Ημερομηνία Παρ Απρ 26, 2024 10:13 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Παρ Νοέμ 07, 2008 2:31 pm

Λοιπόν παιδιά πρέπει κάτι να κάνουμε με το θέμα της απογειώσεις, δεν είναι κατάσταση αυτή. πριν λίγα χρόνια ένα τσούρμο πιλοταράδες προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι βέβαια ήταν λίγο ερασιτεχνικό αλλά κράτησε λίγο καιρό, και παρακαλώ τον φίλτατο Πινόκιο NORAD να βάλει μια foto του τότε. Από τον δήμο δεν περιμένουμε τίποτα άρα ότι κάνουμε μονοί μας .
Άρα το πράγμα έχει έως εξής, πήρα κάποια τηλέφωνα σε διάφορες εταιρίες και ρώτησα τιμές για πλαστικό τάπητα, οι τιμές πάνω κάτω είναι ίδιες 10 euro + φπα το τετραγωνικό έτοιμο τοποθετημένο από επαγγελματίες. Η γνώμη μου είναι να καλύψουμε 300 m2 + κάτι άλλες εργασίες που θα χρειαστούν όπως καθάρισμα από βράχια στρώσιμο με άμμο κ.τ.λ θα μας πάει περίπου 5000 euro επαγγελματική δουλεία όμως.
Πρέπει να το σκεφτούμε λίγο σοβαρά γιατί ρε παιδία δεν πάει άλλο τα έχουμε γ……..
τα αλεξίπτωτα .Αν μαζευτούμε 100 πιλοταράδες και βάλουμε από 50 euro που σε σχέση με ότι έχουμε δώσει για το εξοπλισμό μας δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό ποσό τότε θα έχουμε μια απογείωση ευρωπαϊκών προδιαγραφών.
Αλλά προσέξτε αν συμφωνείτε θα πρέπει να μαζέψουμε όλο το ποσό για να ξεκινήσουν οι εργασίες. Έχουμε πολύ χρόνο μπροστά μας γι΄αυτο πείτε τη γνώμη σας.

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Νοέμ 07, 2008 2:48 pm

Εγώ δεν είμαι πιλοταράς... αλλά συμφωνώ σε όλα...

Όπως και τότε έτσι και τώρα θα συμμετέχω (και με εργασία). Υπολόγισε 100 από έμενα και πραγματικά χαίρομαι που ανάλαβες τέτοια πρωτοβουλία ξανά... (φταίει το νέο αλεξίπτωτο... το ξέρω)

badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Παρ Νοέμ 07, 2008 2:55 pm

Γιάννη προσωπική εργασία δεν θα χρειαστεί από κανέναν γιατι απλά θα αναλάβουν επαγγελματίες για να γίνει μια σωστή δουλεία.

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό Agelos » Παρ Νοέμ 07, 2008 2:59 pm

Δημήτρη θα πρέπει να σκεφτούμε επίσης και την φύλαξη της απογείωσης μετά τα έργα - μην γίνει σαν το κιόσκι απο τους ντόπιους. Πάντως κι'εγώ μέσα

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Νοέμ 07, 2008 3:10 pm

,,,,,,,,,,,,και 'γω 8)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Δημοσίευσηαπό Tornado » Παρ Νοέμ 07, 2008 3:12 pm

και από μένα αλλα 100 και θα τα δώσω αύριο κιόλα για να ξεκινήσει η διαδικασία (στη βράσει κολλάει το σίδερο)

Tornado
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Νοέμ 07, 2008 3:14 pm

Φωτός και videos από "τότε" (Oct 25, 2003) : http://picasaweb.google.com/norad73/KGambF#

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο norad την Παρ Νοέμ 07, 2008 3:30 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Νοέμ 07, 2008 3:17 pm

Να ξεκινήσω ένα paypal donation όπως είχαμε κάνει στο paraglidingforum για να αγοράσουμε τον server?

Θα μπορούμε να βλέπουμε και πόσα λεφτά έχουν μαζευτεί ανα απάσα στιγμή, ποιός τα έδωσε, και ποιός είναι ο στόχος, καθώς και εκτιμώμενη ημερομηνία εκπλήρωσης στόχου βάσει donation rate....

Δείτε για παράδειγμα το www.wikipedia.org

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο norad την Παρ Νοέμ 07, 2008 3:27 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Παρ Νοέμ 07, 2008 3:18 pm

Ευχαριστώ alex. Φανταστείτε κάτι τέτοιο αλλά στο πολύ καλύτερο

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Σάβ Νοέμ 08, 2008 12:03 am

100 ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.(αλά δεν χρηάζεται άδεια απο το δασαρχείο ή έχουμε?)

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Νοέμ 08, 2008 2:20 pm

Με προβληματιζει που αυτο το thread δεν εχει φτασει ΗΔΗ τις 17 σελιδες τουλαχιστον...............................................................................................................................
Τι εγινε ρε παιδια!!!
Που ειναι ο ενθουσιασμος ,η συμμετοχη,η κοντρα,η φαντασια ,η προταση σας,η διαφωνια σας στο φιναλε...................

Ειμαι μεσα με 100.-

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Νοέμ 08, 2008 4:36 pm

GianisAPCO\";p=\"13565 έγραψε:100 ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.(αλά δεν χρηάζεται άδεια απο το δασαρχείο ή έχουμε?)


Όχι γιατί ούτος η άλλος από το δασαρχείο μάθαμε ότι ξεκολλήσει το θέμα εδώ με τον δήμο και έχει αποχαρακτηριστεί. Άρα όπως καταλαβαίνετε ο δήμος Πλαταιών επιτέλους θα μας φτιάξει την απογείωση. :P :P :P :P :P :P :P :P :P
αστειο ηταν αυτο μην το πιστευετε οτι θα τη φτιαξει ο δημος.

paramick\";p=\"13566 έγραψε:Με προβληματιζει που αυτο το thread δεν εχει φτασει ΗΔΗ τις 17 σελιδες τουλαχιστον...............................................................................................................................
Τι εγινε ρε παιδια!!!
Που ειναι ο ενθουσιασμος ,η συμμετοχη,η κοντρα,η φαντασια ,η προταση σας,η διαφωνια σας στο φιναλε...................

Ειμαι μεσα με 100.-


:( :( :( :x :( :( :(

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Νοέμ 08, 2008 4:39 pm

Εγώ επειδή βλέπω πολύ λαό :? :? :? :? να συμμετέχει θα βάλω 200 :evil:

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Νοέμ 08, 2008 9:56 pm

καλή η πρόταση , μέσα και ο focman

focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Σάβ Νοέμ 08, 2008 10:47 pm

Μπράβο Δημήτρη. Καλή και δημιουργική η ιδέα σου.
Κι εγώ μέσα. Θα χρειάζεται και κάποια συντήρηση το υλικό αυτό?

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό lazaros » Σάβ Νοέμ 08, 2008 10:52 pm

Πολύ καλή πρωτοβουλία Δημήτρη! Άλλωστε, η απογείωση που βρήκαμε και χρησιμοποιούμε για τις πτήσεις μας είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας κάποιων στο παρελθόν. Συμφωνώ λοιπόν στο να συνεισφέρουμε κι εμείς με τη σειρά μας...

Θα έλεγα όμως, η όποια εργασία γίνει, να γίνει μετά το τέλος του χειμώνα (τέλη Μάρτη ή αρχές Απρίλη)
ώστε ο τάπητας να μη δοκιμαστεί "σκληρά" με το καλημέρα...

Agele (by the way Χρόνια Πολλά!!! :-)) όταν λες φύλαξη, πως τη σκέφτεσαι? Πως μπορούμε να
καταφέρουμε κάτι τέτοιο? Πιστεύω ότι απλά μπορούμε να κάνουμε μια καλή υποδομή μέσω μιας εταιρίας, να την συντηρούμε μόνοι μας όσο γίνεται και όσο αντέξει τις... επιδρομές των βανδάλων (και του καιρού)!

Τον Δεκέμβρη από όσο ξέρω θα έχουμε μια Γενική Συνέλευση της ΑΕΦΙΠ. Νομίζω ότι είναι καλύτερα τα μέλη της ΑΕΦΙΠ να συζητήσουμε την πρόταση αυτή εκεί και να αποφασίσουμε σαν σωματείο αν και πως θα συμμετάσχουμε. Γι' αυτό δεν υπάρχουν άλλωστε τα σωματεία?

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:59 pm

Να με συμπαθάς Λάζαρε και συγγνώμη αν καταλαβαίνω κάτι λάθος, αλλά αυτό το "αν"... δηλαδή προσωπικά κάποιος μπορεί να συμμετέχει ή πρέπει να περιμένει την γενική συνέλευση? και αν η ΓΣ αποφασίσει αρνητικά?

Φυσικά και η συμμετοχή είναι προαιρετική και το κόστος διόλου ευκαταφρόνητο. αλλά πιστεύω ότι αυτό το ζήτημα είναι πολύ σημαντικό και απευθύνεται σε όλους μας.

Η πρωτοβουλία του Δημήτρη , εφόσον υποστηριχθεί σοβαρά και υλοποιηθεί θα βελτιώσει το μέρος που πετάμε όλοι μας. Η κίνηση αυτή είναι πάνω από σωματεία και οργανώσεις, είναι για όλους εμάς που πετάμε, και για τον καθένα προσωπικά.

Είναι απλό το ζήτημα, όσοι θέλουν συνεισφέρουν και αν μαζευτεί το ποσό ιδιωτική εταιρεία το αναλαμβάνει. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε περίπλοκο, αντιθέτως χρειάζεται να το υποστηρίξουμε όσο μπορούμε περισσότερο.

Για τους λόγους που υπαρχουν τα σωματεία να κάνουμε άλλη συζήτηση που θα ήθελα πολύ να συμμετέχεις και χαίρομαι που ενδιαφέρεσαι.

Σχετικό, αλλά και άσχετο... σήμερα έγιναν εκλογές για ΕΑΠ στην Αθήνα με συμμετοχή 14 σωματείων από όλη την Ελλάδα. Τα 10 είχαν δικαίωμα ψήφου.

badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Νοέμ 09, 2008 12:44 pm

TsoukasVaggelis\";p=\"13570 έγραψε:Μπράβο Δημήτρη. Καλή και δημιουργική η ιδέα σου.
Κι εγώ μέσα. Θα χρειάζεται και κάποια συντήρηση το υλικό αυτό?


Βαγγελη δεν θέλει καμία συντήρηση γιατί το υλικό είναι πλαστικό γιαυτο το λόγο αποφασίσαμε ( μαζι με τον λοχαγό σε μια καφετέρια του κριεκουκιου ) αυτό και όχι έτοιμο γκαζόν για να μην έχουμε προβλήματα συντήρησης.

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Νοέμ 09, 2008 1:08 pm

Όπως είδατε στα video είμαστε 10 άτομα μονο :cry: και ένας καμεραμάν (alex) :D άσχετοι με το είδος αλλά καταφέραμε αυτό :shock: γιατι το γουσταραμε.
Σκεφτείτε πως θα γίνει αν το αναλάβει μια ιδιωτική εταιρία. :roll:

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό lazaros » Κυρ Νοέμ 09, 2008 1:20 pm

Εννοείται ότι όποιος θέλει δεν περιμένει καμμία ΓΣ και κάνει ότι νομίζει (συμμετέχει στη προσπάθεια ή όχι)...

Προσωπικά όμως θα προτιμούσα πρώτα να συζητούσαμε στο σωματείο το θέμα και να αποφασίζαμε μετά κάτι από κοινού.

Αν η ΓΣ αποφασίσει αρνητικά θα συνεισφέρω κι εγώ 100 eur γιατί όπως προείπα η ιδέα του Δημήτρη μου φαίνεται πολύ καλή.

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Νοέμ 09, 2008 8:28 pm

Μέχρι στιγμής είμαστε 11 :cry: έλα να βλέπω ενδιαφέρων……………. :lol: :lol: :lol:

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Νοέμ 10, 2008 10:36 am

Count me in . Δεν αντέχει πολύ στις πέτρες το speedwing σαν τα μεγάλα και αργα αλεξίπτωτα:cry:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό guru » Δευτ Νοέμ 10, 2008 12:50 pm

Μέσα.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό tsimboun » Δευτ Νοέμ 10, 2008 1:16 pm

MESA KAI EGO (PISTOTIKI KARTA DEXOSASTE?)

tsimboun
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Νοέμ 10, 2008 1:20 pm

Και μερικές ακόμα φωτογραφίες αρχείου.....

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες