum παιδια για να ενημερωθώ περισσότερο για τις τιμές στα παραπέντε διότι πρόκειται σύντομα να προβώ σε αγορά.

έχουν ακούσει διάφορα τα αυτιά μου, για το ποια εταιρία είναι η καλύτερη, ή ποια εταιρία είναι απάτη και τα σχετικά.

παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με τιμές καινούριων παραπέντε και τους Dealers τους ας απαντήσει. Με ενδιαφέρει κυρίως για τις Up Advance Nova ( DHV 1-2 )

NimboCumulus
EN A
 
Δημοσ.: 3

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Ιούλ 14, 2005 2:09 pm

ειναι θεμα ταμπου αυτο που ρωτας
θα σου δωσω την κλασικη απαντηση
για καινουργιο θα σου παει περιπου 3000 ενω για μεταχειρισμενο (σε καλη κατασταση) περιπου τα μισα
για τις μαρκες που αναφερεις ο Διονυσης ειναι ο πιο αρμοδιος να σε ενημερωσει www.flyfreedom.gr

για το θεμα "ποιο ειναι καλυτερο" θα σου πω την αποψη μου
εγω εχω ενα Up Makalu2 (dhv1-2) o φιλος μου ο Γιωργος εχει ενα Advance Alpha3 (dhv1) o Μακης εχει ενα ProDesign Jazz (dhv1-2) και ο Μιχαλης εχει ενα Nova Mamboo (dhv1-2), τα εχω δει ολα απο κοντα και με τις γνωσεις που διαθετω δεν εχουν καμια ουσιαστικη διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης τους

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 14, 2005 7:45 pm

:?: Sorry pou rotao ,Enois 3000 mono to Alexiptoto????? 8O
H 3000 Ola mazi Komple?? :wink:


Kelly

nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιούλ 14, 2005 7:52 pm

Ένα καινούργιο 1/2 παίζει από €1800 - €2300 για τις μάρκες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Τα €3000 που τα είδες ρε orck?

Οι τιμές εξαρτώνται 1. Από την μάρκα 2. Από την πιθανή έκπτωση που θα σου κάνει ο εισαγωγέας.

Έλληνες εισαγωγείς:

1. Freedom (Διονύσης Βλασσόπουλος) - UP, Advance, Nova - www.flyfreedom.gr
2. Aeronautica (Γιώργος Φυσερός) - Pro Design - www.aeronautica.gr
3. Cumulus Paragliding (Σάββας Κακουλίδης) - Gradient - cumulus-gr@excite.com
4. OutDoorFun (Σταύρος Κωστούλας) - GIN - www.outdoorfun.gr
5. No Borders (Ιωακείμ Σκόνδρας) - Mac Para, Ozone - www.noborders.gr

υπάρχουν και κάποιοι ακόμα αλλά δεν ξέρω αν φέρνουν ακόμα αλεξίπτωτα (Μακροβασίλης, Θωμακάκης, κλπ)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 14, 2005 8:04 pm

Ok... Autes einai logikes times
Euxariso Alex

Kelly
Ps : Makrovasilis Poulah Ozone ,Gin

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Ιούλ 14, 2005 8:05 pm

οπως το διαβασα δεν μου φανηκε σαφες αν ο nimbus εννοει πληρη εξοπλισμο η μονο το αλεξιπτωτο
θεωρησα σαν δεδομενο οτι ζηταει κοστος για πληρη εξοπλισμο

τα 3000 ειναι ενα φυσιολογικο νουμερο για ελεξιπτωτο, καθισμα, εφεδρικο

norad έγραψε:Ένα καινούργιο 1/2 παίζει από €1800 - €2300 για τις μάρκες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Τα €3000 που τα είδες ρε orck?

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιούλ 14, 2005 10:02 pm

E ναι 3000 για πλήρη καινούριο εξοπλισμό είναι πολύ λογικό.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό NimboCumulus » Παρ Ιούλ 15, 2005 9:19 am

paidia mou eipe enas poli palios kai empeiros para5-man oti pleon sthn agora den yparxoyn kala h kaka para 5 kai ola ma ola einai sxedon ths idias poiothtas kataskeyhs.

to thema pleon einai to POSA VGAZEI O DEALER kai ekei paizoyn oi times.

emena mou exei ginei plish egefalou sxetika me kapoies sigekrimenes markes kai mexri prin apo ligo kairo pisteya oti pera apo aytes ola ta ipoloipa htan epikindina.

den ksero an simerizeste ayto pou leo h an sas etixe kai esas :)

NimboCumulus
EN A
 
Δημοσ.: 3

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2005 10:29 am

Προσωπικά δεν έχω την ίδια άποψη. Υπάρχουν πολλές εταιρίες κατασκευής. Κάποιες από αυτές προσφέρουν κορυφαία ποιότητα και η επένδυση που κάνουν στην εξέλιξη και την έρευνα μεταφέρεται στο τελικό προιόν. Κάποιες άλλες πάλι όχι, χωρίς να σημαίνει ότι έχουν "κακά" προϊόντα.

Η ποιότητα κατασκευής όμως δεν είναι ίδια σε όλα, υπάρχουν διαφορές. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν οι τεράστιες διαφορές που υπήρχαν παλιά και λιγο πολύ όσα περνάνε DHV είναι ώς ένα βαθμό αξιόπιστα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιούλ 15, 2005 10:39 am

Ola ta alexiptota einai asfales. To thema einai ti zitas (Dinamiko Me makries artanes 8 me 9 metra (THolo Apo tom piloto) h pio ipio 5 me6 metra.
Exeis tin dinetotita na dokimasis oles tis eteries pou iparxoun stin ellada prin agorasis . kai tha bris apo monosou pio sou aresi pio poly. (Pio einai sta metra sou)

kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Ιούλ 15, 2005 11:17 am

O nimbocumulous ρωτησε
to thema pleon einai to POSA VGAZEI O DEALER kai ekei paizoyn oi times.

Σαν Dealer είμαι ο πιο αρμόδιος που μπορώ να σου απαντήσω στο πόσα βγάζουν οι Dealers.
Οι συνάδελφοι μου έχουν πει ότι σε έναν εξοπλισμό που πουλάνε 3000 ευρω βάζουν 2000 στην τσέπη καθαρό κέρδος. Εγώ βγάζω 2500 καθαρά σε κάθε πώληση μιας και σαν παλιός τιμής ένεκεν οι εταιρίες και η εφορία μου χαρίζουν φόρους και κόστος κατασκευής.
Οι πιο παλιοί συνάδελφοι μου Π.Κουρουβακαλης και Σ.Καραπουλιος τα κονόμησαν χοντρά και έφυγαν για μόνιμες διακοπές.
Για τον Κουρουβακαλη κάναμε και Έρανο γιατί αποφάσισε να κανει ακριβες διακοπές και μετά από 20 χρόνια εργασίας στον Αεραθλητισμο είχε μόλις 900.000 δρχ στην τράπεζα.
Ο Δε Καραπουλιος κάνει διακοπές στη φύση όπως οι πρωτόπλαστοι σε ένα καλύβι στη βαλια καλντα χωρίς καν να έχει τα απαραίτητα για να ζήση.

Η γνώμη μου φίλε μου είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς με ότι κριτήρια διαθέτης στην Ευρώπη.
Εκεί σίγουρα θα βρεις φθηνά υλικά μιας και η Ελληνική αγορά θεωρείτε η ακριβότερη στην Ευρώπη.
Και το πιο σημαντικό είναι ότι θα βρεις σοβαρούς ανθρώπους που θα ασχοληθούν μαζί σου θα σε βοηθήσουν οικειοθελώς και σε κάθε βήμα σου θα είναι πάντα δίπλα σου.
Οσο αφορα εμενα η βιλα μου τα αυτοκινητα μου και ο χλιδατος τροπος ζωης καταμαρτυρα το ποσα βγαζω.

M.Φ.Χ
Διονυσης
Freedom team

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιούλ 15, 2005 11:38 am

Dionisi mou exeis apolito dikio .. Alla i Ellada den einai i akriboteri An einai autes oi times pou leei o Alex. Einai poli ftinoteri me sikrisi Exoterikou . Esy kanis eukolies kai pernis ta leuta siga siga ..
Edo prepi na ta dosis ola mazi.
Kai einai sigouro oti san Dealer den Bgazis pola. Se merika alexiptota katolou..

Kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2005 11:47 am

Η Ελλάδα είναι η καλύτερη αγορά στην Ευρώπη αν όχι στο κόσμο για καινούρια (και ίσως για μεταχειρισμένα) αλεξίπτωτα. Και αυτό έχει άμεση σχέση με το ποσοστό κέρδους των εισαγωγέων.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό fififla » Παρ Ιούλ 15, 2005 1:35 pm

Ως αντιπρόσωπος της Pro Design στην Ελλάδα μπορώ να σας διαβεβαιώσω για τον εξοπλισμό της Pro Design τουλάχιστον, ότι είναι πιο φτηνός στην Ελλάδα και αυτό διότι οι τιμές διαμορφώνονται σύμφωνα με την κατάσταση της αγοράς της κάθε χώρας.

Όσο αφορά την επιλογή του εξοπλισμού, θεωρώ ότι καθένας πρέπει να κάνει την προσωπική του ερευνά διότι τα αλεξίπτωτα διαφέρουν και δεν είναι όλα ίδια παρόλο που υπάρχει μεγάλος πλέον ανταγωνισμός και οι εταιρείες συναγωνίζονται σε λεπτομέρειες που κάνουν όμως την διαφορά. Οπότε το καλύτερο που μπορεί να κάνει ένας υποψήφιος αγοραστής είναι μιλήσει με μερικούς αρμόδιους και να δοκιμάσει τον εξοπλισμό πριν προβεί στην αγορά. Ευτυχώς η επικοινωνία στο χώρο μας έχει αλλάξει και μπορεί κανείς εύκολα να πάρει γνώμες από διάφορες πλευρές.

Γιώργος Φυσερός
AERONAUTICA LTD

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιούλ 15, 2005 2:13 pm

να που κατι μαθαινουμε,
θα μπορουσε να αναφερει καποιος καποιες απο αυτες τις λεπτομεριες που εχει ο καθε κατασκευαστης και κανει την διαφορα;

fififla έγραψε: Όσο αφορά την επιλογή του εξοπλισμού, θεωρώ ότι καθένας πρέπει να κάνει την προσωπική του ερευνά διότι τα αλεξίπτωτα διαφέρουν και δεν είναι όλα ίδια παρόλο που υπάρχει μεγάλος πλέον ανταγωνισμός και οι εταιρείες συναγωνίζονται σε λεπτομέρειες που κάνουν όμως την διαφορά. Οπότε το καλύτερο που μπορεί να κάνει ένας υποψήφιος αγοραστής είναι μιλήσει με μερικούς αρμόδιους και να δοκιμάσει τον εξοπλισμό πριν προβεί στην αγορά. Ευτυχώς η επικοινωνία στο χώρο μας έχει αλλάξει και μπορεί κανείς εύκολα να πάρει γνώμες από διάφορες πλευρές.

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιούλ 15, 2005 2:35 pm

Orck An rotas gia tis diafores pou iparxoun ..einai poles gia na katso na stis grapso.
To kalitero Rota ton Dionisi h Smiri .einai oi pio Paloi sto xoro kai o pio enimeromenoi gia to thema Alexiptotou. kai otidipote allo sto Thema auto

Kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό kung » Παρ Ιούλ 15, 2005 2:43 pm

BRE TI PSAXNETE NA BRITE BREEE H KAVLES PLIRONODEEEE :wink:

:!: ΜΠΛΕΝΤΕΡΑΚΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥΥΥΥΥ :shock: ΓΚΙΝ ΓΚΙΝ ΓΚΙΝ :shock: :shock:
kung
EN B
 
Δημοσ.: 63

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Ιούλ 15, 2005 3:07 pm

kung έγραψε:BRE TI PSAXNETE NA BRITE BREEE H KAVLES PLIRONODEEEE :wink:


ο ιός ξαναχτύπησε...

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Ιούλ 15, 2005 3:08 pm

Nemeton έγραψε:Dionisi mou exeis apolito dikio .. Alla i Ellada den einai i akriboteri


Κέλλυ θα'πρεπε να πιάσεις το υπονοούμενο του dealer :) Είναι γνωστό πόσο τυχεροί είμαστε που αγοράζουμε ένα αλεξίπτωτο 2000 ευρώ όταν ο Γάλλος η ο Άγγλος το πληρώνουν 3000.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιούλ 15, 2005 4:03 pm

νομιζω οτι πρεπει να λαβουμε υποψην μας και το μισθο των Ελληνων σε σχεση με τον μισθο των Γαλλων, Αγγλων
πρεπει να ειναι το ιδιο αναλογικα


norad έγραψε:
Nemeton έγραψε:Dionisi mou exeis apolito dikio .. Alla i Ellada den einai i akriboteri


Κέλλυ θα'πρεπε να πιάσεις το υπονοούμενο του dealer :) Είναι γνωστό πόσο τυχεροί είμαστε που αγοράζουμε ένα αλεξίπτωτο 2000 ευρώ όταν ο Γάλλος η ο Άγγλος το πληρώνουν 3000.

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιούλ 15, 2005 4:33 pm

austrie exei sxedon idies times me ellada..100 /200 pezete pano kato

Den pezi kanena rolo gia tis eteries an i Ellinikoi misti einei katoteri .

kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2005 4:35 pm

Για τις εταιρίες μπορεί να μην παίζει ρόλο αλλά για το περιθώριο κέρδους των εμπόρων παίζει και μεγάλο μάλιστα...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιούλ 15, 2005 4:44 pm

kelly δεν καταλαβα τι λες
οτι το αλεξιπτωτο ειναι 100-200 πανω κατω ή οι μισθοι στην Αυστρια;

Nemeton έγραψε:austrie exei sxedon idies times me ellada..100 /200 pezete pano kato

Den pezi kanena rolo gia tis eteries an i Ellinikoi misti einei katoteri .

kelly

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό left76 » Παρ Ιούλ 15, 2005 5:03 pm

Φίλε Orck για τσέκαρε ένα καλό site με συγκρίσεις που τουλαχιστον θεωρητίκα βοηθάει στην επιλογή...
http://www.para2000.org/

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να μπορούσαμε να δοκιμάζαμε τα υποψήφια προς αγορα αλεξίπτωτα άλλα εγώ σαν νέος πιλότος αμφιβάλλω αν θα καταλάβαινα καμμία διαφορά από το makalu μου με άλλα 1-2.

left76
EN B
 
Δημοσ.: 56

Δημοσίευσηαπό nemeton » Δευτ Ιούλ 18, 2005 10:14 am

Orck enoo ( 100 me 200) An oi times stin elada pezoun 1800 /2300. Edo einai 1900/ 2300, 2400. Briskis kainourgio

Kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Επόμενο

Επιστροφή στην Αλεξίπτωτα & Εξοπλισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες