Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 1:38 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Απογείωση Κιθαιρώνα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Απρ 11, 2017 9:44 am

Και τωρα τι γινετε ?

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Τρί Απρ 11, 2017 10:08 am

Aς πράξουμε όπως προστάζει η ηθική και η συνείδησή μας Δημήτρη.

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Απρ 11, 2017 10:28 am

Ως μέλος και αθλητής (λέμε τώρα) του ΑΟΚ και με βάση την εμπειρία μου σε διοικητικά θέματα, θεωρώ ότι η συμμετοχή μου σε αποφάσεις και έργα αεραθλητικής φύσεως γίνεται μόνο μέσω του σωματείου μου. Έτσι λοιπόν, και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η όποια παρέμβασή μου είτε σε συμβουλευτικό, είτε σε γνωσιακό, είτε σε οικονομικό επίπεδο γίνεται μέσω του σωματείου μου και πάντα ακολουθώντας τις πρωτοβουλίες του και σεβόμενος τις αποφάσεις του. Έτσι και στην περίπτωση αυτή ήταν το θεσμικό όργανο (σωματείο) που πήρε την πρωτοβουλία της συνέλευσης για ένα θέμα που δεν ήταν υποχρεωμένο να το κάνει. Εκεί καταλήξαμε σε συμφωνία για την ανάληψη συγκεκριμένων πρωτοβουλιών και ευθυνών για εργασίες η οποία δεν τηρήθηκε (για τους όποιους λόγους). Προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο που έγινε κάποιο λάθος. Αυτό είναι ανθρώπινο και μπορεί να συμβεί σε όλους. Η προσπάθεια παραποίησης της αλήθειας και η παρουσίαση του αποτελέσματος ως το αναμενόμενο με βάση την κοινή απόφαση, ήταν αυτά που με ενόχλησαν περισσότερο. Αν υπήρχε παραδοχή του λάθους από την αρχή (γιατί άνθρωποι είμαστε) και έκκληση για να βοηθήσουμε να διορθωθεί, εννοείται ότι θα το αποδεχόμουν. Απλά νομίζω ότι στην Ελλάδα γενικά έχουμε μια αλλεργία στην αντικειμενικότητα.

Το οικονομικό σκέλος καλύπτεται μέσω του σωματείου, είτε από το ταμείο στο οποίο συμμετέχουμε με τις συνδρομές μας, είτε μέσω άλλης πρωτοβουλίας που θα πάρει το σωματείο. Δεν είναι σωστό να προσφεύγουμε σε πρακτικές εξωθεσμικής συγκέντρωσης χρημάτων σε ατομικό επίπεδο γιατί αυτό ενέχει πολλούς κινδύνους, ειδικά όταν αφορά αντικείμενο συλλογικού ενδιαφέροντος.

Η αλήθεια είναι ότι ο ΑΟΚ είναι σε δύσκολη θέση ενδεχομένως άδικα. Μια προσπάθεια που ξεκίνησε από το ΔΣ με την απομάκρυνση των ξηλωμένων και επικίνδυνων πλέον τμημάτων τάπητα, ακολουθήθηκε από την τοποθέτηση χώματος, την σπορά του και την προστασία τμήματος με δίχτυ. Θεωρώ ότι η ανυπομονησία και η αδυναμία ευελιξίας κατά τους χειμερινούς μήνες από μερίδα συναθλητών, πίεσε το ΔΣ στο να περιέλθει σε μια αμεσοδημοκρατική αντιμετώπιση του ζητήματος μέσω ΓΣ. Η αλήθεια όμως είναι ότι οι τάπητες έπρεπε να φύγουν υποχρεωτικά λόγω αυξημένης φθοράς τους που τους έκανε πλέον προβληματικούς και για την ασφάλειά μας και για τον εξοπλισμό μας. Πάντα όταν ξεκινάνε έργα, για κάποιο διάστημα υπάρχει μια ταλαιπωρία. Έτσι θεωρώ σωστή την επιλογή να μπει χώμα χειμωνιάτικα που πετάμε ελάχιστα, προκειμένου να πατηθεί και να αρχίσει η βλάστηση. Το αποτέλεσμα το είδαμε πρόσφατα αφού και η λάσπη πλέον δεν υπήρχε λόγω μείωσης των βροχών και πρασινάδα είχε αρχίσει να βγαίνει. Τώρα όμως έχουμε ένα αποτέλεσμα που προήλθε μεν από τη ΓΣ του σωματείου αλλά δεν είναι αυτό που συμφωνήθηκε. Και το ΔΣ του ΑΟΚ βρίσκεται στη φάση που πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντες και ότι δεν ευθύνεται για το λάθος αυτό.

Το τσίρκο με κατηγορίες στο φόρουμ και εκτός αυτού κατά τη διάρκεια του χειμώνα με βρίσκει αντίθετο και είναι ξεκάθαρη έλλειψη σεβασμού σε ανθρώπους που εθελοντικά προσπαθούν να συντονίσουν μια κατάσταση για το όφελος όλων μας. Όμως η υπομονή και ο σεβασμός στην αντίθετη άποψη είναι αρετές μη μαζικής υιοθέτησης. Άλλωστε η απόφαση για τις αλλαγές αυτές πάρθηκε όπως σε όλες τις πολιτισμένες κοινωνίες από τους εκλεγμένους εκπροσώπους των πιλότων και αθλητών. Αυτή είναι έμμεση δημοκρατία που βιώνουμε παντού και σεβόμαστε. Και οφείλουμε να τη σεβόμαστε αν θέλουμε να είμαστε πολιτισμένοι και να προοδεύουμε. Αν αρνούμαστε να συμμετέχουμε σε θεσμικές διαδικασίες (όπως εκλογές, συνελεύσεις, κτλ) και μετά στρεφόμαστε εναντίον αποφάσεων των εκλεγμένων οργάνων που εκπροσωπούν τη μεγάλη πλειοψηφία, επειδή απλά δεν μας αρέσουν ή δεν μας βολεύουν απλά δημιουργούμε κλίμα αστάθειας και αναρχίας. Από τη στιγμή που κάποιοι δεν ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στα κοινά (σεβαστό και θεμιτό), τουλάχιστον ας μη δημιουργούν εμπόδια σε όσους προσφέρουν προσωπικό χρόνο, χρήμα και ενέργεια. Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει η λύση δεν είναι το πληκτρολόγιο και ο καναπές, είναι η συμμετοχή στις αλλαγές που θέλει να κάνει. Το εκ του ασφαλούς διαδικτυακό "κατηγορώ" και "απαιτώ" δεν έχει εποικοδομητικό πρόσημο. Τα δικαιώματα και οι απαιτήσεις συνοδεύονται πάντα και από υποχρεώσεις και υπευθυνότητες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό para5 » Τρί Απρ 11, 2017 3:50 pm

Ημουν κ εγω στο κοτερο,,,,στο γκαζι
Αυτο που συμφωνηθηκε ηταν να μην πειραχτει η ανατολικη απογειωση,,,οπως κ εγινε δεν επεσε ουτε ενα σπυρι γαρμπιλι
Επισης το μονο προβλημα ηταν στην ενσωματωση χωματος κ γαρμπιλιου, γιαυτο κ εγω χθες που κατεβηκα αθηνα πηρα μια λαμπαδα σε σχημα σταγονας,,,να την αναψω το σαββατο
επισης εστειλα ενα μειλ στον βοσκο της περιοχης να πηγαινει τα ζωντανα καθε μερα στην απογειωση να πατανε το γαρμπιλι,,,του ζητησα αν μπορει να τα αφηνει κ για διανυκτερευση εκει, για να αρχισει να γινετε ορατη η ενσωματωση κ απο πανω απο το γαρμπιλι
το επομενο που εκανα ηταν να παρακαλεσω τον Κουμου να φτιαξει ενα εξελακι για την απογειωση τωρα που μικρυνε ,,,,,,,,,,,,,μεχρι να γινει η ενσωματωση
πολυ ευκολο μου απαντησε αρκει να ξερουμε τον τυπο αλεξιπτωτου που πεταμε κ το ποροσιτι
τα υπολοιπα (χιλιομετρα αερα, μηκος απογειωσης, ταχυτητα που αναπτυσουμε οταν τρεχουμε, βαρος που εχουμε) θα τα μετραμε επιτοπου
διπλα στο ανεμουριο θα κρεμασουμε ενα ανεμομετρο,,,κ οι σχολες θα βαλουν μια ζυγαρια,,χωρις μπαταριες,,,,,αυτες με το παλαντζο
ο κουμι θα βαλει το λαπτοπι ,,,,,,,,εμεις θα εισαγουμε τα δεδομενα κ αναλογως θα πρατουμε
το ποροσιτι μου ειπε ο κουμι ειναι απαραιτητο,,γιατι αν δεν το βαλουμε τωρα το καλοκαιρι λογω ανομβριας τα πουρναρια μαζευουν τα φυλλα κ βγαζουν αγκαθια
κ επισης μου ειπε τα ,,,,μποινγκ,,,,καλο ειναι αν εχει κατω απο 10 χιλιομετρα να χρησιμοποιουν για απογειωση την κορυφη του κιθαιρωνα
τον ρωτησα τη κοστος εχει για αυτον το εξελακι,,,κ απο ντροπη δεν ηθελε χρηματα μου ζητησε μονο 2-3 καρυδες να του φερει ο μανατζερ απο καραιβικη τωρα που ερχετε

περιμενω απαντηση απο τον βοσκο στο μειλ που του εστειλα,,,,,,,,,θα το κανω κοπυ-πειστ
να μην ξαναγραφω

τελικα ο καλυτερος εργολαβος ειναι ο βοσκος

ρεντουμης τασος

para5
EN A
 
Δημοσ.: 3

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τρί Απρ 11, 2017 7:44 pm

Γεια σας αδέλφια
Ειχα αποφασίσει να μην ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα όμως όταν έμαθα οτι ο κύριος πρόεδρος του ΑΟΚ Αμβροσιος ποστάρησε για μένα. ένιωσα μεγάλη τιμη και συγκίνηση .

Δεν θα απαντήσω σε ολους σας ξεχωριστά .Νοιώθω την αγάπη που δείχνετε για εμενα με αυτα που γράφετε και αν κάποιος γράφει και κατι παραπάνω είμαι έτοιμος να τον συγχωρήσω . :D
Στα ταξίδια που κάνουμε μαζί στους ουρανούς δεν νομίζω οτι υπάρχει χώρος για μικρότητες ,κακίες ,και ανούςιες στεναχώριες .
Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον που δείχνεται να βελτιώσετε εμενα και ολους όσους ακόμη θα ήθελαν να ασχοληθούν με τον σύλλογο μας . :D

Για τον κύριο πρόεδρο όμως ...
Τι τιμή μου έκανε ,και τι πρόκληση !!! Τον ευχαριστώ

Μου αρέσουν οι προκλήσεις και για αυτό θα την δεχθώ Αμβρόσιε αλλα οχι με στημένο παιχνίδι .
Εχεις φροντίσει ολο αυτό το διάστημα να απομειώσεις την προσφορά μου και να κανεις τους γύρω σου να βλέπουν το ποτήρι μισό άδειο αντί μισογεμάτο .
Δεν ειναι τώρα εύκολο να πείσω τον κόσμο να δώσει λεφτά προκειμενου να σου τα δώσω αφού πολλοί δεν θα θέλουν ούτε να σε βλέπουν .
Σίγουρος είμαι οτι πισω απο όλη αυτήν την ενορχήστρωση είσαι εσυ .
Όταν μιλήσαμε στο τηλ μετα την συνάντηση στο γκάζι σε ρώτησα αν θα ενημερώσεις τον κόσμο για την απόφαςη απο το σάιτ του ΑΟΚ η να το κανω εγω σε αυτό το πόστ
Μου είπες οχι να μην το κανω .
Σε ρώτησα και πως θα ενημερωθούν οι υπόλοιποι χρήστες της απογειωσης για την απόφαση που πήραμε στην συνάντηση μου απάντησες ,( να ρωτάνε !)
Μηπως λέω ψέματα ;;;
Αυτη την τακτική να μας φέρνεις προ τετελεσμένου την ακολούθησες και στην προηγούμενη επέμβαση με το κοκκινόχωμα και την απόρριψη των μοκετών διοτι ανάρτηση πριν τις ενέργειες αυτές δεν είδα πουθενά .

Ενεργείς σιωπηλά και χωρίς να ενημερωνεις λογο τακτικής

Λοιπόν θα δώσω πίσω τα (240+50 = 290 )ευρω που έδωσε ο ΑΟΚ για το χαλίκι με εναν όρο :
Να φροντίσεις να αφαιρέσεις το κοκκινόχωμα απο την απογείωση και να επαναφερεις μοκέτες ωστε να γίνει η απογείωση όπως ήταν .
Όπως δεν αρέςει σε εσένα το είδος χαλικιού εμένα δεν μου αρέσει το κοκκινόχωμα και η λάσπη για τα οποία δεν ειχα συμφωνήσει και ενημερωθεί .
Και ολα αυτα με δικά σου χρήματα ,όπως θα κανω και εγω !

Προς τους συναθλητές τώρα .
Κύριοι και κύριες συναθλητές ,συναθλητριες ,αναγνώςτες κοινό κλπ
Ένοχος δηλώνω για το ατόπημα της τοποθέτησης σε λάθος σημείο των υλικών και της λάθος επιλογής της ποιότητας τους .Μαλλον άλλο σας ειχα δώσει να καταλάβετε και άλλο έκανα .Υπηρξε και πρόβλημα με το που μπορούν να αδειάσουν τα φορτηγά το οποίο δεν ειχα προβλέψει .
Ισως δεν έχετε και υπομονή να δείτε με τον καιρό το αποτέλεσμα ισως δεν σας έδωσα να καταλάβετε οτι θέλει χρόνο και βροχές για να φανεί .
Θελω όμως να λάβετε υπόψιν σας πριν βγάλετε την ετυμηγορία σας οτι ειχα καλες προθέσεις ,δεν ειχα σκοπό να γελάσω κανέναν ,δεν μου δωθηκε η βοήθεια που ζήτησα ωστε να υπάρχει ακόμα ενας απο εσάς αν υπήρχε ανάγκη ( όπως και έγινε ) και σπατάλησα χρόνο ,έξοδα ,έννοιες προκειμενου να συνησφερω για το καλο όλων .
Λάβετε υπ´οψιν σας τον έντυμο πρότερο αθλητικό μου βίο
Και παρακαλώ μην επηρεαστείτε απο κακόβουλους προβοκάτορες
Περιμένω την ετυμηγορία σας .
Λογο όλων των παραπάνω παρακαλω αν καταδικαςτώ η ποινή να ειναι η ηπιότερη και να εχει ανασταλτικό χαρακτήρα

Σας ευχαριστώ απο καρδιάς και τα λέμε στους ουρανούς .

Για τα προεδρία όμως ....,τα τώρα και τα πρώην αυτό δεν ισχύει .( προέδρους αντιπροέδρους ταμίες κλπ )
Ξέροντας την διαδρομή τις ενέργειες και τον τρόπο που παρθηκαν και εκτελέστηκαν ολα αυτα και τώρα και στο παρελθόν ,απο αυτούς θα ζητήσω το εξής :

Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΥΘΟ ΒΑΛΕΤΩ

Άντε καλο Πάσχα αδέλφια και μην τα παίρνετε ολα πολυ σοβαρά ,το ταξίδι αυτό δεν εχει επιστροφή .
Φιλιά σε ολους σας

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό redbaron » Τρί Απρ 11, 2017 9:37 pm

Αγαπητοί συναθλητές
Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να γινόμαστε μάρτυρες σε αλληλοκατηγορίες για τις προσπάθειες που γίνονται ώστε να καλυτερέψει η εικόνα της απογείωσης. Ξεχνάμε ότι όσοι ασχολήθηκαν διέθεσαν κόπο, χρόνο, χρήματα για ένα κοινό σκοπό. Λάθη μπορεί να γίνανε. Αλλά όποιος προχωρεί σε πράξεις μπορεί και να κάνει λάθη, όποιος κάθετε και κοιτάζει μόνο, σίγουρα είναι ποιο ασφαλής.

Κάποτε δώσαμε πολλοί μάλιστα και πάρα πολλά χρήματα, με μόνο σκοπό την βελτίωση της απογείωσης, και μόνο αυτό δεν έγινε. Πιστεύοντας ότι αυτοί που ασχολήθηκαν πράξανε καλοπροαίρετα και πήγαν αλλού τα χρήματα, έληξε το θέμα.

Μπήκε το κοκκινόχωμα (ισως το χώμα που λερώνει περισσότερο), (δεν ξέρω αν ρωτήθηκε κάποιος ειδικός να πει για την εξέλιξη της ενέργειας ή μόνο με υποθέσεις αποφασίστηκε να γίνει), δημιούργησε προς το παρόν σοβαρά προβλήματα (λέρωσε πανάκριβους εξοπλισμούς που δεν καθαρίζονται), αλλά εντάξει να δούμε αν θα δουλέψει (εφόσον δεν είχα ενεργό ρόλο δεν μπορώ να λέω γιατί και πως, σε αυτούς που τρέξανε για αυτό και δώσανε τον χρόνο τους που δεν υπάρχει).

Αποφασίστηκε να μπει αμμοχάλικο σε συνάντηση του συλλόγου και ήταν η μόνη εφικτή πρόταση για υλοποίηση από ότι άκουσα (από ότι ξέρω ρωτήθηκε ειδικός που ασχολείται με την συμπεριφορά του υλικού –λεπτό ή χοντρό με άμμο ή όχι),
Από ότι έχω ακούσει από δω και από κει (γιατί δεν βγήκε κάποια ενημέρωση από τον σύλλογο) έπεσε στο σωστό σημείο νομίζω, ανατολικά. Αφήσαμε ένα άνθρωπο μόνο, ενώ ειχε ζητήσει χωρίς καμιά βοήθεια, να αναλάβει όλο το έργο δίνοντας χρόνο και χρήμα και την ευθύνη του συντονισμού της εργολαβίας(για ανέβα Αθήνα Πλαταιές μόνο για αυτό!!). Είναι ντροπή να του λέμε γιατί δεν πήγες και την επομένη να προλάβεις την ώρα που αποφάσισε ο χειριστής να απλώσει το χαλίκι (ενώ ήταν συμφωνημένο να γίνει την προηγουμένη). (και μαλιστα οταν ειναι εφικτή η διαμόρφωση του υλικού αν αποφασιστεί να τοποθετηθεί διαφορετικά)

Τώρα έχουμε και τις 2 λύσεις που με τις δυνατότητες του συλλόγου μπορούσαν να πραγματοποιηθούν.

Μπορεί να έγιναν λάθη ή όχι, ρε φίλε δεν θα κατηγορήσω αυτούς που ασχολήθηκαν για το κοινό καλό και όχι για προσωπικό όφελος.

Ας δούμε πως θα εξελιχθούν οι προσπάθειες που γίνανε, στην πράξη να φανεί η σωστή λύση, και να βάλουμε στόχο να φτιάξουμε όλη την απογείωση.

Όμως μην επιτιθέμεθα σε αυτούς που προσπαθούν. Εγώ πάντως τους ευχαριστώ για την διάθεσή τους να βοηθήσουν να γίνει επιτέλους κάτι στην απογείωσή μας.

Και οποιος εχει αντίρηση, δεν ειναι μόνιμες κατασκευές, ας καταθέσει την προτασή του και αν αποφασιστεί απο τον σύλλογο (με ανοικτό διάλογο οπως εγινε στην συνάντηση στην αθήνα), να γινει διαμόρφωση αλλα και να συμμετάσχει στην επίτευξη της πρότασής του.

redbaron
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Απρ 11, 2017 10:26 pm

redbaron έγραψε:

Και οποιος εχει αντίρηση, δεν ειναι μόνιμες κατασκευές, ας καταθέσει την προτασή του και αν αποφασιστεί απο τον σύλλογο (με ανοικτό διάλογο οπως εγινε στην συνάντηση στην αθήνα), να γινει διαμόρφωση αλλα και να συμμετάσχει στην επίτευξη της πρότασής του.



Πααααλι προτασεις ....εχει καταντησει σηριαλ !!!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Τρί Απρ 11, 2017 10:44 pm

Εγώ ως άσχετος, ευτυχώς, με το θέμα, ένα έχω να πω. Ελπίζω να μην δράσετε πολιτισμένα και τελειώσει το θέμα γρήγορα, γιατί για πολλούς απο εμάς, που τα βράδυα ως παντρεμένοι δεν έχουμε τίποτα άλλο να ασχοληθούμε, ήσασταν το αποκούμπι της δύσκολης ημέρας.Αυτό το κάτι, που μας κάνει να μας παίρνει ο Μορφέας, μια ώρα νωρίτερα. Είστε το survivor του φόρουμ. Είμαστε μαζί σας. Μην σταματάτε. :oops:

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό redbaron » Τρί Απρ 11, 2017 10:48 pm

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΙΣ.

(οπως βλέπετε εχουμε ποιό πολλά να μας ενώνουν παρά να μας χωρίζουν)

redbaron
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό kilias » Τετ Απρ 12, 2017 12:41 am

Βάλτε ένα βίντσι στον κάμπο να ησυχάσετε!

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Koulafakefocmaη » Τετ Απρ 12, 2017 5:37 pm

Ειδοποίηση διαχειριστη: Πρόκειται για αλλη μια προσπάθεια παραπλάνησης των αναγνωστων με username παραπλήσιο με κάποιου άλλου χρήστη.

Με πηρανε τηλεφωνο πεντε αδέλφια,τρεις ετεροθαλεις πρωτες συνυφαδες και δυο μπατζανακηδες και μου ειπαν πως κυκλοφορησε φημη οτι δεν ειμαι ταμειακως ενταξει. Ειπαν οτι ειμαι τζαμπατζης, ανακολουθος παρλαπιπας, ότι στελνω φιλια σαν τον ιουδα επειδη φοβαμαι τις ιπταμενες ντοματιες στο βουνο κτλ. Ειμαι βεβαιος ότι αυτή την φημη την εσπειραν αυτοι που σπερνουν σπορους στο κοκκινοχωμα και προσπαθουν από τη ζηλια τους να στρεβλωσουν την αληθεια και να μειωσουν την αξια του κατορθωματος μου. Όλοι οι καφενοβιοι του γκαζιου που τους εχει φυτρωσει δευτερη πλατη από το αραλικι και προσπαθουν να σας πεισουν ότι με μπλα μπλα θα κανουν εργα.. Ολη η μουργα! Η μουργα! Τα καθιζηματα! Αρκουδέϊδες! Ποιος εκλεβε τον αοκ τοσα χρόνια; Ποιος εκλεβε την ταμπακιερα; Αισχροι και οι δυο! Αυτή είναι η τελευταια μου ανάρτηση.. Χρονια τωρα καβατζωνομαι σε αλλους για να μην πληρωνω βενζινα. Ετσι καταφερα να έχω μονο 4.000 χλμ στο δικο μου αυτοκινητο και οι αναρτησεις μου είναι σαν καινουριες! Δεν θα χρειαστει να ξαναλλαξω.. είναι η τελευταια μου αναρτηση λοιπον!

[ img ]

Καποια ζωα δε με πιστευανε όταν ελεγα ότι θα φτιαξω μονος μου μια πρωτοπορειακη απογειωση. Παρηγγειλα και μου εστειλε το cern μαγνητικη αμμο βασισμενη στη νανοτεχνολογια η οποια θα σηκωνεται όταν ερχεται το θερμικο, θα το δειχνει και μετα θα επανατοποθετειται αυτοματα! Ναι! τωρα θα με πιστεψουν ευτυχως και τα ζωα! Κοστος; 9.000.000.000.000 ευρώ. Που τα βρηκα; Πήρα δάνειο. Από πού; Από τον Σωρρα βεβαια! Πως πληρωθηκε ; Πουλησα την startup εταιρια μου ¨ιχθυοπωλεια Ανδεων¨ και υποθηκευσα τους ορχεις μου σε εταιρεια κλώνων. Ο κόσμος θα γινει καλύτερος όταν υπαρξω εγω πολλες φορες. Για κατι ψιλά που ειχαν μεινει υπολοιπο δανείου τσονταρε ο τσιλης πουλωντας τις παραπεντικές του γνωσεις στην freeX.

[ img ]

Σας εφτιαξα ρε αχαριστοι μια απογειωση κοσμημα και εχετε το θρασσος να μου ζητατε πισω τα 290 ευρω; Σε μενα ρε ακαματηδες; Στον ευεργετη σας; Στον λορδο βυρωνα του παρα5; Εσεις επρεπε να κανετε πορεια στην αρεοπαγιτου για να στησουν το αγαλμα μου στα προπυλαια! Δεν θελω κατι υπερβολικο ρε τζερεμεδες. Απλως να είναι μια χρυσελεφαντινη προτομή, να φαινεται ότι ατενιζω τον οριζονα και να γραφει: ¨...Πολύ καλός για το ανθρωπινο γενος…¨! Και επειδης βλεπω ότι δεν εχετε εκτιμησει το τι εχω κανει για εσας! Να σας συστηθω μπας και ξυπνησετε λιγακι.. Δεν ειμαι ο Σταύρος, δεν ειμαι ο Φωκος. Ειμαι η αγαπη για το κοινο μας καλυτερο μελλον μου! Ειμαι το αλφα και το ομεγα! Ειμαι το πνευμα της ανιδιοτελειας με οστα και σαρκα! Εχω μαθητευσει στην ιαπωνια ως καθηγητης. Εκει με φωναζαν Φωκ-γιου σαν. Ανεπτυξα ανωτατες πνευματικα αλτρουϊστικές ιδέες για το κοινο ευ ζειν τις οποιες βεβαια αναγκαζομαι να εφαρμοσω παρακαμπτοντας τις κοινες σας αποφασεις διοτι δεν τα ξερετε καλα όπως εγω. Απλως το μεγαλυτερο μου ελλατωμα είναι ότι ειμαι παρα πολύ καλος ανθρωπος και καποιοι το εκμεταλευονται. Ελατε όμως να τους απωθησουμε αδέλφια! Δηλωστε υποταγη σε μενα, φερτε και τα ξαδελφια σας και παμε να καλυψουμε την υπολοιπη μαλακια του αοκ διοτι δεν εφτασε η αμμος για να περασει με το ετσι θελω το δικο μου! Ειμαι παλιος καλος πιλοτος και σας γραφω στα υποθηκευμενα μου ορχεα!

Και μην ξεχνιομαστε ετσι ; Ακομη να μας δωσετε τις αποζημιωσεις που χρωστατε από τις λασπες επειδη δεν καθαρισατε τις ημερες που θα πεταγαμε!Και σας το χα πει ρε κηφήνες ότι θα ερχομουν και παρ ολα αυτά δεν στεγνωσατε τα σημεια που θα παταγα! Εκκρεμουν επισης και οι αποζημιωσεις επειδη δεν αφηνετε χωρο μπροστά για να παρκάρει η άμαξα μου! Και να μας δωσετε και τις γερμανικες αποζημιωσεις! Κοπριτες !

Εγω και οι αυλικοι μου θα πηγαινουμε από εδώ και στο εξης να απογειωνομαστε από τη μαγνητικη αμμο. Μην τολμησει κανεις άλλος να παει να απογειωθει από εκει. Θα τον ντυσω λαϊκη αγορα…

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
Koulafakefocmaη
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Απρ 12, 2017 5:44 pm

"Σταύρο" μπορεί να έχεις κάψει φλάτζα (λιγάκι)...αλλά το REBUS δεν παίζεται....

Καλό Πάσχα :D

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Πέμ Απρ 13, 2017 8:48 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Απρ 12, 2017 5:49 pm

foc-μαη, θρασυδειλη κίνηση το μασκοφόρο ποστ σου

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Τετ Απρ 12, 2017 8:15 pm

Η εποχή του LCD έχει περάσει, θεωρητικά ήταν η δεκαετία του 70 αλλά στον Κιθαιρώνα δεν τελείωσε ποτέ. Είστε τα Μάταλα του παραπέντε. Είστε σε καλό δρόμο και για ρόκ μπάντα. Είναι η πρώτη φορά απο την γέννηση του sky.gr που πιάνω τον εαυτό μου να χτυπάω οδηγώντας το αγαπημένο ιστολόγιο, περιμένοντας να δώ το επόμενο ξεκατίνιασμα. Και αντί να το ρίξετε στα χοντρά βρισίδια, το ρίχνετε στα ναρκωτικά. Παιδιά δεν γίνεται δουλειά έτσι. Συγχωρέστε την επέμβασή μου αλλά αυτό το διάστημα δεν πηγαίνω ούτε για ψάρεμα.Το όλο σκηνικό έχει οργανωθεί απο τους moderators του forum. Δείτε πόσα χτυπήματα έχει αυτό το θέμα και πόσα τα θέματα cross country και αγώνων. :oops:

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Μάιος 08, 2017 6:46 pm

http://www.toolplanet.gr/prod/650/1945/ ... %20X%2010m)
https://www.bestprice.gr/cat/5999/elaio ... dixta.html

Μήπως να αγοράσουμε ως σωματείο κανά δυό τέτοια για να τα απλώσουμε μετά το στόπ και να καλύψουμε τον μισό επάνω δρόμο,ωστε ο κόσμος να μην αποσυσκευάζει στην καυτή άγρια άσφαλτο?
Μήπως να το είχαμε και στον αγώνα?

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τρί Μάιος 09, 2017 4:45 pm

Ο ΑΟΚ έχει ήδη 2-3 τέτοια και για τον αγώνα είναι καλή ιδέα.

Το πρόβλημα είναι πώς θα τα στερεώσουμε μόνιμα και πώς θα μείνουν στη θέση τους για περισσότερο από μερικές ημέρες. Χώρια τα αυτοκίνητα που θα τα πατάνε. Γιατί θα τα πατάνε. Το ξέρεις :mrgreen:

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Μάιος 09, 2017 4:59 pm

Οι πρωτοι το στήνουν οι τελευταίοι το μαζεύουν,σιγά την δουλειά,το κλειδωνουμε επάνω στο κιόσκι με το κλειδι σε γνωστό σημειο.
Ξοδεύουμε και ένα σπρέι και γράφουμε παντού επάνω του ΆΟΚ για να αποθαρρύνουμε την κλοπή του.
Και βεβαια το θέλουμε για κάθε πτησιμη μερα.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τρί Μάιος 09, 2017 6:00 pm

Χμμ... δεν είναι άσχημο

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό freezman » Κυρ Μάιος 13, 2018 10:01 pm

''ελα μωρε ο αλλος γιατι παρκαρε''
''που να το παρκαρω στη στροφη''
''τι σε ενοχλει??αφου απαγορευεται το top landing''
''ωωωχχχ καλα τωρα αυτο σε πειραξε???''
''εγω δεν ειμαι το ιδιο με τους αλλους...'' κτλ κτλ

[ img ] [ img ] [ img ] [ img ]



Οσο μενουμε σιωπηλοι κυριοι και κυριες ειμαστε και εμεις υπευθυνοι στην καταντια μας!!
Διπλά προσγειωνονται ανάμεσα απο πιλοτους που ετοιμαζονται να απογειωθουν αφου εχουν κανει ακροβατικα ΠΑΝΩ απ τα κεφαλια μας ...μαθητες απογειωνονται χωρις εφεδρικα μερα μεσημερι....
Καλα η συχνοτητα ασφαλειας εχει καταντησει τηλεφωνακι με το φιλο πους τους ακουνε 30+ ατομα

και θελουμε να ανεβει το αθλημα μας στην Ελλαδα....
με τα μυαλα που κουβαλαμε...??? ναι καλα
οπως εχει πει κ ενας μεγαλος αοιδος
΄΄δεν παει πιο κατω,πιασαμε πατο''
περαστικα μας

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό paramick » Κυρ Μάιος 13, 2018 11:24 pm

Το παρκάρω στην μοκέτα στο χωρο προετοιμασίας...
και σας εχω χεσμένους...

Κι ο άλλος έχει μωρο παιδι...και κουβαλάει γυναίκα παιδι εξοπλισμό και τα σχετικά από την άλλη άκρη που έχει παρκαρει.

Δεν εχω λόγια...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Μάιος 14, 2018 7:40 pm

Μην το παρακανουμε......τις περισσοτερες φορες προσεχουν ολοι....αυτη την φορα ξεφυγε λιγο το ΣΚ και πιστευω οτι δεν θα ξανα επαναληφθεί.
Μετα από το STOP ΚΑΝΕΝΑΣ....έχουμε και Αγώνα σε λίγες μέρες και δεν νομίζω να θελε κανένας να είναι ο ΕΞΥΠΝΟΣ της παρέας......ξεφορτώνουμε και πάμε πίσω απλό είναι....αν χρειαστεί να βάλουμε και κορδέλα που να δείχνει την γραμμή γιατί ΚΆΠΟΙΟΙ δεν την βλέπουν......και παρκαδόρο αν χρειαστεί τι να πω........με όπλο...καραμπίνα.....και φυσίγγια με αλάτι...... :D :D

Τελευταία επεξεργασία απο Chilis την Τρί Μάιος 15, 2018 4:36 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό amka » Δευτ Μάιος 14, 2018 11:17 pm

Κώστα, τίποτα από τα παραπάνω δεν έχουμε ανάγκη, αυτό που μας λείπει είναι ο σεβασμός, στον εαυτό μας πρώτα και μετά στους γύρω μας.
Τόσο απλά

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: Απογείωση Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μάιος 31, 2023 8:27 am

Σοφά λόγια από σοφούς ανθρώπους σε όλο το thread

I rest my case

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες