Ημερομηνία Πέμ Απρ 18, 2024 7:14 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Παρ Αύγ 01, 2014 11:26 am



Το Σαββατοκύριακο 16 και 17 Αυγούστου θα γίνει φιλική συνάντηση στο Λιδωρίκι.
Θα πετάξουμε από την δυτική απογείωση της Γκιώνας πάνω από το Μαλανδρίνο όπου είχε γίνει και η πτήση την πρώτη ημέρα του φεστιβαλ της ΑΦΩΣΤΕΛ αρχές Οκτώβρη του 2013 με νέο πολύ βελτιωμένο δρόμο που άνετα ανεβαίνουν και απλές κούρσες.
Σκοπός της συνάντησης να πετάξουμε την δυτική Γκιώνα και να απολαύσουμε την εκπληκτική θέα της λίμνης του Μόρνου, της δυτικής οροσειράς της Γκιώνας και του ορεινού όγκου των Βαρδουσίων που τελειώνουν στην λίμνη.
Τη λίμνη που από τα νερά της πίνει νερό η Αθήνα.
Οι πιλότοι θα ενημερωθούν για τις πτητικές συνθήκες της συγκεκριμένης περιοχής πριν την πτήση και θα βοηθηθούν μέσω ασυρμάτου για να πετάξουν σ'αυτή.
Η συνάντηση είναι για πιλότους όλων των επιπέδων και η βοήθεια που θα δοθεί θα αφορά κυρίως νέους και μέσους πιλότους παρά τους καλούς που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη την βοήθεια μας.
Ο κάμπος κάτω από την απογείωση είναι όλος μια προσγείωση και προσφέρει πληθώρα προσγειώσεων ακριβώς δίπλα στο κεντρικό δρόμο προς Λιδωρίκι.
Τους αρχάριους εφόσον επιθυμούν θα τους ανεβάσουν ξανά στην απογείωση μετά την 700 μέτρων τσουλήθρα τους.
Η μεταφορά προς την απογείωση θα γίνει με αυτοκίνητα της διοργάνωσης, όπως και η περισυλλογή.
Η διαμονή θα είναι δωρεάν με σκηνές σε άλσος με πεύκα στο Λιδωρίκι και θα παρέχεται ζεστό νερό και τουαλέτες.
Το βράδυ του Σαββάτου θα υπάρξει δωρεάν γεύμα με τοπικές γεύσεις(πολύ τσι τσι) για τους πιλότους και την τυχόν παρέα τους.
Το αναμνηστικό μπλουζάκι θα συνοδεύσει τις πτητικές αναμνήσεις όσων έρθουν
Όλα αυτά εντελώς δωρεάν σε ένα μέρος της Ελλάδας με ξεχωριστή ομορφιά και πολύ καλές συνθήκες πτήσης για όλους

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Παρ Αύγ 01, 2014 11:38 am

Ξέχασα την αφίσα μας

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό kiwi » Παρ Αύγ 01, 2014 8:35 pm

Ο χώρος κατασκήνωσης πού ακριβώς είναι; Έχουμε καμιά φωτογραφία; Θα είναι ΟΚ λες για παιδάκι 2,5 χρονών, μπας και κουβαληθούμε οικογενειακώς;

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Αύγ 02, 2014 9:49 pm

με ποιον μιλαμε.... ???
τηλεφωνα παρακαλω

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Κυρ Αύγ 03, 2014 9:46 am

O χώρος κατασκήνωσης φυσικά και είναι κατάλληλος για όλους. Είναι άλσος απο πεύκα και βρίσκεται στην Β.Δυτική άκρη του Λιδωρικίου δίπλα στο γηπέδο. Φωτο αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να αναρτηθεί.
Τηλ επικοινωνίας:
6942063154 Γιάννης
6977634782 Σπύρος

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Δευτ Αύγ 04, 2014 11:36 am

Ξέχασα να αναφέρω πως το Σάββατο βράδυ στην πλατεία του Λιδωρικίου που θα γίνει το τραπέζι θα παίξει ο Πετρολούκας Χαλκιάς!
Για όσους αρέσουν τα ηπειρώτικα αυτό είναι είδηση!!!

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Αύγ 04, 2014 12:50 pm

jianniskys έγραψε:Ξέχασα να αναφέρω πως το Σάββατο βράδυ στην πλατεία του Λιδωρικίου που θα γίνει το τραπέζι θα παίξει ο Πετρολούκας Χαλκιάς!
Για όσους αρέσουν τα ηπειρώτικα αυτό είναι είδηση!!!

ΔΩΣΕΕΕΕΕ σαββατο βραδυ χαμος...ΟΠΑΑΑΑ :D

Επισκέπτης
 

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό Tornado » Δευτ Αύγ 04, 2014 1:06 pm

Ξηρός δώσε πόνο...

Tornado
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Αύγ 04, 2014 2:33 pm

jianniskys έγραψε:Ξέχασα να αναφέρω πως το Σάββατο βράδυ στην πλατεία του Λιδωρικίου που θα γίνει το τραπέζι θα παίξει ο Πετρολούκας Χαλκιάς!
Για όσους αρέσουν τα ηπειρώτικα αυτό είναι είδηση!!!


αυτα ειναι....
ερχομαι......

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό redbaron » Δευτ Αύγ 04, 2014 7:53 pm

πανω στις διακοπες με την οικογένεια????
:cry:
θα σας καμαρώνω απο μακρυά. :(

redbaron
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Αύγ 05, 2014 1:26 am

Για τα παραπεντο-πανηγυρια και 'μεις :mrgreen:

www.o2paragliding.gr/index.php?option=c ... Itemid=197

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό thephoenix » Τρί Αύγ 05, 2014 1:27 pm

θα ειμαστε εκει με την oxygen.. χαμος θα γινει :D

live your life...
thephoenix
EN B
 
Δημοσ.: 86

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Αύγ 09, 2014 10:34 am

καλημέρα
για να οργανωθούμε για Λιδωρικι....
υπάρχουν προς το παρόν 2 αυτοκίνητα που μπορούν να πάρουν από 3 επιβατες με τους εξοπλισμούς συν τους οδηγούς το καθενα....
εφ όσον αναχωρισουν γεμάτα υπολογισαμε ότι τα έξοδα του κάθε επιβαινοντα είναι 15 συν τα διόδια που ίσως πληρώσουμε....
αν είναι λιγότεροι από 4 το πόσο αναπροσαρμοζεται αντίστοιχα
θα ήταν χρήσιμο όσοι επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή μιας και το πρώτο όχημα είναι γεμάτο....
αναχώρηση Παρασκευή και επιστροφή Κυριακή σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκδήλωσης....
6974704023 6940780200

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Κυρ Αύγ 10, 2014 10:50 pm

Για ζέσταμα...


antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό freezman » Τρί Αύγ 12, 2014 1:18 am

εχω και εγω χωρο στο οχημα αλλα ΜΟΝΟ για το πηγαινε...επιστροφη με αλλο τροπο :roll:

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Αύγ 12, 2014 9:21 am

freezman έγραψε:εχω και εγω χωρο στο οχημα αλλα ΜΟΝΟ για το πηγαινε...επιστροφη με αλλο τροπο :roll:


καλα λες....
γιατι να γυρισει πισω οδικως.... θα ερθει πετωντας...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Τρί Αύγ 12, 2014 12:34 pm

Για όσους σκέφτονται να έρθουν στο ΛΙδωρίκι...
Όσοι έρθουν απο Πέμπτη ή Παρασκευή θα μπορούν να κατασκηνώσουν στο άλσος δίπλα στο γήπεδο του Λιδωρικίου ή και μέσα στο γήπεδο. Οι τουαλέτες και τα μπάνια θα είναι ανοικτά.
Θα υπάρχουν πινακίδες που θα οδηγούν στην απογείωση ο δρόμος είναι καλός και για κούρσες και δεν θα υπάρχουν οχήματα του Δήμου. Απόσταση απογείωση- προσγείωση κάτω απο το Μαλανδρίνο 20-25 λεπτά.
Ο καλύτερος με λιγότερες στροφές δρόμος απο Αθήνα είναι μέσω Άμφισσας για Αγ.Ευθυμία- Βουνιχώρα-Μαλανδίνο-Λιδωρίκι. Από Άμφισσα για Λιδωρίκι 40-50 λεπτά.
Για όσους έρθουν από τη δυτική Ελλάδα 20 λεπτά μετά την Ναύπακτο θα πρέπει να στρίψουν στην Ερατεινή για Λιδωρίκι. Απο εκεί χρειάζονται άλλα 25 λεπτά.
Επειδή πιθανόν να έχουμε δυτικούς ανέμους οι πτήσεις θα γίνουν όσο πιο νωρίς μπορούμε. Οι νέοι πιλότοι θα πετάξουν πρώτοι πριν οι δυτικοί επηρεάσουν την περιοχή.Αναχώρηση των οχημάτων απο το γήπεδο του Λιδωρικίου στις 9.30 το πρωί.
Σε περίπτωση που έρθει περισσότερος κόσμος απο τον προυπολογισμό το τραπέζι του Σαββατόβραδου θα καλύψει μόνο τους πιλότους και όχι τους συνοδούς τους ή θα τσοντάρουμε όλοι όσα λείψουν για να φάμε όλοι δωρεάν. Θα το αποφασίσουμε δια βοής εκεί.
Ο Πετρολόυκας Χαλκιάς δυστυχώς θα παίξει την Κυριακή και όχι το Σάββατο. Νομίζω όμως πως αξίζει η παραμονή και την Κυριακή για όσους εκτιμάνε τα ηπειρώτικα.
Μπάνιο στη λίμνη όποιος θέλει μπορεί να κάνει είναι δίπλα στο Λιδωρίκι ή εναλλακτικά στη θάλασσα της Ερατεινής.
Ξενοδοχεία για διαμονή στο Λιδωρίκι είναι δύο το παλιό και το καινούριο Καλλίπολις. Άλλα κοντινά (20-25 λεπτά)βρίσκονται προς βορρά στη Συκιά κάτω απο την εντυπωσιακότατη 1200μ ύψουςορθοπλαγιά της Γκιώνας, το Ασέληνος και προς νότο πολλά και παραθαλάσσια στην Ερατεινή και στη παραλία Τολοφώνας.

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 14, 2014 12:17 pm

Για οσους ενδιαφερονται μια "μπουλουκαδα" θα ξεκινησει απο το καταστημα της Oxygen αυριο 15/08 στις 10:30πμ.

(Μπορειτε να φορτωσετε εξοπλιμσους στο φορτηγακι μου )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Παρ Αύγ 15, 2014 9:38 am

Για όσους φτάσουν Λιδωρίκι και χρειαστούν κάποια πληροφορία όπως το που είναι η κατασκήνωση μπορούν να ρωτήσουν στο πρώτο καφέ δεξιά στη πλατεία δίπλα στον πλάτανο τον Σπύρο Πανάγο 6977634782. Βρίσκεται δίπλα στο γήπεδο στο άλσος με τα πεύκα και τα μπάνια στο γήπεδο.
Οι πινακίδες κάτω από το Μαλανδρίνο οδηγούν στην απογείωση. Η μοναδική διασταύρωση που δεν έχει είναι κάπου αφού έχουμε μπει στον χωματόδρομο. Εκεί λοιπόν που δεν ξέρουμε πού να πάμε ακολουθούμε τον ανηφορικό δρόμο δεξιά μας. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει άλλη διασταύρωση.

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Ιπτάμενη συνάντηση στο Λιδωρίκι 16-17 Αυγούστου 2014

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Κυρ Αύγ 24, 2014 10:30 pm

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους πιλότους που ήρθαν στο 1o Fly the lake.
O καιρός δεν μας έκανε τα κέφια αλλά το μέρος προσφέρει εναλλακτικά πολλές ομορφιές για να δεις και είδαμε μερικές.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169


Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron