Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 2:23 am
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Zητειται δυτικη απογειωση......

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Σεπ 29, 2008 9:06 pm

Επειδη ο χειμωνας θα φερει και τους γνωστους δυτικους,μηπως να κοιταγαμε απο τωρα για καμμια πτησουλα Δ,ΔΒ κτλ απο τωρα?
Εντος αττικοβοιωτιας παντα..........


PS. Κατι δυτικα βουναλακια πλαι στην Υλικη,τα εχει δει κανεις απο κοντα?Στο google earth παντως εχουν ενα ενδιαφερον.......

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Σεπ 30, 2008 11:13 am

Το Ύπατο είναι υπέροχο αυτήν την εποχή :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Σεπ 30, 2008 2:10 pm

Αμφιλεγομενης ασφάλειας όμως.....
Κάτι καινούργιο;;;

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Σεπ 30, 2008 3:43 pm

paramick\";p=\"13180 έγραψε:Αμφιλεγομενης ασφάλειας όμως.....


Γιατί καλέ τι έχει? Δεν έχω πάει ποτέ γι αυτό ρωτάω. Είχα την εντύπωση ότι είναι πολύ καλό μέρος.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Σεπ 30, 2008 4:11 pm

[quote="norad";p="13179"]Το Ύπατο είναι υπέροχο αυτήν την εποχή :)[/quote]






Ρομαντικε μου εσυ alex ,,, :lol: :lol: :lol: !!!!!!!!!!!

:shock: :shock: :shock: κατι κολονες υπερυψηλης τασης ΝΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπαθειο ! και τα καλωδια free στο πακετο Αντρεα !!!!!

,,,,,ακριβως κατω απο την απογειωση ,,,και μολις,, πριν την προσγειωση :)

Ειλικρινα το Υπατο ειναι μια χαρα, με super θεα κατα την πτηση ( το εχω απολαυσει και εγω αρκετες φορες)........ αλλα ΑΠΑΙΤΕΙ σχετικα καλο πτητικο επιπεδο και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για πιλοτους χωρις την αναλογη εμπειρια.

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Τρί Σεπ 30, 2008 4:17 pm

Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον βουνό στην περιοχή της υλίκης που πετάει με Νότιους και ΝΔ.
Εχει και ανεμοπορικό όνομα αν σκεφτεί κανείς ότι αποκαλείται Πτώον Όρος.

Εχω πετάξει πολλές φορές εκεί, και κυρίως χειμώνα με νότιους ανέμους με το ανεμόπτερο.

Το ενδιαφέρον είναι ότι από ότι έχω δεί υπάρχει και χαμηλή απογείωση από κεραία κινητής τηλεφωνίας. Από την Εθνική στρίβουμε για ακραίφνιο, περνάμε τον αυχένα και αμέσως μετά στρίβουμε αριστερά σε ένα χωματόδρομο που οδηγεί στην κεραία. Από εκεί νομίζω ότι μπορεί κάποιος να απογειωθεί. Μιλάμε για τους πέτρινους λόφους πάνω από την εθνική οδό.

Το σχέδιο είναι να πάρεις εκεί κάποιο ύψος και να φύγεις ανατολικά πάνω από το χωριό ώστε να κολήσεις στα βράχια που κοιτάζουν δυτικά.

Αν πιάσεις το μεγάλο βουνό, μετά έχεις μια εξαιρετικά όμορφη πτήση, καθώς το μήκος του βουνού είναι σχεδόν 10 χιλιόμετρα, και πετώντας πάνω από την κορυφογραμμή βλέπεις από τη μια την παραλίμνη και από την άλλη τη θάλασσα του ευβοϊκού. Σε όλο το μήκος αυτό υπάρχουν ατέλειωτες προσγειώσεις δίπλα στη λίμνη, ενώ στο τέλος καταλήγεις στην παραλία Λουκισίων, όπου έχει και εκεί προσγειώσεις (με ταβέρνα).

Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο τόσα χρόνια δεν πετάμε εκεί.

[web]http://www.sky.gr/album_pic.php?pic_id=642[/web]

Άλλο εξαιρετικό μέρος, μόλις 1.30 ώρα από την Αθήνα, με παρέα Ξηρό και Αντρέα, με δοκιμασμένη απογείωση και εξαιρετικές δυνατότητες για ΧC χειμωνιάτικα, είναι οι Δελφοί. Μπορείς μάλιστα να πας και από Δεφίνα και να αποφύγεις όλο το μποτιλιάρισμα της Αράχωβας.

Βαγγέλης Τσούκας
[web]http://www.sky.gr/album_pic.php?pic_id=643[/web]

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό focman » Τρί Σεπ 30, 2008 7:19 pm

Καλή δυτική πτήση είναι στην Δάφνη Ευβοίας.
Πολύ συχνά οι πτήσεις που δίνει είναι σουπερ

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Σεπ 30, 2008 7:54 pm

Ευχαριστω για την ανταποκριση :!:
Θα ηταν καλο αν εχουμε προσθετες πληροφοριες,οπως κατασταση δρομου,τυχον περπατημα για την απογειωση,καλωδια κτλ να τα αναφερουμε.
Επισης το να δωσουμε ενα ραντεβου,σε γνωστο σημειο,μια Κυριακη με δυτικο, θα βοηθουσε πολυ ολους.
κεφτεδακια-τσιπουρακια .......αφηστε το πανω μου :)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό nilo » Τετ Οκτ 01, 2008 9:17 am

Την Κυριακή 12/10 και 19/10 θα είμαι και γω στην περιοχή (επισκεπτήριο γαρ στο στρατόπεδο) μαζί με το πανί μου. Πάρτε προβλέψεις βάλτε και τα κεφτεδάκια εσείς να βάλω εγώ το τσίπουρο (το καινουργιο το βράζω αυτό το Σ/Κ ) και υπάρχει και η δυνατότητα επιλογής, με γλυκάνισο ή άνευ!!!

nilo
EN B
 
Δημοσ.: 106

Δημοσίευσηαπό vagos » Τετ Οκτ 01, 2008 9:46 am

NILO\";p=\"13193 έγραψε:Την Κυριακή 12/10 και 19/10 θα είμαι και γω στην περιοχή (επισκεπτήριο γαρ στο στρατόπεδο) μαζί με το πανί μου. Πάρτε προβλέψεις βάλτε και τα κεφτεδάκια εσείς να βάλω εγώ το τσίπουρο (το καινουργιο το βράζω αυτό το Σ/Κ ) και υπάρχει και η δυνατότητα επιλογής, με γλυκάνισο ή άνευ!!!


ANEY!:)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Δημοσίευσηαπό nilo » Τετ Οκτ 01, 2008 10:25 am

παίζει!!!!

nilo
EN B
 
Δημοσ.: 106

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό AKONTISTIS » Πέμ Οκτ 02, 2008 8:50 am

ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ???Η ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΤΡΙΟΠΕΤΡΑ.Κ.Α.
8 ΩΡΙΤΣΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ ΕΤΟΙΜΗ Η ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ...

ΠΡΩΤΑ ΦΑΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΧΟΡΤΑΤΟΣ...
AKONTISTIS
Competition
 
Δημοσ.: 365

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Οκτ 02, 2008 2:37 pm

Ωπα παιδια............το χανουμε,συγκεντρωθειτε.
Μια αρχαια κινεζικη παροιμια λεει:
Εαν πετας αλεξιπτωτα για περισσοτερο απο 2 χρονια και δεν εχεις παρει κιλα,κατι δεν κανεις σωστα............


Που ειχαμε μεινει?

Ζητειται δυτικη απογειωση............

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό redbaron » Πέμ Οκτ 02, 2008 4:09 pm

Αν κανονίσετε κάτι για πτήση με δυτικούς ενημερώστε έγκαιρα εδώ μέχρι την παρασκευή,και να υπάρχει ένα ραντεβού στην διαδρομή, να μαζευτούμε

και για τσίπουρο μέσα...

paramick\";p=\"13214 έγραψε:Ωπα παιδια............το χανουμε,συγκεντρωθειτε.
Μια αρχαια κινεζικη παροιμια λεει:
Εαν πετας αλεξιπτωτα για περισσοτερο απο 2 χρονια και δεν εχεις παρει κιλα,κατι δεν κανεις σωστα............


Που ειχαμε μεινει?

Ζητειται δυτικη απογειωση............

redbaron
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό coppertone » Παρ Οκτ 03, 2008 12:30 pm

… όταν στην Αττικο-Βοιωτία βγαίνουν δυτικοί , στην Κορινθία συμβαίνουν συνήθως τα εξής :
- στο Δυτικό Κορινθιακό (κάπου στο Ξυλόκαστρο) βγαίνει Δ-ΒΔ και κάπως ισχυρός
- πλησιάζοντας προς Κόρινθο το ρεύμα συναντά τη χερσόνησο Λουτρακίου-Περαχώρας και διαχωρίζεται σε καθαρό Δ προς Αλεποχώρι ενώ σε ΒΔ προς Κόρινθο
- κάποιες φορές με τέτοιο καιρό εξετάζουμε την απογείωση της Αρχαίας Κορίνθου που είναι ΒΔ αλλά η απογείωση είναι κομμάτι ζόρικη από το parking του κάστρου και μια βαθιά ρεματιά ακριβώς μπροστά
- συνήθως πάμε νοτιότερα στο χωριό Κλένια (βλ. σχετική πτήση στο sky.gr) . Εκεί η απογείωση είναι Β αλλά ο άνεμος όταν παντού είναι Δ εκεί βγαίνει ΒΔ και δεν είναι απαγορευτικός . Δυστυχώς η απογείωση είναι μικρή (με ζόρι χωράνε δύο πανιά) και θέλει 10 λεπτά με τα πόδια από το σημείο που αφήνουμε τα αυτοκίνητα .

Γενικά με Δ + ΒΔ (όπως και με δυνατούς Β στον Κιθαιρώνα , που στην Κορινθία βγαίνουν 15-20 km) το μέρος πετάει καλά . Η προσγείωση βρίσκεται στο χωρίο Κλένια (έξοδος από εθνική προς Αρχαία Κόρινθο και προς Άργος από παλιά εθνική περνώντας από τα χωρία Σολωμός , Χιλιομόδι) με στίγμα Ν37-47-20 & Ε22-51-51 (μιάμιση ώρα από Αθήνα) .

Αύριο λέμε να βρεθούμε εκεί κατά τις 12:00 .
Για όποιον ψήνεται : Νεκτάριος 6936-500,368

coppertone
EN A
 
Δημοσ.: 25

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Οκτ 03, 2008 2:05 pm

Δυστυχως εργαζομαι το σαββατο.........
Για οποιον παει.........και η πτηση και η παρεα ειναι ζουπερ!
Σκοπευω να ξεκινησω,πρωι κυριακης,να ψαξω τα περιξ της Υλικης.
Σκοπευω να γυρισω πισω με πληροφοριες και φωτογραφιες για:
ΔΥΤΙΚΗ ΠΤΗΣΑΡΑ
ΝΟΤΙΑ ΝΔ ΝΑ ΠΤΗΣΑΡΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ SIV ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ
ΒΟΡΕΙΑ ΜΕ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΝΗΣΙ

(το ξερω οτι φωναζω,το κανω γιατι ειμαι γκομπλεξικο)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Παρ Οκτ 03, 2008 2:21 pm

Στερητικό σύνδρομο paramick ???????????

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό focman » Παρ Οκτ 03, 2008 4:28 pm

Είναι κανείς για Δάφνη το Σάββατο η Κυριακή;

focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Δημοσίευσηαπό lazaros » Παρ Οκτ 03, 2008 5:04 pm

Focman,

Λέμε να πάμε Δάφνη αύριο (Λάζαρος, Ed, Δημήτρης Φέτας), ίσως και κάποιοι άλλοι. Ο Δημήτρης θα βρίσκεται εκεί από σήμερα.

Θα επικοινωνήσουμε με τον Δημήτρη αύριο πρωί και εφόσον υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για πτήση θα είμαστε Νεροτριβιά κατά τις 12:30.

Θα τα καταφέρεις να έρθεις κι εσύ?

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Οκτ 03, 2008 6:42 pm

Τσουλουφακο την Κυριακή 7:20 το πρωι είμαι εξω απο την πόρτα σου και σου χτυπάω το κουδούνι να πάμε μαζί Υλίκη :wink:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Οκτ 04, 2008 12:34 am

θα σου εχω ετοιμο καφε

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Οκτ 04, 2008 9:55 am

θα ειμαστε με τον Αγγελο εκει περιπου 12-12,30

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 06, 2008 7:33 pm

Ο Μιχάλης ξεκίνησε πουρνό πουρνό την Κυριακή να βρει δυτική απογείωση στην ευρύτερη περιοχή της αττικοβοιωτίας, και βρήκε! Με πήρε τηλ ενθουσιασμένος και πήγα και τον βρήκα στο Μουρίκι για να πάμε παρέα. Πήγαμε από το scenic route (από παραλίμνη) αλλά υπάρχει και πιο σύντομος δρόμος από Ακραίφνιο. Η απογείωση είναι πάνω από το χωριό "Νέο Κόκκινο" και δίπλα σε μεταλεία βωξίτη (εξού και το κόκκινο). Η απογείωση απέχει περίπου 20-25 λεπτά από την εθνική οδό στο ύψος του Ακραίφνιου.

Οι συντεταγμένες είναι

38°29'41.96"N
23°17'08.72" E


[ img ]

[ img ]

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9cMcnnP7pig&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/9cMcnnP7pig&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Zητειται δυτικη απογειωση......

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Δευτ Οκτ 06, 2008 9:39 pm

Το service είναι καταπληκτικός :shock:

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Δευτ Οκτ 06, 2008 10:28 pm

To μέρος έχει και ιστορική σημασία.
στο σημείο αυτό ξεκίνησαν τα πρώτα αποξηραντικά έργα στην Κωπαϊδα από την εποχή του μεγάλου Αλεξάνδρου.

όλη αυτή η περιοχή ήταν καλυμένη με νερό και στο μέσο της κοιλάδας υπάρχει και κάποιο νησί τότε-λόφος σήμερα.

Εκείνη η περιοχή ανήκε στο βασίλειο του Ορχομενού, που είχε συμμαχήσει με τον μέγα Αλέξανδρο, και είχαν γίνει και οι σχετικές εχθροπραξίες με τη Θήβα. Κατά τη διάρκεια αυτής της συμμαχίας, είχε χρηματοδοτηθεί και το σκάψιμο ενός τούνελ, το οποίο έμεινε ατελείωτο λόγω του θανάτου του μεγάλου Αλεξάνδρου και το τέλος της χρηματοδότησης. Το τούνελ αυτό βρίσκεται κάτω από την περιοχή της απογείωσης.

Και τώρα, για την πτήση που μας ενδιαφέρει και περισσότερο, η περιοχή δουλεύει πολύ καλά, και ειδικά το χειμώνα, όπου έχει και καλό προσανατολισμό σε σχέση με τον ήλιο.

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Επόμενο

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες