Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:27 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

World Championships 2009 Mexico

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό art » Τρί Ιαν 27, 2009 3:58 am

ΜΠΡΑΒΟ ρε μαγκες!
Εχετε πολυ δρομο ακομα. Συνεχιστε να το παλευετε.
Χουακιν κουμπαρε, στα πρωτα τασκ ποτε δεν ησουν τοσο καλος, οποτε....
ΠΑΡΤΟΥΣ ΤΑ ΚΙΟΥΠΙΑ ΟΛΑ !

Περιμενουμε φωτογραφικο υλικο και παραπλευρο και by mistake....

hasta la victoria.

art
EN A
 
Δημοσ.: 26

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Τρί Ιαν 27, 2009 5:09 am

Γειά σας κι απο μένα.

Για τη ποιότητα της ημέρας και τα παραλειπόμενα σας ενημέρωσε ο Guru.

Εγω να προσθέσω ότι το μέρος πετάει πολύ καλά, αλλά εκτός ότι πρέπει να είσαι 100% συγκεντρωμένος, υπάρχουν μέρη στα οποία γλύφουμε για να πάρουμε θερμικό που αν τυχόν εγκλωβιστείς την έχεις κάνει απο κούπες. Δεν θα βγείς ποτέ απο εκεί μέσα.
τα δέντρα είναι 30 μέτρα και στη βάση τους 3μετρη ζούγκλα με αγκάθια περικοκλάδες και poison ivy.

Αύριο θα κατέβω εγώ νωρίς για ενημέρωση, άρα ο Guru θα έχει το χρονο για τη δυναμωτική τορτίγια στο Michoacana (Μιτσοακάνα) και θα τους πάρει τα σώβρακα στο τρίτο τάσκ.

Η προσγείωση σήμερα ήταν σε ένα ράντζο (κάθε Βακέρο και το ράντζο του, κάθε τραβαχαδόρ και τη χασιέντα του), το οποίο πλημύρισε με Μεξικανάκια μέσα στη τρελή χαρά.

Όμως τα πρωτεία τα πήρε η μικρή κόρη του Βακέρο (Γελαδάρη). Η Χουανίτα (Γιανούλα).(φωτό)

Έβγαλα πολλές φωτό κάτω απο το σύνεφο στο στάρτ, αλλά τελικά διαπίστωσα 'οτι είμουν αρκετά μέσα στην αχλη του νέφους και βγήκανε όλες άσπρες. Θα βγάλουμε αύριο, μεθαύριο, παραμεθαύριο και πάει λέγοντας μέχρι το Rest day (άντε να πάμε και σε καμιά πυραμίδα, ή μήπως στο Ακαπούλκο!!!!!)

Αυτά για τώρα

Ιωακείμ

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Ιαν 27, 2009 7:45 am

sot έγραψε:ένα πολύ καλό site με φωτογραφίες, βίντεο και αναλύσεις http://www.eagleparagliding.com/?q=node/213

Πράγματι πολύ καλό, θα το συμπεριλάβουμε στην καθημερινή μας ενημέρωση. Ευχαριστούμε sot.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 27, 2009 10:59 am

Το χθεσινό τασκ, μερικές φωτογραφίες και
Αποτελέσματα τασκ2 http://www.pwmex2009.com/results/wtask2.htm
Συνολικά αποτελέσματα http://www.pwmex2009.com/results/wcumulative.htm

Ιωακειμ 62
Αποστόλης 106

Παιδιά εύχομαι καλή δύναμη και οικονομία δυνάμεων γιατί προβλέπονται μεγάλα τασκ κάθε μέρα.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιαν 27, 2009 11:52 am

φτου φτου κυριε Μακη ,,, καλη αρχη με το νεο διαστημοπλοιο βλεπω εεεε???? παντα τετοια!

,,,,με guru παιζει chating coffee καθε πρωι 8) (τις ειπαμε τις ευχες :lol: )


,,,,,,,,,,,καποιος "πονηρος" κατασκευαστης παλι εχει 7 στα 10 του top ten εεεε?????? ,,,,γενικοτερα το 'χει με τα αγωνιστικα αυτος ,,,μαγκια του !!!


προς το παρων παντος οι εκει local σκιζουν,,,,,,,,,,,,,βεβαια σε κανα δυο μερες ακομα ,,τα ελβετακια θα εχουν scanarei και το Valle ,,,,,,,,,,,,,,να δουμε ,,,,,,,,θα ειναι ηδη αργα , η οχι????

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 27, 2009 2:38 pm

Επειδή τα νέα για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μεξικό έρχονται από πολλές πλεύρες μάζεψαμε τα κυριότερα feeds και τα συγκεντρώσαμε σε μια σελίδα που ανανεώνεται συνέχεια με ότι νεότερο υπάρχει, και στο τέλος των άρθρων υπάρχει λινκ για περισσότερα άρθρα.

http://www.sky.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=87

Επίσης στην δεξιά στήλη του sky.gr θα βλέπετε τα πιο πρόσφατα feeds από τους διεθνείς bloggers σχετικά με τον αγώνα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Ιαν 27, 2009 5:04 pm

106? :shock: Αμάν δεν είναι για να πατώσει κανείς. Σήμερα θα απογειωθώ στο πρώτο δεκάλεπτο που επιτρέπουν αλλιώς προβλέπω μεγάλη καθυστέρηση.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό emily1976 » Τρί Ιαν 27, 2009 5:21 pm

good luck!!! Tha kano ego ta magika mou!!! Min anisixeis!!! :D

emily1976
EN A
 
Δημοσ.: 7

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 27, 2009 6:32 pm

και οι τελευταίες φωτογραφίες που ήρθαν σε υψηλή ανάλυση...

προσέξτε τα χειριστήρια των φρένων στην φωτογραφία του πιλότου (Andy Hendiger) στην προσγείωση...

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 27, 2009 9:08 pm

Έχουμε και Live Track από Valle de Bravo από το Leonardo

http://www.livetrack24.com/leo_live.php?user=aerosfera

(κάπου έχω και ποπκορν)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό cumulus » Τετ Ιαν 28, 2009 2:00 am

Μπράβο ρε παιδιά
Έχετε την νοερή υποστήριξη μου όπως όλων μας,
κράτα καλά Ιωακείμ και Guru καλή ανάκαμψη (Emily όπως είπες … είδες πως δούλεψε η διαδικτυακή παντόφλα, στείλε μπόλικα θετικά vibes και μπόλικο love :wink: )
Guru μια χάρη, πες πολλά χαιρετίσματα στον Raul Penso από την Βενεζουέλα εκ μέρους μου please.
Εεεε να το διασκεδάζετε έτσι :lol:

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Ιαν 28, 2009 2:07 am

Ά ! Μιας και μου το θύμισε ο Μάνος... Guru, πες σε παρακαλώ στην Ewa αμα την δεις ότι δεν μπόρεσα να την πάρω τηλέφωνο χθες γιατί είχα πολύ δουλειά, και ότι θα την πάρω σύντομα. Επίσης πες στον Chrigel ότι σε μια φωτό που είδα έχει 2 πόντους μαζεμένη την C παραπάνω.

Thanx

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Τετ Ιαν 28, 2009 7:58 am

Λοιπόν, επειδή ο Guru γράφει για το πως πήγαμε σήμερα, εγώ θα σας πω τα παρακάτω:

Σήμερα σε αντίθεση με τις προηγούμενες τα σύνεφα δεν βγήκαν μέχρι και στα μισά του τάσκ και το γλύψειμο στα βράχια και στα δέντρα είχε την τιμητική του. Πολλά χαμηλά σωσήματα, πολύ υπήνεμο, πολύ ξύλο.
Απο τα μισά του τάσκ και μετά τα σύννεφα βοήθησαν αρκετά την κατάσταση, δεν βοήθησαν όμως και την αλαζονία του πιλότου για να περάσει πιο πολλούς πρίν το γκόλ. Έτσι λίγα χιλιόμετρα πρίν τη γραμμή άφησα το δεύτερο μπουλούκι γιατί είδα ότι το πρώτο πιο μπροστά κέρδιζε καλύτερα και φυσικά όταν έφτασα εκεί είχαν όλοι φύγει και άνοδος πουθενά. Στη συνέχεια γύρισα πίσω αλλά το μπουλούκι μου είχε πάει στο θεό και με πέρασε όπως και το τρίτο. Έτσι έκανα γκόλ με τη γαλαρία.
Προς γνώση και συμόρφωση λοιπόν.

Στο γκόλ την παράσταση έκλεψε ένας Ινδιάνος που έκανε "μαγικά" ηχητικά με προσευχή για να πάρει τον πόνο απο έναν Αμερικάνο με κινητικά προβλήματα.

Του ζήτησα αφού τελείωσε το τελετουργικό να τον βιντεοσκοπήσω για λίγο και δέχτηκε.

Επίσης έχω και αρκετές καλές εναέριες σήμερα. θα τις κατεβάσω σε λίγο και τα ξαναλέμε.

Χοακίν

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Τετ Ιαν 28, 2009 8:05 am

Γιάννη, στη φωτογραφία με τα χειριστήρια που λές δεν είναι ο Andi Aeby, αλλά ο Andy Hendiger παλιά δόξα του παγκόσμιου παραπέντε, Ελβετός φυσικά ο οποίος όμως πετά με τα χρώματα της Αργεντινής.

Χοακίν

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 28, 2009 10:02 am

Thanx Ιωακειμ (με μπέρδεψε το Andy στο κράνος). Συνεχίστε να βάζετε γκολ έστω και τελευταίοι... σημασία έχει να το διασκεδάζετε.

Λοιπόν 94 χλμ τασκ χθες και επισύναπτετε ο χάρτης μαζί με 2 φωτογραφίες. Πρώτος ο Luca Donini από την Ιταλία. Φαίνεται ότι αρχίζουν να κουράζονται πολλοί και το αναφέρουν. Μεγάλα και τεχνικά τασκ (χωρίς να υπολογίζεται το ξύλο που μάλλον το έχουν συνηθίσει πλεον) και όσοι δεν έιναι συνιθισμένοι το νιώθουν.

Άλεξ πήρε η Ewa χθες το βράδυ αργά, δεν έιχε ύπνο, σε έψαχνε αλλα έιχες κλειστό το κινητό και σου άφησε μήνυμα να την πάρεις (τηλέφωνο). Κάτι δεν κάνει καλά λέει και θέλι την συμβουλή σου.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Ιαν 28, 2009 12:06 pm

Αποτελέσματα 3ου task:

http://www.pwmex2009.com/results/wtask3.htm

Ιωακείμ 75ος
Αποστόλης 103ος

Συνολικά αποτελέσματα μετά από 3 task:

http://www.pwmex2009.com/results/wcumulatives.htm

Ιωακείμ 53ος
Αποστόλης 113ος

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Ιαν 28, 2009 12:20 pm

Μόλις ήρθε αυτό από τον Αποστόλη:

guru έγραψε:Alex επειδή το sky σέρνεται μπορείς να βάλεις στο ποστ μου το παρακάτω κείμενο? thanks

- - - - -

97 και κάτι χλμ σήμερα, Ιωακείμ goal (έχει ξεφύγει, πετάει super), εγώ σταθερά 42 χλμ και πάτωμα.

Παντόφλα στα 3000 μέτρα, κλεισίματα στο μπουλούκι, γραβάτες, και πάλι εφεδρικό μέσα στα δέντρα. Τελικά όλα είναι θέμα συνήθειου. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι σήμερα είχε μπόλικα low saves.

Πάντως σήμερα απογειώθηκα πρώτος εκμεταλλευόμενος το δεκάλεπτο στην αρχή του παραθύρου, κάτι που με βοήθησε να είμαι πάρα πολύ χαλαρός σε όλο τον αγώνα. Ούτε στήσιμο στην ουρά (ήμουν καθιστός μέχρι να ανοίξει το παράθυρο). Βέβαια δεν με βοήθησε να μην χαντακωθώ από βαθμούς αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Αυτή την φορά προσγειώθηκα σε ένα γήπεδο ποδοσφαίρου αλλά τα πιτσιρίκια που μαζεύτηκαν ήταν πιο αγριεμένα. Όλο κοίταγαν τα πράγματά μου για να τα βουτήξουν και μου ζήταγαν και 50 πέσος για να κουβαλήσουν το παραπέντε.

Alex, πήγα να πλησιάσω την Ewa και έκανε πως δεν με γνωρίζει οπότε υπέθεσα ότι έχει παρεξηγηθεί που δεν την πήρες τηλ. Ο Chrigel έκανε την διόρθωση που εντόπισες και περιμένει να του κάνεις το τελικό τριμάρισμα.

Στα γαστρονομικά νέα, ανακαλύψαμε πιο δυνατές πιπεριές από τα halapenios: Chilie toreados. Ακολουθούν φωτό με τον Χουακίν να δακρύζει μετά την δοκιμή.


norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 28, 2009 12:34 pm

Alex για την Ewa ούτε κουβέντα ε?

Μερικές ακόμα φώτο (οι 3 σε υψηλή ανάλυση)

Αποστόλη συγκεντρώωωσουυυ.... μήπως να δοκιμάσεις τα τοπικά εδέσματα όπως ο Ιωακείμ?

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Τετ Ιαν 28, 2009 4:57 pm

Οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα.

Σε Glide για τον πυλώνα.....

Ιωακείμ

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Τετ Ιαν 28, 2009 5:03 pm

Άσε τον άνθρωπο που θα δοκιμάσει τα τοπικά εδέσματα και να μην μπορεί να κάτσει ήσυχος στη ζώνη από το πολύ πιπέρι και την καυτή πιπεριά...!!! Μπράβο παιδιά, βαστάτε καλά, αλλά να προσέχετε !

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Ιαν 29, 2009 3:11 am

Φωτός

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Ιαν 29, 2009 3:45 am

84 km, και οι δύο γκολ (επιτέλους για εμένα).

Παντόφλα 2800, μουμπλε μουμπλε, τα γνωστά, δεν είδα εφεδρικό σήμερα.

Εχθές λοιπόν (όταν σταμάτησα τα κλάματα) σκέφτηκα τι έκανα λάθος. Το κυρίως λάθος ήταν ότι είχα μείνει να πετάω μόνος και η περιοχή έχει πολλά κόλπα. Τελευταία φορά είχα σωθεί από πολύ χαμηλά στον δεύτερο πυλώνα μαζί με τον ομόσταυλο Martin Orlik, και κάναμε κάμποση διαδρομή μαζί ώσπου ξαφνικά έκανε 90 μοίρες στροφή σε σχέση με τον τρίτο πυλώνα. Αντί λοιπόν να τσακιστώ να τον ακολουθήσω, συμπέρανα ότι τρελάθηκε και συνέχισα την δική μου διαδρομή. Φυσικά ο Martin έκανε γκολ και εγώ προσγειώθηκα δίπλα στο γκολ του ποδοσφαίρου.

Οπότε σήμερα έβαλα μπροστά την τακτική «ο ενοχλητικός». Μόλις βρεθώ κοντά σε κάποιο από τα μεγάλα ονόματα, τον ακολουθώ όσο μπορώ και κάνω ότι κάνει.

Ωραία λοιπόν, απογειώθηκα στο δεκάλεπτο για τους άσχετους και χαλάρωσα για μιάμιση ώρα μέχρι να ανοίξει το start. Τελικά αν χαλαρώσεις, οι αναταράξεις και οι παντόφλες σου φαίνονται κάτι μεταξύ μασάζ και νανουρίσματος.

Το συνηθισμένο μπέρδεμα στο start με πιλότους να φωνάζουν ο ένας στον άλλο για να μη συγκρουστούν και τα συνηθισμένα κλεισίματα.

Ξεκινάμε glide για πρώτο turn point. Ωραίο advance αλεξιπτωτάκι δίπλα μου, ά έχει και κάτι γράμματα. Για να δω τι γράφει? Andy Hediger? Ενεργοποίηση «ενοχλητικού».

Όχι δεν τα βλέπετε διπλά από τις αναταράξεις ούτε είναι αντικατοπτρισμός. Είναι δύο ξεχωριστά αλεξίπτωτα, παρόλο που κάνουν τις ίδιες κινήσεις. Δεξιά ο Andy, δεξιά και εγώ κλπ. Πολύ περίεργο πέταγμα, δεν κύκλωσε ούτε ένα θερμικό, στα δυνατότερα τα πέρναγε με εσάκια.

Πρέπει να σκέφτηκα να τον εγκαταλείψω καμιά δεκαριά φορές. Ιδιαίτερα όταν χωθήκαμε σε κάτι βράχια που ήταν σαν μικρογραφία των μετεώρων. Αλλά είπα όχι, ο Andy είναι αυτός, είναι σαν το τρενάκι του τρόμου, φοβιστικό μεν αλλά ασφαλές και ξέρει τι κάνει. Εξάλλου το σύστημα «ενοχλητικός» είναι on.

Πήραμε τον πρώτο πυλώνα και ξαναγυρίσαμε μεταξύ των εντελώς πρώτων πιλότων. Εκεί όμως μου ξέφυγε, τι έκανα λάθος μήπως ήταν που πήγα να πιω νερό? Μήπως ήταν που πήγα να συγκρουστώ με τον Phillipe? Τέλος πάντων «ενοχλητικός» off, και σύστημα επιβίωσης on.

Στα μισά για τον επόμενο πυλώνα, και αφού με πέρασε θεόψηλος ο Χουακίν (διαλέγοντας τις καλύτερες γραμμές ως συνήθως) τι είναι αυτό που βλέπω? Ένα Mercury με μεγάλο λογότυπο AXIS στο κάτω μέρος? Και ράστα μαλλιά να εξέχουν από το κράνος? «Ενοχλητικός» on, και lock στον Martin Orlik.

Με τον Martin δεν μπόρεσα να κολλήσω καλά, όλο έπαιρνε κάτι περίεργες διαδρομές και πάλι δεν τον εμπιστεύτηκα. Παρόλα αυτά συναντιόμασταν κατά διαστήματα και μέχρι το γκολ δεν έμεινα ξανά μόνος.

Χμ το σύστημα «ενοχλητικός» δούλεψε, θα το κάνω και αύριο.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 29, 2009 5:11 am

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Στο πρώτο τάσκ, όπως και στο τέταρτο, πριν απογειωθούμε είπα στον Αποστόλη: «τα λέμε στο γκολ». Όπερ και εγένετω.
Στο δεύτερο και στο τρίτο τάσκ που χαθήκαμε στη προετοιμασία και που ως γνωστόν «χώθηκα» μπροστά για καλή θέση και ο Guru με ζωγραφισμένο ένα μεγάλο ερωτηματικό δέκα πόντους πάνω από το κράνος του κοίταζε το KNAUF , δεν βρεθήκαμε δεν το είπαμε.
Τώρα ξέρουμε.

Σήμερα λοιπόν, πετάξαμε αρκετά καλά, με σωστές επιλογές και χωρίς χαμηλώματα. Από τον δεύτερο πυλώνα για τον τρίτο σαν από σύγκλιση έβλεπα δεξιά μου και αριστερά μου όλοι να κατεβαίνουν και εγώ να πετάω γρήγορα ευθεία και χωρίς κάθοδο.
Ωραία. Βλέπω μπροστά μου το πρώτο μπουλούκι να κερδίζει ύψος πριν το τρίτο πυλώνα όπου και αν τον έπαιρνες ψηλός , τότε ο τέταρτος και το γκολ ήταν παιχνιδάκι. Κοιτάζω πίσω για τον Guru, γιατί στο τελευταίο κύκλωμα ήμασταν μαζί και τι να δώ: είχε μείνει πίσω και είχε χαμηλώσει. Χχχχχμμμμ….δεν του «βγήκε» ο «ενοχλητικός».
Όπως σε κάθε τάσκ, όμως έτσι και σε αυτό τα τελευταία χιλιόμετρα κάτι δε μου πάει καλά. Μετά τον πυλώνα και πρίν το τελικό glide (ο τέταρτος ήταν σχεδόν στην ίδια ευθεία με το γκόλ), είχα μόνο ξύλο και κάθοδο. Μετά από λίγα λεπτά άρχισα να εκνευρίζομαι και να κυκλώνω άχρηστες φούσκες με. πολύ ξύλο και σκατά άνοδο. Λοιπόν είναι η ώρα για προσευχή στο Μανιτού. Και αφού κάνω το τάμα…….ΘΑΥΜΑ…….λίγο πιο πίσω κάποιοι κυκλώνουν κάτι αξιοπρεπές με αρχηγό τον Guru. Να ‘σαι καλά ρε φιλαράκι λέω φωναχτά και βουρρρρρ να μπώ από κάτω.
Επιτέλους άνοδος. Πήραμε όσο πήγαινε (‘όχι αρκετό) και ξεκινάμε για φινάλε ελπίζοντας σε άνοδο μπροστά. Αφού παρακολουθήσαμε μπροστά σα μάτια μας ένα φούλ πρόγραμμα (στολ, σπιν και σχοινάκια κοκορέτσι) από ένα UP Edge, πήγαμε για το τελικό πέρασμα από ένα δασωμένο βράχο. Ο Guru έφυγε κατευθείαν από την υπήνεμη μεριά χαμηλός, εγώ κέρδιζα ύψος για να το σιγουρέψω αλλά στο τέλος εγκατέλειψα κάποιους που κύκλωναν πιο ψηλοί από μένα γιατί ήμουν σίγουρος ότι με αυτό το ύψος δε το χάνω το γκόλ. Χαλαρωμένος και επιταχυνόμενος παρακολουθούσα συνεχώς τον Guru, που μου φάνηκε ότι έβγαινε δεν έβγαινε. Και μετά από τη γκαντεμιά στα δύο προηγούμενα τάσκ δεν έλεγε με τίποτα να προσλιμνωθεί (ναι τα τελευταία 2 χιλιόμετρα, περνάς πάνω από τη λίμνη).

Τότε θυμήθηκα τον Hector (Chifus) τον υπολογιστάκια της διοργάνωσης που μας είπε την πρώτη μέρα: “this lake is really polluted, do not swim at all”. Ωχ, λές να βγάλει ο Guru τρίτο αυτί και έκτο δάκτυλο. Τουλάχιστο αν είναι να γίνει ρε συ θεέ των Μεξικάνων ας βγάλει ο άνθρωπος φτερά που θα του είναι και χρήσιμα στα low saves.

Τέλος καλό όλα καλά στο τελικό σκέλος κράταγε καλά και δεν υπήρξε πρόβλημα (ευτυχώς η εκκλησία είναι δίπλα για τα τάματα που κάναμε σήμερα)

GOOOOOOOOOOOOOOOAL.

Χοακίν

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Ιαν 29, 2009 7:44 am

Vago, να 'σαι καλά ρε φιλαράκι.
Δεν κατάλαβα αμέσως ότι ενοείς εμένα γιατί στο παραπεντε με φωνάσουν όλοι Ιωακείμ και όχι Μάκη.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πάντως έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Τις δύο επόμενες ημέρες έχει τάσκ και το Σάββατο rest day. Να φανταστείτε ποσο σταθερός είναι ο καιρός που στο βιβλιαράκι με το πρόγραμμα για τις καθημερινές εκδηλώσεις,που μας μοιράσανε στην αρχή, στο Σάββατο γράφει: "rest day".

Άντε μπάς και κάνουμε και τίποτα άλλο, έχουμε βαρεθεί να πετάμε (μπηχτή). Εσείς εκει κάτω απο βροχή πως πάτε? (κακία).

τα λέμε

Χοακινίτο (έτσι με φωνάζει η ξενοδόχα)

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: World Championships 2009 Mexico

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιαν 29, 2009 10:30 am

4ο τασκ και έχουμε 2 γκόλ (πάααααρα πολύ ωραία). Ο Αποστόλης 67ος και ο Ιωακειμ 71ος. Στη συνολική ο Ιωακείμ είναι στη 50η θέση και ο Αποστόλης 101ος.

Το χθεσινό τασκ ήταν 84 χλμ και ακολουθεί ο χάρτης και φωτογραφίες.

Χοακινίτο και Ενοχλητικός μας έχουν ανεβάσει στην 31η θέση των ομάδων :)
DAY FIVE127.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

cron